Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

jajina.c
31. črc 2012

Holky, tak jsem poprvé vyprala světlé prádlo a nic moc to tedy nepere, mé nadšení je na minimum, synovo trika zůstala flekatá - normální špína ze zahrady - otřené ruce atd. Jinak na barevném a našem prádle. které je jen opocené je to o.k. Jinak ta lanza mi voní, voní sice jemně, ale pro mě je to vyhovující. Černé peru nyní. Co dát sůl na skvrny rovnou taky do toho 10 litrového slizu? Zkoušeli jste to někdo? Nebo tam rovnou namíchat žlučové mýdlo??

blovitc120
31. črc 2012

@jajina.c sol ani zlcove mydlo priamo v slize vobec nepomaha, treba osetrit priamo skvrny. Pri prani bieleho vzdy davam puer, sliz neobsahuje opticke zjasnovace, tak nikdy nebudes mat ziarivo biele pradlo

jaroe
31. črc 2012

spominalo sa tu prevonanie slizu, eter. oleje mi nezabrali resp. vonalo to len po otvoreni pracky. Momentalne davam do slizu priamo pred pranim trochu parfemu, vonavky - mam nejake stare, nepouzivane vone, ktore su na mna prilis silne, ale na prevonanie pradla je to tak akurat.

bobocka
3. srp 2012

@blovitc120 mozem sa opytat co je puer? 😕
baby neviete ,ze ci je aj nejake pracie mydlo na farebne? lebo vraj lanza je na biele a ked sa v nej castejsie perie farebne a cierne,tak moze zosvetliet,ze to farbu vytaha 😒 zatial som spokojna so slizom,prala som asi 4-5x a velmi fajn,ale nerada by som mala po roku z ciernych triciek tricka sede 😝

jajina.c
4. srp 2012

@bobocka Taky se mi zdálo už po druhém praní, že jsou barvy sepranější...Budu sliz používat asi jen na domácí prádlo a ložní prádlo atd, tak to tak nevadí a většinou mám světlé...

blovitc120
13. srp 2012

@bobocka puer je perkarbonat sodny. Podla mna tie farby slizom neblednu, ja naopak periem v nom vzdy cierne, a farebne, lebo svetle zosedne, kedze neobsahuje bielidla, este nikdy mi nevytiahlo farby.

marcikova
21. únor 2013

Ahojte mne manzel nosi z prace klasicke mydla a ze ich mam uz fakt hodne a aj rodina uz je zasobena tak som to zacala struhat normalne rovno do bubna k pradlu a osvedcilo sa akurat si sem tam pridam aj trosicku pracieho prasku kedze ho mam doma tak predsa nevyhodim. No a zatial som nemala problem pradlo vyprane a akurat chcem skusit davat aj tu sodu. 🙂

montynka
22. únor 2013

Sliz je na praní super. Když byli kluci malí a přišli zamazaní od šmíru nebo trávy vždy mi pomohlo skvrny namydlit pracím mýdlem a dát do pračky a vše se vždy pěkně vypralo. Sliz pračku nezanáší a prádlo je měkounké a čisté. Nesmí se dát moc sody pak se může stát,že zešedne. Při praní v pracích prášcích na sluníčku prádlo šedlo. Sliz mohu opravdu doporučit používám ho už 4 roky.

mamamima
11. kvě 2013

Ja som prave vyprala muzove pracovne nohavice od blata, boli totalne zamazane a musim povedat ze waau, dakujem za inspiraciu, vzdy len pozeram ze co sa na koniku este dozviem 🙂

jaruskam
22. črc 2013

dnes jsem ppoprvá dělala mýdlový sliz a mám tam hrudky,nevydí tu něčemu?A vážně je to tak ekologický?Vždyt to mýdlo s jelen(to jsem použila já) tak musí být nějaká chemie?

salomee
22. črc 2013

@jaruskam Tak hrudky snad nevadí...příště líp míchat😀..no s tou ekologií..to neumím přesně odpovědět, ale rozhodně jsou lépe odbouratelná, než ty syntetické věci.

briluxina
1. srp 2013

Včera som opať prala v slize na pranie, musím uznat, že je rozdiel medzi bežným práškom. Prádlo je oveľa voňavejšie a makkšie...hrudky sa rozpustia v práčke...

salomee
1. srp 2013

Kolik kdo dáváte té sody na jednu kostku pracího mýdla? Znám "recept" 300g na kostku, ale teď koukám na jinej, kde je 150.. o to by nebylo, ale prý nadbytek sody může způsobit zašedlé prádlo...??
Ještě teda dodám, že tu je hodně tvrdá voda.. tak zas aby to mělo účinek, kdybych dala sody míň..

alenk
21. srp 2013

@salomee dava sa rozdielne mnozstvo krystalickej a praskovej. mam tiez velmi tvrdu vodu a davam 150g praskovej, ale treba vyskusat vo vlastnych podmienkach.

salomee
21. srp 2013

@alenk Ahaa.. ono je to něco jiného? To jsem asi nevěděla. Dřív jsem měla k dispozici asi tu práškovou a teď v drogerce (kdekoliv- většinou mají všude stejnou) tu krystalickou.. i jinak vypadá..a je fakt, že fleky se začaly dělat až u té kryst.

alenk
22. srp 2013

@salomee no nevyznam sa v tom, ale ja som to pochopila tak, ze ta praskova je vydatnejsia, viac koncentrovana, preto jej treba menej. ja ju pouzivam lebo sa aj lahsie rozpusta. najnovsie som kupila kilo praskovej sody priamo od vyrobcu (u nas som nasla PG chem, predavaju rozne chemicke latky, aj PUER som od nich kupila, na kila) tak skus vygooglit nejaku cesku firmu
ja som si davkovanie sody skusala, kym som nasla to spravne mnozstvo, robila som si polovicne davky slizu s roznymi davkami sody,zacala som na nejakych 100g sody a skoncila az na 150 a teraz mi to perie paradne
a este som nadabila na jadrove mydlo a mam pocit, ze perie lepsie ako kokosove s lanzou

salomee
22. srp 2013

@alenk já jsem to taky kupovala v jednom eshopu ještě spolu s perkarbonátem, jedlou sodou a takovýma těma věcma.... ale to bych musela objednávat každou chvíli a to se skrze poštovné neoplatí..a zas nejsem ten typ, že bych nakoupila na X měsíců dopředu za pár tisíc..😀 to se mi zas nechce vyhodit tolik najednou.. ještě se někde mrknu..

alenk
22. srp 2013

@salomee no ja tiez nezvyknem nakupovat dopredu, ale v tej firme co som to naposledy kupovala to nema oznacenie eko (ale zase to je slovenska firma tak som si povedala ze som usetrila prirodu kratsou prepravou) a tym padom to bol nakup za par drobnych
napr. puer yellow and blue stoji na slovensku 10eur 2 kilove balenie, ten ne-eko stoji kilo 1.75e

petralyskova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bravarka
9. zář 2013

chtěla bych se vás zeptat, které prací mýdlo se vám na sliz osvědčilo nejlíp?já zatím používám pořád lanzu, měli ji za 15.-, tak jsem si udělala zásoby...a pere myslím obstojně.

emjee
28. zář 2013

@bravarka ja pouzivam obycajne jadrove z kauflandu, lanza mi smrdi 😝

veronikahel
29. říj 2013

poradite mi, ci sa to da nejako zachranit?? urobila som si druhy krat sliz. prvykrat bol ok. teraz som ale dala hned k nastruhanemu mydlu sodu a zle sa mi to rozpustilo... na vrchu mam vyplavane kusky mydla a dole je len voda..

salomee
29. říj 2013

To když se mi stalo, tak jsem to nerozpuštěné vybrala do nádoby bokem, zalila jen trochou tekutiny a rozšlehala metličkou..a pak vrátila zpět. ..podle toho, co píšeš, jde ale o větší množství nerozpuštěného... ale i tak bych to zkusila -ty cucky rozmíchat co nejvíc bokem a pak vrátit do zbytku.

bravarka
30. říj 2013

Ahoj, já bych zkusila vše zahřát (třeba ve velkém hrnci)a rozmixovat tyčovým mixérem.
Apropo-v drogerii Kouzlo barev jsem koupila novinku - Jelena -prací prášek 600g za 29,. - (ted je v akci) což je myslím dobrá cena, obsahuje zjasňovače, dám si ho po třetinách do slizu, až budu dělat.

konekokira
13. črc 2016

S mydlovym slizem jsem objevila Ameriku! Peru v tom především luzkoviny a své oblečení, jsem atopik, taky v tom budu prát pleny, chci latkovat. A syntetika jako psí pelech nebo podložky v koupelně Peru v tom, prý to mírně impregnuje. Bojím se akorát zanosu pračky, tak to střídám s práškem nebo gelem (eko, az doperu persil). A pridavam ocet 🙂