Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

johanda
23. lis 2007

cecil, já občas projedu pračku na 90 s octem naprázdno, to by ses divila, co z ní vyleze 😝

tlapicka
23. lis 2007

johando a kolik tam toho octa das?

cecil
23. lis 2007

no vidíš, to už jsem dlouho nezkusila, ale já to dřív dělala ne s octem, ale savem, protože mi plesnivěla, potvora.

schnek
23. lis 2007

myslely jsme obě barvu oblečení?

a jak tim čistíte pračku? místo přášku dáte ocet a pustíte na vyvářku?

johanda
23. lis 2007

Schneku, jo, myslela jsem barvu, pračku čistím octem, tak jak píšeš.
Octu dávám by vočko, asi tak dvě půlky, možná o kapku více.

schnek
23. lis 2007

tomu nějak nerozumím, jak dvě půlky? 😕

zuzulik
23. lis 2007

ahoj holky tak ja jsem cistila " vyvarila" pracku vcera ,pouzila jsem 2l octu a zapla jsem ji na 90tku.... zda se mi, ze je i ten buben cistejsi a celkem prijmne to voni 🙂

cecil
30. lis 2007

Holky, jak jsem začala víc používat sliz a samozřejmě bez rukavic, tak mi vyskočil ekzematický flíček na palci. 😖 A mám ruce děsně vysušené. Takže v ruce v něm už radši neperu. TAky vás tak vysušuje, nebo jsem jen já taková fajnovka?
Ale na praní a čištění záchoda ho beru. Měla jsem v plánu v něm umývat i nádobí, tak to asi neklapne.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
cecil
1. pro 2007

Gedren, asi jo 🙂 ...taky js. ho pravě rozňahňavala a to ještě nic, až posdtupem času, jak jsem v něm prala a umyla třeba umyvadlo.

listicka77
1. pro 2007

Já teda furt nechápu ten sliz na nádobí. Nějak mi to nejde pod fousy - vždyť to má takovou mejdlovou vůni, to mi k nádobí moc nejde. Včera jsem si na nádobí koupila Missivu, docela spokojenost.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
cecil
2. pro 2007

No já peru v ruce i tím jelenem a ten mi taky nic nedělá, myslím, že je dost agresivní právě ta soda. Tak zase vytáhnu jelena, no 😅

dendisa
2. pro 2007

cecil, mně teda sliz ty ruce málem sežral 😉. Tak jsme fajnovky obě.

mumumu
8. pro 2007

Holky, je možný, že by měl kluk alergii na něco ze slizu??? Má 6měs, od jeho cca 3měs peru v mýdlových vločkác a sodě (instantní sliz) a teď se mu postupně víc a víc objevuje ekzém 😢 ...nebo typmýdla? Napadá mě kokosové...???

lu777
8. pro 2007

ahoj holky.. dneska jsem poprvé zkusila prát v ořechách.. kdo s tím máte zkušenost, poradíte? vyprala jsem na 50 C, světlé prádlo, běžně zašpiněné, výsledek nic moc 😒 dala jsem tam 6 těch slupek (na sáčku psali 4-6) plus trochu sody... je možný, že by ta soda ty ořechy nějak vyrušila? 😕

nebo to mám dát na trochu vyšší teplotu než kdybych prala v normálním prášku? 😕

taky to nevoní, ale tak s tím jsem počítala.. přidáváte tam asi nějaký olej nebo ocet, hádám?

díky moc za rady pro začátečnici, snad to nějak vykoumám 😅

listicka77
8. pro 2007

Mumumu, chápu to dobře, že používáš kokosové? Tak zkus něco jiného, třeba Omino bianco, to by snad mělo být "nejpřírodnější". Ale taky ten ekzém může být z nečeho úplně jiného (třeba z jídla, které jíš).

Lu777, mně teda vždycky přišlo, že ořechy moc neperou, nějak jsem to nevychytala a přestala je používat. Ale myslím si, že by se ořechy se sodou rušit neměly.

lu777
8. pro 2007

Listicko, a kolikrát jsi je zkusila? taky na normálně zašpiněné prádlo? já teď nevím, jestli jich dát víc nebo vyšší teplotu či co zkusit.. abych zas třeba nezničila prádlo 🤐

listicka77
8. pro 2007

Lu, ani nevím. Koupila jsem si jen takový relativně malý testovací balíček. Mohla jsem v tom prát tak 10x... možná. Já už se nějak nepamatuju. Pak jsem přešla na sliz a jsem spokojená. Nevím, zkus nějak experimentovat. Ale třeba mastné fleky dle mého názoru prostě ořechy nevyperou. Někdo tu ale psal, že je s ořechy spokojený. Myslím, že to bylo v diskuzi Ekomaminky (není zas tak živá, tak projeď pár stránek zpátky a pokud to bylo tam, tak hoď dotaz, třeba se nějaká spokojená uživatelka chytí a poradí ti).

mumumu
8. pro 2007

Lištičko, zkusím jiné...já mám sama teď ekzém jak prase a z čeho, po tom pátrám už od nepaměti, nějak mě ty lékařské výsledky nedávají smysl. Kluci mají bohužel 50% šanci, že to podědí, i když se snažím, aby ne...bohužel od té doby, co jsem těhotná nebo kojím je ten ekzém mnohem horší, ale furt doufám, že je lepší kojit s ekzémem než nekojit... ☹ .

Ano, používám kokosové v kombinaci s obyčejjným jádrovým, měla jsem i s jelenem, zkusím něco jiného, třeba to Omino, díky za info🙂.

androna
8. pro 2007

jinak holky ja to omino bianco doporucujem pretoze ked sa struha tak je z toho prasok a rychle sa rozpusti a nemusi sa miesat.predtym som mala jelena.

lu777
8. pro 2007

Listi, mrknu na to.. jsem taky překvapená, protože jsem na ty ořechy slyšela vcelku chválu, tak nevím 😕 😒
díky

herminka
9. pro 2007

Lu777, ořechy prý mají (dle testů) přibližně stejnou prací účinnost jako čistá voda ☹
K tomu slizu: úplně nejpřírodnější (ale taky nejdražší) je pravé marseillské mýdlo (odkaz by mi tu asi smazali, zkus si na biosféře.cz dát do vyhledávacího okénka vlevo nahoře slovo Marseille), prý i velmi dobře pere.

Jinak jsem tu před nedávnem psala, že by stálo za zkoušku kápnout éterák přímo do slizu. Tak jsem to udělala (do slizu jsem dala 3 kapky citronely), ale výsledek nic moc - po vyndání z pračky vonělo docela silně, při žehlení trošku, ale suché už vůbec.

lu777
9. pro 2007

Herminko: díky moc, zkusím to teď s Jelenem, protože ho mám doma a příště zkusím to marseillské, myslím, že jsem ho viděla v DM drogerii... i když tohle asi bude kvalitnější, když vidím tu cenu a tak..
ale Haluska říká, že jí to pralo ok, prý dávala těch ořechů víc, tak to ještě zkusím taky, abych to nevzdala předčasně

a fakt používáte sliz in na nádobí?

a ten éterák: já myslela, že se kápne tam co se normálně dává aviváž? pár kapek, hádám? 😕 třeba levandule nebo růže? doufám, že to neudělá nějaké fleky? 😕

listicka77
9. pro 2007

Lu, ten éterák jsme většinou zkoušeli tak jako aviváž, ale ono to nějak není cítit, tak to Hermínka zkusila takhle. Ale taky nic moc. nejlepšé je prý přidávat do vody na žehlení (tu někdo psal), ale já teda žehlení moc nedám.

Jinak ořechy se taky dají použít na nádobí, dá se z nich udělat nějaký odvar, ale já to nikdy nezkoušela. A na nádobí sliz nepoužívám.

s.arik
9. pro 2007

holky, proč odmáčíte (už nevím kdo) prádlo před praním v soli na skvrny?
myslela jsem, že se sůl rozkládá na aktivní kyslík a sodu až v teplé vodě 😕 ...takže močení předem je nanic..?

jinak peru jenom ve slizu, všechno, spokojenost maximální, někdy přidám sůl na skvrny, někdy ne

máchám oblečení jen čistou vodou, plenky octem

kachne23
10. pro 2007

ahoj, chystám se sliz vyzkoušet, jen jsem se chtěla přeptat na návod - našla jsem ho úplně na začátku, jen nevim, kolik mýdlových vloček se tam tak má nasypat na tu jednu desetilitrovou dávku??

nyky
10. pro 2007

lu777: já jsem prala v ořechách, ale dávala jsme 10šlupek a bylo to celkem v pohodě...nevypralo to špinavý věci ze stavby, ale s omítkou má problém i normální prac.prášek... teď peru ve slizu a ořechy nechávám na letní nešpinavý věci 🙂

jinak mě mamka včera volala, kolik toho slizu dávám, že se jí to prádlo nevypralo, dala 250ml na bílý prádlo a nic moc prej...tak nevím, asi to chce tu sůl, že?

kachne23, v návodu je celý mýdlo, tak se koukni na kolik váží a porovnej to s váhou vloček...

androna
10. pro 2007

sarik no podla navodu na soli na skvrny pisu ze ked chces setrnejsi sposob odstranenia flekov tak to nasypes do nadoby a nechas posobit.
2moznost je dat to priamo do bubnu k praniu.ale o tej teplej vode tam nic nieje.takze preto asi mi to jednou fleky pustilo a jednou nie.ja periem obcas i farebne pyzamka s plienkami a nechcem mat vsetko biele.

lu777
12. pro 2007

tak jsem vyrobila ten sliz, uvidím jaké budou výsledky..pak poreferuju

to máchání těch plenek: to je normální ocet nebo vinný, holky? 😕

a ty vločky: mně to strouhání trvalo chvilinku, takže poho.. ale kdyby byly nastrouhané vločky, taky bych vyzkoušela.. jen kde je, potvory, sehnat? já byla už v asi deseti drogérkách a nic 😠 neporadíte někdo kdo jste z Prahy?