Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

quika
14. říj 2009

uf, to jedine pivnicu ale to su take divne priestory kam nerada chodim 😅 no ked sa hustejsi neda spravit tak to tak asi vyriesim, lebo robit kazde 3 dni sliz sa mi nechce 😵

bambusko
14. říj 2009

quika, niekto robi suchy/instantny sliz, len nastruhas mydlo a zmiesas s praskovou sodou, dava sa 1-2pl na pranie, neskusala som

marecek4
15. říj 2009

bambusko, jenom se strouhaným mýdlem jsem měla v automatce problémy-nerozpustilo se asi bych to před použitím trochu rozmočila,
a k mámě už nic vozit nemusím-když viděla v čem peru tak se zařídila stejně,jinak občasný jiný návštěvy řeším buď samotným mýdlem,nebo v nejhorším koupím malý prášek sebou,
jediný co ve slizu neperu tak krajky a satén.přišlo mi že časem jakoby lepil,ale používám aviváž od inu,nevonělo mi to ani po lanze-zkusím ty olejíčky,a pračku s octem properu tak jednou za 3-4 měsíce-4litry a vyvářecí program

angetha
18. říj 2009

Ahoj holky, nečetla jsem celé téma, ale zřejmě můžu do slizu nastrouhat i žlučové mýdlo že? nebude to nijak vadit? Nebaví mě patlat každou plínku zvlášť

tictac
18. říj 2009

angetha, ja davam na jedno mydlo jedno zlucove, pere to podle me dobre 😉

angetha
18. říj 2009

Tak děkuju 😉

angetha
25. říj 2009

A ještě dotaz, někde jsem četla, že by se ve slizu neměl prát fleese?

tictac
25. říj 2009

angetha, ja v tom peru uplne vsechno a problem zadny jeste nebyl 😉

dahlia23
28. říj 2009

angetha, to je pravda. ja som sa tiež dočítala až teraz. lenže flís som v ňom prala. a nevyzerá pekne. teda aspoň bledunké veci sú také zájdené. takže ja už sa asi k slizu nevrátim (možno na plienky). mám teraz prášky od eurona, tie sú eko a treba ich málinko a pre bábo budem prať veci aj plienky v mydlových orechoch. 🙂

lesnamacicka
5. lis 2009

No už mám aj ja vyrobený sliz 😀 Aj som vyskúšala, prala som už tri práčky, po prvej som musela upraviť dávkovanie, dala som ho málo. Zatiaľ som spokojná, prádlo sa mi zdá dokonca čistejšie ako po bežnom prášku. 🙂
Dnes pôjdem do mesta omrknúť bielidlo, zatiaľ som so slizom biele neprala, ale ako to tu čítam tak použitie bielidla na svetlé prádlo bude asi nutnosťou.

jitkas.
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
michelle1
5. led 2010

opravdu 500 ml slizu vypere plenky? Já dnes koupila mýdlové vločky a v návodu je dávat 150 ml vloček na jednu pračku. Ale ze 250 ml vloček udělám 10 l slizu a to mi vyjde na 20 praček! Tak si nějak nejsem jistá tou účinností. Prosím o vaše zkušenosti

e.k.t
9. led 2010

michel vypere, já teda po stolici omáchám a nžlučuji žlučovým mýdlem a pohoda, stejně tak po ovoci, je pravda občas něco zůstane flekaté, ae na plínách mi to nevadí, ono se to časem dovypere 😉

e.k.t
9. led 2010

jinak když předpírám tak používná práškové mýdlo hanka a sodu žebka, od každé 1-2 polévkové lžíce dle množství a zašpinění 😉 esenciální olej kapu přímo do nádobky na aviváž a jsme spokojení 😉

jonki
14. led 2010

Periem v slize uz skoro rok, som velmi spokojna ale obcas sa mi stane, ze na vypratom kuse odevu najdem skvrnku o ktorej si myslim, ze tam pred pranim nebola. Sliz robim podla navodu na tejto stranke: mydlo, pol balika krystalickej sody a vodou doplnim do 10 litr vedra. Davkujem ho do pracky priamo na pradlo ale pracku hned aj zapinam, takze sliz sa hned rozpusta vo vode.
Neviem si vysvetlit povod tych skvrn, myslela som si, ze nieco kvapka z balkona nad nami, ale zacala som susit pradlo na chodbe a fliaciky nezmizli 😀 niekedy su tie flaky na chrbrte takze aj potravu som vylucila 😀

Napadlo ma, ci ten hoci kratkodoby kontak koncentrovaneho slizu nemoze na odeve sposobit taketo docasne fliaciky? Co si o tom myslite? Nemate podobnu skusenost?

aveline
1. únor 2010

ahojte, aj ja chcem zacat slizovat 😵
neviete, v ktorej drogerii sa da zohnat marseilske mydlo? a kolko asi stoji? nasla som zatial len Lanzu
dakujem

janulazaynab
3. únor 2010

Ahoj,
pár měsíců před porodem jsem našla na internetu návod na mýdlový sliz a peru v něm už min. půl roku. Používám prací mýdla z Hypernova, kde stojí jedno 8kč a k tomu koupím někde pytlík sody. Nařežu ho na malé kousky, zaliju cca 4litry vroucí vody, nechám odstát a ponorným mixérem s přidáním sody (na dva mýdla asi půl pytlíku sody) rozmixuchuji. Mám pak půl kyblíku slizu a to mi na min. 10 praček vyjde.
Prádlo po tom sice nění běloskvoucí, až oči přechází, ale všechno to vypere (krom manželových monterek 😀 ) a jsem spokojená. Místo aviváže používám trochu octa - prádlo je měkčí. Zpočátku jsem to s octem trochu přeháněla, než jsem zjistila, kolik dávat, takže ručníky po utření byly cítit, ale jinak je to bez chyby. 😉

barica
4. únor 2010

Holky, nemate prosim nektera vyzkouseno, kdyz bych si chtela sliz delat pokazde (fakt nemam kde mit 10l🙂), mam mydlove vlocky vladenka, krystalickou sodu z DM a potrebovala bych vedet presne mnozstvi, kolik ceho, nejlepe na gramy ci polevkove lzice na jednu pracku plinek pri vysoke tvrdosti vody... poradite prosim nekdo?

janulazaynab: prosim te, kolik tedy presne davas toho octa?

pokud budu pokakane plinky potirat zlucovym mydlem (Ulrich), nemam pak toho slizu davat mene? mala ma problem s opruzeninami, tak musim byt se vsim opatrna a radeji jeste jednou vse vymachat...

janulazaynab
4. únor 2010

barica - dávám to od oka, ale na jednu pračku jsou to asi čtyři velké polévkové lžíce. Vyzkoušej a uvidíš - pokud by byly ručníky po vyprání cítit octem, dala jsi toho moc.

meleri
27. bře 2010

holky, poradte, dá se ve slizu prát i na 90? často peru pleny na 90, a tak nevím, zda je to možné?

bambusko
27. bře 2010

meleri, ano 😉 vecsinou periem na 60 a raz za cas na 90

meleri
27. bře 2010

a pere to stejně dobře? zatím sliz nemám jen jsem to chtěla zkusit jenže jsem zjistila že nemám v čem to skladovat těch 10 l.
chtěla jsem se zeptat nemáte někdo návod na menší množství, cca 5 l? 🙂

sares
27. bře 2010

meleri: tys tu už vypátrala návod na těch 10 litrů? Pokud ano, tak návod na jakékoliv množství je jasný. 😉 Jinak já včera dělala svůj první sliz, z půlky lanzy ( ta bývá větší než obyčejnej jádrák ) a k tomu tak 125 ml práškové sody, pak jsem to doředila do 5 litrů. Možná ho mám trochu řidší, ale to vůbec nevadí. Neperu v něm, mám ho na úklid a zatim vyhovuje. 🙂

meleri
28. bře 2010

Sares,
děkuju. ještě dotaz, nezaneslo vám to nějak pračku? nevím jestli dlouhodobé používání nemá na pračku vliv??

tictac
28. bře 2010

jestli pracku pravidelne cistis, tak to vliv mit nebude 😉

meleri
28. bře 2010

cistit pracku?? jasně myju vnitřek kde se sype prášek, ale jinak to asi jinak nejde??

erinka83
28. bře 2010

jonki, já jsem pár takových nažloutlých skvrn po slizu na prádle měla, hned ze začátku, dělala jsem ho z jádrového mýdla, ale co dělám sliz z mýdla z drogerie schlecker, tak skvrny nemám 🙂 Ono je totiž bělejší...

tictac asi myslí projet pračku nějakým čistícím prostředkem nebo octem? Ty jo, taky to nedělám 😔

bambusko
28. bře 2010

v slize periem 2 roky, vsetko ok, ra zza cas necham pracku vyprat naprazdno - odstrani to usadeniny - na 90 a do avivaznej komorky nalejem ocot, ten davam obcas aj do plakania. skvrny sa vraj mozu zjavit kym sa vyperie praci prasok z predchadzajuceho pouzivania. sliz perie dobre, periem v tom vsetko okrem bieleho a svetleho oblecenia, to periem v beznom prasku 😀

meleri
29. bře 2010

bambusko,

dík za informaci. a proč v tom nepereš bílé ono to nebělí? ptám se jak blbec, ale chci zjistit co nejvíc než do toho půjdu...

bambusko
29. bře 2010

meleri, neviem, neskusala som, bojim sa, ze by nahodou vyliezli skvrny, co som pracne odstranovala kdejako 😝 tak neriskujem, dievcata su skolacky, tazko by to znasali 😉