Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

miquel
17. črc 2007

jé tady se ale rozpoutala solná diskuse 😀
tu sůl lze samozřejmě přidat jen do praní, ale mě přišlo, že to pak moc nepůsobí, změnu jsem viděla až když v ní bylo prádlo namočená dýl
já ji používám až teď občas na plíny, protože ty skvrny po ovocno-zeleninovým kakaní mi prostě ve slizu nepustili (zatím nejlepší byly borůvky , krásná modrá batika 🙂 ), ale jde to vyřešit i tak že plíny šoupnu na sluníčko , když zrovna svítí 😀 a plíny se vybělí taky 🙂

mihapiha
18. črc 2007

Já mám taky v plánu koupit tu sůl a nehodlám zastavovat pračku a nechat to tam působit, prostě to hodím do bubnu k slizu a peru. Za zkoušku nic nedám, a když se to neosvědčí tak těch 200Kč mě nezabije.

zdenkaamarosko
18. črc 2007

ahojte 😉 sliz má úspech. Mám zarobenú už druhú dávku.tuším ešte kvalitnejšiu. minule som to mydlo nastrúhala nahrubšie a zostali mi tam také kúsočky mydla. terza som to nastrúhala najemno a sliz bol na druhý deň ako smotanka, samozrejme dole bola oddelená voda. ale to ma netrápi, vždy pred praním si to vo fľaši pretrepem a hotovo. Dokonca aj svokre som robila polovičnú dávku 😀 , nejak ju to oslovilo.

Chcem sa vás spýtať, či niekto používate aviváž, alebo niečo, po čom by mi to prádlo voňalo.
Skúšala som ako písala Dendisa naliať do odmerky na aviváž teplú vodu a pridať pár kvapiek kvalitného oleja - levandula, masážny olej od Salusu, ale to prádlo mi teda nijak moc nevoní. Robím niekde chybu?

Johanda, v tom "zmuchlaném stavu" to hodíš do koša na sucho, či do vody? 😅

kili
18. črc 2007

zdenka, a aké mydlo používaš?
Ja som minule kúpila Lanzu, bolo tam síce napísané, že je to Marseilleské mydlo (tuším, už si to moc nepamätám), no neviem, či je to to pravé. Kde v BA sa dá kúpiť dobré mydlo na ten sliz?

zuzulik
18. črc 2007

ahoj holky!
tak uz aj mna ste navnadili, vcera som skocila do drogerky kupila sol a Lanzu(marseil). Sliz som urobila z polovicnej davky tj. 1/2 mydla, asi 4 l vody a sodu....a hoc sa mi vsetko pekne rozpustilo,zda sa mi,ze to vobec nepeni...akoby to nebolo mydlove 😒 tak a teraz co s tym?? mam tam este dostruhat napr. toho jelena alebo kokos???

zdenkaamarosko
18. črc 2007

Kili, teraz som použila Kokos Palma a trochu som pristrúhala Lanzu - marseil, lebo som robila viac ako 10 litrov. A to mydlo dostaneš kúpiť v hoc akej drogérke, dokonca i v potravinách v regály s drogériou alebo pracími práškami. Kupujem tiež to žlčové mydlo v DM. To používam, keď potrebujem zaprať nejaký flak pred praním.

Zuzulík, ani mne to nepení, keď to zarobím. Ono to nieje, ako keď si umývaš ruky klasickým mydlom, že ti to napení. 😉 Teda v práčke pri praní neviem 😅 .

Ešte som si všimla, že to mydlo Lanza - marseil má raz toľkú gramáž ako ostatné - kokos palma, jadrové mydlo.

herminka
18. črc 2007

Zdenka, ekologickou a ke kůži šetrnou aviváž dělá Ecover (tu jsem dnes koupila, ale ještě nevyzkoušela - aviváž používám jen zřídka - na silonky, svetry, plesové šaty atd.), taky Don Gemini, Almacabio, Sonett. Pokud bys ji chtěla použít na plenky, nejprve si zjisti, jestli nesníží savost). Co se toho éteráku do máchání týče, četla jsem, že prádlo voní jen za mokra, suché už ne.

Kili, Lanza má snad jen nějaký přídavek Marseillského mýdla a není pro úplné ekoložky, obsahuje totiž optické zjasňovače (ale z toho plyne, že pokud vám to nevadí, měly byste mít pěkně vyprané prádlo 😉). Podle toho, co jsem četla v jiných diskusích, je sliz asi nejlepší z mýdla Omino Bianco a z Palma Kokos.

zuzulik
18. črc 2007

Zdenka, dakujem! ja uz som si myslela,ze som motovidlo a nejako som to doplietla 🙂

natama
18. črc 2007

herminka prosim te a ta palma kokos a omino jsou uplne ekologicky? 🙂

kili
18. črc 2007

herminka, a kde sa tie mydlá dajú zohnať? teda ty asi nebudeš vedieť kde v BA 😀 , ale v akej sieti predajní? Keď som robila prvú várku, tak som zohnala len tú lanzu v DM, nič iné som nevidela. Momentálne nemám moc čas lietať po drogériách.

olinka6226
20. črc 2007

kocky dnes som zarobila na skusku polovicnu davku slizu. robila som ho na obed, ale stale sa mi zda, ze akosi neslizovatie... je to ok??

miquel
20. črc 2007

olinka, mě to ztuhne až když to úplně vystydne počkej do zítra a uvidíš 🙂

jinak jsem trochu hledala jak je to s tou ekologičností mýdla na stránkách výrobce mýdla palma kokos je napsáno : V prírode sa rýchlo a bezozvyšku biologicky odbúrava, nezaťažuje odpadové vody a neznečisťuje prírodu. 😵

no a přitom hledání jsem našla ještě jeden zajímavý recept na "instantní sliz" bez slizovatění
co potřebujeme:
-1 mýdlo
-soda nejlépe prášková

mýdlo nastrouhejte nebo nadrťte v robotu na prášek a do pračky dejte spolu se sodou v poměru asi 1:1 (asi 2 pol. lžíce od každého)

výhody:
- rychlejší výroba, není nutno čekat až stuhne
- prý i lépe pere (zatím jsem to ještě nezkoušela, ale příště to zkusím 😉 )
- zabírá méně místa v koupelně

kili
20. črc 2007

a kde sa dá asi v BA zohnať ten Palma kokos ☹ , prosím poraďte, zásoby sa tenšia.

elliana
20. črc 2007

kili, skus v tych lacnejsich drogeriach, ja som to v PK nasla v Nacheme

kili
20. črc 2007

ja ani neviem, kde tu máme drogérie 😅 . Keď niečo chcem, tak kupujem v hypermarketoch. Tam by to mohlo byť? ešte ma nenapadlo pozerať.

elliana
20. črc 2007

fuha, v Ba mozno, tam je vacsi vyber, ako v Pezinku....skus

olinka6226
21. črc 2007

jeeej zoslizovatelo to a dnes som v tom prala vysokotoxicke muzove veci z futbalu a cuduj sa svete vypralo to rovnako ako persil.

olinka6226
22. črc 2007

kocky mam este otazku, moj sliz je taky tekuty. ako ho mam davkovat?? ked ho dam do priestoru na prasok, tak mi stecie dolu. a ked ho dam priamo do bubna, mozem prat len kratky program bez predpierky? alebo mam striehnut kym skonci predpierka a zacne hlavne pranie??

kili
22. črc 2007

olinko, myslím, že sa sliz dáva rovno do bubna. Ani s normálným tekutým práškom sa nedá prať s prepierkou, aj ja som si všimla, že to hneď stečie. Možno, keby si zarobila hustý sliz, ktorý by sa dal krájať, tak by to šlo, ale to neviem.

A ja sa chcem spýtať, že aké veľké mydlo sa berie do úvahy v tom recepte? Predtým som mala Lanzu čo má 300g, sliz mi vtedy stuhol a nedal sa liať. Teraz mám nejaké, ani neviem názov, ale na obale bolo že je v odpade odbúratelné a to má len 175g.

olinka6226
22. črc 2007

kili kocky hore pisali, ze v navode sa mysli to mensie mydlo.

kili
22. črc 2007

jáj, tak potom asi preto mi tak zhustla tá prvá várka 😀

olinka6226
22. črc 2007

asi ti to aj lepsie pralo.. ci nie? 😀

kili
22. črc 2007

oli, no ja neviem, nemám s čím porovnať, teda s iným slizom. Ale krásne voňalo a vydržalo to večnosť, lepšie ako akákoľvek aviváž 😉

olinka6226
22. črc 2007

mne pradlo teraz nevonalo... asi ta lanza nejak voni, to klasicke jadrove ani nie. ale aspon nesmrdelo zatuchlinou. moj muz ma totiz super zvyk, po zapase ci treningu tu tasku v aute vozit este tak cca 2 dni, potom ju doma niekam tresnut a potom ked je to vysoko toxicke mi to da na vypranie... uz sa mi stalo ze som s persilom prala aj 2x aby som tu zatuchlinu vyprala. a teraz stacilo raz 🙂 avivaz som nedavala, nakolko doma teraz ziadnu nemam...

janickabez
22. črc 2007

Gedren..jsem si přečetla, co jsi mi psala 😀 😀 ... a máš pravdu, mám to od ní... ale já bohužel nemám svoji domácnost 😢 😎 , protože nemáme svuj byt 😠 😠 a tak žijeme ve 4+1... s mojí maminkou 😅 .... takže všechno prádlo musí zustat i nadále... 😀 já už jsem si na to zvykla.... a taky mám raději když je to bílé....

dělala jsem ten sliz... docela úspěšně ....měla jsem tu hrubou sodu, ale rozputila jsem to docela fajn....nastrouhala jsem mýdlo a pak vzala tu sodu.... sodu jsem nasypala do velké flašky od 4Laviváže(co vypadá jako plovák z pobřežní hlídky 😀 ) a nalila tam teplé vody a zavřela a štěrchala jsem tak dlouho, dokud jsem slyšela zvuk krystalků ....

Mýdlo v kyblíku cca 8l jsem taky zalila trochou teplé vody a rozmýchala prací vařečkou......pak jsem stále míchala a přilívala "sodovou" vodu z velké flašky...a bylo to super.... naředila jsem asi na 8l.... vzala 5 petláhví...a nalila sliz do 3/4 lahve, teď když mi dojde sliz... ufiknu nožem prázdný vrch lahve a směle nabírám

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kili
22. črc 2007

olinka, áno, tá Lanza tak vonia, keď ju uvidíš v obchode, tak si k nej pričuchni, tak asi tak voňalo všetko prádlo.

mihapiha
22. črc 2007

Tak já mám dilema koupila jsem Lanzu a pak jsem konečně po měsicí pátrání objevila omino bianco,tak nevím, který sliz si mám udělat dříve. nebo udělám půl Lanzy a půl omina...??? 😀 😀 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kili
23. črc 2007

mihapiha, správne, sprav polku toho a polku toho a potom budeš porovnávať a referovať 😉