Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

halintoa
9. kvě 2010

Ahojte, vŕta mi hlavou, či nie je problém pužívať zárpveň sliz a bežný prací prostreidok - nemyslím na jednej dávke prádla, ale napr. sliz na plienky a prášok na bežné oblečenie. Či sa sliz s práškom nemôžu niekde "pobiť" a urobiť neplechu buď na práčke, alebo na prádle... Ďakujem 🙂

dvojka
9. kvě 2010

halintoa-já jsem četla,že může nastat problém(ale nemusí)při praní bílého prádla...Při prvním praní ve slizu,se může stát že prádlo zešedne,je to způsobeno právě tím,že předtím se pralo v prášku na praní-tomuto můžeme předejít když přidáme ke slizu trochu jedlé sody.Napodruhý by mělo býr prádlo opět bílé.
Mně osobně se to teda nestalo,bílé prádlo mi nezešedlo.Dřív jsem prala v lovele a monterky a pracoví oblečení peru i nadále v prášku na praní-na ostatní prádlo používám už jen sliz a myslim že zatim dobrý.Teda co na to pračka?Netušim 😀

bambusko
9. kvě 2010

halintoa, periem striedavo v slize a prasku uz cez 2 roky a vsetko ok 🙂

lowike
10. kvě 2010

ja tiez periem striedavo - davam vsetko priamo do bubna, aby nezostali nahodou zbytky v nasypke - a bez problemov 🙂

meleri
16. kvě 2010

tak už vím jak je to s tou sodou...soda (uhličitan sodný - Na2CO3) vodní kámen neodstraňuje, ale brání jeho tvorbě (a usazování) tím, že "vyměňuje" Na2 za alkalické kovy, které tvrdost způsobují, tedy (zejména) za Ca a Mg.
No a změkčená voda lépe rozpouští "nečistoty" v prádle, tudíž díky měkčí vodě je potřeba pracích prášků (při běžném praní) nižší.

meleri
16. kvě 2010

jinak jsem fakt lenivá...asi zůstanu při Froschi.

tygrous
17. kvě 2010

Holky, chtela jsem se pustit do vyroby slizu,ale nesehnala jsem klasicke vlocky Vladenka, ale inovovane vlocky Organic. Muzu udelat sliz i z toho, mate s tim uz nekdo zkusenost? Dik.

halintoa
22. kvě 2010

ahojček,
ďakujem za odpovede. No, včera som vyrábala prvý sliz a ako pri varení, ani teraz som si neodpustila improvizáciu a odbočenie od "receptu", takže som 2/3 postrúhaného mydla (asi jadrového, mala som ho medzi čiastiacimi a pracími prostriedkami asi 2 roky bez obalu) + cca 1/5 žlčového od Sonnetu zaliala vriacou vodou a rozmiešala. Zdalo sa mi ako super nápad šupnúť tam soľ na škvrny od ulricha, nech to dobre perie no a vtedy to začalo byť ako v rozprávke Hrnečku vař!, lebo to začalo peniť a našťastie som to duchaprítomne šupla do vane, lebo to vypenilo a zalialo celý spodok vane 😝. Tak som vaňu pekne vydrhla, aj kachličky okolo a umyvadlo a keď to trochu vychladlo, šupla som tam s malo dušičkou sódu bicarbonu, ale už sme nevypenili 😀, tak som to doliala doplna (cca 3l vody), rozmiešala a nechala tak. No ráno som skoro plakala, lebo sliz to teda nebol, len pena na vrchu stuhla a pod ňou voda. Trocha som to rozbrblala a dala v tom prať vankúš a deku pre psy a medzičasom som milý sliz prebehla tyčovým mixérom, takže už to vyzerá ako kýbel spermatu a aj to tuhne, tak sa vytešujem 😀 😀. Psie veci sa oprali dobre, ale rozhodne nevoňajú na čom si pri prádle dosť zakladám, tak som do slizu šupla cca 50 kvapiek éteráku a dúfam, že to pomôže, keď nie, budem používať aviváž, ktorej mám zásoby ešte cca na 3/4 roka...
Uf, končím spam, zajtra ešte prebehnem pračku octom a vyperiem jeden prehoz na posteľ, nech viem, ako zaberá aroma olejček v slize 🙂.

halintoa
30. kvě 2010

Tak baby, už som so slizom prala 3x a som spokojná, len neviem, prečo keď pridám aj aviváž (potrebujem sa jej zbaviť) tak po uschnutí prádla vôbec nie je cítiť a na prádle pranom v "normálnom" pracom prostriedku cítiť je. To že necítiť po uschnutí ten éterák je podľa mňa normálne, ale aviváž Silan? Čo ju tam ruší? Máte dajaky grif, aby bolo prádlo voňavé?

meleri
31. kvě 2010

halintoa

s tou aviváží ti neporadím, proč to tak dělá...ale aby bylo prádlo voňavé tak tam můžeš přidat pár kapek es. oleje..dají se sehnat různé vůně. já to teda nezkoušela, protože mi to přijde zbytečné, peru totiž ve Froschi a ten pěkně voní..samozřejmě už to není tak silné jako vůně aviváže.. 🙂

dadulka19
31. kvě 2010

@halintoa mne to tiež tak robí,že keď periem so slizom,aviváž takmer necítiť.

meleri
31. kvě 2010

a není to tou sodou?

halintoa
1. čer 2010

meleri: netuším, nie som chemik, z tej som mala na vysvedčení 3-ku z milosti 😅 . A éterák mám v slize, ale tá vôňa je tiež cítiť iba kým prádlo vyschne.

valka
2. čer 2010

tak som robila sliz podla navodu - mydlo rozpustene v normalnej vode a potom som doliala vodu s 1kg sody a pradlo konecne nesmrdi 😵 😵 😵 takze ak smrdi stuchlinou, treba zvysit mnozstvo sody..

herminka
3. čer 2010

Valko, nedělá Ti to pak s takovým množstvím sody bílé mapy na tmavém prádle?

papajka7
3. čer 2010

herminka,ja som robila sliz podla valkineho receptu a nezanechava mapy na ciernom 😉 ,dokonca som tentokrat robila z dazdovej vody,esteze jej je teraz dost 😅

herminka
3. čer 2010

Papajko, ptám se proto, že když mi jednou ujela ruka a místo půl kelímku jsem dala 3/4 kelímku sody, ty mapy mi to dělalo (máme dost měkkou vodu, ale dešťová bude ještě měkčí).

valka
7. čer 2010

mapy to nerobi - v slize je ta soda uz rozpustena a my mame fakt trvdu vodu...a davam dvakrat preplachovanie - jedno ide s kys. citronovou co by avivaz, druhe cistou vodou (alebo naopak, neviem, ako to pracka robi)
pap, normalne tu dazdovu vodu zavidim...ked budem mat dom, urcite budem na pranie zachytavat 😉

herminka
7. čer 2010

Valko, asi to bude tou tvrdostí vody, my máme naopak celkem měkkou, tak ten přebytek mapy udělá 😒 Ale jen na něčem. Já dávám program s jedním mácháním navíc (tj, pračka máchá 4x, do poslední lázně dávám obvykle ocet).

evikatr
9. čer 2010

z chuti som sa zasmiala, v dobrom, ako si to robila

evikatr
9. čer 2010

myslím halintou

halintoa
9. čer 2010

evikatr: som rada, že som niekomu zlepšila náladu 🙂 . Včera som robila sliz druhý raz a už som sa držala návodu, teda okrem množstva vody, lebo mám malý kýblik - takže výsledok, sliz sa dá krájať 😝 . Ale nevadí, hlavne že perie 🙂 .
Valka: kyselina citrónová miesto aviváže? No vyskúšam, akurát som robila poriadok v kuchyni a našla som dajaku ešte z roku 2002 - predsa ju nevyhodím, keď sa dá použiť na čistenie 😝.

blovitc120
9. čer 2010

halintoa, mne si rovnako zlepšila náladu 🙂. inak môj sa tiež dá krájať, je ako želatina, teda ešte tuhší, tiež nemám kam dať veľký kýbel. ja ho mám v kyske od Tupperware 🙂

halintoa
9. čer 2010

blovitc: ja som manželovi klofla kýbel od stierky, ale poškuľujem po väčšom od Primalexu 😀 .

halintoa
10. čer 2010

Kočky, nakoľko je sliz biodegrabilný? Každú chvíľu musíme vyvážať žumpu (naša obec má 300 obyvateľov, takže kanalizácia tu tak skoro nebude 🙄 ) a keď budem prať plienky, tak na tom zbankrotujeme... Rozmýšľam, že pokiaľ by to neškodilo prírode, tak by som vodu z prania zachytávala a vylievala do záhrady, alebo do jarku na ulici...

bambusko
10. čer 2010

halintoa, myslim, ze mozes 🙂 precitaj si tu

http://www.ekozahrady.com/zavlazovani.htm

valka
11. čer 2010

halintoa - prave pisem jeden clanok o kyseline citronovej, ale kuk sem, uz je tam par rad 😉 http://www.altermater.eu/post/2010/01/25/ekolog...
a ja pouzivam na sliz 5l nadoby od tekutych prostriedkov resp. avivaze a je to ok.

blovitc120
11. čer 2010

Valka a mas to v tych 5 l tekute? Ja sa bojim, ako by som to dala von, pri mojom stasti by som rezala aj flasu 😉. Ja totiz davam vela sody, mame mega tvrdu vodu, asi najviac na tej stupnici. Ci to nema vplyv? Myslim mnozstvo sody na tvrdost slizu

valka
11. čer 2010

@blovitc120 tak ja davam na 10l vody cele kilo krystalickej sody a jedno mydlo...a leje sa to ako obyc tekuty prostriedok, mozno trochu hustejsie, ale este nikdy to nebolo tvrde.. robim tak, ze mydlo rozpustim v obyc vode (nabuduce chcem skusit destilovanu, ze ako sa to zmeni), potom rozpustim sodu vo vode a spolu zmixujem ponornym mixerom..a pohoda...

triminka
22. čer 2010

ahojte.....rada by som vyskusala sliz na pranie....no chystam sa na to celu vecnost 😅 a teraz som tu nasla zmienku aj o suchom slize...je mi to sympatickejsie,uz len z toho dovodu,ze nemam kde skladovat 10l vedro

tak sa chcem spytat ci mozem suchy sliz spravit z mydlovych vlociek bupi + sol na skvrny z dm ....a ked ano, v akom pomere to mam namiesat

dakujem za kazdu radu a odpoved 😵