Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

kocurik16
8. pro 2008

levica vrele odporúčam,mám iba dobré skúsenosti 😀

macika78
8. pro 2008

Ja uz mam vsetko nakupene len to nemam v com zarobit 😅 tak to tam stoji uz tyzden.

lukin
8. pro 2008

Vidím, že to tu strašně vychvalujete, ale nikdo nic neříká o negativech. Můžete tady, prosím, napsat i nějaká negativa slizu?

pd900bo
8. pro 2008

macika ja to zarabam vo vedre , klasicke vedro je asi 10 litrove

lukin ja ziadne negativa nepoznam.. je to lacne, vyperie mi to vsetko , a mne osobne to aj vonia, ale niekomu to moc nemusi takze to moze byt maleeee negativum 😉

vikinka27
8. pro 2008

mam jedno cerstve negativum: vymenila som druh mydla (za nejake Omnio marseillske alebo ako sa to volalo od Henkelu myslim) a to mi veci vobec nevypralo, vsetko smrdelo, najme plienky - prala som ich najprv na 40, potom 60 a potom na vyvarku 😝
nastastie, ten sliz uz dosiel, urobila som novy, z klasickeho jadroveho mydla, a uz je to lepsie...

a este jedno negativum: niektore skvrny mi to nevyperie (napr. manzelove prepotene tricka - ale nie vsetky, to iba niektore , asi zalezi od bavlny a farby) - to bud musim v rukach, alebo ked to odflaknem, potom ma skvrny pod pazuchami (po dlhsom case)
ked uz skvrny su, uz ich neviem potom nicim odstranit (teda, zlcove mydlo a ine eko prostriedky... chemiu vobec nepouzivam)
ale to moze byt aj inymi vecami: kyslost potu, druh pracky, mnozstvo vody na pranie, mnozstvo prasku, takze sa neda povedat, ze je to univerzalny problem...

kazdopadne, pozitiva (ekologickost, ekonomickost, prijemna vona, atd.) vyvazuju negativa (obcasne zaflakatene veci) 😵

kocurik16
9. pro 2008

ja teraz používam prvú várku slizu zatiaí žiadne sťažnosti,periem bežné farebné prádlo a synove biele monterky z kuchyne a všetko je čisté.Uvudím aké budú mužove olejové košele ale verím že aj tie budú čisté 😎

blka
9. pro 2008

Teda, musím se přiznat, že jsem si chtěla sliz taky udělat. Ale pak jsem nějak dostala strach 😅 a koupila jsem si 6 kg prášku ☹ . A teď, když vás tu pořád čtu, tak mě to zase láká.

kocurik16
9. pro 2008

ja som zbytok prášku odložila do rezervy a myslím,že ho dlho nepoužijem 😀

bambusko
9. pro 2008

vikinka, ani prasky z reklamy nevyperu vsetky skvrny, to len v tv 😉

audreyd
9. pro 2008

baby, na akej teplote periete? stačí 40 alebo 60? dík 🙂

vikinka27
9. pro 2008

hm, bambu, ale manzel predtym taketo problemy s trickami nemal. no, mozno ich svokra pravala inak vo vseobecnosti (ja periem na 40, kratky cyklus).
vravim, moze v tom byt viacero veci, nielen sliz....

pd900bo
9. pro 2008

tie teploty zavisia od toho co periem, cize v slize periem aj na 40 aj na 60 aj na 90 stupnov

kocurik16
9. pro 2008

farebné väčšinou na 30-40 biele na 90

audreyd
11. pro 2008

tak môj najnovší sliz sa dá krájať 😨 vyzerá ako hustý puding alebo čo, dal by sa v poho vyklopiť 😀 čoho som dala veľa? sódy alebo mydla? 😕 keĎ pridám vodu, rozriedim ho alebo ho mám nechať tak? v práčke sa inak v poho rozpustí...

pd900bo
11. pro 2008

podla mna si dala vela sody, ja by som ho neriedila ale davala do prania trocha menej..

kkaattkkaa
12. pro 2008

nemate skusenosti aj so "suchym slizom" ? Ako sme sa prestahovali, nenachadzam bezpecne miesto pre nadobu so slizom-a na balkone sa bojim, ze zamrzne casom.
A este jeden postreh-so stahovanim sme vymenili aj velmi makku vodu za velmi tvrdu- mate niekto skusenosti, aky pomer soda - mydlo pri extra tvrdej vode ? doteraz mi stacil pomer styri mydla na jeden sacok sody (jedno akej) ale teraz neviem...

herminka
13. pro 2008

Audrey, možná jsi dala hodně obojího, ale spíš sody, po té sliz hodně tuhne. Neředila bych ho, pokud se Ti v oračce rozpustí, neřeš to, pokud by se rozpouštěl špatně, rozřeď vždy jen dávku, kterou dáváš do pračky.

Katko, zkušenosti s instantním slizem nemám, holky, psaly, že dávají cca 1 polévkou lžíci mýdla a stejně sody, ale je třeba si tento poměr vychytat. Sodu a mýdlo si nemíchej předem, drobnější částečky sody by Ti propadly dolů a neměla by pak rovnoměrný poměr.

lucia31
15. pro 2008

ahojte zienky....ja si sliz vyrabam uz asi rok a medzitym som si ho vylepsila....robim ho z mydla Lanza a to tak, ze si ju nastruham na hrubom struhadle, dam do stareho hrnca, zalejem horucou vodou a na sporaku pri vysokej teplote nehcam rozpustit...medzitym si do vedra nasypem pol balenia Hanky /je to ekologicky mydlovy praci prostriedok obsahujucu zjasnovace ale neobsahuje ziadne zmakcovadla ani synteticke tenzidy/zalejem horucou vodou, rozpustim, pridam krystalicku sodu, zamiesam a potom tam vlejem rozpustene mydlo, dolejem do plneho vedra a super praci prostriedok na svete...ja to milujem vyrabat 😉 tu Hanku kupujem kvoli belosti pradla, je lacna, 600g stoji okolo 40Sk, uz som mala kupene aj to Sonet eko bielidlo, ale je draheeeee...este sa chcem opytat, ja pouzivam stale len Lanzu, ak mate lepsie skusenosti s jadrovym alebo kokosovym, dajte mi , prosim, vediet, rada zmenim 😉

lucia31
15. pro 2008

kkaattkkaa, toto somskopcila, zo str. 7 🙂
no a přitom hledání jsem našla ještě jeden zajímavý recept na "instantní sliz" bez slizovatění
co potřebujeme:
-1 mýdlo
-soda nejlépe prášková

mýdlo nastrouhejte nebo nadrťte v robotu na prášek a do pračky dejte spolu se sodou v poměru asi 1:1 (asi 2 pol. lžíce od každého)

výhody:
- rychlejší výroba, není nutno čekat až stuhne
- prý i lépe pere (zatím jsem to ještě nezkoušela, ale příště to zkusím )
- zabírá méně místa v koupelně

kocurik16
15. pro 2008

ja mám tiež tuhý sliz ale dobre sa rozpúšťa.Dala som jednu lanzu,jedno kokosové a žabku/to mi dali ako sodu a nič iné som nenašla vyložené/
Perie to výborne.

lucia31
15. pro 2008

kocurik a kolko z toho davas do prania?celkom ma to zaujalo 😉

kocurik16
15. pro 2008

za jednu odmerku čo bola taká modrá v nejakom prášku.Neni to rovnaké,záleží aj od množstva a umazania prádla. Maximálne jednu tú odmerku,namenej prádla dávam menej ale to je najlepšie ked vyskúšaš sama,lebo ani pračky neperú stejne 😀

majenka
15. pro 2008

Ahoj holky! Tak jsem se po 3/4 roce konečně odhodlala ke slizu 😔 😅 ...dnes jsem nakoupila ingredience a teď "vařím" 😀 . Už se ovšem projevila moje inteligence 😀 -jsem nastrouhané mýdlo (mimochodem-kuchyňský robot to měl hotové za cca 10-20 vteřin 😉 ) nechala důkladně rozpustit ve vodě, přidala tu sodu a také jí nechala rozpouštět...rozpouštět...rozpouštět...a rozpouštět (zatímco jsem měla práci s Aničkou)...takže jsem najednou měla parádní tuhou vrstvičku v kýbli-tak to teď zalévám zase horkou vodou a ono se to pomalu rozpouští (snad), takže počkám a pak to doleju do těch 10 l a uvidím...pračku jsem už "vyprala" s octem, jak jste tady radily, tak už se těším na první praní...tedy jestli ten sliz bude opravdu slizem a nezkazila jsem ho...

macika78
16. pro 2008

Ja mam tiez pracku vycistenu 1l octom na 90 stupnoch len to vedro s vrchnakom nemam 😢 ani nemalujeme ani prasok na pranie som tak nekupovala

valka
17. pro 2008

macika, nemas nadobu od tekutych pracich praskov? ja sliz skladujem v nich...alebo kup si 5 l ocot a daj sliz do toho plastu... 😉

blovitc120
17. pro 2008

Ahojte, mozno moja otazka nepatri celkom do tejto temy, ale tu ste same odbornicky na pranie nevypratelneho... Cim periete babatkovske zlte kakanice z latkovych plienok? Ja mam flaky aj ked to dam na 90°C, vyzeraju ako pokakane stale, tak prosim poradte, najlepsie cez IP,, aby som nemusela hladat 😉 . Dakujem

majenka
17. pro 2008

Tak hlásím, že sliz zrosolovatěl 😀 Asi jsem dala moc mýdla-dělala jsem celou Lanzu+1/4 sody+10 l vody...ale zkušební prádlo vyprané a super-jen jsem asi dala moc octa na máchání (plnou nádržku na aviváž) a prádlo je cítit octem 😒

Macika: já jsem měla na prášek koupený takový 10 l kontejnerek se zaklapávacím víčkem a v tom teď mám sliz. Mám ten samý, jen 20 l, i na použité plenky čekající na vyprání...Kupované normálně v domácích potřebách.

audreyd
17. pro 2008

majenka, ten ocot vypáchne, neboj, suché prádlo bude voňať iba čistotou 😉

charlize
5. led 2009

ahojte, chcem sa spytat, ked budem prvy krat prat v slize v starej pracke (teda kde sa pouzival prasok...), mam ju najprv prazdnu vyprat s octom alebo so slizom? alebo v nej mam vyprat aj nieco??
niekde som citala jedno a inde druhe, tak mam teraz zmatok.... dakujem za radu 🙂

audreyd
8. led 2009

"vypral" prčku niekto miesto octom kyselinou citrónovou? 😕 funguje aj to?