Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

kili
17. led 2009

jarka, a dala si ho do tej bandasky hneď ako si ho zarobila? ja robím tak, že ho zarobím, počkám cez noc a potom ho zriedim z 1,5l vriacej vody (predtým som dávala horúcu, tak je jasné, že sa nejaká vyparila) a dám do bandasiek. Síce zhustne zas, ale už nie moc a ide v pohode von, hlavne teda s ním najprv zatrep - dole hlavou späť a to párkrát a potom ide.

herminka
17. led 2009

Jarko, mám sliz v podobné nádobě jako Ty a opravdu mi pomáhá, když ho trochu změkčím propícháním vidličkou (vpíchnu ji tam několikrát a vždy co nejhlouběji) a pak ze všech sil třepu 🙂

vikinka27
17. led 2009

lucia, tvoja otazka na spappi sponku asi zapadla: skus na www.nosenie.sk
ked nie, tak sa Adi opytaj ci nevie odniekial doniest... ale myslim ze by mala mat...

jarka007
17. led 2009

kili presne tak, skoro hned ako som ho zarobila, kedze mam sodu len 500g, tak som ju asi zle odhadla 😒 . To s tym 5krat zatrep mi pripada ako homeopatikum 😉 . Ale budem trepaaat.
Diky herminka, idem to teraz skusit, uz mi tusim dopralo.
A inak som z toho slizu uplne nadsena. Kedze mi ostalo vo vedre nieco ako "papier" tak som sa pustila do celej kupelne. Vsetky umyvadla, vanu, spr. kut a potom som sa pustila aj na kuchynu. ..
Este aj manzel uznanlivo kyval hlavou. Ze "To si s tym slizom robila ? Hmmm, dobreee." 😀
Teda neviem, ci to pouzivate na vsetko, ale ked som s tym poumyvala nerez v kuchyni, tak sa super lesklo a ziadne flaky. Skvely vynalez baby. 😀

sisa.b
21. led 2009

tak ja nemam sliz ale nejaku tuhu gebuzinu 😝 asi to budem do pracky krajat 😀 a nevedela som, ze sa to da takto univerzalne pouzivat 😨
chcem sa spytat - nepodarilo sa mi poriadne rozmiesat tu sodu a uz mi to zhustlo. mam to zahriat a znovu premiesat?

bambusko
21. led 2009

sisa, miesala si pocas pridavania sody? skus doliat 1-2 litre horucej vody a rozmiesat

s.arik
21. led 2009

sisa,
vem na to tyčový mixér nebo jenom vařechu.....budeš překvapená, ono je to tuhé jak máslo, ale když to rozřežeš na kousky a promícháš, za dvě minuty je to jako polévka 😉 😀
zahřívat není třeba.

sisa.b
21. led 2009

ja som tam tu sodu vysypala a miesala som (ja koza 😝 ) rukou. takze som tam tie kusky citila. vyskusam to rozmiesat, ale voda mi uz do toho nevojde 😒

s.arik
21. led 2009

to vůbec nevadí, když to bude husté, nabereš vždycky hrnkem, do bubnu pračky dáš méně než se doporučuje, ono se to rozpustí 😉
a možná je i chytřejší mít 5l "bábovky" než 10l gelu.......zabere méně místa.

sisa.b
21. led 2009

ale ja som to rozmiesala do 10l vody 😕

s.arik
21. led 2009

jo? sory já nečetla mnoho příspěvků zpět, jenom pár.
já dělala sliz včera, taktéž 10l a ztuhne mi to vždycky hodně, ale pak to znovu rozmíchám a přeliju bez potíží (za mohutného prošťuchování trychtýře) do dvou kanystrů od jakéhosi čistícího prostředku na auta 🙂 takhle se sliz dobře dávkuje a zabere málo místa.

s.arik
21. led 2009

siso, však to nemusí být dokonale hladký gel, klídek, hrudky nejsou na škodu, při 60st v pračce se rozpustí všechno 🙂
tak jak to šlo rozmíchat? je to sice s tebou napínavé, ale už se mi chce spát 😀 tak čau zítra.

sisa.b
21. led 2009

nemozem to nechat na zajtra? 😝 este studujem satky 😀 uz sa so mnou drahy asi rozvedie,teda ak si ma raz vezme 😝 idem aj ja spat. pa

s.arik
21. led 2009

nemůžeš, strašně mě napínáš, jestli ti ten sliz půjde rozmíchat do gelu jako mě, i když se v klidu tváří jako beton 😀 😀 😀

sisa.b
22. led 2009

este stale som to nevyriesila 😕

kili
22. led 2009

sisa, sa mi to nechce lúskať, čo máš za problém?

sisa.b
22. led 2009

este stale som nevymiesala tie hrudky sody v slize a mam uz z toho peknu zelatinu 😝

kili
22. led 2009

a koľko si tej sody dala? a tie hrudky sú rovnomerne všade alebo len pár niekde?

kili
22. led 2009

a nemáš to vôbec do niečoho väčšieho preklopiť, kde by sa to zmestilo? trebárs vanička, ja ho vyrábam tam. potom stačí už len 1,5l vody nechať zovreť v kanvici a ono sa to rozpustí

sisa.b
22. led 2009

sody som dala rovnako ako mydla - 300g. a su tam hrudky nerozpustenej sody. a keby som odobrala z vrchu a skusila doliat? 😕

kili
22. led 2009

sisa, keď sú tie hrudky rovnomerne, tak to nerieš, rozpustia sa v bubne, však tá sóda sa v podstate má dávať do bubna tak, nie?

s.arik
22. led 2009

sisa,
kašli na to, jak to vypadá. naber hrnek dva do pračky a per s tím 😎 to se rozpustí............prádlu se nic nestane, ani kdybys na něj nasypala hromádku prací sody (občas to dělám, máme tvrdou vodu), natož nějaká hrudečka ve slizu.......pche.

per a je to.

příště dodrž recept můj a úspěch zaručen 😀 😀 😀
najemno postrouhej celého jelena, přilej 10l co nejteplejší vody, pár minut míchej. pak za míchání vsypej deci práškové prací sody (pokud máš krystalickou tak je třeba použít dvě deci!!!!!je to rozdíl), promíchej, nechej přes noc ztuhnout, ráno znovu promíchej a je to 😵

ale i ten beton co máš teď je ok, normálně ho použij, neotálej 😀

bambusko
22. led 2009

sisa, jasne, normalne mozes prat.

s.arik, jelen je co za mydlo? obycajne jadrove?

myslim, ze v recepte na 1.strane chyba to, ze to treba na 2. den este rozmiesat.

kili
22. led 2009

ja robím tak, že rozpustím myslo v asi 3l zovretej vody, potom rozmiešam sodu zvlášť v teplej vode a prilejem k mydlu a dolejem vody do 10l. keďže sa nejaká voda vyparí, tak na druhý deň dolejem 1,5l zovretej vody, premiešam, zas sa z tej tvrdej brečky stane sliz a dám do 5l fliaš a potom sa to celkom pohode leje.

bambusko
22. led 2009

kili, ja davam len horucu vodu z vodovodu a vsetko sa rozpusti, len treba miesat pri pridavani sody, aby sa neurobili hrcky. mam taku polmetrovu drevenu varechu 😀

kili
22. led 2009

ja to miešam normálnym rozhabarkovačom 🙂

s.arik
22. led 2009

1) jo, jelen je jádrové mýdlo, jiné značky co znám jsou třeba Palma, Palma Kokos, Lanza...

2) míchat ještě druhý den vůbec není nutné, je to jenom doplněk k mé praxi - sliz "vařím" ve velikém kýblu, přes noc mi ztuhne, ale já ho chci přelít do dvou 5l barelů s úzkým hrdlem - proto tuhý sliz vařechou znovu rozmíchám a pak přeléván naběračkou přes trychtýř 😀

3) je asi jedno zda je postup alá kili nebo alá s.arik, každopádně je třeba NEJDŘÍVE rozpustit mýdlové hoblinky a AŽ POTOM dodávat sodu. pokud smícháte nejdříve mýdlo a sodu a až pak lejete vodu, sráží se to a rozpouští hodně blbě......jako na praní to nevadí, pračka rozpustí všechno, ale v tom kýblu je pak plno plané vody a sem tam megahrouda koncentrovaného mýdla a sody 😒

sisa.b
22. led 2009

ja musim najskor nazbierat tie plienky, aby som mohla prat 😀

sisa.b
22. led 2009

tak to mam ist predsa rozmiesat? 😨 vcera som mala tu ruku pekne vyzratu a stihla som sa na tej sode aj porezat 😝

bambusko
22. led 2009

sisa, pouzi nejaky nastroj, ruky si setri 🙂