Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

vikinka27
29. zář 2008

ja struham mydlo na kuchynskom struhadle a normalne napustam do vedra co najteplejsiu vodu z vodovodu. do 1/2 hodinky je to rozpustene.

narciska13
29. zář 2008

a co na skvrny od mrkvicky, mrkvickovej stavy,
pomoze sliz alebo ma niekto nieco lepsie?

bambusko, co je zlcove mydlo a kupim ho v drogerii?

bambusko
29. zář 2008

zlcove mydlo odstranuje skvrny, mam ulrich aj dm, to dm je lacnejsie a zda sa mi, ze aj lepsie 😕

http://www.ekoobchod.sk/ekologicke-cistiace-pro...

mrkvicka... no ta mi nevysla ☹ nepomohlo ani zlcove mydlo, ani odstranovac skvrn, ale prala som zatial len na 40

vanusak
30. zář 2008

Princezna - psaly to tady už i jiné holky dříve, že se nemá prát ve slizu, co je chlupatější... Právě kvůli tomu, že se špatně mýdlo vymáchá z vláken a pak zatuchne. Ale je pravda, že na omak je prádlo jemnější a nadýchanější, no ale smrdí 😒
Větraná prádelna je dostatečně, mám ji v suterénu, takže i dveře ven se otvírají.
No a voda je tak průměr tvrdá, nic extrémního...

johanda
30. zář 2008

vanusak - ještě mě napadlo, prádlo může smrdět, protože je zanešená pračka. Zkus nalít do dávovače litr octu a pustit vyvářku (bez prádla), může to pomoci.

valka
30. zář 2008

bambusko,na mrkvicku som potrela zlcovym mydlom, nechala posobit a potom riadne v rukach preprala...a potom (uz skoro nebolo vidiet) som dala normalne prat do slizu...asi tiez 40 (max 50) a odislo z bieleho bodicka...

eriqe
30. zář 2008

mne zatial vsetko vyslo zlcovym mydlom, len je pravda, ze ho treba nechat posobit dlhsie. No a na zatuchnutost pomohlo to pustanie pracky s octom. Tiez mam taku starsiu, tak ju teraz raz za cas pustim na 90 aj s tym octom a je to poznat

venonna
30. zář 2008

kocky, chcem sa spytat taku speci vec - jedna starsia pani sa ma az pytala, ze ci sa mi nezda, ze tie nove pracky napustaju malo vody, ze ona dopusta este cez sprchu vodu naviac. Tak som to skusila a mam pocit, ze pradlo je lepsie vyprate 😕 Nemate s tym skusenost?
Inak tiez sa pridavam k vyznavacom octu - davam do sem tam do prania a takmer vzdy do plachania a pradlo je ohromne 😵 Nevonia sice ako po prasku, ale takou cistotou... 😵

eriqe
30. zář 2008

tak s novou prackou skusenosti nemam, ale ono je to mozne Venonna, lebo su uz tie "inteligentne" co minaju menej vody, tak to bude asi tym. A ja tiez na ocot nedam dopustit

valka
30. zář 2008

venon, ono by to chcelo dobry vodomer...my na studenu vodu nemame, tak neviem zistit ☹ ale vacsinou sa chvalia pracky tym, ktora cim menej vody minie...nasa okolo 50 litrov na pranie na 60. podla papierov

venonna
30. zář 2008

no ja mam pocit, ze ked nepridam vody, to pradlo sa perie tak "nasucho" 😅 proste jeto rozdiel, ale ktovie, ci to nie je aj tym, ze tu je tvrda voda a ked sa ventil po case zanesie, pracka nenapusti tolko, ako ma... 😒

kukuca
30. zář 2008

Ahoj holky, tak jsem právě udělala svůj první sliz 🙂 Ale nevím,je to nějaký řídký a nevím jestli mám tu správno sodu..Mám práškovou(balení 500g)..CO když jsem ji tam nasypala ,,trošku,, víc?A není víc druhů,nejde to splést?

valka
30. zář 2008

kukuca, soda myslim je vsade rovnaka...ake velke mydlo si dala? kolko vody? to bude skor tym...

kukuca
30. zář 2008

valka mýdlo 180g..vypaá to zatím jen jako mýdlová voda..

bambusko
30. zář 2008

kukuca, treba to zakryt a nechat stat do druheho dna, stuhne to 😉

kukuca
1. říj 2008

Bambusko, tak to zhoustlo, až moc 🙂 je z toho spíš rosol,budu to asi krájet.Ale tady na diskuzi jsem už šetla že by to neěmlo mít vliv na praní.Tak odpoledne zkouším.Díky za rady.

lucinkaaa
9. lis 2008

Kocky ja sa chcem opytat, ked urobim sliz podla navodu, kolko toho asi bude. Ake velke vedro si mam na to pripravit? Staci mi take mensie? V com to mam potom hotove skladovat?

Ake je davkovanie na jednu pracku? Kolko toho do prania pouzit?

bambusko
9. lis 2008

lucinkaaa, ak urobis jednu davku, je to 10-12l, potrebujes vedro s vrchnakom, mam z palmexu. do prania davam 2-2,5 250ml odmerky, treba davkovat priamo do bubna

lucinkaaa
9. lis 2008

bambusko diiik!
fuuu tak to si budem musiet zohnat nejake vedro, kym sa do toho pustim.

kocurik16
9. lis 2008

o slize som nikdy nepočula ale ako čítam vaše riadky tak to skúsim len neviem kde zoženiem v Rim.Sobote to žlčové mydlo. 😝

johanda
9. lis 2008

kocurik, žlučové mýdlo nepotřebuješ k výrobě slizu, to se dělá z obyčejného pracího mýdla a sody. Žlučové mýdlo je fajn na skvrny živočišného původu, většinou se používá na předeprání pokaděných plínek, ale taky na límečky košil atd. Koupíš ho v drogerii DM cca za 20 Kč, v SR to bude asi o něco dražší. Dá se objednat taky na netu v různých "alternativních" e-shopech, ale tam je dražší a většinou tekuté a to není tak účinné.

kocurik16
9. lis 2008

dakujem,neviem,či by to nebolo dobré aj na olejové monterky aj ked mužove teraz perú v Brne ,domov nosí iba tie čo mal naposledy na sebe,a tiež chlapcove biele monterky zamazané kuchyne.

valka
20. lis 2008

ahojte, mam taky maly problem...plienky mi zacali smrdiet cpavkom...teda cista plienka nesmrdi, ale akonahle lucka do nej curkne, vtom momente plienka neskutocne pachne...zacalo to s baby lucy organic a teraz uz smrdia aj cc...
cim to je? sliz je z lanza mydla...

sirinka
20. lis 2008

ahojte...tak sliz som skusila a bez velkeho uspechu, nevypral o nic lepsie ako klasicke prasky...mne sa najlepsie osvedcilo predsa len skvrny preprat rucne v jadrovom mydle...
zlcove mydlo takisto ziadny zazrak...tak ja neviem.

bambusko
20. lis 2008

valka, skusila si oprat na 90?

valka
20. lis 2008

periem zvycajne na 60...
tak raz vyskusam vsetky na 90...dufam, ze aj vyblednu...lebo ak to moc nepomoze, tak budem musiet prejst na normal prasok

bambusko
20. lis 2008

valka, skus aj pridat viac sody.

sirinka, zlcove mydlo treba natriet na vlhku skvrnu a nechat posobit. ked si porovnas cenu klasickeho prasku a slizu, neporovnatelne a operie rovnako. pri spinavsom pradle treba davkovat viac

lindulak
20. lis 2008

Zaujimave - ze sliz 😀 To kto vymyslel taky nazov? Ale za pokus by to stalo... Ked dominam Lovelu, tak hadam vyskusam. A tie mydla, co pouzivate, su nejake prirodne produkty - teda co take mydlo vlastne obsahuje? Myslim, ze v tejto teme som citala, ze na odvapnenie pracky sa moze pouzit liter octu a zapnut na 60tku. Staci ta 60? Nemam dat aj na 90? Lebo v kanvici necham ocot prevriet a pekne to funguje. A este mam jednu otazocku? Preco sa vlastne dava namiesto avivaze ocot? Aky to ma mat efekt? Nesmrdi potom pradlo? Davate aj tie silice? A z toho sa babo nemoze vyhodit? Asi vela otazok, ze? Pardooon 😉

lenki33
20. lis 2008

myslim ze malokto tu pouziva nejake eko mydlo, vacsina pouziva bud lanzu alebo palma kokos a podobne. Su to mydla vyrabane zo zivocisnych tukov,ale furt lepsie ako prasok, kde platis hlavne za plnidla. A este platis aj reklamu v tv pred hlavnymi spravami 😀
Ocot sa dava na zmakcenie pradla a vytiahnutie zvyskov prasku, mydla a pod. Na pradle ho necitit. EO som kedysi davala ale vonia to len kym je pradlo mokre potom uz nie takze uz nedavam.
A pracku neodvapnujem takze neviem

valka
20. lis 2008

lenki, ako neodvapnujes? a ten ocot akoze co robi? 😀 😀 😀 😀