Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

halintoa
29. črc 2010

@luciferova keď chceš prelievať, tak Ti vrchnák na kýbel netreba. Ale pomer Ti neporadím, mne sa ešte sliz nepodarilo pripraviť natoľko tekutý 😀, aby sa dobrovoľne lial, čo mi ale neprekáža 😎 .

herminka
29. črc 2010

Luciferova, přesně tak, pokud chceš přelévat, nepotřebuješ kýbl s víkem. Ale bude lepší, když sliz necháš přes noc zatuhnout, pak rozmícháš a teprve přeleješ, myslím, že se Ti pak bude z flašek dostávat líp.
Já dělám taky 5 litrů a dávám ho do kanystru. Poměr používám cca 150 g mýdla a půl kelímku od malého jogurtu sody (pokud máš tvrdou vodu, sody podstatně přidej).

luciferova
29. črc 2010

@halintoa
@herminka vdaka, som myslela, ze bez toho vrchnaku to dobre "nevykysne" alebo co 😀

vdaka, spravim tak, ako mi radite 🙂

jankabry
23. srp 2010

ahojky 🙂 tak píšu zkušenosti se slizem po měsíci:

Pere to dobře, jen organické skvrny a jiné náročnější, je opravdu třeba předeprat žlučovým mýdlem, minimálně odmočit.

No ale odešla nám pračka 😅 podle všeho je tam něco ucpané - zůstává voda v bubnu ... neříkám, že za to může sliz 😉 četla jsem na netu, že Indesit pračky to tak dělají .. po dvouleté záruční době se stane přesně tohle .. No ale jestli to slizem je, tak mě manžel zabije 😀 on je ze slizu taky nadšený, je taky vysoce ekologicko ekonomicky založen, ale za cenu pračky asi ne 😅
tak snad to dobře dopadne ...

herminka
24. srp 2010

@jankabry Těžko říct 😅 Používáš ocet (do posledního máchání nebo čas od času na čištění pračky)? Říká se, že by měl nepomoct, aby se sliz neusazoval v pračce, ale nevím, co je na tom pravdy.
Já peru ve slizu 3 roky a bez nejmenšího problému, funguje pořád pěkně a i filtr je úplně čistý.

jankabry
24. srp 2010

@herminka jj ocet používám místo aviváže 😉 a k tomu čas od času projedu pračku na 90 jenom s octem a hadrem na podlahu třeba ... tak uvidíme no 🙂

tinuska33
17. zář 2010

Ahojte mamicky, zienky, dievcata, prosim vas o pomoc, zaujal ma sliz na pranie a rada by som ho vyskusala. tato diskusia je dost dlha a zial nemam dost casu na jej precitanie tak vas prosim o radu. Mam k dispozicii mydlo Lanza marsiglia a krystalovu sodu. Mate overeny recept na vyrobu slizu z tychto surovin? Mydlo ma 300 gramov. Kolko treba dat sody? mydlo nastruhat cele? Je toto mydlo vhodne aj na pranie detskeho oblecenia? DAKUJEM 🙂

apel
23. zář 2010

ahojky mám dotaz když dáváte do praní na provonění prádla olejíček,od jaké značky?Já jsem koupila od firmy salus a až teď jsem si všimla že tam je napsáno že to je do aroma lamp,můžu to tam dát nebo raději ne díky V.

herminka
23. zář 2010

@apel Na lahvičce je logo Salus na hnědém podkladu, že? Koupilas pravděpodobně syntetický olej. Na přírodním je napsáno: 100% přírodní esenciální olej. (...) Vhodné do aromalampy, sauny, koupele a s rostlinnými oleji k masáži.
Záleží, jak přísně to bereš 🙂 Pokud hodně přísně a/nebo máš dítě atopika, raději bych syntetický olej nepoužívala. Pokud nejsi tak přísná a dosud jsi používala klasické prací prášky (které jsou plné chemie), neřeš to 🙂

apel
23. zář 2010

bude to syntetický ,prášky na praní jsem střídala jak klasické tak eko i sliz, nemám ráda příliš silnou vůní ,dcera začala poslední dobou mít ekzemy takže jsem opět najela na sliz a olejíček asi koupím nějaký přírodní . díky za odpověď V.

herminka
23. zář 2010

@apel Když má dcera ekzém, raději bych to neriskovala (ale je to samozřejmě na Tobě).
Salus dělá i přírodní oleje - logo je na zeleném podkladu, vždy tam bývá uveden i latinský název rostliny a je tam napsáno, co jsem psala v minulém příspěvku. Syntetické bývají některé směsi, ovocné vůně (černý rybíz apod.) a třeba jasmín, který je přírodní hodně drahý.
Jinak musím říct, že mi připadá, že oleje stejně po uschnutí prádla vyčichnou. Ale některé holky je používají i tak. Člověk prostě holt nevoní na sto honů jako po komerční aviváži.

apel
23. zář 2010

to je fakt že po uschnutí to nevoní protože jsem měla (už dřív)ze sluněte levandulový a pamatuju že to vonělo jen při vytažení z pračky pak už ne.Tenhle nechám radši jen do lampičky

apel
3. říj 2010

ahojky když přistrouhám do slizu i žlučový mýdlo bude to mít nějaký účinek nebo je lepší nestrouhat a vše namydlit

blovitc120
3. říj 2010

@apel ja nejako ten ucinok nebadam, pridavam aj zlcove a aj tak skvrny predpieram v rukach, myslim, ze to je tak lepsie

herminka
3. říj 2010

Apel, mám stejnou zkušenost - sliz se žlučovým mýdlem nepral líp (nebo pokud, tak jen o malinko), ale skvrny s ním předepírám s úspěchem.

lucny_kvet
30. pro 2010

Ahojte, chcem sa poradit, neviem ci mam aj pri prani so slizom plakat dvakrat, ako som to robila pri prani s klasickym praskom. Maly ma citlivu pokozku, asi bude atopik, tak zatial plakam dvakrat aj pri slize, ale neviem ci to nie je zbytocne.
Vsimla som si, ze veci vyprane v slize trosku smrdia akoby zatuchlinou. Ale nie vzdy. Neviem od coho to zavisi. Olejceky som zatial neskusala. Do posledneho plakania davam ocot.
Inac, skvrny vobec neriesim, ved veci su pravidelne prekakane, precikane, od kasiciek, ked ich budem chciet uz vyradit, tak budem tie skvrny riesit, zatial to nema vyznam.

alenk
1. led 2011

@lucny_kvet ja pri slize plakam dvakrat len plienky - aj to len kvoli zapachu cpavku. ostatne veci co periem s vlize plakam len raz, ale nemame citlivu pokozku, tak ti neviem s istotou povedat. pokial viem tak mydlove prostriedky na pranie odporucaju aj dermatologovia pri citlivej pokozke, tak asi to treba skusit. je to na tebe. som ti asi moc nepomohla, hm.

lucny_kvet
2. led 2011

@alenk dakujem 🙂 Momentalne latkove plienky nepouzivame, ale aj tak plakam dvakrat. Kozna lekarka nam odporucila jednorazovky. Tak uz fakt neviem co je lepsie.

jankabry
16. led 2011

@lucny_kvet já jsem atopik a nesnesu cokoliv z ropné kosmetiky, natož dávat si pokožku pařit do jednorázovek 😖 u ekzému je hodně důležité, aby zůstal v suchu a hlavně, aby kůže mohla dýchat. Bohužel mi se dělá právě v záhybech kůže, kde se to často "zapaří". Myslím, že těch čtyřistamilionu vonných, "pečujících" a nevím jakých látek v jednorázovce malému moc nepomůžou ☹
Zkus konopnou kosmetiku pro miminka Cannaderm nebo tak něco, hlavně je to třeba mazat, aby kůže nešupinkovatěla - pak to svědí, loupe se to a zanese se do toho všelico - začnou se tam dělat vodnaté pupínky a začne to mokvat ☹ Držím vám pěstičky, aby se ten ekzém neprokázal!!!
S tím doporučením od lékaře - mi doktorka jako malé taky pořád doporučovala ... a skončila jsem tak, že teď mě složí jakákoliv rýma a na všechno mi dneska doktor musí psát minimálně chemoterapeutika, protože vůči ATB jsem díky nadužívání rezistentní :-/
Naše bývalá rodinná kožní lékařka mi na počínající ekzém někdy ve 14ti letech řekla, že "to nic není, to je asi alergie na kostici od podprsenky" to že jsem nosila plastové kostice už jaksi slyšet nechtěla a dál to neřešila. Mojí mamce předepisovala xlet bez krevních testů a přestávek v užívání na ekzém kortikoidy a až když jí lékařka z úplně jiné odbornosti upozornila na to, že se to takhle brát nesmí, jinak jí odejdou játra, přešla jinam.
Takže já bych ty doporučení lékařů brala s rezervou .. i když komu máme věřit, že? 😒

@herminka on Saloos ale ze syntetických olejů nic nedělá 😕 vždyť je to firma, která se specializuje na čistě přírodní kosmetiku a pomalu všechno má ještě k tomu BIO 😕 navíc silice - tedy vůně do aromalampy není olej jako takový, je to 100% výlisek z rostliny... Více zde http://www.salus-mh.cz/sortiment.php?druh=esenc

herminka
16. led 2011

@jankabry Nebudeme slovíčkařit, slovem "olej" jsem myslela éterický olej. Je možné, Salus teď už syntetické vonné oleje /tak je tuším nazývali) nevyrábí, ale ještě asi před rokem jsem je viděla (logo Salus bylo na hnědém podkladě a jednalo se o vůně typu jasmín, černý rybíz apod.).

lantana
26. únor 2011

Mám pár dotazů (přiznám se, že se mi nechce probírat celou diskusí, jestli už to zde padlo 😅 ): Je sliz vhodný na praní sytě barevného oblečení, zejména černého (není potřeba upravit poměr ingrediencí)? A jak tmavé oblečení snáší ét.olejíčky (jsou některé nevhodné)? Předem děkuji.

alenk
1. bře 2011

@lantana ja v slize periem vsetko, aj farebne aj cierne, zatial som ziadne zmeny nezbadala. ale je pravda ze to obcas striedam s orechmi a namiesto avivaze davam aj na farebne a cierne ocot - ocot vraj ustaluje farby. takze oleje neviem ako.

lantana
1. bře 2011

@alenk Moc dík! Tak je rozhodnuto, jdu do toho. 😉

moninka1
18. bře 2011

prosim,poradte....kupila som krystalicku sodu, mydlo, struhadlo mam doma 🙂 , ale nemam kybel s vrchnakom ☹ , mozem namiesat sliz v hocijakom kybli? pripadne neda sa po zamiesani rovno preliat do flias od tekuteho pracieho prostriedku, a v nom stat tych 24hodin do prveho pouzitia? radsej sa pytam, aby to nedopadlo zle 😒 a nebola som sklamana 😕 , ked som sa uz konecne odhodlala 😅

blovitc120
18. bře 2011

@moninka1 moze stat ten jeden den aj odkryty, resp. ho mozes zakryt pokrievkou z hrnca alebo foliou a potom preliat. Odporucam po tych 24 hod. isto premiesat pred prelievanim, lebo by bol taky gelovy, nie tekuty, ale to by si zbadala 😉

moninka1
18. bře 2011

@blovitc120 dakujem za radu, to s foliou mi nenapadlo 😅 . To bude asi najednoduchsie 🙂 . Mohla by si mi, prosim, este poradit konkretne mnozstva, ked mame strasne tvrdu vodu? Mam pridat viacej sody 😕 ? Mydlo mam kupene Kokos.

blovitc120
18. bře 2011

@moninka1 my mame tiez velmi tvrdu vodu. Ja robim takto: nastruham do vedra mydlo, zalejem horucou vodou tolko, aby bolo prekryte. Kym sa rozpusti, dam do asi litra vriacej vody rozpustit sodu, davam pol balika Luxonu na tu nasu tvrdu vodu a ked ju rozpustam na sporaku za varu, rychlejsie sa rozpusti (cize pol kila krystalickej alebo ak mam praskovu Luxon, tam je pol balika 250 g, ale ta je "silnejsia" tak staci aj 250g). Ked je jedno aj druhe rozpustene, prelejem sodovu vodu do vedra, dolejem vodou doplna a premiesam (vacsinou tycovym mixerom). Na druhy den znovu premiesam a pouzivam (ja neprelievam)

alenk
19. bře 2011

@moninka1 my mame tiez velmi tvrdu vodu a tak som radsej zacala len s piatimi litrami slizu, a postupne som vychytala mnozstvo sody. teraz davam 330g a rozpustam len v horucej vode.
inak obcas pouzijem sliz aj hned po namiesani a perie dobre, takze podla mna nie je nutne cakat den. ale prelievam az po tom dni, aj tak sa mi parkrat stalo ze mi to uplne stuhlo vo flasi a preto nenalievam flasu doplna, aby som to v pripade potreby mohla roztrepat (dvojlitrova flasa)

blovitc120
19. bře 2011

Jasne, pouzit sa da hned, tam nie je dovod na obavy, hovorila som o prelievani 😉

axi81
23. bře 2011

Ahoj holky,

jsem látkařka začátečník a sliz jsem si dělala poprvé. Tvrdou vodu nemáme. Poprvé, když jsem v něm prala plenky (kalhotkové), tak bez problému, přihodila jsem k tomu i nějaké dětské oblečení. Vše vyprané bez problému. Teď jsem si ale po vytažení po druhém praní z pračky všimla, že na dvou plenkách mi zůstaly takové jakoby šedé fleky. Jedna plenka byla zaručeně jen počuraná, u té mě to zaráží o to víc. Ten flek je tam přesně v místě a velikosti, jak to bylo zřejmě počurané. Ta druhá byla znečištěná od kakání, ale předepraná ve žlučovém mýdle a pak ještě v imse vimse mýdle na skvrny, pak hned do pračky. I tak tam menší šedá skvrna (u gumiček) zůstala. Říkám si, že kdyby to bylo tím, že plenka byla špatně předepraná, flek by vypadal trošku jinak (spíš do žluta, hněda), ale ta šedá mi nedá spát. O to víc mě to mrzí, že se jedná o nové plenky, do kterých jsem fakt vrazila peněz. Zkouším látkové plenky poprvé u skoro dvouleté dcery a za měsíc budou pro nové miminko. A nechci tam ty skvrny mít... ☹ Poradíte mi, čím by to mohlo být, popř. jak se jich zbavit? Plenky jsou bambusové a bavlněné. Moc děkuji, že se podělíte o své zkušenosti 🙂