Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

audreyd
23. lis 2008

lenki, lanzu dávaš kvôli vôni alebo prečo? ten kokos má akú gramáž? 😕

lenki33
23. lis 2008

tak uz mi to 3krat zrusilo prispevok 🙄
tak posledny krat pisem ze ked robim len z kokosu tak ho mam moc tekuty, asi preto ze kokos je maly, neviem gramaz ale asi ako jadrove mydlo, takze lanzu davam kvoli voni ale aj kvoli tomu ze to "zahusti"
inak aj vy mate taku uchylku ponorit ruku do slizu?? ta konzistencia je skratka uzasna 😀 😀 😀

audreyd
23. lis 2008

ja som ho tiež rukou miešala 😅 a keď mi tam vtedy plávali tie halušky, tak som ich tiež rukou madžgorila 😅

bambusko
23. lis 2008

audrey, pracku som vyprala tak, ze som ju pustila naprazdno na 90st. 😀 robim len z jadroveho mydla, sliz mam biely, hladky a ani ma nenapadlo pchat do toho ruky, dokonca aj ked davkujem, vzdy sa idem umyt. takych maglajzov na rukach som si uzila dost na chemickych labakoch pocas vs 😖

audreyd
23. lis 2008

bambu a "vyperie" sa ti aj ten priestor, kde sa sype prášok? 😕 ja tam mám akési zatvrdliny, buď z kameňa alebo prachu 😖 existujú aj nejaké chemikálie, ako napr. na umývačku, ale neviem, či aj na práčku je také... nej šuflíček na prach dám niekedy preprať do umývačky a pekne vyčistí 🙂

bambusko
23. lis 2008

audrey, ja to cistim rucne, normalne oskriabem , mozes aj starou zubnou kefkou

entik
23. lis 2008

ahojky, holky, stava se vam, ze vam smrdi po vyprani v slizu pradlo? Posledni dve varky po vyprani, tak strasne smrdely, močí nebo čím (prala jsem plinky). Pred tim se mi to nestalo. Macham v octu. 😖

entik
23. lis 2008

uz jsem si vsimla, minulou stranku jste to rozebiraly 😉

bambusko
23. lis 2008

entik, precitaj 2-3 strany dozadu 😉

valka
23. lis 2008

lenki, suhlasim,....ja sa vzdy taaaaak tesim, ze budem robit sliz, kvoli tej konzistenci 😀
tak plienky boli oprate na 90 a stale po pocikani smrdia...takze skusim ine mydlo...teraz bola lanza...skusim teda kokos...

entik
23. lis 2008

dnes jsem vyprala na 90 a nesmrdi🙂 sliz mam pul na pul lanzu a mydlo s jelenem (jadrove)

valka
23. lis 2008

ach jaj...ale na druhej strane plienky kraasne zbledli... 😉

audreyd
23. lis 2008

valka, ja pocikané plienky najprv hneď "po akcii" prepláchnem v čistej vode a tak dám uschnúť alebo vyvesím na balkón... potom, keď sa mi ich nazbiera viac, periem...

valka
23. lis 2008

audreyd, u nas sa zatial perie kazdy druhy den, takze iba susim a potom periem...no mozem vyskusat...

audreyd
24. lis 2008

dnes som "prala" práčku 😎 som vysekala všetok ten sajrajt okolo násypky na prach a dvakrát som ju nechala prebehnúť s litrom octu na 95 stupňov!!! ste mali vydieť, voda total fuj hnusná 😝 akoby som tam prala montérky alebo čo 😝 a riadne to teda penilo, asi sa povymývali tie usadeniny prachu na pranie 😖
možno aj takéto usadeniny spôsobujú zatuchnutie prádla, či nie?! 😕 r

herminka
24. lis 2008

Audreyd, je to dost možné - prášek reaguje s mýdlem ve slizu a krom zápachu to může způsobit i šednutí prádla, proto je dobré vyčistit pračku už při přechodu z neeko prášků na sliz (či nějaký jiný ekologický prostředek). Zatuchání řešily kdysi holky na jiné diskusi a přišly na to, že když dají daný kus na nějakou dobu do mrazáku anebo ho vyvaří (záleží, co dovolí materiál), zápach zmizí.

bambusko
24. lis 2008

to vyzera teda na prezivanie nejakych bakterii ako v mokrej handre, mozno v tych usadeninach a tym mrazenim alebo vyvarenim sa to zlikviduje. periem na striedacku v slize a prasku a po spominanych opatreniach je to ok

audreyd
24. lis 2008

bambu, skúšam prvú várku v "novej" práčke 😉 som zvedavá...

inak, viem, že je to od témy, ale čo myslíte... je lepšia práčka a sušička zvlášť alebo 2 v 1? 😕 nemáte niekto nejaký postreh, príp. doporučenie na značku alebo tak? 😕 dík 😵

bambusko
24. lis 2008

audrey, zvlast. tie co su 2v1 nemaju kapacitu na susenie celej varky a navyse ti to brzdi pracku, kym susis. susenie trva 1-2,5 hod.

audreyd
25. lis 2008

bambu, to je pravda, nad tým som nerozmýšľala 😅 a pri našej frekvencii prania by ma to furt "brzdilo" 😖 vďaka 🙂
prádlo vyprané a vonia 😵 nie mydlom, ale takou čistotou 😵

bambusko
25. lis 2008

audrey, tesim sa s tebou 😵 dobry pocit, ked to funguje, no nie? odporucam susicku electrolux 😉

audreyd
25. lis 2008

dík 🙂 už som jej našla aj miesto 😀 sušíš tam všetko? a nie je to moc pokrčené? lebo moja najneobľúbenejšia domáca práca je žehlenie 😖 teda, ja nežehlím nič, ale keď suším normlne navoľno, tak sa nekrčí 😉 len v tej sušičke neviem... 😒 ale zase lepšie pokrčené prádlo ako plesnivé steny od vlhka, no nie?! 🙂

bambusko
25. lis 2008

audrey, co blaznis??? susicka vyzehli. tiez nenavidim zehlenie, veci zo susicky treba poskladat kym su teple, kosele zavesit a je to 🙂 a ponozky su ako nove, take vylisovane ako z obchodu. zehlit treba len to, co sa neda susit. nesusim plienky, lebo ono to nechava urcity stupen vlhkosti a na plienky to nie je dobre, navyse ta spotreba elektriky... a este su nejake veci, vecsinou elasticke a s kdejakymi nalepkami, co sa nedaju susit 🙄 ja kupujem podla toho, ci sa moze susit, ale to vies babky, tie si neodpustia vycackane neprakticke veci. potom to je raz oblecene a 2 mesiace caka v skrini na zehlenie 😀 a navyse susicka je dobry ohrievac 😀

audreyd
25. lis 2008

😀 😀 😀 fakt ani košele? to je jediné, čo žehlím 😵 😵 😵 no a ešte nejaké tričká "do spoločnosti" 😅 ani tie netreba? no prečo ja ju ešte nemám??? 😖 plienky mám obyč štvorové a tie najradšej suším už čiastočne poskladané 🙂 tie pôjdu na šnúru 🙂 dííííííííííííííííík idem pošmejdiť na nete po sušičkách 😀

bambusko
25. lis 2008

fakt neviem, preco ju nemas? 😕 to je pre nas - lenive matky 😀 po pracke a umyvacke dalsi super vynalez 😵 😅

audreyd
25. lis 2008

že lenivé!!! "veri bizi" 😀 😀 😀

lukin
25. lis 2008

Na jaké stránce se dozvím stručné a jasné "pravidla" o slizu? Jak se vyrábí, jak dlouho vydrží, dává se do dávkovače nebo rovnou k prádlu? Na kolik sliz vyjde? Vypere všechno? Teď jsem tu četla něco o smradu, jak tomu předejít? Dochází mi normální prášek, tak se možná vrhnu do slizu. Ráda patlám 😀

bambusko
25. lis 2008

lukin, na prvej strane 😉 o peniazoch je cela jedna tema 😀 usetris na prasku a kupis susicku 😅

lukin
25. lis 2008

bambusko: Proč sušičku? 😅 Nepokazí se mi pračka kvůli tomu slizu? První stranu mám už přečtenou. Není po tom prádlo moc tvrdé?

bambusko
25. lis 2008

lebo to prave preberame 🙂 to bol len taky bocak 😀 na margo niektorych, co sa divia, ze co moze koho zaujimat kolko stoji pranie 😕 pracka sa ti nepokazi a niekto pouziva namiesto avivaze ocot. ja v tom periem len plienky, uteraky a podbradniky