Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

lenki33
22. srp 2008

ten tuk v mydlach je hovadzi loj alebo bravcova mast, tvoria cca 80% mydla, davaju sa kvoli plastickosti a rozotieratelnosti, osobne si myslim ze hlavne kvoli cene, ale nerobi sa to z kosti

lenki33
22. srp 2008

lalita tak skus mydlove orechy, vraj tak nevyperu, ale mas ich uplne rastlinne

lalitagopi
22. srp 2008

Lenki, hehe, tak fakt ci uz bravcova mast alebo kosti..jedno lepsie nez druhe 🙄
ale skusim pozistovat v niektorych eko shopoch..a uvidime

haluskacz
22. srp 2008

lali, taky bych byt tebou sla do orechu. Ja je nejaky cas pouzivala (pres pul roku). Pralo to celkem uchazejicne, akorat na bily pradlo to moc neni, tak jsem pridavala sul na skvrny (perkarbonat sodny).

herminka
22. srp 2008

Lalita, zkus se podívat po marseillském mýdle, to je vyrobeno z olivového oleje.
http://www.yinyang.cz/savon-du-midi/olivove-myd... (to spíš jen pro ilustraci, toto je hodně drahé, ale jednou jsem se na něj "ulakomila" a sliz z něj dělala + se jím myla a na obojí bylo fajn)
http://www.edenshop.cz/agno/agno-olivove-mydlo-...

lalitagopi
22. srp 2008

HALUSKA...tie mydlove orechy si pouzivala aj na plienky? malo to nejaky effekt?

HERMINKA....vdaka moc! tak to uz znie dobre 😵

haluskacz
22. srp 2008

jo, plinky se tim vypraly, ale zarive bily teda nebyly (lepsi pouzivat plinky nebeleny prirodni). Ten perkarbonat trosku taky pomohl, ale ja po tech trech detech ty plinky mam fakt vselijaky a neni mou prioritou mit plinky bez fleku, proste to az tolik neresim. A kdyz uz je nejaka jo hnusna, prohlasim ji za hadr.

haluskacz
22. srp 2008

ted pouzivam mydlo omnio bianco, pere pekne, ale jeho presne slozeni neznam

lalitagopi
22. srp 2008

Tak toto som nasla v jednom bioobchode. netusim, ci sa z toho bude dat vyrobit sliz, ale vsak o pokus to stoji. kazdopadne je uplne ciste, bez zvieracich zloziek a stalo to 30,-
http://www.sonett-info.sk/page.php?pg=4&sort=10...

herminka
22. srp 2008

Lalita, sliz se dá vyrobit snad skoro z jakéhokoli mýdla 😉 Je jen pak otázka, jak bude prát (někdo třeba zkoušel sliz z mýdel Alverde, ale nepral nic moc - ale prý je dobré přidat kousek Alverde pro vůni).

vanusak
21. zář 2008

Holky, myslíte, že se může stát, že po tomhle slizu dostanem nějakou vyrážku? Používáme sliz asi 14 dní (dělala jsem ho z 1 Kokosu a 250g sody do 10l vody) a holka (14) má najednou na krku a nad podpažím velké červené fleky cca 5-8 cm v průměru. Zítra ji ženem na kožní, myslíte, že by nám mohly ten sliz zakázat používat? Přijde mi, že by to přece i ke kůži mělo být šetrnější. Tak jsem se těšila, že nám to praní tak jde, ušetříme a ono možná brzo skončí...

valka
21. zář 2008

vanusak, mydlo by malo byt bezpecne - dokonca alergici by mali prat iba v mydle...jedine,ze by to bolo z kokosu - teda tej aromy ci co to tam je...
tiez sa mi zda divne, ze sa vyhodila az po 14 dnoch. nemoze to byt niecim inym? nemala na sebe nieco oblecene, co este nebolo vyprane? alebo od niekoho pozicane?

eriqe
21. zář 2008

vanusak, podla mna to nebude zo slizu, ale skor nieco zjedla, alebo to moze byt aj nieco ine, stres ... Moj brat mal kozne problemy a dr. mu kazala prat v mydlovych vlockach - co je v podstate instantny sliz

vanusak
21. zář 2008

Valka - no, mě napadlo, že si třeba až tento týden vzala něco na sebe, co se pralo těch minulých 14 dní ve slizu. Vždyť pokaždé nenosíme hned to, co jsme vypraly. Oblečení jakékoliv má zákaz si půjčovat.
Eriqe - tak to je dobře, že přímo kožařka tohle doporučila. Možná ještě ta soda k tomu??? Fakt nevím a nechce se mi od toho praní dobrovolně odsupovat... Uvidíme po zítřejší návštěvě doktora.
Děkuju

valka
21. zář 2008

vanusak, jedno je zakaz, ine moze byt realita 😒
neviem, ci si prala aj spodne pradlo v tom, lebo to sa perie asi castejsie...a to je aj vacsia pravdepodobnost, ze by ho obliekla...a potom mala vyrazku...
myslim, ze to skor bude z jedla alebo este mi napada nejaka kozmetika - spray alebo nieco podobne

vanusak
21. zář 2008

Valka - jelikož holka ví, že není radno si právě z těchto důvodů (kožní problémy) zahrávat, věci si nepůjčuje. Taky vidím, co má na sobě denně. Ptala jsem se, tak snad ok. A prádlo spodní už určitě měla na sobě, to je fakt, ale fleky má jen na krku a v podpaží jakoby zepředu, stejně, kde se člověk voní. Používá ale už přes rok stejný přípravek, tak z toho to asi taky nebude, tak nevím...

valka
22. zář 2008

tak som zvedava, ze co to bude. ale pre istotu sa jej spytaj, ci neskusala novy spray alebo nieco podobne. alebo ci nevymenila telove mlieko a nezreagovalo to takto...

vanusak
22. zář 2008

Tak ani u kožního nebylo nic konkrétně specifikováno, ale sliz na praní nezakázali, hurá! Holka dostala nějakou mastičku, spíš to je z nadměrného zapocení a vylučování hormonů do toho, holt puberta... Ale zjistila jsem, že hodně používá spíš antiperspirant místo nějakého deodorantu, tak jestli jí to vlastně víc ty póry neucpává a kůže pak nedýchá... Za 14 dní jedem k moři, tak snad to přeléčíme. Díky, mějte se.

rewodina
25. zář 2008

Hezký den všem 🙂 brouzdala jsem po různých eko diskuzích a narazila tu na sliz na praní 😀 Hned následující den jsem ho vyrobila,byla jsem hrozně zvědavá,jinak používám komerční eko přípravky jako Ecover,Sodasan,občas tam střihnu ořechy.Připravila jsem sliz přesně podle návodu,jen vše v polovičním množství,jen do 5 litrů,kdyby mi náhodou nevyhovoval,přistrouhala jsem ještě kousek mýdla na skvrny Sonet.S vypráním jsem byla moc spokojená,o to nejde 🙂 ,ale do druhého dne sliz ztuhl tak,že se mi nechtěl moc rozpustit v dávkovači pračky.Nevím,jestli jsem nějak totálně tupá,ale můžete mi prosím někdo poradit,jak to děláte?Dáváte sliz přímo do bubnu pračky?Nebo ho před tím ohřejete? 😎 Nebo jsem něco udělala špatně a sliz má být tekutější?Ten můj má opravdu fornu zcela ztuhlého rosolu.Dávkovala jsem takto:na 5 l vody: 1/2 marseilského mýdla ( tj.150 g ),cca 100 g práškové sody a půlku mýdla na skvrny( tj. asi 25 g.)Děkuju moc za veškeré rady,které mi budete ochotny poskytnou 🙂 Naďa

lenki33
25. zář 2008

no ja davam na 5 litrov - 1/2 kokosoveho mydla-ono je o dost mensie ako lanza,ale neviem presne gramaz,
1/4 lanzy, 200 g sody krystalickej a davam priamo do bubna, mam nadhernu slizovitu konzistenciu 😀 Mne sa zda ze to tuhne ked je tam vela mydla

herminka
25. zář 2008

Rewodino, dělám sliz podobně, jen sody asi dávám o trochu míň - tuhnutí způsobuje hodně mýdla i hodně sody. Sliz dávej určitě přímo do bubnu, tam se rozpustí krásně.

dludli
25. zář 2008

holky muzu se zeptat vypere vam sliz plinky uplne do cista? Teda jako hlavne pokadeny? CO je takle hnusne tak mam uz vsechny plinky zeleny 😕 😅

kukuca
26. zář 2008

Taky mám dotaz, prát v tom slizu manželovi montérky je asi nemožný, aby se to vypralo že? 🙂 To budu muset asi na to používat normální chemický prášky..

johanda
26. zář 2008

rewodina - dávej sliz do bubnu, někdy má tužší konzistenci, mezi prádlem se lépe rozpustí

kukuca, hodně špinavé montérky namáčím přes noc, pak je dám do pračky na 1 máchací cyklus, potom špína pustí i ve slizu. Musím ale říct, že manžel těch montérek moc nezašpiní, takže je peru sezónně. Běžná pracovní špínu to vypere uspokojivě.

dludli - úplně dočista to nevypere; pokaděné plíny jsem před vhozením do skladovacího kýblu přetřela žlučovým mýdlem, k praní můžeš přidat i perkarbonát sodný (bělidlo). Btw: některé skvrny od hovínek nevypere ani Ariel. Pokud máš možnost, vyvěš plíny ven nav slunce,

kukuca
26. zář 2008

Johando, díky.No u nás s tím slizem..Chtěla jsem to vyzkoušet,ale manžel mi domů nosí montérky z práce a taky rekonstruujeme barák svépomocí,takže oblečení od malty apod. je na denním pořádku.. 😒

johanda
26. zář 2008

kukuca - malta docela pouští(na 60), pokud jsou gatě hodně špinavé, třeba z garáže nebo tak, vyvařím je

dludli
26. zář 2008

Johando dik, no bezne na slunicku susim ale pocasi mi nepreje 😉

vanusak
26. zář 2008

Čau Dlu 😉
Tak holky, cca po měsíci praní ve slizu (dělám z Kokosu) jsem zjistila následující. Běžné prádlo, tj. trička, kalhoty, spodní prádlo, mikiny - to vše vypere ok. Nijak extra špinavé prádlo nemíváme, montérky v tom peru taky a jelikož je úplně jedno, že mají pracovní fleky, hlavně že jsou "přeprané", tak to na ně stačí taky.
Ale prala jsem některé ručníky a hlavně župany (heboučké jak našlehaný sníh) a to teda po uschnutí smrdělo až hrůza!!! Dala jsem je znova vymáchat s aviváží, tak mokré voněly, ale po uschnutí znova smrad jak zatuchlina. Musela jsem je ihned přeprat v normálním prášku. Ještě se mi to samé stalo u jednoho svetru a jednoho trika a jednoho povlečení, taky byly jak zatuchlé. Asi jsou holt z nějakých jinších vlíáken a víc se na ně to mýdlo chytne a pak se špatně vymáchá. Ačkoliv teď už ke slizu dávám na vůni aviváž, prádlo voní jen mokré, po uschnutí zůstane u většiny jen ta mýdlová vůně, u něčeho prostě to není cítit pak vůbec ničím. Bílé prádlo jsem se rozhodla prát zatím v prášku, nechci mít zašedlé prádlo, možná jen sem tam proložím praní slizem.

valka
26. zář 2008

vanusak, to iste co sa tyka smradu...az mam z toho blby pocit, ked vytiahnem uterak zo skrine a smrdi...asi vyskusam ine mydlo...teraz mam take klasicke jadrove...ty mas kokos? este rozmyslam nad lanzou - tu som mala kedysi davno a ten smrad som si nevsimla. tak uvidime (ucitime) 🙂

johanda
26. zář 2008

Nám teda zatím nesmrdělo nic 😨 . Bílé věci "na ven" (jako třeba 2 manželovy košile a svou 1 halenku) peru normálním práškem, jinak všchno tmavé ve slizu.
V tomhle počasí mi taky zatuchlo prádlo po půl hodině v pračce (normálně ho v ní "suším" i půl dne) a to jsem prala v Lovele.