Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

papajka7
6. dub 2009

uplne to bolo riedke tak som to vyliala,ved chvalabobu ten sliz nie je drahy.tak 2pokus 😉

valka
6. dub 2009

skoda, ze si vyliala...mala si davkovat po viac...

papajka7
6. dub 2009

ved som aj rozmyslala,ze pridam vody aj mydla,ale nebola som si ista ci mi to stuhne tak som nechcela semotit a chystam sa vecer urobit druhy

herminka
6. dub 2009

Myslím si, že ztuhnutí nehraje roli. S některými olivovými mýdly sliz neztuhne, ale pere bezvadně. Spíš bych možná měla obavu, jestli se to smíchá.

papajka7
7. dub 2009

pouzila som lanzu mzslis ze preto to nestuhlo,lebo teraz som urobila druhy a ten je tiez riedky

valka
7. dub 2009

papajka, ja som robila tiez s lanzou..a bol tuhy...ale moc neodporucam do buducna - po pocikani plienka pachne cpavkom..asi v nej nieco je, co sa neda dobre vyprat a takto to reaguje s mocom

papajka7
7. dub 2009

valka vazne 😕 ja som to vedela,ze do tretice vsetko dobre 😉 .ale tento neako dopouzivam a urobim dalsi.uz aj hustne

valka
7. dub 2009

to chce cas 🙂
ja som prave prvykrat robila z kokosu - teda vobec to ako kokos nevonia, neviem, kde nabrali ten nazov...ale som rada, lebo ja kokosovu vonu nemusim 😀

elitera
7. dub 2009

valka, třeba tam je kokosovej olej - jako je palmový nebo olivový mýdlo 🙂

sksko
7. dub 2009

baby ahojte.. som tu prvykrat..
celkom ma to tu zaujalo.. hodte sem prosim nejaky "recept" na ten sliz.
pochopila som ze mydlo+ soda+ voda+ ocot????mydlo hocijake obycajne? soda taka napr krystalicka co sa dava do pracky? prosiiiiiiiiim napiste mi to.. vyskusam spravit... Dakujem

sksko
7. dub 2009

no vidim ze recept je hned na prvej strane ale mylsim ze mate aj nejake vylpsenia zo skusenosti... 😅

valka
7. dub 2009

sksko, postup je aj tu: http://www.altermater.eu/post/2009/03/29/sliz-n...
ako som pisala vysiie, moc sa mi neosvedcilo lanza mydlo...ocot davas miesto avivaze, nie do slizu...

ahojcek
9. dub 2009

Ahojte, baby,
nestíham čítať celú diskusiu 😅 , chcem sa Vás aspoň opýtať:
Periem v slize plienky a všetky drobcove veci. Na bubne v práčke mám od neho biely povlak 😖 . Ako ho mám správne urobiť, aby tam ten povlak nebol? Dávam tam málo/veľa sódy? Rozmýšľam nad tým, že by som po prvej dávke slizu prešla na orechy. Na čo je potrebné dávať pozor pri nich? Môžem použiť pre pranie plienok sliz v kombinácii s Calgonom?

mondaisy
15. dub 2009

Holky, kdyz jsem hledala recept na sliz, tak jsem narazila na tuto diskuzi. Vcera jsem ho zkusmo umatlala, a nejak mam pocit, ze po ztuhnuti mam nahore nekolikacentimentrovou vrstvu takove matlave hmoty, a zbytek je obyc voda (rozhodne to neni zadna slizovita konzistence od pohledu)... Vylit nebo zkusit pouzit? Postupovala jsem podle navodu, pravda, nemam jemne struhadlo, tak jsem strouhala nahrubo, nicmene rozmichano bylo... Pouzila jsem jelena, sodu, vodu z kohoutku, vyrobila jsem si toho 10 l...

mondaisy
15. dub 2009

aleela: ad mydlove orechy. Zalezi na tvrdosti vody, ma se davat 4-6.
Jak používat mýdlové ořechy? Mýdlové ořechy vytváří mýdlovou pěnu, jakmile se dostanou do kontaktu s vodou. Jeden ze tří přiložených malých sáčků naplňte 4 až 6 půlkovými skořápkami a dobře zavažte (čím tvrdší voda, tím více skořápek použijte). Sáček vložte přímo do pračky mezi prádlo. Pračku můžete nastavit s předpírkou i bez ní. Při vysokých pracích teplotách ořechy změknou více než při nízkých. Proto lze při nízkých teplotách použít ořechy vícekrát za sebou.
Po skončení praní vyjměte sáček s ořechy a odstraňte jejich zbytky. Sáček usušte společně s prádlem a použijte pro příští praní. Zbytky ořechů lze zlikvidovat jako biologický odpad nebo použít do kompostu.

http://www.ekozena.cz/index.php?action=sortimen...

labutka
23. dub 2009

caute, aj ja sa chcem opytat... pouzivam latkove plienky, a periem ich v slize. robila som podla navodu od bambuska, dala som na 2 litre slizu 100 g sody, a plienky mam stale dost tvrde. mame totiz dost tvrdu vodu. ked som prala naposledy, prihodila som do bubna este par hrudiek krystalickej sody. namiesto avivaze davam asi pol deci octu, ked davam viac, plienky su nim citit. pracku mam plnu vzdy tak do polovicky.
chcela by som vediet co sa moze stat, ked dam do slizu viac sody.? bude to viac zmekcovat vodu? aky to bude mat ucinok na vypratie?

kubinkov
24. dub 2009

labutka: zkus raději přidat cyklus máchání 😉

valka
24. dub 2009

labutka, ja davam toho octu tak pol nadrzky na avivaz a cyklus na vyplakanie extra a pradlo je makke... 😉

aurecon
21. kvě 2009

Můžete mi poradit? Ráda bych udělala sliz, ale 30 stránek se mi fakt pročítat nechce. Vidím, že na první straně je napsán postup i suroviny, ale osvědčilo se to nebo je lepší udělat sliz i nějak jinak? Trochu se bojím, že 10 litrů slizu po čase zplesniví. Máte ke slizu nějaké fígle? A ještě mě zajímá, zda se ve slizu pere pouze bílé prádlo nebo i barevné.

elitera
28. kvě 2009

aurecon, a co by na slizu mělo plesnivět? Nejsou tam podle mě žádný suroviny, který by k tomu měly tendenci 🙂
Peru v tom všechno oblečení.
Ale měla bych teda jednu výtku - mam tmavě bordovou košili a na ní mi ze slizu zůstávají světlý fleky. Jde to sice kartáčkem dolů, ale samozřejmě je to otrava. Kupodivu na černých tričkách se to nedělá, možná je to materiálem. Hm, příště ji zkusím vyprat v ořechách...

schnek
28. kvě 2009

já tedy dělám z jednoho jelena, zbytku žlučáku a sody jenom do 5l vody a dávkuju míň, stačí mi pak jeden kanystr od vody do ostřikovačů a velká lahev od sirupu, nemám zavalenou koupelnu nádobama 😉

herminka
28. kvě 2009

Aurecon, soda i mýdlo působí antibakteriálně, není důvod mít strach, že by sliz zplesnivěl. Já nemám děti, tak raději vyrábím jen 5 litrů slizu (a dávám víc mýdla - cca 150 g na těch 5 litrů hotového slizu, naopak sody zase míň, máme měkkou vodu).

Elitero, to je zajímavé, mně taky dělá sliz světlé mapy na manželově bordové košili a na ničem jiném 😉 😒

elitera
28. kvě 2009

Hermi, i bez dětí děláme desetilitrovej kýbl 🙂 A nemusíme to šudlat tak často (i když teda ona je to manželova snad nejoblíbenější domácí práce, vařit sliz 😀)

pikitko
3. čer 2009

Já jsem si v několika posledních dnech pročítala tuhle diskusi a došla jsem do poloviny vašich zkušeností. Taky už mám nakoupené suroviny na sliz 🙂 . Zbytek dočtu příležitostně. Prala jsem minulý týden poprvé v ořechu a docela mě nadchnul. Dala jsem 4 poloviny slupek - mám pračku na 3,5 kg a do posledního máchání pár kapek vonného olejíčku a pravda, že po vyprání prádlo vonělo, po usušení mu zůstala taková neutrální příjemná vůně, měkkost taky v pohodě. Jen u manželových košil zůstala spíše vůně antiperspirantu pod paží, ale většinou to dělalo i po vyprání v prášku, akorát to bylo víc přebité vůní toho prášku. Hned jsem ve stejné várce ořechů prala ještě ručníky na 50° a byly fakt příjemně měkké a vyprané taky v poho. Druhý den jsem použila ořechy ještě jednou (měla jsem je ve vlhkém pytlíčku, aby nevyschly), protože pořád ještě měly pěnící schopnost, ale už to myslím nepralo tak dobře.
Dneska jsem v ořechách prala zase světlejší prádlo, ale přidala jsem jednu šlupku. Manželovy košile jsem trochu pomydlila na inkriminovaných místech a vonný olejíček dala už na pytlík s ořechama. Prádlo vypadá dobře vyprané a vůně je příjemně neutrální, olejíček moc cítit nejde. Dokonce se mi vypral flek na noční košili od kakaa 😉 . Už se těším na výrobu a vyzkoušení slizu.
Budu prát v nejbližší době nové plíny, popř.přepírat oblečky pro mimi, tak uvidím, jestli v ořechách nebo ve slizu.

valka
8. čer 2009

ahojte,
odchadzaju vam mastne flaky bez problemov? lebo mne ostavaju...co treba pridat?

angelik
8. čer 2009

minule som vytiahla tricko s mastnym flakom
dala som ho prat este raz, ale natrela zlcovym mydlom
vyslo

ale nohavice mm sme davali do cistiarne, ked nevysiel, a este ho zdrbali, ze preco sme to prali, ze to uz mozno nevyjde (a vyslo)

a viem, ze niekto dava na flak aj prostriedok na riad

e.k.t
29. čer 2009

nejlépe hned vydrbat žlučovým mýdlem a namočit a pak vyprat a pustí skoro vče na první pokus 😉

iplusr
5. črc 2009

ahojte babulky, uz dlhsie som mala nachystane mydlo a sodu ale potrebovala som dominat klasicky prach na pranie. krabica je uz skoro prazdna a ja som sa dnes pustila do vyroby slizu. na skusku so ho spravila z polovicky mydla. postruhala som najemno polovicku mydla - lanza a rozpustila ho v 1l vriacej vody - mydlo sa krasne rozpustilo. v 2l som rozpustila 150g praskovej sody - mame dost tvrdu vodu. vsetko som to zmiesala vo vedre - ale mydlo sa nejako zrazilo - ako vajko vo vajickovej polievke doliala som to na 5 litrov. do vecera to zhustlo, ale mydlo je stale take zrazene. do zajtra to bude asi uplne huste. mozem to pouzitat take hrudkove? nestane sa nic pracke?

e.k.t
6. črc 2009

😉 klidně ještě dořeď vodou, ono to je asi tím že je tam víc sody. když zůstane sliz hustý taky neva, buď těsně před použitím rozředit a rozpustit, v bublinkové prtačce s teplou vodou se rozpustí v pohodě, do bubnové opravdu raději těsně před použitím rozpustit 😉

iplusr
6. črc 2009

e.k.t. rozpustit ho mam znovu na sporaku, alebo ako? dnes rano mal taku hustejsiu gelovitu konzistenciu, ale ale bol tekuty. tie mydlove hrudky su tam stale. mame spredu plnenu automaticku pracku. mam to naliat do bubna a potom dat pradlo, alebo dat polku pradla, naliat sliz a doplnit zvysok pradla?
nabuduce, ked to budem robit, skusim nasypat sodu uz do rozriedeneho mydla. snad sa to potom nezrazi. co povies? to to robis ako?