Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

meleri
29. bře 2010

ok..🙂 to chápu..já to vyzkouším nejdřív na plínách a pak na tom světlém..manžel nosí všecko tmavé a já zas světlé a mi je to jedno jestli to bude trochu šedé...
akorát mám teda obavy co to udělá s pračkou, kdybych to náhodou začala používat už napořád..

škoda že se Tictac už neozvala, jak to myslela s tím čištěním..já ale často peru plíny na 90 tak snad to pračku jaksi pročistí???

apel
29. bře 2010

ahojky já taky peru ve slizu a pračku čistím že naliju 1 ocet do bubnu a pustím program na vyvářku když jsem tu měla opraváře tak říkal že jednou za čas máš i když pereš v normálním prášku takhle pračku pročisit

meleri
29. bře 2010

apel super...takže tak....teda celý ocet to je síla!

apel
29. bře 2010

to jo ale prý to je lepší než nějaký calgon

meleri
30. bře 2010

calgon jsem přestala používat bylo to drahý a zdálo se mi že účinek naprd....

meleri
30. bře 2010

super sem to četla, já jsem tochvíli zkoušela bez aviváže, ted jsem se k ní zase vrátila..máme tu děsně tvrdou vodu a ta aviváž fakt pomůže....ten ocet nic moc..:( zkoušela jsem asi jsem dala málo, kolik dáváte toho octa? někdo tu psal že 4 lžíce..tak nevím přijde mi to málo?

zuzanocka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
apel
30. bře 2010

já dávám ocet podle oka ale zase když ho dáš hodně bude to smrdět octem,zkus malýho panáka

dvojka
1. dub 2010

Holky,kde jste sehnaly mýdlové vločky?Proběhla jsem dvě drogerky a nic 😲 nebo si mýdlo strouháte...A používate spíš práškovou nebo krystalickou sodu?Efekt je stejný?

valka
9. dub 2010

ahojte,
chcem sa spytat, ci zohladnujete tvrdost vody pri priprave slizu...lebo ja som dala na 10l vody a mydlo cca 1/3kg sody a ked som preratala, kolko je tej sody na jedno pranie, tak mi vychadza, ze cca 6g.
v navode na sode som nasla, ze na tvrdu vodu by malo ist na 10l vody 25g. predpokladam, ze pri prani je to tak 15 litrov vody na cyklus (neratam plakanie)...tak mi to vychadza, ze by som mala tej sody davat do slizu aspon 4 krat viac, mozno 5krat...
so slizom periem uz asi 2 roky a stale bojujej prechodne so zatuchnutym smradom niektoreho oblecenia (hlavne farebne, co nejde prat na 60tke)...a nasla som info o mydle a tvrdej vode http://www.infovek.sk/predmety/chemia/externe/m... a http://www.infovek.sk/predmety/chemia/externe/m...
a tiez som nasla info, ze az 90% praskov na pranie obsahuje sodu na pranie...
tak rozmyslam, ci by nebolo lepsie pouzivat tej sody podstatne viac...hlavne pre tych, co maju tvrdu vodu...

tanuki
16. dub 2010

ahoj, nemáte někdo tip, jak zpříjemnit vůni slizu???
Jsem spokojená, ale aby prádlo bylo "svěží" používám aviváž Ecover... 😒 vodu máme měkkou, takže v tonhle ohledu bychom se bez aviváže obešli.

petrajda
16. dub 2010

tanuki - já si právě sliz poprvé vyrobila 🙂 Už se k tomu dokopávám dlouho,ale čekala sem až mi dojde starý prášek, páč to mě pak přinutí. Nechám to zatuhnout a zítra v tom poprvé vyperu. Jinak jsem někde četla, že do pračky při praní někdo zakápne pár kapek éterického (např. levandulového) oleje. Já to zatím zkusím bez.

lowike
19. dub 2010

valka - my mame velmi tvrdu vodu, tak do slizu davam sody tak, ako je v navode (lejem ho potom do flias tak nechcem riskovat, aby velmi stuhol, atd.), ale do kazdeho prania este pridavam za 1PL sody do priehradky na prasok

tanuki, petrajda - ja davam cca 8-10 kvapiek levanduloveho eter. oleja, po oprani to aspon v izbe krasne vonia, ale ked sa pradlo ususi, tak uz tam nie je citit ziadnu levandulu.

Na druhej strane uz nemavam ziaden zatuchnuty smrad oblecenia - ale to moze byt aj dosledkom cistej pracky - niekedy periem v arieli a niekedy v slize a poriadne som vycistila celu pracku a zacala som davat prasok/gel/sliz vylucne do bubna, aby sa nikde nezachytavali zvysky.

valka
19. dub 2010

lowike, dik 🙂
idem skusit urobit sliz s vacsim mnozstvom sody a uvidim... 😉

alenk
19. dub 2010

lowike, mozno blba otazka, ako davas sliz do bubna? priamo ho nalejes? alebo do nejakej nadobky?

herminka
19. dub 2010

Alenk, já sliz naleju na prádlo - obvykle naplním pračku cca do poloviny, naleju sliz, dám druhou polovinu prádla, zavřu, peru.

valka
19. dub 2010

ja davam sliz, potom nakladiem pradlo...sa to snad lepsie rozpusti,...

meleri
21. dub 2010

čaute my máme vodu tvrduo brutálně, bez aviváže je to fakt maso...ke slizu jsem se ještě nedostala páč jsem pořád mimo domov ale už se fakt enmůžu dočkat jak to vyzkouším.

holky nemáte někdo odkaz na ty látkové vložky jaksi to zas nemůžu najít.. 🙂

maposka
25. dub 2010

ahoj, máme hodně tvrdou vodu - můžete mi napsat jaký poměr mýdla a sody na 10l slizu? Sliz jsem dělala 2x a stále s tím bojuji. Moc děkuji

valka
26. dub 2010

maposka, zatial testujem..ale ak urobis normalny sliz, pridavaj este asi 1-2 PL sody do kazdeho prania..ako pisala lovike.
alebo skusam teraz na 10l slizu dat cele kilo sody..tak uvidime, ze co sa z toho vykluje 😉

maposka
27. dub 2010

jé, tak to mi prosím podej zprávu - nešedne pak prádlo, když je tam tolik sody? A co tmavé - černé a tm. modré - není hned seprané??? Jsi zlato - děkuji 🙂

lowike
28. dub 2010

no, dostala som sa sem po dlhsom case az dnes. Valka - daj potom vediet, aka bola konzistencia slizu - ja by som to neriskovala, lebo sa bojim, ze by to bolo tvrde ako kamen a ja si to davam do velkej flase od Arielu - preto potom pridavam sodu zvlast.

Alenk - sliz davam do takeho cca 350ml kelimku od jogurtu priamo do bubna

inak sednutie pradla - je pravda, ze farby neziaria, ale myslim, ze to nie je zosednutim (znicenim pradla), len sliz neobsahuje tie umele opticke zjasnovace. Paradoxne na tmave pradlo vyzera byt sliz vhodnejsi ako na svetle - aspon ja mam taky pocit.

Momentalne periem biele v Arieli na biele pradlo (mam ho este strasne vela a chcem ho minut) - v buducnosti chcem pouzit bud sliz + perkarbonat sodny, ci ako sa vola ta sranda na odstranovanie flakov, ktora zabezpeci biele pradlo (je to spominane niekde na prvych stranach tejto temy)
Jemne pradlo s vyraznymi farbami, svetre, bluzky, fleecove mikiny v Arieli na farebne - tiez ho chcem minut, potom planujem pouzivat Sonett color (v tom sa mozu prat aj mikrovlakna ako Gore-tex atd.)
Vsetko ostatne v slize

valka
29. dub 2010

tak ja periem v slize vsetko - farby nie su ziarive,ale nevadi...v tom odkaze, co som davala bolo, ze ked je voda trvda, tak to sa lepi na pradlo, ktore nasledne krehne...
sliz s kilom sody je strasne riedky...davala som sodnu vodu aj na rozpustenie nastruhaneho mydla, ale dobre sa to nerozpustilo...tak skusim nabuduce iny postup...

meleri
3. kvě 2010

holky kdo z vás přidává sodu do pračky, může se přidávat i ta tvrdá krystalická?

lowike
3. kvě 2010

meleri, jasne, ze moze, ved aj na obale je to napisane 🙂
ja davam priamo do nasypky na prasok sodu (krystalicku), do avivazovej nasypky ocot + levandulovy olej trosku a priamo do bubna sliz

meleri
3. kvě 2010

lowike,

vím že se ptám jak blbec ale kolik toho octu dáváš?

dík!!!!! 😵 😲

lowike
4. kvě 2010

meleri, asi tak ako avivaze 🙂

meleri
8. kvě 2010

lowike,

jo už jsem začla je to v klidu....

ted sem četla na všecko je soda dobrá, dokonce i na smrad z dřezu, a prý smíchaná s octem je vynikající čistící prostředek...

jo a pak jeden recept týpka, který si to mýdlo mele v mlýnku i s těmi krystaly, a pak to dává do takové té prací koule, žádná voda, nic nevaří, prostě žádný sliz ale všecko suché jako prášek a prý to pere skvěle....

meleri
8. kvě 2010

jo a prý je soda super i proti vodnímu kameni?? což teda nechápu vždyt soda je přece zásaditá, a kámen se právě přece tvoří z hodně tvrdé vody, a tvrdost a zásaditost sice není to samé ale jde to ruku v ruce, tedy pH s tvrdostí, tak jaktože soda rozpouští právě kámen?? třeba se tu najde nějaký vědec... 🙂