Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

ene
5. bře 2008

U me to je teda dokonale slizoidni - kdyz to leju do pracky, vetsinou ma snahu to z ni zdrhat 😅

claire
5. bře 2008

"Zdrclo" mi docela zní jako nejtrefnější konzistenční popis tady - kýbl spermatu. Kachne, je to tak zdrclý? Já jsem to vyráběla jen jednou v malém množství a ten popis na to seděl dokonale.

kachne23
5. bře 2008

ty jo, kýbl spermatu ,fuj to je přirovnání 😀
bych neřekla, spíš jak dyž se zdrcne mlíko po citronu, bílý chuchvalce a čirá tekutina naspodu..

haluskacz
5. bře 2008

kachne, a nemelas to malo rozmichany? Zkus to poradne rozmichat nebo rozhnahnat rukama

claire
5. bře 2008

Co fuj ;) Já jsem to před použitím vždycky promíchala (měla jsem to v 2litrových flaškách od aviváže), takže jsem to neviděla, jestli se ty ingredience nějak mezitím oddělovaly. Promíchej a per, podle mě se tomu nemělo za pár dnů co stát.

kachne23
5. bře 2008

já to mám v průhlednejch, tak to právě vidim. A peru v tom, zatim jen barevný a uvidim, co to udělá s plenkama. Jen mě překvapila ta konzistence. Možná to příště musim fakt líp rozpouštět, i dyž myslim, že to bylo ok

claire
5. bře 2008

Já jsem to rozmixovala (netrpělivá osoba) - spojilo se to a mám za to (ale nechytej mě za slovo) už se ty ingredience neoddělily.

nyky
6. bře 2008

kachne23, můj první sliz byl jako rosol, dala jsem tam totiž moc sody 😅 a pak to do pračky krájela...ale druhej sliz už byl správně slizoidní a taky se mě odděluje ta voda od mýdla, ale s tím vždycky zaštěrchám a liju, myslím, že to na závadu není...a nemyslím, že to je tím, že se to špatně rozpustilo, já to měla dobře a taky to tak mám...

cecil
6. bře 2008

Kachne, řekla bych, že ty bílý chuchvalce je špatně rozpuštěná soda.

Já jsem první slizy měla moc husté a měla jsem tam nerozpuštěnou sodu...takové cucky. Ale teď už dvakrát jsem ho dělala tak, že jsem nenalívala jen teplou vodu z kohoutku, ale pořádně jsem ji ohřála ve varné konvici a rozmíchala nerez metlou (co je na omáčky apod.) a dolila horkou vodou. Je to potom úplně řídké, ale do druhého dne to pěkně ztuhne.

A dělala jsem vždycky jen z jelena, ale teď jsem koupila Lanzu a prádlo krásně voní po mýdle. 😎

kachne23
7. bře 2008

díky za odpovědi. Pere to v pohodě, tak to příště zkusim líp rozpustit, ta soda by to mohla bejt, s tou sem se moc nedělala 😅 Jinak dělala sem to z vloček vladěnka a vůně v poho - nic extra, prostě vypraný čistý prádlo.

martina46
11. bře 2008

Asi sa to tu už niekde písalo, ale nemám čas to celé prejsť. Nezničil vám sliz práčku, čítala som o tom. Vraj to hrozí pri tvrdej vode. A ako poznám, či máme tvrdú vodu?

valka
12. bře 2008

ahoj martina,
na zmakcenie vody sa dava do slizu soda na pranie...a proti vodnemu kamenu a na cistenie pracky je idealny ocot...nalejes liter do bubna a zapnes na 90... inak je to vraj blbost s tym zanasanim 🙂 dufam 😉

eridani
13. bře 2008

Je pouzivam na cistenie pracky kyselinu citronovu, tu octovu aromu velmi nemusim. Nasypem a zapnem ma 90 na dlhy program. Myslite, ze je v tom nejaky rozdiel, ci pouzijem ocot alebo kys. citronovu? Oboje odstranuje vodny kamen, tak snad je to ok. Pracka zatial drzi. 😀

martina46
13. bře 2008

S tým zničením práčky to blbosť nie je, žiaľ stalo sa to. Tuším pri tvrdej vode. Ocot zase údajne rozleptáva gumené časti v práčke. Ja ho ale používam. Neviem, či aj také malé množstvo vadí.

claire
13. bře 2008

Martino, holky tady dřív psaly, že se dá tvrdost vody ověřit
1) zavoláš do místní vodárny a zeptáš se
2) opticky, jestli a jak rychle se ti tvoří usazeniny třeba v rychlovarné konvici
3) speciální indikační "papírky" na měření tvrdosti vody

martina46
13. bře 2008

Claire, kde dostať kúpiť tie papieriky?

schnek
13. bře 2008

holky, a na to čištění pračky pužíváte jaká ocet? obyč nebo vinný?

johanda
13. bře 2008

schneku, úplně obyčejný kvasný lihový za 8 kč

katwind
14. bře 2008

Ahoj holky, tak mám za sebou první pokus o výrobu slizu (včera - 1/2 mýdla lanza marseil nastruhal manža, zalila jsem horkou vodou, moc se to nechtělo rozpoštět, tak jsem to vzala mixérem, pak 1/4 pytlíčku sody, pak jsem dolila horkou vodou-mám tedy 5l slizu), dnes ráno super sliz, má konzistenci pudingu. Hned jsem vyzkoušela dneska do pračky, jeden kelímek (odměrka z bývalého prášku, takže asi 300 ml) slizu a trochu vinného octa do avivážové přihrádky. Prádlo je fajn, vypadá čistě, akorát když jsem ho vytahovala, cítila jsem ocet (ale nevím odkud, buď z pračky nebo jak tam ten ocet stojí na poličce, pže samotné prádlo nesmrdí).
Tak uvidíme po uschnutí. Bylo tam klasické tmavé prádlo, od kapesníků, přes ponožky po trička...
Zakoupen mám pro jistotu i ten Ecover-bělidlo.
😎

venonna
17. kvě 2008

Cafte dievcence! mam otazku - ale idem po poriadku: prave zhanam info na nete, bo si chcem nakupit nejake latkove plienky. Donedavna som pouzivala len obyc. stvorce a tak som myslela, ze nakupim hlavne kapsove plienky, kde sa stvorce daju vkladat na zvysenie savosti. LENZE - docitala som sa, ze pri niektorych kapsovkach je uvedene, ze sa NEMAJU prat v mydle ☹ a ja zatial veselo pouzivam doma vyrobeny sliz... Fakt sa tym kapsovky nicia? A plati tento zakaz pre vsetky kapsovky? PROSIIIIM, poradte mi, ak mate niektora skusenosti... DIK

mysinka
17. kvě 2008

Venonna, jukni na diskuzi Látkové plenky 🙂 Mám dojem, že tam některé mamči psaly, že kapsovky ve slizu běžně perou a pohoda 🙂

ene
17. kvě 2008

Veno, je to kvuli flisu, takze jenom flisove kapsovky. Ale budu je prat i nadale ve slizu 😉 A kup si i nejake aio mommys touch na suchac, ty schnou samy hodne rychle a budou lepsi nez kapsovky MMT.

valka
17. kvě 2008

ahojte kocky, len vam chcem oznamit dalsie vyuzitie slizu - zriedeny moc moc moc ako zalievka na kvety, ked mate take drobne musky...funguje to tak na 90%, pri opakovanom polievani na 100 % 😀

miquel
17. kvě 2008

jé je proč se nemůže flís prát ve slizu 😲
já v něm teda v pohodě peru jak flísový mikiny tak i svrchňáky 🙂 a zatím nepozoruju že by je to nějak zničilo

ene
17. kvě 2008

Obalujou se tim ta drobna vlakynka a ztrati to savost. Ale neznam nikoho, kdo by s tim mel problem 😉

venonna
17. kvě 2008

Tak ten "zakaz" mydla je fakt kvoli fleesu, nasla som tu tuto: http://www.latkovky.cz/product_info.php/cPath/2...
Takze ene mala si pravdu 🙂 a dik za radu, presne na AIO mam zalusk, zatial skusam len babbusku od BI. A aby som bola v teme - periem ju v slize a zatial OK 😉

ene
17. kvě 2008

Ja vim 😀 A k AIO - nejdriv jsem do nich neinvestovala, ze je to moc drahe a zkousela jsem ruzne levnejsi varianty a postupem casu jsem se k nim stejne dostala a stalo me to dvakrat tolik 😅

A taky mam dotaz - co pouzivate jako osvezovace vzduchu? Mame fretky, takze kolikrat vyvetrat nestaci.. manza porad kupuje napln do toho casovace (psoukaci Karel mu rikame 😅 ) a uz me to nebavi..

ene
17. kvě 2008

Koukam, ze dotaz jsem se uklepla, to jsem chtela do ekomam 😅

zuzana.k
5. čer 2008

Chystam sa na sliz uz dlho, ale fakt mam strach o pracku. Mame velmi tvrdu vodu. Myslite ze by pomohlo keby som zvysila tu davku sody?

johanda
5. čer 2008

Zuzana, klidně ji zvyš, jen budeš mít místo slizu dost hustý rosol, ale vypere i to stejně jako přípravek spermatické konzistence. Jen to musíš dát přímo do bubnu (doporučuju i pro tekutou formu), jinak ti vrchem přeteče pračka. Já peru ve slizu 2,5 let a pračku jsem musela nechat opravit jen jednou, jelikož se do bubnu zamotala ponožka 😉