Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

listicka77
12. pro 2007

Lu, můžeš dát ten i ten. Vinný míň smrdí.

miquel
12. pro 2007

Lu, ty vločky se dají sehnat tady http://www.branakdetem.cz/
jinak myslím že v běžných drogerkách asi těžko ☹

eli77
13. led 2008

baby chcem sa spytat, ten ocot pouzivate len samotny? A v akom mnozstve? Na ten sliz pisete, ze treba sodu? Aku? A kde ju kupujete? Asi vela otazok ale chcela by som to aj ja vyskusat...minul sa mi posledny prasok a chcela by som prejst radsej uz aj ja na sliz...takze pomoc...poradte mi🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
herminka
15. led 2008

Eli, já ocet (občas) leju do přihrádky na aviváž tak nějak od oka. V tom množství vody v pračce se rozředí bohatě, neboj 😉
Soda je to na praní (ne jedlá soda bicarbona, i když jsem někde viděla recept na sliz i z ní) a koupíš ji v drogérii či v některém hypersuper, jak psala Gedren.

eli77
15. led 2008

dik baby...ste zlate, uz som aj kupila🙂 este mi poradte ze toho slizu davate asi tolko ako normalneho prasku? A ako ste spokojne so slizom? Vyperie aj velmi spinave veci? Mozem v tom prat aj malej veci?

herminka
15. led 2008

Eli, slizu se doporučuje dávkovat 1-2 kelímky od jogurtu dle znečištění prádla. Na praní dětského prádla je moc dobrý, protože se vymáchá lépe než klasický prášek a neobsahuje různá svinstva (pardon). A právě ocet by měl přispět k lepšímu vymáchání - tj. odstranění zbytků prášku či slizu 😉

eli77
15. led 2008

super...dik za radu, takze vecer idem vyrabat sliz🙂 budem sa citit ako nejaka bosorka...ze vraj sliz 😀 😀 😀

jajinak
20. led 2008

Taky jsem vyrobila sliz,nastrouhala jsem do něj i žlučové mýdlo a je to super.Pere úplně stejně jako prášek a za pár korun.Místo aviváže dávám ocet s pár kapkami éter.oleje nebo ocet+aviváž.Jednou za čas projedu pračku naprázdno na 90 s 2 litry octa.

eli77
21. led 2008

ano je to fakt super. Prala som zaolejovane manzelove montreky...povedala som si, ze ked to vyperie tak vyperie vsetko...a naozaj to vypralo...takze som rada ako blcha...mam ekologicky-lacny-a perfektny prasok...dobre nie? 😀

dominica
2. únor 2008

baby, nezanáša ten sliz práčku, niekde som to čítala a doteraz som ho nevyrobila len kvôli tomu - hrozne sa bojím, že mi to zanesie a trošku sa bojím aj toho zošedivenia prádla...
Kto ma poteší, že to tak nie je?

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
dominica
3. únor 2008

gedren vďaka, a koľko už v tom perieš ak v tom perieš, myslím mesiacov, rokov...

eli77
3. únor 2008

No ja ten sliz pouzivam zhruba mesiac-dva...a som spokojna. Ale ak mam byt uprimna tak biele v tom prat nebudem, naozaj to nie je potom snehobiele 😒 ale na farebne je to ok...takze odporucam🙂

jajinak
3. únor 2008

Sněhobílé prádlo jsem neměla ani s práškem,takže mi to nevadí.Ale podle mě v tom moc rozdíl neni.Když peru bílé,tak tam dávám sůl na skvrny.

jajinak
3. únor 2008

jo a bílé peru jedině s plenama,protože ho zas tak moc nemáme.

johanda
3. únor 2008

dominica - ja peru ve slizu 2 roky a pracka to snasi bez problemu. No a snehobile pradlo nemam a svoje snehobile a drahe spodary a podprdy peru v ruce.

johanda
3. únor 2008

No to jsem napsala blbbost 😅 . Snehobile mam jenom to spodni pradlo, bile mam proste bile i ze slizu.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
ikke
3. únor 2008

zaujimalo by ma, ci tu je aj niekto, kto si toto vyraba mimo CR a SR 😕

sledujem vas tu uz nejaky ten piatok a pred casom som mala dokonca odlozenych par flias na buduci sliz 😅 ale potom som vyrazila zhanat zakladne suroviny a ich cena zas vyrazila dych mne 😝 zvlast teda pracie mydlo tu existuje iba "prave marseillske" a tym padom aj jeho cena je "prava marseillska", co s ohladom na to, ze bezne gely su tu lacnejsie nez v CR a SR, sa vlastne neoplati ☹

dominica
3. únor 2008

vďaka baby, porozmýšľam, lebo biele chcem mať biele 😉 a zatiaľ sa mi to celkom darí, periem v Arieli, alebo Persile a tmavého zas máme veľmi málo, vačšinou toho nie je ani plná práčka, tak neviem, či sa mi to vyplatí.

herminka
4. únor 2008

Eli, k bílém přidávám bělidlo od Ecoveru a je pořád sněhobílé 😉

Ikke, leda si dovézt mýdlo ze SR 😀 Jedna kamarádka si vyráběla sliz v USA, tam nebyl problém s mýdlem, jen trošku se sodou, ale nakonec ji sehnala. Jiank prý pravé marseillské pere nejlépe (ale samozřejmě nejdráž).

eli77
4. únor 2008

herminka dakujem za tip...urcite to vyskusam...potom budem referovat 😀

eridani
18. únor 2008

Ahojte baby, tak som sa konecne odhodlala vyskusat ten sliz. Celkom nadsene som vbehla do drogerky, ale mydlo na pranie ani sodu som tam nenasla. 😕 V druhej drogerii som nasla tuto sodu: http://www.tatrachema.com/vyrobky/textilie/luxo... a v tretej konecne aj mydlo: http://www.rebicek.com/fotky/6400101v.jpg . Vecer doma som sa pustila do pripravy. Na skusku som sa rozhodla spravit len 2 litre, dala som 40g mydla a 50g sody. Mydlo islo struhat prekvapivo dobre, po zaliati horucou vodou sa hned rozpustilo, trochu penilo. Extra v hrnceku som rozpustila sodu a priliala k rozpustenemu mydlu. Premiesala a nechala stat, stale to bolo hodne tekute. Rano to uz malo spravne slizovu konzistenciu, pre istotu som to nechala v kybli keby to chcelo este hustnut. Po prichode z prace som to znovu premiesala, konzistencia rovnaka ako rano, tak som to preliala do flase. Pri prani som dala na pracku asi 300ml. Pri prani to vobec nepenilo (to by mi nevadilo), ale pri vesani pradla som nemala dojem, ze by to bolo dobre vyprate. Tak teraz neviem ci je chyba v surovinach, ich pomere, davkovani alebo niekde inde.

herminka
19. únor 2008

Hm, Eridani, těžko říct...Může to záviset na mnoha věcech:
Jak bylo to prádlo znečištěné? Pokud jsi tam měla nějaké "silné" skvrny (ovoce, krev, propiska atd.), ty Ti sliz nevypere, je třeba je předeprat např. se žlučovým mýdlem.
Na mýdle to závisí, prý nejlíp pere pravé marseillské (budu z něj dělat sliz poprvé asi tento týden), Kokos Palma (z něj dělám sliz pravidelně a pere mi dobře) či Omino Bianco. Jak je na tom ten Tvůj Rebicek, to nevím...
Dala jsi ho přímo do bubnu?

johanda
19. únor 2008

eriadni, ze začátku se někdy stává, že sliz vytáhne i staré skvrny, které zmizely díky optickým zjasňovačům standardních pracích prášků, avšak fyzicky zůstaly na místě. Taky bílé (tj. běloskvoucí 😉 ) prádlo může tak trochu zešednout. Tyhle problémy z větší části zmizí po dlouhodobějším používání slizu.
Já peru ve slizu plíny, tmavé prádlo a ručníky. Prádlo víceméně světlé a hodně flekaté (děcka jsou skutečně mistrnými producenty skvrn)a věci "do společnosti" peru v Ecoveru nebo v nějakém Batoleti či Miminu případně Lovele.

eridani
4. bře 2008

Dakujem za rady. 🙂
Tak po dalsom experimentovani som zistila, ze toho slizu som na zaciatku dala proste malo a preto to dobre nevypralo. Teraz som dokupila Lanza mydlo a do slizu tie mydla zmiedala, spravila som ho koncentrovanejsi a davam na jedno pranie asi 500ml. Davam to priamo do bubna k pradlu a je to v pohode. Ale s tym zhananim mydla to bol fakt problem, som obehala snad vsetky drogerky na okoli a nikde nic, maximalne Lanza a teda ten Rebicek v jednej drogerii. ☹ Neviede niekto kde v BA sa da zohnat dobre a pekne vonave mydlo vhodne na sliz? Sodu pouzivate tiez tu Tatrachemacku? Vyzera hodne, no... chemicky 😅 ale inu som predavat nevidela.

babalala
5. bře 2008

Eridani - nevím, jak u Vás na Slovensku, ale u nás je slušný výběr v Kauflandu - Rebicek, Jelen, Lanza a ještě nějaké další,ale už si nepamatuju značku..

eriqe
5. bře 2008

nie som sice z BA, ale u nas v BB dostat tiez rozne druhy aj v Bille a inych retazcoch. Ja som sa prave este nestretla s tym, ze by som ho v nejakej drogerke nenasla 😅 a tiez miesam rozne druhy do kopy

kachne23
5. bře 2008

ahoj, před pár dnama sem vyrobila sliz, ale mám dotaz, je normální, že se to jakoby zdrclo? Jako sliz to moc nevypadá, dělala jsem to podle návodu, co je na začátku... 😒