Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

bravarka
7. únor 2012

@tictac chci se tě zeptat, dnes jsem se slizem (asu deci do 10l) umyla plovoucí a když kounu proti oknu, jsou tam fleky...příště zkusím ocet, jinak nevím....

herminka
7. únor 2012

@bravarka Kdysi jsem dělávala sliz z marseillského mýdla, ale připadalo mi, že prádlo, které potom leželo dýl ve skříni, jakoby zasmrádlo nebo zatuchlo ☹ Teď ho dělám z mýdla ze Schleckeru (pětibalení, jejich značka AS), které je úplně bez vůně, a tento problém nemám.

bravarka
7. únor 2012

@herminka no, ať už budu do budoucna prát ve slizu, nebo ne, docela jsem řešila i problém, jak prádlo navonět, protože ho na sebe přece nedávám hned po vyprání, ale taky třeba až za nějakou delší dobu.
Kdyžtak bych dávala aviváž napůl s octem, ale potřebuju poradit, do které aviváže "investovat"?

romcovaklarka
7. únor 2012

@bravarka Promiň, jak mě neoznačuješ, tak jsem si nevšimla, žes psala. Dávám na kostku mýdla půl pytlíčku práškové, takže to je hádám na 180 nebo 200g mýdla 150g práškové sody. Plínky teda peru v pračce na 60, nevyvářím je v kotli 😅

bravarka
7. únor 2012

@romcovaklarka označování jsem objevila teprve nedávno... 🙂 raděj jsem dala krystalickou, o práškové psali, může nechat nějaké flíčky...
Ted hledám v diskuzích jako aviváž - chválí Softlan, že jej mají Vietnamci, ale nemůžu si vzpomenout, že by u nás měli Vietnamci nějakou drogerku? 😀 😀 ale kdosi psal, že by už měla být i v Tesku? musím se kouknout.

romcovaklarka
7. únor 2012

@bravarka Holky na plenkové diskusi si nedávno chválily jako aviváž Ecover, ale spíš na změkčení prádla, než kvůli vůni. Sama zkušenost nemám, aviváž jsem nepoužívala ani když jsem ještě prala v norm. pracím prostředku a nepoužívám ji ani teď, tak bohužel neporadím 😒

herminka
7. únor 2012

@bravarka Je fakt, že já vůni prádla neřeším, mně totiž spíš vadí. Ale aviváž občas používám kvůli elektrizování - mám Ecover s růžovým vrškem (voní jen jemně; a ten se žlutým prý voní víc jako klasické aviváže) a voní spíš jen těsně po vyprání, usnchnutím a skladováním se skoro ztratí.

bravarka
8. únor 2012

@herminka Tak jsem dnes poprve prala ve slizu.Měla jsem bílé a světle barevné bavlněné prádlo, ručník, bílou mikinu, prala jsem na 60°C a dala 1/2l slizu. Po napuštění a protočení jsem nechala 3 hodiny "naložené".Trochu octa do máchání. S výsledkem jsem celkem spokojená,jen ta vůně by chtěla doladit, no, jsem ráda, že to napoprve aspoň neztuchlo 😀 😀 Jen jsem tam dala klukovy ponožky, původně bílé, delším nošením šedé.....šedé zůstaly. Tak jsem rozpustila lžíci soli na skvrny (z DM)v horké vodě, zkoušela ručně prát - nepomohlo. Chtělo by to nějaký fígl na bílé ponožky, nevíš o něčem?

herminka
8. únor 2012

@bravarka Hmm, těžko říct, bílé ponožky nevedeme 😀 Nicméně si myslím, že problém je už trochu v tom, že se "zapraly" tím, žes je dala do pračky předem neošetřené (totéž se mi stalo s jednou vkládačkou a teď z ní ten flek nejsem schopna dostat). Příště bych zkusila tu sůl na skvrny (mmch, DenkMit prý není nic moc účinná, lepší je čistý perkarbonát sodný třeba od Ecoveru, Sonettu, Pueru) nebo i žlučové mýdlo před praním v pračce.
A jak to prádlo necháváš "naložené", necháváš i pračku trochu tu vodu ohřát?

bravarka
8. únor 2012

@herminka No, já bílých taky moc nevedu..... Jednu fusku jsem namydlila žlučákem- a nic.NJN, o perkarbonátu vím, ale nikde jsem ho tady zatím neobjevila,tak jsem vzala aspoň z DM.Ted jsem kdesi četla namáčet bílé ponožky do boraxu....Vodu jsem ohřát nenechala. (příště se na to vyprdnu a budu prát rovnou 😀 😀 ).Taky to slavné Savon Marseille mýdlo mě co se týče vůně trochu zklamalo, mohla jsem koupit Lanzu,ta prý voní víc, nebo rovnou za babku Kokos . . Příště (do ručníků-ke kterým se prý aviváž nemá dávat)dám do praní trochu tekutého Formilu s vůní marseilského, docela se mi líbí.

alenk
25. bře 2012

zdravim, neviem ci to uz niekto neskusal, no ja mam radost ze som objavila ameriku 🙂 uliala som do flasky so slizom trochu citrusovej silice, pretrepala a funguje to, pradlo krasne jemnucko vonia.
predtym som skusala ustruhat vonave mydlo alverde (tretina lanzy + polovica obycajneho palma + polovica vonaveho) a to nezabralo. mozno keby dam viac toho vonaveho, hm. ak to vyskusam, budem informovat.

bravarka
26. bře 2012

@alenk Ahoj, taky se chystám přidat nějaké voňavé mýdlo ke slizu, (asi FA?)až ho budu dělat, ale nevím ještě, jak ten sliz bude vypadat, asi bude dost tuhý, ne?no a jestli to bude fungovat-to se taky neví.
Říkají, že když se přidá nějaká silice, prádlo moc dlouho nevydrží vonět....Zatím mám vyzkoušená mýdla Savon marseille a Lanza - no voní obě podobně - zádný zázrak, aviváž přidávám stejně.Příště zkusím obyč. jelena, a jestli bude prát v pohodě, už tyhle dražší mýdla kupovat nebudu.

bobocka
25. črc 2012

ahojte 🙂 ja som slizovy zaciatocnik,ale ze uplny 😀 .tento vikend sa chystam si svoj prvy rozrobit a nie som si uplne ista navodom (este ani veci pokupene nemam 😝 ),tak by som si to u vas rada overila.takze:
postruhat mydlo (lanza) a zmiesat v 2l teplej vody (teplej ci zovretej?) + 500g krystalickej sody rozpustit v 2l teplej vody (teplej ci zovretej?) potom jedno i druhe zmiesat a doliat vodou (teplou ci zovretou? ) do 10l.poriadne zmiesat a nechat den odstat.
neviem ci je postup upkne ok,ak mate nejaky iny osvedceny,tak budem rada.
no neviem ci ma byt ten kybel, kde bude sliz odstaveny na den zavrety,ci je to jedno? a co s octom? ked periete ,tak davate cca 200ml slizu priamo do bubna,ze? a ocot lejete do priehradky na avivaz? mne ocot desne smrdi,nesmrdi z toho pradlo? 😕 pouzivate aj nieco prijemne prirodne na prevonanie?(teda myslim ako sucast toho slizu ci avivaze)
a ked periete pracku len tak samotnu,tak kde davate ocot? do bubna,ci do odmerky na avivaz?a kolko? pracku mam da sa povedat novu,asi 10 mesiacov a veru precistovana este nebola 😅 vopred vam dakujem za rady 🙂

janakkk
26. črc 2012

@bobocka ahoj, já nastrouhám mýdlo do kýble (když koupíš nějaké vonící tak bude i prádlo po tom vonet, ta Lanza celkem i voní) zajilu to horkou vodou z vodovodu (nechám jí trochu odtéct, aby byla opravdu horká) asi tak do pulky kyble. Míchám, dokud se mýdlo nerozpustí. Pak přisypu sodu http://www.drogeriemarket.cz/produkt/765/krysta... , tuhle mam tak na 3x, míchám, dokud se soda nerizpusí a doplním horkou vodou z vodovodu az je kybl plnej, promíchám a nechám tak jak to je stát , bez víka.Do pračky dávám tak 300ml slizu přímo do bubnu, ocet do nádobky na aviváž, prádlo octem nesmrdí. 🙂

bobocka
26. črc 2012

@janakkk si zlata,dakujem krasne za info. ja som doteraz prala v drefte gele vhodnom i pre miminka,bez avivaze(on sam celkom vonia) ale pradlo mi vonalo max po vybrati z pracky.chcem teraz prejst na nieco setrnejsie ci k prirode ci k nasmu zdraviu,preto ten sliz.a hlavne mi to riadne usetri peniazky. 😉 a je este nejake vhodne mydlo na sliz okrem lanzy? ci to je uplne jedno ake mydlo sa kupi? keby som porajbala polku lanzy a co ja viem nejaku polku vonaveho palmolive je to ok,ci blbost?

janakkk
26. črc 2012

@bobocka nemáš zač 🙂 já myslím, že by to mělo fungovat taky, s jakýmkoliv mýdlem, možná by se dalo i nakapat to slizu nějaký eterický olejíček....ale vyzkoušené to nemám.... 😉

janakkk
26. črc 2012

@bobocka vyzkoušej a uvidíš, když se to nepovede, tak to velká škoda není 😉

bobocka
26. črc 2012

@janakkk ja zas moc etericke oleje nechcem.tomu sa vyhybam.a neviem ci nakvapkanie nejakeho oleja ,hoc aj par kvapiek,by nemohlo sposobit skvrny ci zazltnutie pradla.to radsej nech je bez vone ako s pomocou eterakov 😝 kazdopadne sa uz strasne tesim na vyrobu,potom dam vediet co sa mi podarilo ci nepodarilo 😀

janakkk
26. črc 2012

@bobocka určitě dej info, jak se ti to povedlo 😉 a jak jsi spokojená 🙂

bobocka
26. črc 2012

@janakkk dam dam 🙂 spravila som muzikovi zoznam co mi ma kupit,tak som zvedava s cim domov pride.ale nemam doma ziaden kybel na to,tak som mu kazala do baumaxu ist nejaky krajsi kupit 🙂 strasne som nadsena vyrobou vlastneho pracieho prasku,teda slizu,tak len pevne dufam,ze mi to nadsenie ostane aj nadalej 🙂 chcem prejst na eko cistiace uplne,musim si najst navody ako aj ine cistiace doma vyrobit 🙂

bobocka
28. črc 2012

@janakkk ahoj,tak sliz hotovy.ti poviem,ze so si myslela,ze polhodka mi stacit bude a cely olypijsky ceremonial som to robila 😝 ale podla mna je ok.husty je podla mna dost,len v nom su stale male sliziky co sa uplne nerozlozily.miesala a mackala som to fakt riadne vela.ale ja si myslim,ze sa to v pracke rozide 🙂 prat som v tom este neprala,take 2dni a prejdeme skuskou ohnom 😀 ale mam z toho dobry pocit. 🙂

janakkk
28. črc 2012

@bobocka gratuluju, možná jsi to míchala až moc poctivě 🙂 v pohodě to do pul hodinky je hotové, pak už to tuhne samo 🙂 tak jsem zvědavá,, jak se ti osvědčí v praxi 🙂

bobocka
28. črc 2012

@janakkk no ja som najprv porajbala mydlo do jednej nadoby a zmiesala s 1,5l vody teplej,to som rozpustila a potom v druhej som roztopila cca 500g krystalickej sody v 1,5l teplej vody ,potom som to zmiesala a dodala 7l vody.ale ked som mydlo so sodou zmiesala,tak mi to v sekunde vytvorilo take velke slize,proste to mydlo sa hned nechcelo so sodou spojit.tak som holt to toho namocila cele ruky a v rukach som to zmolila a drobila a mliagala 😝 😀 a fakt som tam mala zo dve hodiny namocene ruky a miesala a pucila som to riadne.viac som uz nemohla,ruky som mala ako zaba rozmocene.takze mini hrudky tam su,no nie su to pevne hrudky,ale skor take tahave sliziky.proste mam pocit,ze sa to v pracke v pohode rozpusti.fakt sa mi to pozdava a ta lanza opzaj celkom fajn vonia.no uvidime co povie prve pranie.potom dam vediet 🙂

zitaje
28. črc 2012

@bobocka chces zlepsovak? 😎 Ja robim sliz v mensom mnozstve, v 5l bandaske od tekuteho pracieho prostriedku (konkretne ecover). Cize ked uz je v bandaske vsetko potrebne, doplnim do mnozstva cca. 4l a miesam tak, ze drzim bandasku v jednej ruke, svihom zdvihnem, pri pohybe dole prelozim do druhej ruky, svihom zdvihnem 😀 obcas pretrasiem. Cize to mam 2 v 1, vyroba slizu aj posilovanie 😀 😀 😀
Ale netvrdim, ze je to uplne dokonale hladke, ale myslim, ze to vobec nemusi byt. Cierne tym neperiem, lebo mi sliz nechaval cmuhy, ale na uteraky a pod je to dobre.
Mala by som urobit sliz, uz som davno nerobila, z cistej lenivosti kupujem 😅

bobocka
29. črc 2012

@zitaje no dnes som prvy krat v nom prala a nadsenie pretrvava.pradlo dokonca jemne vonia po tej lanze 🙂 cierne som este neskusala v tom prat,uvidime co to spravi,ale na svetle farebne to bolo velmi fajn 🙂 ze ja truba som s tym skor nezacala!!!!!!! 🙂

blovitc120
29. črc 2012

@bobocka ja nemam problem ani s ciernym, nikdy smuhy neboli, oni byvaju, ked je vela sody ( my mame tvrdu vodu, tak vela nikdy nebolo). A ja ho vzdy robim s pomocou tycoveho mixera a je hladky 🙂

bobocka
29. črc 2012

@blovitc120 nad mixerom som rozmyslala,no akurat mam pokazeny a ktohovie kedy novy kupime.ale mne to flaky na veciach nespravilo,uvidime co to spravi s ciernym,ale nejaku hlavu v smutku iste z toho nemam.ja som taka nadsena,ze sa mi na prvy krat vydaril,ze je akurat husty a este aj dobre vypral,ze moje nadsenie zo slizu len tak nieco nerozhodi 😝 😀

jajina.c
30. črc 2012

Ahoj holky, tak jsem po přečtení skoro celé diskuze taky nakoupila ingredience a v nejbližších dnech si taky namíchám 😀 . Už se těším až v něm zkusím vyprat - chtěla bych prát všechno prádlo, pak dám vědět zkušenosti. Díky tady za všechny rady 🙂 . Jinak jsem do teď prala většinou v Arielu a Lanze, jak kdy a podle toho, jak zbyly peníze 😉 .

jajina.c
30. črc 2012

Tak mám namícháno 🙂 a zítra večer zkusím první várku, dala jsem 1 mýdlo Lanza, 250g sody krystalické a 10 litrů vody, mám tam maličko pucků, ale je to o.k. Mám trochu strach, aby se nezničila pračka. Je tady někdo, kdo s tím pere už více třeba jak 5 let?? Pokud ano, sem se zkušenostma. Děkuji 😉

bobocka
30. črc 2012

baby,oprate i cierne a uplne super 🙂 velmi sa tesim 🙂 este trosku doriesit vonavost pradla,co neviem ako docielit,a bude to uplne najviac super 🙂 co davate na to,aby vam pradlo vonalo? lanza jemne vonia,no ozaj moc jemne,nieco sviezejsie by som rada mala,no klasicku avivaz nechcem a ani etericke oleje.akykolvek iny tip vitam s otvorenou narucou .-) do tejto varky slizu som dala i jedno palmolive male mydielko,no pradlo z neho nevonia,lanza mydlo to prebilo 😅