Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

moninka1
23. bře 2011

@axi81 ahoj, ja tiez len zacinam so slizom na pranie 😉 , ale nemusis sa bat, viacere baby pisali, ze sliz neobsahuje rozjasnovace ako pracie prasky a tak sa pri prvych praniach najma na bielom pradle (napr aj plienocky), mozu objavit aj stare (sede) skvrny 😕 , ktore ale po par praniach zmiznu 🙂 😀 . Takze sa neboj a latkuj dalej 😉 , pripadne uplne uzasne posobi slniecko, tak ak mas moznost susit plienocky na slnku, super na nom zmiznu flaky od kaky 😉 a ma aj dezinfekcne ucinky

alenk
23. bře 2011

@axi81 tiez by som to skusila este parkrat oprat, myslim ze to zmizne. inak s bambusovymi pozor na susenie na priamom slnku, aj ked neviem ako s makkou vodou, ale mne dost stvrdli. ale to sa da lahko poriesit posuchanim v ruke 🙂 no ale to slnko taha skvrny badatelne.

axi81
24. bře 2011

Přestávat zatím nehodlám 🙂 Jen mě mrzí, že ty plenky už nejsou tak ... no, tak hezké prostě 😒 Moni, o starou skvrnu nemohlo jít, ta plenka byla teprve 2x použitá, a je zvláštní, že poprvé bez fleku a podruhé flek vylezl 😕 Venku se klube sluníčko, tak se těším na jaro, že budu sušit venku, nebude to tak dlouho schnout a i ty skvrny snad půjdou pryč 🙂

Holky, ovoněly jste si něčím ten sliz? Já do něj při výrobě kápla pár kapek esenciálního oleje...snad to není na škodu. Trošku mi chybí, že by prádlo po slizu nebylo voňavé... 😅 Není to ani tak žádná hitparáda, ale po vytažení z pračky to aspoň chviličku voní 🙂

blovitc120
24. bře 2011

@axi81 skús do prania prisypať kyslíkové bielidlo od Sonett, Ecover alebo Puer. Ja to k bielym veciam, ktoré majú ostať biele, pridávam takmer vždy (manželove košele a pod.) a nikdy som problém nemala, sliz používam už 2 roky.

axi81
24. bře 2011

Díky, Blovitc, vyzkouším. A to bělidlo můžu hodit k plínkám? I když nejsou všechny všechny bílé, ale pár kousků i vzorovaných? Zase se mi je nechce prát zvlášť, malá jich tak moc nespotřebuje, peru tak 1x za 3-4 dny (zatím). A koupím i v obyč drogerce?

blovitc120
24. bře 2011

@axi81 no neviem, ja v pohode dávam aj k MM košeliam, ktoré majú farebný prúžok alebo tam bývajú aj dcérine ružové veci. Farbu podľa mňa nevytiahne, len špinu 🙂. Dávam cca 2 polievkové lyžice do prania. Ecover majú u nás v DM a všetky 3 v predajniach prírodnej kozmetiky a zdravej výživy.

axi81
24. bře 2011

No, já jsem téměř z dědiny, o DM, přírodní kosmetice a zdravé výživě si můžu nechat jen zdát 😀 Ale máme Tetu, tak to tam zkusím 🙂 Každopádně díky! 🙂

blovitc120
24. bře 2011

@axi81 tak pozeraj bielidlo bez chlóru, ktoré obsahuje perkarbonát sodný 🙂

axi81
24. bře 2011

Díky, snad si to budu pamatovat 🙂

alenk
24. dub 2011

@axi81 na tie bielidla pozor, strasne vela ich ma v sebe perkarbonat, ale potom maju aj kadejaky iny sajrajt - takze treba citat zlozenia poriadne. podla mna je najlepsi puer, je to 100% perkarbonat sodny. skus mrknut na nejaky bio eshop.
tiez to sypem vzdy k plienkam, on aj trochu akoby dezinfikuje. a ako pisala blovitc, raz si manzel oblial bielu koselu s tmavozelenym pruzkom cervenym vinom, namocila som to do kybla s puerom a vlaznou vodou a kosela krasna, ziadny flak.
a este k ovonaniu slizu, tiez sa chystam kydnut tam olejcek, uz aspon rok 🙂 , ale v lete podla mna to nie je treba, ked susis vonku tak pradlo krasne vonia sviezostou, tak cerstvo, zboznujem to, ziadna avivaz 🙂

kaleilah
11. srp 2011

holky, včera jsem udělala poprvé sliz, spíš ze zvědavosti a jsem úplně spoko, pere jak klasickej prášek, a protože jsem to nedělala ani ze zdravotních, ani z eko důvodů, tak přemýšlim, jak to ovonět 😅 šlo by tam nastrouhat normální mýdlo trochu? jen pro vůni? co myslíte? 😅 😅 sorry za blbou otázku, ale mě to faaaakt smrdí 😝 😅

jonki
11. srp 2011

@kaleilah ja prikvapkavam grapefruitovy esencialny olej....ale prirodny nie tie synteticke co idu do aromalamp...aj ked to nerobis zo zdravotnych dovodov ten synteticky by som neriskovala. K tomu mydlu sa vyjadrit neviem. Mne sliz vonal lepsie ked bol z toho kokosoveho mydla, resp z lanzy. Teraz som uz presla na uplne obyc jadrove.

sima.p
24. zář 2011

Ahojte, potrebujem poradiť. Prvý krát mám zarobený sliz. Kedže sa má dávať priamo do bubna, tak sa mi stalo, že na prádle, na ktoré som ho práve dala, zostali také fľaky. Teraz neviem, či to bolo tým, že som práčku nastavila na neskoršie pranie (na noc) a tým že to dlhšie bolo na tých teplákoch, tak preto to zfľakatelo alebo prečo? Je to nesprávne dať sliz toľko dopredu a až neskôr zapnúť práčku? Ako to robíte Vy? Inak sa mi ten sliz celkom pozdáva.

alenk
16. říj 2011

@sima.p ja by som povedala ze si mala mozno vela pradla alebo nizku teplotu alebo ti napusta do pracky malo vody - teda ten flak mi pride ako len zle preplachane vo vode. vies co mam na mysli?
uz som velakrat nagebrila sliz do pracky vecer a nastavila na rano a este mi flak neostal. ale mame pracku s malou spotrebou vody, tak si davam pozor aby som ju neprepchavala, lebo ked som davala vela veci, tak mi to zle vypralo.

pamaja
9. lis 2011

Maminy mam akurat cerstvo urobeny sliz. Pouzila som 1 kokosove myslo, 1/3 zlcoveho mydla z DM, vacsiu polovicu resp. skoro 2/3 krys. sody. Chcem sa opytat, ake mnozstvo sody by som mala dat do pracky na jedno pranie na bezne znecistene pradlo, kolko do davate do detskych veciciek, plienok. Dakujem

pamaja
9. lis 2011

@alenk chcem sa ta opytat kedze si v tomto doma, ako je to s bambusovymi plienkamia a susenim na radiatore. dakujem za odpove

sima.p
9. lis 2011

@alenk už som na to prišla, dávala som trošku aviváže kvôli vôni a tá urobila tie fľaky.

sima.p
9. lis 2011

@pamaja na bambusové plienky sliz v pohode, na radiatore by som nesušila nohavičkové plienky (kvôli gumičkám) a PULky, obaly kapsoviek a vlniaky. Bežné vkladačky a štvorce príp. áno, ale budú tvrdé z radiatora.

sima.p
9. lis 2011

@pamaja nerozumiem Tvojej otázke ohľadne sody, to chceš dávať k tomu slizu?

pamaja
9. lis 2011

@sima.p prepac, pomylila som sa, chcela som napisat ake mnozstvo mojho namiesaneho slizu by som mala dat do bubna pracky, nechcem tam pridavat ziadnu sodu k slizu. Niekde som sa docitala ze staci 250 ml a najviac to bolo 500 ml, tak teraz neviem 😉

sima.p
9. lis 2011

@pamaja ja dávam takú tú odmerku čo je na prací prášok, tak ju dávam plnú.

maculda
4. led 2012

Ahoj holky, už nějakou dobu peru ve slizu, ale včera jsem zkoušela udělat sliz z Olivového mýdla a sliz nezhoustl. Nevím, jestli je to tím olivovým mýdlem. Myslíte, že i když není hustý, můžu v něm prát? Bude mít "účinnost"? Stalo se vám taky, že vám nezhoustl? Děkuji za odpovědi 😀

emjee
6. led 2012

@maculda mne sliz nezhustne ked dam vela sody

bravarka
7. únor 2012

Ahoj všichni,tuto diskuzi ohledně slizu jsem si pročetla snad celou.
Taky jsem si včera svůj první udělala: 3/4 mýdla Savon de Marseille - bílá kostka(jelen je mi nesympatický i co se vůně týče, pamatuji si jej jako děcko, matka s ním pořád mydlila rukávy a límce flanelových košilí😒 🙂 ),1/4 žlučového mýdla,400g krystalické sody.(máme tvrdou vodu) Mýdlo jemně nastrouhané se mi ve vroucí vodě rozpustilo, pak jsem nasypala celou dávku sody a začlo to hodně houstnout, takže jsem to doředila na 9l. V chladnu jsem to občas promíchala a ráno je výsledný stav docela tuhý rosol . Docela to vonělo, nedávno jsem si koupila v Liedlu tekutý prací gel s vůní marseilského mýdla - super vůně ,aviváž je škoda dávat. Chystám se některý den vyprat v tom bílé prádlo a jsem na to hooodně zvědavá. Nechám v tom prádlo po pát protočeních nějakou hodinu namočené,aby špína pustila, někde jsem to četla.
Pokud se mi vyprání bílého prádla nebude zdát, mám v záloze sůl na skvrny z DM...připadám si jak alchymistka..ale zdá se mi to zábavné. Dlouho jsem hledala nějaké voňavé mýdlo,abych nemusela avivážovat, ale výběr se dost malý, tak zkouším tuhle kostku marseiského, pokud nebude samo o sobě to prádlo vonět, budu asi přidávat trochu toho pracího gelu z Liedlu. Ještě mám v záloze (zatím u prádla na provonění) kostku olivového marseilského mýdla .
Máte s tím nějaké zkušenosti? chválívají si Kokosové....

romcovaklarka
7. únor 2012

@bravarka Z toho marseillského jsem ještě nedělala, ale dělala jsem z lanzy a to vonělo. Z jelena mi přijde, že ani nevoní, ani nesmrdí. Jo a s tím "bílým" prádlem, když pereš ve slizu prádlo, které jsi doteď právala v normálním pracím prostředku, tak se může stát, že bílé prádlo zešedne. Nelekni se, může jít o reakci se zbytky toho pracího rpostředku a za pár praní by se to mělo srovnat. Mně se to stalo s plínkama a dneska už jsou zase bílé 🙂 Žlučové mýdlo používám na ruční přeprání fleků. Četla jsem tuším na diskusi o látkovkách, že ho někdo do slizu přidával a že to prý žádný efekt nemělo. Ale třeba budeš mít jinou zkušenost. To já už spíš prádlo namáčím se solí na fleky, anebo tu sůl dám do přihrádky na prášek (a sliz přímo do pračky).

bravarka
7. únor 2012

O možném "zešednutí" jsem četla, no, uvidím.Nikdy jsem neprala v Persilech a Arielech, přijdou mi moc drahé a že spíš platím reklamu než prášek.Prala jsem v Formilu nebo Excelu (mají jen v Globusu), ten by měl být aspoň trochu "eko",tak třeba to nebude tak zlé. Spíš mám strach, jak taky někdo psal o jakési zatuchlosti, to by mě naštvalo.
Jak vidím, je to prostě alchymie a každému to funguje jinak.Lanzu tedy zkusím příště, ten mám co dělat s tím kýblem.
Vanu i umyvadlo se zdá, že to zvládá čistit (doted jedině s Avou pískem), ted jsem umyla zem, dala jsem asi deci do 10l a na zemi jsou vidět fleky ☹ ☹ tak nevím, jestli jsem toho dala moc nebo málo?

romcovaklarka
7. únor 2012

@bravarka Mně se ta zatuchlost teda u plínek začala objevovat asi po 3 měsících, tak jsem začala občas dávat sanytol jako dezinfekci. Na nic jiného než na praní to nepoužívám, tak s podlahou neporadím 😒

bravarka
7. únor 2012

Příště dám trochu octa, třeba to pomůže....a kolik dáváš slizu na jedno praní? třeba když pereš ručníky, bavlněné prostěradlo a tak? chystám se dát 1/2litru a nechám to v tom 2 hodky namočené.

romcovaklarka
7. únor 2012

@bravarka Já dávám jeden až dva kelímky od jogurtu, což je 200-400ml, podle množství a znečištění. A namočené to v tom ani nenechávám - jedině flekaté prádlo (oblečky od příkrmů, pokakané plenky) buď předperu žlučákem v ruce, nebo to ve škopku namočím do soli na fleky. A ocet do přihrádky na aviváž dáávm, ale to působí spíš proti tvrdnutí/hrubnutí prádla, jestli proti zatuchlosti to nevím, mně plenky zatuchly i s octem, pomohl až ten sanytol. Ale fakt jen u těch plenek se mi to stalo, u normálního prádla ne.

bravarka
7. únor 2012

Dobře, zkusím 400ml, z plínek jsme už naštěstí dávno vyrostli,ale matně si pamatuji, že je tchýně zezačátku vyvářekla v kotli, asi taky s nějakým mýdlem, ale zrovna echt bílé nebyly, tak jsem pak přešla na automatku a prášek.Ještě prosím tě, jaký dáváš poměr g mýdla a sody? já dala 200 mýdla a 400 krystalické sody..máme celkem tvrdou vodu , říkají, že z práškové sody můžou být fleky, a bála jsem se, abych to nepřehnala s tou krystalicou.