Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

karotky
5. únor 2007

Ahojky!
Se slizem bych se zbatečně nepatlala.Já peru v Merkuru a krystalickou sodu přisypávám do prášku v zásobníku,když vyvářím a peru bílé prádlo.Stejně se to v pračce smíchá,tak proč si přidělávat práci? 😉

0401
5. únor 2007

Ten sliz je na miminkovské prádlo?
Já jsem malé prala zvlášť v tekuté Lovele, teď už je dcerka větší, tak peru dohromady s našima věcma v Arielu.

mracik
5. únor 2007

ahoj, ja periem v slize, používam mydlové vločky - nechce sa mi strúhať - jedno balenie mi vydržalo 5 mesiacov, sódu používam kryštalickú, aj keď sa dosť ťažko rozpúšťa, ale je oveľa lacnejšia, oproti návodu jej používam asi o polovicu viac - máme veľmi tvrdú vodu.
Ak dobre rozumiem tvojmu návodu, tak práškovej sódy stačí menej? to som nevedela, myslela som si že sú ekvivalentné...

Inak teraz už sliz používam na všetko prádlo, nevidím rozdiel v čistote prádla ako pri používaní stredne drahého klasického prášku.

ladunka
5. únor 2007

mraciku, ty ve slizu pereš i plínky, viď? Předepíráš je předtím nějak, když jsou pokakané?
Díky 🙂

mracik
5. únor 2007

používam separačku, takže väčšinou nie sú pokakané, ale ak náhodou sú, tak ich hneď ospruchujem v záchode - máme ho blízko vane. Niekedy sú len zafarbené od stolice - vtedy dám pred praním na škvrny žlčové mydlo.
píšem síce v prítomnom čase, ale teraz už periem len máličko plienok, lebo už chodíme na záchod...

hanka274
5. únor 2007

mracik, osprchujem v zachode? tak tomu nerozumiem....

helabella
6. únor 2007

Ahoj novako,
sliz používám a jsem spokojená. Výrobu má na starosti manžel, ale teď už mu to zabere jen pár minut (zrovna jsme dělali čtvrtou várku). Ještě do něj přidáváme žlučové mýdlo na skvrny, aby se všechno dobře vypralo.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
helabella
6. únor 2007

Gedren,
sodu jsem koupila v DM nebo Droxi. Tyhle dvě si pořád pletu 🙂

novako
autor
6. únor 2007

Díky holky. Uvažuju, že to zkusím. Za zkoušku člověk nic nedá a ke klasickému prášku se dá vrátit kdykoli. 😉 Ještě mám dotaz, jestli vám prádlo nezešedlo?

briluxina
7. únor 2007

Ahojte, ako sa takyto sliz davkuje? Mate 10 litrov tohto prostriedku a co dalej? napr. ked periem prackou tak mam dat kolko deci prostriedku? Diky za odpovede. 🙂

haluskacz
7. únor 2007

novako,
mne trochu zesedly plinky, ale to mi nevadi. Na jinem pradle se to neprojevilo. Ted peru par tydnu v Ecoveru a zadny velky rozdil v tom nevidim, akorat ten Ecover voni. Myslim, ze az ho vypotrebuju, vratim se zase ke slizu. Jinak na bile pradlo pridavam jeste prekarbonat sodny.

briluxino,
ja davam zhruba 200 - 250 ml na pracku

rebeka
8. únor 2007

ahojte, normalne ste ma navnadili, len by som sa chcela spytat, ci to fakt vyperie docista docista? Som mozno trosku nedoverciva, ale budem rada, ak ma presvedcite, ze zbytocne 😉

papaya
8. únor 2007

Ahojky, zajímavé téma 🙂 Mám otázku - má ten sliz nějakou životnost? jako spotřebujte do... nebo mi to vydrží neomezeně dlouhou dobu? Když bych z 10ti litrů na jedno praní spotřebovala jen 200ml, tak to budu mít nadlouho 🙂

haluskacz
8. únor 2007

rebeko,
no jestli chces pradlo superzarivebile, tak to nebude pro tebe... neobsahuje to totiz opticke zjasnovace.

papaya,
myslim, ze to nejakou omezenou zivotnost ma, ale mne se jeste nestalo, ze by se sliz zkazil (jenze v rodine se 3 detmi to asi fakt nejde).

lottie
9. únor 2007

běžím pro kyblík a ingredience na sliz, vypadá to zajímavě 😀
když tam dám ten sodný prekarbonát, tak to bude bělejší? a nesežere to třeba potisk na dupačkách?

haluskacz
9. únor 2007

lottie,
ten prekarbonat bych nedavala primo do slizu, ja ho davam navic opravdu jen k bilemu pradlu, to chce vyzkouset, co to s tim konkretnim kouskem udela 🙂

rebeka
9. únor 2007

haluskacz: ziarivo biele pradlo nemam ani s drahym vanishom. 😠 Takze mi ide skor o to, ci sa to pradlo vyperie do hygienickej cistoty, aj ked tam mam napriklad zaschnutu krv. 😕
Dakujem 🙂

haluskacz
9. únor 2007

rebeko, takove skvrny jako od krve je dobre pred pranim namydlit zlucovym mydlem, to je vyborne na skvrny organickeho puvodu. Koneckoncu to by poradne asi nevypralo nic, kdybych to pred pranim nenamocila a nenamydlila. Ale pochopitelne to pradlo ciste je, to rozhdone 🙂

ladunka
2. bře 2007

Ahoj, před chvílí jsem poprvé vyprala plínky ve slizu a při věšení vypadaly stejně čistě jako jindy. Ještě uvidím, jaké budou na omak, až uschnou, použila jsem jako obvykle do nádobky na aviváž bílý vinný ocet. Jen na jedné vícevrstvé plínce zůstal flek od stolice, ale protože všechny fleky ostatní se vypraly, myslím, že jsem tu skvrnu na rozdíl od ostatních předem nenamatlala mýdlem na praní.

Sodu jsem koupila v Droxi, měli jak krystalickou, tak i práškovou.

Mám ale jednu nepříjemnou zkušenost s výrobou. Koupila jsem práškovou sodu, je prý koncentrovanější a zdálo se mi že se bude lépe rozpouštět. Nesahala jsem na ni, ale myslím, že jak jsem ji sypala z pytlíku do kelímku a pak do vody, dostala se mi na ruce a ty mám teď jako struhadlo, vysušené a popraskané, a trochu mě svědí. Příště proto budu vyrábět v rukavicích.

Jo a manžel se blýsknul nezapomenutelnou hláškou. Že budu vyrábět sliz jsem mu neřekla, a tak ho ráno objevil na balkóně a přiřítil se za mnou se zděšeným výrazem: Tys sis odstříkala mlíko do kýble?!? 😀 😀

lusinta
3. bře 2007

ahojky🙂taky jsem už ve slizu prala a dobrý🙂 Už se těším,až budu prát za chvilku plínky🙂Ale i když jsem se snažila to moc moc rozmíchat,stejně nahoře zůstalo trochu hrudek🙂 Mám ho udělat nový? Nebo to nevadí? Říkala jsem si,že se to v pračce stejně ještě rozpustí....Taky jsem tam dala asi moc vody...Ale příští pokus snad bude lepší🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kili
3. bře 2007

no páni, tušila som, že sa na MK ešte všeličo dozviem, ale že mi padne sánka 😲 . Tak o tomto som vživote nepočula, ale vyskúšam 🙂
A k čomu je to lepšie? akože je to šetrnejšie pre bábetko? Alebo aj na normálne dospelácke oblečenie? Môže sa pri tom používať aj aviváž?

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kili
3. bře 2007

gadren, takže tam budeš prať všetko prádlo?
Môj muž nemá rád žiadne alternatívy 😠 , vždy ma za všetko nadáva, aj za tú bezplienkovú metódu. Tak si neviem predstaviť, čo mi povie na toto 😒

lusinta
3. bře 2007

můj se tomu strašně smál-ale jinak je mu to vlastně jedno🙂 my jsme jinak prali v Ecoveru-snažíme se žít ekologicky jak to jen jde(respektive jak to jen zvládáme,třeba auta bych se nevzdala...)-ale je to hodně drahý a protože se chystám používat látkový plíny,tak jsem si říkala,že zkusím toto..navíc holky,látkařky,si sliz hodně chválí...Až na pár vyjímek,kteýr mají hodně tvrdou vodu a to pak nefunguje...
Jen musím ještě dokoupit to žlučový mýdlo...zatím to nepotřebujem,ale na plínky už určitě budem...I když zatím máme sůl od ecoveru,tak asi nejdřív dopotřebuju to.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
ladunka
3. bře 2007

Na tvrdou vodu se skutečně doporučuje větší množství sody, koneckonců soda samotná je určena právě ke změkčování vody. Ale vyzkoušeno to nemám, nevím, jestli máme vodu tvrdou nebo měkkou 🙂

lusinto, já myslím že to nevadí, ten zbytek se rozpustí v pračce.

killi, určitě je to velmi levné. Co se týče šetrnosti k pokožce, přiznám se k pochybnostem, když jsem viděla co ta soda udělala s mýma rukama. Ale vyprané prádlo vypadá ok. Je fakt, že přesně víš co tam je a že jsou použité chemikálie redukované na minimum. Šetrnost k životnímu prostředí a vliv na odpadní vody - taky nevím, snažila jsem se zjistit, jak se v přírodě chová ten uhličitan sodný (soda), ale zatím marně.

Moje prádlo, když včera uschlo, vypadalo ucházejícně. Vícevrstvé plínky úplně ok a plínky čtvercové byly trochu hrubší než obvykle. Myslím si, že jsem přehnala dávkování. Vyrobila jsem totiž sliz z kostky mýdla a kelímku práškové sody, jak stojí v návodu, ale dala tam jen asi sedm litrů vody. No a do pračky jsem naprala těch 250 ml. Takže příště zkusím dávkovat míň.

gedren, tak že byste se pro dávku stavili, až půjdete okolo? Připravím Ti to do skleničky s víčkem 🙂

dahlia23
3. bře 2007

Babulky, ešte mi povedzte, kde sa dá kúpiť žlčové mydlo.
Sódu mám doma, to jadrové mydlo (aj Palma Kokos)som videla v Kaufiši, len to žlčové nejak neviem zohnať....

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz