Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

lindulak
11. únor 2009

Myslis tak cez tie dierky az do vnutra pracky audreyd? To by ma nenapadlo 😀 Dnes ho konecne vyskusam!

audreyd
11. únor 2009

presne tak 🙂 a ešte môžeš spláchnuť trochou vody a práčku máš "čistú", sliz len dole v práčke, kde sa rýchlo rozpustí s vodou a nezostanú ti žiadne fľaky 🙂

valka
11. únor 2009

aud, ty mas nejake moc dobre napady... 😅 urcite vyskusam ...

vikinka27
11. únor 2009

hm, tak idem trochu neskor. nevsimla som si, ze ste odpovedali.
ano, ocot som pouzivala - na 90. cca raz za 3 mesiace.
opravar mi inak povedal tiez, ze ocot je agresivny (bez toho aby vedel, ze som ho pouizvala), ze mam cistit kyselinou citronovou. jednou krabickou. co mne ale pride agresivnejsie ako ocot. tak neviem (neporovnavala som percenta).

co sa tyka zapenenia: mne zapenenie z casu na cas urobilo vela plienok (napr.) - ked som ich dala vela. ale to som videla - proste bol cely bubon plna pena, a neotacalo pracku. tak som to musela vypustit a znovu dat cyklus.
ale toto bolo fakt obcasne a v obdobi pred pokazenim neevidujem, takze je to nieco ine.

skor mam podozrenie na tu sodu. ale ved nase babky pravali iba v mydlovych vlockach, a neriedili to...
no, proste, teraz urcite budem chvilu prat na Sonete, aj ked je to drahsie...
oprava ma vyjde 2000 😝 (v SKK)

dididi30
11. únor 2009

ahojte
ja davam ten sliz na pranie a mne to akosi nepeni, hoci dam aj 3 odmerky toho slizku 😅
zato prasok mi uz penil, ale to len v tedy ked som to s nim prehnala, ale to blo len raz, ja som tazky setric 😀

jonki
11. únor 2009

Prebehla som tuto temu, normalne ste ma navnadili....mydlo je nastruhane...ale mam sodu(kalcinovana praskova)... kolko mam dat tejto? Ako krystalicka alebo ako normalna? Ak ste to uz niekde riesili ospravedlnujem sa asi som to prehliadla. Dakujem.

audreyd
11. únor 2009

jonki, ja dávam jedno mydlo, pol sódy (kryštalickej) a 12l vody... myslím, že kalciovanej sa dáva rovnako, hoci je ľahšia - jedno mydlo, polovica sáčku sódy a 12l vody (mydlo rozpúšťam v 2l horúcej vody, dódu detto, zmiešam a dolejem do 12l 🙂 ) a octu? tak glo glo glo 😅

johanda
11. únor 2009

jonki - já dávám 1/4 pytlíku práškové sody na 1 mýdlo, krystalické 1/2 pytlíku.

dididi - sliz moc nepění, rozhodně se to nedá srovnávat s běžnými pracími prostředky. Moc pěny stejně kvalitě praní neprospívá a pračce taky ne 🙂

petusaaa
12. únor 2009

audreyd, tak som sa zasmiala 😀 😀 😀 octu - glogloglo??? ake meritko 😀 😀 😀 😝

dididi30, ved prasok(sliz) by ti ani nemal penil, hlavne, ze vyperie, nie? ani mne este nepenil. aspon som to nespozorovala. ale plienky su ciste 😉

miri.b
13. únor 2009

ahojte, chcem sa spytat od akeho vyrobcu pouzivate zlcove mydlo? ja mam Dr. Beeckman??? nieco take , ale nezda sa mi , ze by velmi pomahalo na skvrny 😒

a neporadite mi prosim, na vrchych nohavickach od BL fix po jednej extra nalozi po vyprati mi zostala oranzova skvrna/ to sa stalo asi pred 2 mesiacmi a odvtedy som ich uz prala velakrat a v zlcovom mydle stali pred pranim aj klasicky palmex som uz pouzila, ale to oranzove nechce zmiznut, neviete , co s tym? dakujem

petusaaa
13. únor 2009

ja pouzivam klasiku z dm - denk mit (tak nejako sa to vola)...
na tu skvrnu vyskusaj navlhcit, dat na to praci prach, posuchat a nechat cez noc posobit 😉

bambusko
13. únor 2009

miri, s pulkami jemne, aby sa ti gumicky nepokafrali, potom mozu pretekat

aleela
14. únor 2009

ahojte dievcata, potrebujem radu, prave som dorobila svoj prvy sliz. rozpustila som mydlo v horucej vode, pridala sodu rozpustenu vo vode, a doliala na 10l.... lenze asi som spravila chybu, lebo na tych 10l som dolievala vodu studenu a teraz neviem, ci mam ten sliz dobry.... je husty, ale je v nom vela nerozpustenych kuskov slizkeho niecoho, co neviem co je...asi mydla? myslite, ze sa to do zajtra rozpusti ? ja som si ten sliz predstavovala ako tekuty gel na pranie, a v tomto je kopec tych kuskov....ked som z toho trochu vyliala do umyvadla, upchali mi sitko v odtoku....neupcha to pracku? dakujem vopred za rady.

valka
14. únor 2009

aleela, do zajtra sa ti to rozpusti...pripadne skus zmixovat...pracku ti to urcite neupcha, lebo mydlo sa vo vode rozpusti...
moja skusenost je, ze lepsie je rozpustat mydlo vo vlaznej vode, potom je taky rovnomernejsi sliz....a nebude to ako tekuty prasok, lebo ten je na inom principe a tiez je tam asi viac vody 😉

aleela
14. únor 2009

valka dakujem, uz som sa bala, ze ho budem musiet vyliat. tak ak sa do zajtra nerozpusti, tak ho trochu rozmixujem...dakujem 🙂

valka
14. únor 2009

aleela, ak by sa aj nerozpustil, tak daj troska viac vody...potom budes do pracky davat trosku viac 😉

d0minika
29. bře 2009

takze, ak som to vsetro pochopilatak:
jadrove mydlo[lanza, to s jelenom, palma]nastruham a rozpustim v 2l teplej vody. Rozpustim 500g krystalickej sody v 2l vody a vsetko zmiesam a dolejem vodou do 10l. Prelejem do bandasky. Davkujem 200ml do pracky. Namiesto avivaze ocot tak glo glo glo 😎 [vraj avivaz znizuje saciu schopnost plienok].
Zlcove mydlo je na skvrny?

jonki
29. bře 2009

dOminika:
este na sliz nie som velky odbornik, ale zda sa mi, ze 500g krystalickej sody na 10l vody je vela. V navode na prvej strane(uplne prvy prispevok) sa hovori a 1/4 balicka....bud 1000g alebo 300g podla toho ci praskova alebo krystalicka .

Audreyd: vdaka za radu ohladom octu..odteraz tak glo glo glo 😀 😀 😀

periem so slizom mesiac a mysim povedat, ze zatial je to fajn 😉 pradlo sice naozaj nie je tak ziarivo biele ale to mi je fuk. A cuduj sa svete...flaky po tuhom deodorante mi so slizom idu dole lepsie ako po prasku.
Som rada, ze som ho nedala do bandasky......to by bol des dostat moj sliz von asi by som sa utriasla tou bandaskou k smrti 😀

aleela
1. dub 2009

Ahojte, tak v slize periem uz vyse mesiaca, a toto som zistila :
- Je super.
- Musim ho davat vela....davam dve tie odmerky umelohmotne od prasku, inac nevyperie dobre.
- Ponozky mi nechce vyprat docista 😠 Po oprani na styridsiatke su biele ponozky stale zahnednute, na sestdesiatke, je to uz lepsie ale stale nie su ciste... Zauijimave, ze v tej istej varke som prala aj biely uterak zaspineny cervenou farbou na vlasy (nepouzity pri farbeni ale potom ked sa este farba aj dalsich niekolko umyti vymyva z vlasov), a ten je krasne biely.
- Zlcove mydlo je tiez super, odstrani skvrny, asi budem musiet namydlit aj tie ponozky 😠
Uvidim este casom. Nemam tak vela pradla aby som mohla triedit pradlo na 90, 60, 40... vacsinou iba podla farieb triedim a periem vacsinou na 40, kedze vela veci sa nesmie prat pri vyssich teplotach. Popripade budem kombinovat s praskom obcas. Ale na farebne pradlo je sliz vyborny a v podstate aj na biele, len musim vymysliet co s tymi ponozkami 😅
Takze som spokojna a odporucam.

bambusko
1. dub 2009

jonki, k 1/2kg sody som sa dopracovala praxou 😉 periem v slize vyse roka, skoro vsetko okrem bieleho pradla

angelik
1. dub 2009

no najblizsie aj ja pridam viac, tiez mi to neperie krasne dobiela...

papajka7
2. dub 2009

pomooooooooc ja som sa pomylila a tej sody som dala 1kg 😔 moc to bude vadit?

dididi30
2. dub 2009

papjka, bud to bude moc riedke alebo moc huste.......ja som dala pol sacka sody a mala som to huste, no vyhodila som to....druhe som mala riedsie, ale z kila, no neviem, sak napis ako to vyzera 😉 😀

papajka7
2. dub 2009

no zatial to je moc riedke uvidim zajtra.

herminka
2. dub 2009

Dávkování sody záleží na tom, jak tvrdou máte vodu - do tvrdší je třeba dát víc sody (tak to má asi Bambuško; u nás je voda měkká a dávám na 1 litrů slizu kelímek od jogurtu). Když jsem to jednou se sodou přehnala, dělaly se mi na černém prádle bílé mapy.

bambusko
2. dub 2009

hermi, tvrdu vodu mame urcite, lebo plienky su po vysuseni uzdost tvrde. uvedomila som si to az ked som kupila nosene od zienky z ba - boli ako nase na zaciatku 😒 ale ked ich pokrcim a poskrucam poriadne, tak hned zmeknu

lindulak
5. dub 2009

Ahojte! Pouzivate niektora aj mydlove orechy? Som zalozila temu, no nikto nenapisal ☹ Kupila som si vzorkovy balicek mydl. orechov a neviem, na kolko prani moze byt pouzita jedna davka? Lebo vyzeraju stale rovnako, tak to neviem odhadnut. A este co sa vam zda lepsie - orechy alebo sliz?

miri.b
5. dub 2009

Ahojte, kde sa da kupit ten puer, prosim? Dakujem

papajka7
6. dub 2009

no tak hlasim,ze prvy moj sliz som vyliala 😠 idem robit druhy 😉 dufam,ze sa podari 😅

bambusko
6. dub 2009

papajka, bolo to take riedke? 😕