Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

eva265
13. bře 2007

Nejdriv jsem zkousela levandulovy masazni olej, ale ten byl moc slaby, i kdyz jsem ho tam dala hodne. Ted pouzivam etericky hermankovy, protoze jsem se jeste nedonutila zajit koupit levandulovy a protoze ho chci dopotrebovat. Do nadrzky na avivaz leju i trosku vody, aby se to lepe splachlo. Jeste chci vyzkouset vyndat orechy pred poslednim machanim, protoze jak se davaji primo do bubnu, tak se pradlo vlastne macha v pracim prasku a nevim, jak je pak machani ucinne.

kitka123
13. bře 2007

Eva, dobry napad, mozna by tom nebylo pradlo citit po orechach. Dej vedet, jak to dopadlo. Ted ctu ze peres jenom na 30 stupnu, to je docela studena voda ne? To pak nevyperes skvrny ani s praskem natoz s orechama?

eva265
13. bře 2007

Me prijde, ze 30 st. uplne staci na bezne zaspineny pradlo. Prach, pot, blato mi to zatim vzdycky vypralo a jinak zaspineny veci moc nemame. Ja pradlo ani netridim a peru vsechny barvy dohromady (teda dziny apod. peru zvlast, ale to neni tak casto). Spinavy pradlo davame rovnou do pracky a kdyz je plna, tak ji zapneme bez toho, aby jsme kontrolovali, co v ni je. Az budeme mit prcka, tak budu prat jeho oblecenni asi na 60 st. spolu s plenkama.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
17. bře 2007

gedren,
to je uplne v pohode 😀
peru uplne stejne, akorat ze ve slizu ci v Ecoveru a s vysledkem jsem spokojena. Na orechy jste me nalakaly, taky je asi zkusim. O vlasech prosim poreferuj, to me taky zajima. Ja ted objevila tuhy sampon Reincarnate od Lush a jsem z nej nadsena. Ale co by delal s lupenkou, to teda neim 😒

kitka123
17. bře 2007

gedren, a tobe vadi i takovy ty prirodni sampony od firem jako Hadek nebo Urtekram? Jinak jedna moje znama homeopaticka (takova prirodni zena) doporucuje ve sve knize umyvat vlasy pouze zloutkem, oddelis od bilku, propichnes a to co vyteka si davas na vlasy ... ale nemam osobni zkusenost, jenom jsem to cetla.

mracik
17. bře 2007

haluska, keď hovoríš o lushi, aký je rozdiel medzi šampónom a šampukom?

lenchita
17. bře 2007

holky, dnes jsem se pokoušela vyrobit sliz...ehm, někde jsem asi udělala technologickou chybu, pravděpodobně jsem byla moc hr a dala do směsi sodu zrovna i s mýdlem a ono se mi pak nerozpustilo...teď "to" mám v kýblu a na hladině je tuhá vrstva mýdla... ☹ je to tím, že jsem nepočkala s přidáním sody až po rozpuštění mýdla? já jestli se mám vrhat do dalších pokusů, nebo jestli jsem prostě levá 😀

haluskacz
17. bře 2007

mracik,
rekla bych, ze prakticky zadny, akorat sampuk je tvarovany do kulata 😕

viamka
18. bře 2007

tak aj ja som zarobila sliz z lovely mydla a sody a nejako som nan pozabudla a tak zoslizovatel neviem za aky cas. kazdopadne moj sliz asi tiez nie je ukazkovy, lebo ma v sebe take "zhluky", ale pri prani to vobec nevadi. vypralo sa mi velmi pekne aj farebne, aj biele, na 40, aj 60 st. cierne som v tom neprala. takze dakujem za dobry typ 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
19. bře 2007

lenchito, mne se to taky stalo, pak jsem tu vrstvu normalne rucne rozmackala a rozpustila v misce s trochou vody, nalila do toho kybliku a rozmichala. Nekdo taky doporucoval na rozmichani takovy ty kuchynsky elektricky vrtule, vypadlo mi, jak se to jmenuje... teda ja mam vazne vykojenej mozek...

mracik
19. bře 2007

asi myslíš ponorný mixér 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
19. bře 2007

tak, ja mam se slizem tu zkusenost, ze uplne bile tedy pradlo po delsi dobe prani v nem neni (fuj, to je veta...)
ale ze by bylo vylozene hnede, to taky ne. Jedine, co mi zhnedlo, jsou flanelove vkladacky od popolin, ale ty uz byly trochu do hneda prirozene. Jen mam pocit, ze ted jsou jeste hnedsi. K bilemu pradlu pridavam temer vzdy nejake to belidlo (bud sul od Ulricha, nebo Permon B od Missivy, nebo belidlo od Ecoveru). Ctvercovky maji nektere po tech trech detech otresnou barvu (krome toho se taky mnohe uz roztrhaly, takze tech prisernych zazloutlo-zasedlych mam malo). Jenze ja to taky prala s kdecim, takze se obcas i ruzne zapraly a tak.

lenchita
19. bře 2007

díky za rady, já jsem to nějak rozhňahňala a asi to funguje - prala jsem v tom teda zatím jen plíny, ale vypraly se docela dobře. Vypadá to teda ale strašně, nevím, Gedren, co se ti na tom líbí - mě to zeslizovatělo takovým způsobem, že ačkoli jsem měla připravený kanystr, ve kterým jsem to chtěla skladovat, jsem ráda, že jsem to do něj ještě tekuté z kýblu nepřelila, protože teď bych to z něj asi nedostala... 😕

z toho zešednutí mám taky trochu obavu - paní v drogerii mě varovala, že když ona prala s mýdlem na praní, tak jí dokonce zešedla i pračka - no když jsem jí vyprávěla o svých plánech a o slizu, měla mě asi za exota a považovala za svou občanskou povinnost mě zachránit... 😀

novako
autor
20. bře 2007

lenchita: To je právě to, čeho se bojím. Proto jsem založila diskuzi neb jsem chtěla vědět, jestli s tím má někdo zkušenosti.

ladunka
20. bře 2007

Ahoj,
mám otázku - máte po vyprání ve slizu taky tak na omak drsné prádlo? Já minule čerstvě usušené plenky vůbec nepoznala, jak zhrubly. Říkám si, jestli tam toho nedávkuju moc... do nádržky na aviváž dávám bílý vinný ocet a suším na sušáku... Díky.

lenchita
20. bře 2007

Já teda prádlo zhrublý nemám - po prvním praní. A jak to dávkuješ? Já jsem si vyrobila sliz trochu vydatnější, protože se mi do kýble vešlo jen devět litrů a dávám asi 350 ml - takový kompromis mezi 250 a 500 ml, jak jsem někde vyčetla to rozpětí... Ocet nepoužívám, suším taky na sušáku - těším se, až se zase udělá hezky a budu moct konečně věšet prádlo ven, říkám si, že sluníčko bude dobrá prevence proti tomu zašednutí 😉

ladunka
27. bře 2007

Lenchito, díky moc za odpověď. Taky jsem to udělala hutnější, ze surovin rozpočítaných na deset litrů, ale se sedmi litry vody. Dávám tam toho čím dál míň, taky už jen 120 ml. Pravda ne vždycky mám úplně plnou pračku.
Naposledy jsem ale vyměkla a plenky vyprala v Arielu nebo v čem - a o nic měkčí nebyly, a navíc byly cítit tou chemií... takže za to asi ten sliz nemůže. Ještě zkusím ořechy, jestli bude nějaká změna.

haluskacz
27. bře 2007

ladunko,
mne plenky zhrubly i pranim v normalnim prasku, kdyz jsem jeste o slizu nemela ani paru. Proste zhrubly po nekolika mesicich pouzivani.

mracik
27. bře 2007

ja som mala zhrubnuté plienky, kým som nedávala ocot, aj teraz ho občas zabudnem dať a vtedy je prádlo trochu tvrdšie...

slunicko27
27. bře 2007

Já jsem četla v jiných diskuzích, že na změkčení vody tedy i prádla je dobré přidat do praní místo aviváže trochu octa..

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
slunicko27
27. bře 2007

možná, že na měkkost prádla má i vliv tvrdost vody. A sušička je samozřejmě na to nejlepší, ta to pěkně profouká 😀

viamka
9. dub 2007

tak ja uz par t. periem v slize a mam veeeeeeeeeliku radost, lebo je to fakt fin. bomba!!! prala som v nom aj zaclony - zavesy, alebo co to mame zavesene a su pekne. biele pradlo je biele, farebne sa pekne vyperie ale...... ale ak nie je pradlo z cistej bavlny ale aj s prisadou elastenu a periem viac ako na 40 st. ostalo sedive! stalo sa to na pyzamku a par ponozkach, takze ziadna rodinna tragedia. 😀
ako casto a kolko octu davate? to myslite priemyselny 8% ocot?
a ako je to s pouzitim eter. olejov miesto avivaze? kolko na 5kg pracku?

dakujem za rady a nech sa vam dobre slizi! 😀

consti
14. dub 2007

Ahoj holky, hlavně gedren!!jaké je praní s ořechem??také jsm eo tom četli a muž to chce vyzkoušet 😉 .Tak sbírám informace.Prala jsi s tím i světlé prádlo?? 😉 Díky

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
consti
14. dub 2007

gedren díky moc 😉 .No je pravda, že my také nemáme oblečení nijak špinavé, takže by to mělo být ok...pokud je ale možnost, že to zabarví, tak nevim nevim.Prát v tom jen barevné a bílé stejkně v prášku...no uvidíme 😉 😎 .

milca111
14. dub 2007

Holky,já tedy žasnu,chtěla jsem se něco dovědět o ořechách a teď se tady dozvím něco i o slyzu. 😉 Měla bych ale obavu opravdu z toho,že si docela zaneřádím pračku.Čistíte ji nějak?Vždyť,když člověk používá mýdlo jen třeba na ruce,tak jak pak je usazené na umyvadle nebo na vaně,tak přece musí i ta pračka trpět nebo se pletu a je to jiné mýdlo?Pomoc pomoc,mám dilema 😀 😀 😀