Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

vanusak
26. zář 2008

Já prádlo v pračce nenechávám vůbec, dopere se, věším... Už jsem si tady v diskuzi někde dřív všimla, že si na zatuchlost taky někdo stěžoval, tak jsem to tak nějak očekávala. Je to takovej pach jako u starých lidí z nevětraných skříní... Ale je to cítit většinou až po uschnutí, zamokra je cítit to mýdlo docela fajn, takže se až po uschnutí musí prát znova... 😒 Je to snad tím, že se z určitých materiállů špatně vymáchává to mýdlo, obalí se vlákna a potom tam tleje. Už vím, že se nemá se ve slizu prát deka, flaušovka mikina, flaušové pyžamo, župan, jemné svetříky, většina ručníků a osušek, některé povlečení... Holt je nutno to odpozorovat (odčuchat) a podle toho prát příště ve slizu anebo v prášku...

bambusko
26. zář 2008

mne tiez pachli uteraky po vyprani, ked som dala viac slizu, uz je to ok, robim len z jadroveho mydla a pridavam 1/3 zlcoveho z dm

lenki33
26. zář 2008

ja teda v slize uz periem uplne vsetko, robim z kokos+lanza a nic mi nesmrdi 😕
vanu a keby si dala namiesto avivaze ocot, ten vraj vytiahne zvysky prasku aj mydla, alebo este jedno plachanie
Ja octu davam celkom dost

herminka
26. zář 2008

Taky se mi nestalo, že by mi prádlo po slizu smrdělo (ale na diskusích jsem o tom četla), sliz dělám z marseillského mýdla a dřív párkrát z Kokos Palma. Nesušíš to třeba někde na hodně chladném místě? Ale mně nezatuchne ani froté prostěradlo, které suším v zimě na chladné půdě...

vanusak
26. zář 2008

Toho octu se nějak bojím, jeho pach nemůžu ani normálně při vyvařování konvice, natož na prádle???
Nevím, jaktože i ze stejné várky dokáže smrdět třeba jenom jeden kousek... Teď jsem pověsila další várku, očuchala a ok, tak uvidím po uschnutí. Příště zkusím z Lanzy, ale vyčetla jsem po diskuzích, že největší úspěch u těch, které používají sliz, měl spíš ten kokos.

lenki33
26. zář 2008

ocot nie je vobec citit ani ked je to mokre, ani suche, okrem toho ocot ozivuje farby 😉
mne sa praveze zdalo niekedy "zatuchnute" pradlo vyprate v klasickych tekutych prostriedkoch ako perwoll, woolite, a vacsinou to boli kusy kde bolo vela elastanu

valka
26. zář 2008

vanusak, nam sa osvedcil na vonu aromaolej - levandulovy. normalne ho kvapnes do octu (asi 5 kvapiek)...pradlo potom pekne vonia levandulou...ale iba kym uschne a este par minut potom 🙂
to nam poradil mracik 😉

vanusak
26. zář 2008

Lenki33 - Jo, tím elastanem to bude taky asi. Myslím, že i takové tílko tam taky hrozně bylo cítit... A s tím octem to někdy zkusím, až bude kuráž 😅 Kolik? Decku? Panáka?
Valka - no právě že ten olejíček prádlo navoní jenom na krátkou dobu a když prádlo uschne, není po vůni ani památky. 😒

vanusak
26. zář 2008

Jo a ty fleky na kůži, co jsem tu řešila před týdnem, co se najednou vyklubaly holce, už mizí. Takže slizem to doufám nebude...

narciska13
26. zář 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, mam mesacnu dcerku, plne kojenu, ci neviete cim by som vyprala bavlnene plienky,dakujem za kazdu radu

ka4
26. zář 2008

ahoj ja som len niečo prečítala ale viete my presne opísať čo to je SLIZ, s čoho sa skladá , na čo sa používa akde sa to dá kúpiť.Dík

bambusko
26. zář 2008

narciska, skus sliz 🙂

ka4, precitaj si uplne prvy prispevok v tejto teme 😉

narciska13
29. zář 2008

bambusko, dakujem, mas to vyskusane?
A este sa chcem spytat, ked si sliz pripravim, co snim, pridam ho do prania s praskom aj plienkami, alebo plienky so slizom dat vyvarit, alebo dat do slizu odmocit a tak dat prat?

vikinka27
29. zář 2008

narciska, normalne miesto prasku do prania (a na vyplachanie ocot vyssie popisany...).
v pracke bud na vyvarku (95 stupnov) alebo aj nizsie teploty, sliz je variabilny.
pocikane plienky netreba nic ( alebo premachat - podla tvojej volby), pokakane iba odprat.
mne pokakane vyperie pracka az na 90, alebo ich musim dobre preprat v rukach. ale sestrina vyperie aj na 60, zalezi od pracky. slizom to nie je.

valka
29. zář 2008

ani moja poriadne neodperie pokakane plienky... ☹ ale je pravda, ze ja malokedy periem 60. vacsinou 40 alebo 50...ved pocikane plienky hadam netreba tak silno prat...a na flaky som zautocila nie moc ekologicky: namocila plienky do sava a znova su krasne biele... ale to som urobila teraz prvykrat 😅 inak uspora penazi je fakt veeeeelka...

vikinka27
29. zář 2008

valka, kamaratka mi poradila vyprat pokakane plienky normalne v rukach s mydlom - aj ked ostanu flaky, ked uschnu, tak su biele 😅 a potom hodim do pracky na 40 s pocikanymi 🙂
plati pri schnuti doma aj na slniecku. vzhladom na to, ze nastastie tych pokakanych nie je vela, tak to sa da 🙂
odvtedy periem vsetky plienky spolu na 40.

valka
29. zář 2008

vikinka, ja ich predperiem...ale vzdy tam cosi ostane... 😠 po pol roku tie flaky nejak vystupili a plienky boli takej cibulovej farby...tak to savo zvladlo...
ale mas pravdu, ze nastastie tych pokakanych nie je vela 😀

vanusak
29. zář 2008

Holky, mě to tak štve, když vejdu do prádelny, vůbec to tam nevoní jako by tam bylo čerstvě vyprané prádlo... Naopak mi přijde, že po dnešním praní snad je zapáchavě cítit každý kousek prádla, nejenom už vybrané kusy... A to tam slizu dávám 1 a půl odměrky, co byla u prášku a potom ještě poctivě dávku aviváže. Jestli nepomůže ani ocet, který teda příště zkusím, budu ve slizu prát jen "neveřejné" prádlo - montérky, ponožky, ... Ale mrzí mě to, z počátku jsem se pro sliz hodně nadchla a tohle mě odrazuje 😒

narciska13
29. zář 2008

ak mi este aj tak ostanu flaky na plienockach, dam ich do sava, potom znova vyperiem?
Neskodi savo malinkym detickam?

bambusko
29. zář 2008

narciska, pred savom skus este zlcove mydlo.

vanusak, davam 2-3 250ml odmerky na jedno pranie

valka
29. zář 2008

narciska, to zlcove mydlo je fakt dobre...aj ja davam, ale po dlhsom case mi to nejak zasedlo....a iba niektore...
pri save su toxicke vypary. tak na to pozor...ale inak by to malo byt ok - dava sa aj na dezinfekciu vody...dala som tak 3 vrchnaky na 10litrov.a potom vyplachat v cistej vode a oprat v pracke.
ja som plienky zdedila po jednom babatku a tam davali savo zakazdym a v pohode to zvladlo aj dieta aj plienky...tak u mna raz za pol rok to hadam tiez zvladnu 😀

vikinka27
29. zář 2008

narciska, ak ti ostanu flaky, tak hod plienky vyprat so slizom normalne na 90 stupnov. to by ich malo uplne vyprat.
je to bezpecnejsie a nemusis pouzivat ani zlcove mydlo 🙂
savo nieee....
(prepac valka 😅 ja radsej flaky ako savo.... 🙂 )

vanusak
29. zář 2008

Bambusko, já mám odměrku 300 ml, takže dávám asi podobně. Ale přijde mi, že čím víc slizu dám, tím hůř se pak vymáchá to mýdlo z toho a pak zatuchne...

eriqe
29. zář 2008

vanusak a davas aj ocot? Ja som teraz konecne kupila olej aj levandulovi aj cajovnikovy a parada, pradlo aj cela kupelna krasne vonia

vanusak
29. zář 2008

Eriqe - ocet ještě ne, příště ho zkusím jako poslední možnost. Nechci mít zatuchlou prádelnu ani skříně... Olej jsem taky už zkoušela stejně jako aviváž - prádlo voní jen mokré a po uschnutí nic anebo zapáchá. 😒

princezna
29. zář 2008

nejak jsem nepochytila , proč se ve slizu nemá prát fleec?
nebo to jen psala Vanusak, protože ji se to nevedlo ? 😕

Vanusak-psalas ze kdyz vejdes do pradelny .... mas ji dostatecne vetranou? aby se ten zapach nebyl i z toho treba

me se teda zatim nestalo, ze by mi neco nevonelo, ale necekam, ze to bude vonet jako z chemické aviváže

a musím říct, že ze slizu mám fleecové mikiny mnohem měkčejší než z fosfátových prášků, to stejné forté ručníky - změkly 🙂
ale fleky mi stále ještě dělají problém 😒

bambusko
29. zář 2008

vanusak, este ma napada, ci nemoze byt problem s vodou, ci nie je velmi tvrda alebo zelezita alebo take daco

andrea100
29. zář 2008

Ja som sliz skúšala prvý krát. Ale nepodaril sa mi. Mydlo strúhal manžel nožíkom a keď som ho zmiešala s teplou vodou tak sa mi nerozpúšťalo dobre. Nakoniec mi tam ostali také nerozpustené hrčky. Nechala som to tak a prala som s tým. Ale niektoré prádlo my zatuchlo a plienky tak zvlláštne smrdia že to ani neviek k ničomu prirovnať. Namiesto aviváže som dala ocot. Skúšim vyrobiť nový sliz a potom uvidím.

Strúhate mydlo na struháku?

eriqe
29. zář 2008

ja som sliz normalne varila aby sa mi rozpustili aj tie hrcky, ale ked sa mi podari urobit husty sliz, tak ho pred vlozenim do pracky rozpustim a az potom vlozim do pracky

princezna
29. zář 2008

způsob strouhání mýdla nemá na kvalitu slizu žádný vliv 😉
jen větší kousky se rozpouštějí pomaleji
ale ani to, že jste nerozpustily všechny drobky, nemá na kvalitu sliz a následné praní žádný vliv
když se to nerozpustilo přii výrobě, může se to ještě rozpustit pak v pračce ( ale nemusí, pak to jen odplave do odpadu)