Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

claire
3. zář 2007

Já schraňuju 2litrové plastové nádoby od aviváže. Těžší už bych to jednou rukou neunesla a jak to má ucho, tak se mi to na to zdá optimální.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
peige
3. zář 2007

Tak jsem přelouskala vaší diskuzi (to jsem dneska chtěla jít brzo spát..., ale překvapivě mě to chytlo). Mám papír popsaný poznámkami azítra se vypravím nakupovat. Jsem nadšena, myslím, že dnes v noci ve spaní budu dělat sliz.

tara2
4. zář 2007

zaujimava tema, asi vyskusam aj ja ked vyminiem svoj prasok

skuli
6. zář 2007

Tak holky,teď jsem dočetla celou vaši diskusi a jsem nadšená.Zítra letím pro mýdlo a budu strouhat.Taky jsem četla o těch ořechách na praní,dříve jsem o tom neslyšela.Moc zajímavé.Díky

skuli
8. zář 2007

Tak jsem si včera vyrobila svůj první sliz 😉 .Dopadlo to dobře,není to ani moc husté,ani mi tam nestála voda.Dneska jsem v tom vyprala a nevidím rozdím mezi slizem a práškem na praní.A to jsem nepoužívala prášky nejlevnější.Dcera mi to dneska přelila do 2 litr.plastových láhví,abych to neměla v koupelně v kýblu.Tak díky holky za radu.Jo a aviváž jsem poprvé v životě nepoužila,dala jsem do přihrádky vodu a kápla tam 3 kapky olejíčku,co mám do aromalampy.Voní to moc hezky.

fifla
9. zář 2007

dievcata, len jedny otazocka, ktore periete v orechoch, to vrecusko pri plachani vyberiete, alebo ho nechavate v bubne. ja som z toho akosi out :o))...

listicka77
9. zář 2007

Můžeš to nechat v bubnu. "Mýdlo" se z ořechů uvolňuje jen v teplé vodě, takže při máchání se nic neděje.

fifla
9. zář 2007

dik :o))
asi zacnem pokusy aj so slizom. ale naskor skusim asi tu davku na 5 litrov, co som citala niekde na babetku.

elitera
9. zář 2007

Holky, poznámka k soli na skvrny - Kupovala jsem jí v noname drogerii, značka dr. Beckmann. Mělo mě zarazit, že na tom není napsáno "sůl" - je to nějaká obdoba pracího prášku, jsou v tom modrý tečičky (jako v arielu, persilu a dalších).
Co do složení - Méně než 5 % neionogenní tenzidy, mýdlo, 15 - 30 % bělidla na bázi oxidů, enzymy (celuláza, proteáza, amyláza, koncentrát býčí žluči) a parfém. Nelíbí se mi to, naštěstí je toho jen trošičku (100 g za 38 Kč), pak si koupim sůl na skvrny, co jsem viděla v obchodě se zdravou výživou.

mihapiha
9. zář 2007

Hlásím první zklamání při slizovatění... opravdu to nevypere vše... Mám kalhoty zacákéné od toho supr počasí co je venku a po vytahnutí z pračky jsou tam pořád cákánce, už se mi to stalo i u jednoho trička a flíčky se nevyprali ani po více praních... ☹

claire
9. zář 2007

Mihapiha: Já mám jedny takový taky. A nepustilo to ani v prášku ani v čistírně - strašně záleží, od čeho ty cákance jsou - často jsou olejnatý ze silnice :(

johanda
9. zář 2007

Mihapiha, Claire, mi to třeba nevypere zaprasené Kristýnčiny ponožky a punčochy a tepláky. Ty buď holt předeperu (což se děje zřídka).Pokud jsou to fusekle a tepláky na ven a zahradu , tak to moc neřeším, stejně je má po jednom použití jako prase 🙂. Plíny taky nemám sněhobílé (teda teď po sušení na Slunci jo 😀), to mě taky nepálí. Věci do práce a do města (děckám do školky, k dr. apod., pokud jsou hodně špinavé) peru v Ecoveru.

sage
9. zář 2007

yxxx

mmmmmm. á mmm ä b b J V

sage
9. zář 2007

ježiš pardon holky, jak si vás čítam mi tu malá ťuká, netušila som, že to môže aj odoslať.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
papaya
9. zář 2007

Sage 😀 😀

mihapiha
9. zář 2007

Gedren tak šup šup, at sem hodíš reference, já taky o ní totiž uvažuji. jen nevím zda se hodí i na barevné prádlo, to bych pak ty cákánce neřešila 😀 😝

herminka
10. zář 2007

Mihapiha, sůl můžeš dát na barevné, ale musí být stálobarevné 😉 A co se těch cákanců při dešti týče, taky mám parádně zastříkaný dres, když jsme zmokli na kole (nemáme blatníky 😀), v pračce to Ecoverem (myslím, že jsem to prala v něm, ne ve slizu) nepustilo, zkusila jsem to mydlit žlučovým mýdlem a namočit do soli na skvrny a pořád tam trochu zůstalo, myslím si, že to pustí po několikerém vyprání a ty nejhorší černé skvrnky asi vůbe ☹

sage
10. zář 2007

aby som prispela aj niečím normálnym, tak soľ na škvrny od ulricha používam na biele aj na farebné veci a som veľmi spokojná. zatiaľ mi vyšli pekne všetky škvrny - od sliviek, morušovej šťavy, mrkvy, iného ovocia.. a nič sa neodfarbilo. stačí to na hodinku pred praním namočiť.

elitera
12. zář 2007

Holky, možná blbej, ale přecejen dotaz: http://www.biosfera.cz/product_info.php/cPath/6...
je to sůl na skvrny? Nemam ráda různý názvosloví pro stejný věci ;)

listicka77
12. zář 2007

Ano sůl na skvrny je perkarbonát sodný (natrium percarbonat).

elitera
13. zář 2007

děkuji 🙂

listicka77
7. říj 2007

Tak jsem si tu nedávno stěžovala, že mi prádlo po vyprání ve slizu divně smrdělo (předtím nikdy nic)... Pak se mi to stalo ještě jednou. Dospěla jsem k závěru, že to je nějaká divná reakce s octem, který jsem používala místo aviváže. Stejně ale nevím, proč dvakrát jo a jindy ne... Tak jsem nějakou dobu prala bez jakéhokoliv změkčovadla. Teď jsem to ale nevydržela a koupila jsem si aviváž od Ecoveru. Musím říct, že už jsem úplně zapomněla, jak může prádlo hezky vonět. Aviváž jsem totiž nepoužívala několik let, nesnáším ty uměle převoněné... Ale tohle je fakt příjemné. Až dojde, tak bych ráda vyzkoušela taky aviváž od Missivy, radši podpořím domácího výrobce, máte někdo zkušenost?

herminka
8. říj 2007

Listicko, na jiné diskusi kdysi holky řešily, že někdy jim smrdí některé kousky oděvů (tj. ne celá pračka, ale jen něco) a po dlouhém spekulování došly k tomu, že to bude asi plíseň a zneškodňovaly ji vyvařením či zmražením. Ale nevím, jestli je toto Tvůj případ. Jinak je taky možné, že se Ti mýdlo nevymáchalo pořádně a pak zreagovalo s tím octem.
Aviváž od Ecoveru mám taky, ale používám ji jen na svetry, silonky apod. - kvůli antistatickému účinku, taky nemám ráda moc navoněné prádlo (nedávno jsme byli na návštěvě a dělalo se mi úplně zle, když jsem se musela utírat do ručníku, který šíleně voněl aviváží a navíc byl tvrdý - to se mi se slizem nestává).

kristulatko
11. říj 2007

ahoj holky, tak jsem si konecne vyrobila sliz z pochybnych ingredienci: nejlevnejsi a nejobycejnejsi mydlo na skrvny a rucni prani, co jsem nasla, a jakysi prasek, kteremu tu maminy domacky rikaji "soda". jen tak na zkousku asi z 20g mydla, abych neplytvala, vody od oka. PO improvizaci to ma super slizoviztou konzistenci, mozna trochu ridsi. dobre to vypralo, o nic hur, nez prasek.
co me ale zarazilo, je slozeni mydla, cituji: cistidla, odstranovace skvrn a spiny, chelatova cinidla? (chelating agents), barviva, parfemy. cili dohromady nic, nevim, co v tom je. poradite mi nektera, co v tom muze byt? nebo jsem odkazana na zahadne slozky, ktere vyresim, az se vratim domu a vyrobim sliz z nasich mydel? ach jo 😠 diky i tak za odpovedi.

ezi
11. říj 2007

ahoj! omlouvam se, ze se mi nechce cist vsechny stranky, ale mam dotaz, perete nekdo v mydlovych orechach?? jake mate zkusenosti??

listicka77
11. říj 2007

Pár holek tu ořechy zkoušelo. Já taky, ale koupila jsem si opravdu jen malinký zkušební balíček na pár použití. Tak jsem v tom chvíli prala, ale extra mě to nenadchlo. Moc velkou účinnost to nemá a musí se to dovážet z druhé půlky světa. Tak to radši ten sliz... 😉

androna
11. říj 2007

ezi orechy som este neskusala ale chcela by som.dokonca ich doporucuju v casopisu pani domu co ma prekvapilo.

slunicko27
11. říj 2007

holky já nabízím ořechy k prodeji! Koupila jsem je tady od gedren a vyzkoušela jsem je a posílám dál. Teď váží něco přes 800g. Kdybystě o to měla některá zájem, napište mi IP. Myslím, že vyzkoušet se to musí, kdyžtak pošlete dál..