Snažilinky - rok a více. Podpořme se

rampepurda11
24. lis 2009

Ahojky devcata,
pro nás "starší snažilky" oteviram nové tema 😉
Musíme se přeci trochu podpořit a dodat sílu, ne?
Mejte se krasne a každé preju brzké // čárka!!!
Pa

siskamiska
27. srp 2010

@martinika Gynekológ počas polhodinového zákroku laparoskopom zistí, čo bráni Eve otehotnieť.
Bublinky sú v poriadku

„Neplodnosť má najčastejšie na svedomí chýbajúca ovulácia, nepriechodnosť vajíčkovodov alebo deformity maternice, napríklad jej vrodené vývojové chyby,“ vysvetľuje doktor. Predtým, ako Eva dostala celkovú anestéziu, gynekológ urobil sonografické vyšetrenie a púšťa sa do práce. Krček maternice zachytil klieštikmi a vložil doň „zavádzač“, ktorý neskôr využije pri kontrole priechodnosti vajíčkovodov. Doktor Galád urobil skalpelom asi 5-milimetrový zárez tesne pod pupkom, cez ktorý zaviedol do brušnej dutiny špeciálnu ihlu s fyziologickým roztokom a stlačil piest striekačky. „Kontrolujeme, či v bruchu nie je niečo poškodené, prípadne, či tam nie je nejaký zrast, ktorý by prekážal pri operácii. V striekačke sa objavujú vzduchové bublinky, to znamená, že všetko je v poriadku. Roztok nahradí plyn, ktorý nafúkne brucho a pripraví priestor pre kameru a nástroje. Počas napúšťania plynom urobí lekár ešte jednu kontrolu špeciálnym roztokom, potom brucho kontroluje poklepkávaním prstov.

Tmavomodrá tekutina

Ihlu pod Eviným pupkom nahradí širší dutý bodec, cez ktorý lekár zavedie optiku s kamerou. „Je to trochu riziková časť operácie, pretože bodec zavádzam naslepo,“ hovorí a o pár sekúnd sa na monitore po jeho ľavej ruke objaví jasný obraz. Vidieť ružovú maternicu s vajíčkovodmi aj bledé vaječníky. Ďalší vpich pre nástroj už má lekár pod dohľadom. Najskôr skontroluje celý priestor malej panvy. Hľadá stopy endometriózy, zrasty alebo cysty, ktoré nemuselo odhaliť sonografické vyšetrenie. Nič, táto časť operácie sa pre Evu končí výborným výsledkom. „Skúsime priechodnosť,“ otočí sa lekár na sestričku. Teraz sa dostáva k slovu zavádzač, ním sestrička napustí cez dutinu maternice do vajíčkovodov špeciálnu tmavomodrú tekutinu. Asi dvadsať sekúnd sa nič nedeje, potom sa tekutina objavuje vo vajíčkovodoch. Vyzerajú ako navretá žila. Lekár na monitore sleduje, kam až sa tekutina dostane. „Pravý sa zdá v poriadku, pozrieme druhý,“ komentuje a upiera zrak na monitor. Ľavý vajíčkovod je upchaný. „Skúsime pridať tlak, niekedy to pomôže,“ vysvetľuje. No ani potom sa modrá tekutina nedostala ďalej, „zasekla“ sa na zúženom mieste, asi dva centimetre pred koncom vajíčkovodu. Pravdepodobne to má na svedomí prekonaný zápal. Keďže sa to upchalo na veľmi nepriaznivom mieste, operovať sa nebude. Pravý vajíčkovod to bude musieť zvládnuť sám. Na záver ešte gynekológ skontroluje pečeň, črevá a ostatné orgány brušnej dutiny. Ak by na nich našiel podozrivé zmeny, zavolá na pomoc chirurga alebo Eve odporučí ďalšie vyšetrenia. Dnes to, našťastie, nebude treba.

martinka takze takto v skratke 🙂

martinika
27. srp 2010

Děkuji za vysvětlení a dělá se to v celkové narkóze nebo jen místní umrtvení?

siskamiska
27. srp 2010

@martinika mna to caka 6.9. a bolo mi povedane, ze v celkovej narokoze

martinika
27. srp 2010

a jak dlouho musí být člověk v nemocnici? Ambulantně se to asi nedělá, že?

yasminne
27. srp 2010

@martinika ahojky laparoskopie sa naozaj bat nemusis, v dnesnej dobe sa to robi uz ambulatne resp. v centre jednodnovych operacii, ale na SR su este nemocnice, kde ta aj hospitalizuju na 1-2 dni...
"gynekologicka" laparaskopia sa robi vzdy pod celkovou anesteziou. Nic nepocitis, pekne si pospis a po laparke je mozne, ze ta bude boliet trup a klucne kosti ...to je tym ze brusnu dutinu nafuknu plynom robi sa to cez pupok takze minimalne jednu jazvu budes mat a to v pupku dalsie rezy zavisia od toho ci tam nieco uvidia a budu musiet "opravit" mne vyrberali loziska endometriozy a okrem rezu v pupku mam este daslie tri v podbrusku ale to bolo len na jeden steh takze nic hrozne ...
pred operaciou sa stretnes s anesteziologom s nim si poviete co a ako zmeria ti pripadne tlak...no a priebeh laparoskopie ti opisala siskamiska vyssie 😀
prebudzanie sa po narkoze je podobne ako ked sa preberas po opici 😀 vsetko sa ti tociii . no a do tyzdna ti vyberu stichy a uz ani nebudes vediet, ze ti nieco robili. prve dva dni sa citis trochu unaveno a uboleno skrz ten plyn co sa v tebe este nachadza, ale nie je to nic hrozne. hovori sa ze po laparke mozes hned fungovat na druhy den a ist do prace no moja skusenost je taka ze tie 3-4dni ked si das pohov ti prospeju 😉
tak vsetko dobre, nech to mas cim skor za sebou.

yasminne
27. srp 2010

@pici aaale nove nemam nic len sa mi pred vcerom spravila bolestiva hrcka v podpazusi, nikdy som to nemala ale na nete som sa docitala ze je to bud zapaleny chlpok alebo upchata potna zlaza tak uz nepanikarim a ukludnila ma aj znama sestricka ze sa to stava ... no tak cakam az to zmizne.

a ty pici mas co nove? uz si po dovoelnke?

siskamiska
27. srp 2010

@yasminne tiez mi to budu robit v stredisku jednodnovej chirurgie, ale nanestastie musim ist do prace hned druhy den, no co uz....

pici
27. srp 2010

@siskamiska

to co si napisala ten pribeh je laparoskopia a hsg vysetrenie naraz.:D

tie 3-4 dni po laparke som bola unavena a stale som spala. kamoske robili v ba v ramci jednodnovej, ja by som si to tak osobne nedala. po narkoze som sa zobudila na to ako revem na celu izbu a potom som revala ked mi povedal ze mam endo :D

ja idem po dovolenke na laparku , tentokrat uz kontrolnu a nemam ziadne obavy.. nic to nie je. nemusite sa vobec bat. jeden den som dosla, na druhy ma operovali a na treti domov, ten po operacii som cely prespala lebo som bola unavena..

pici
27. srp 2010

@yasminne

nie nie. pici este len ide na dovolenku, buducu sobotu :D tesim sa uz ako mala

yasminne
30. srp 2010

ahojte chcem sa len spytat tych co su v tejto diskusii uz dlho ci tu boli nejake snzilky uspesne po absolvovani IUI?

rampepurda11
autor
30. srp 2010

@yasminne: Ahojky, tady asi ne... V jinych diskuzich uz jsem nejakou tehulku po IUI potkala, ale tady nas jeste moc v centru nebylo nebo neprve zaciname... Ty se na IUI chystas?

pici
31. srp 2010

tak tak yasmi.. my stale dufame v zazraky :D ze to pojde aj prirodzene... nemyslim, ze tu bol niekto na iui

indonal
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
yasminne
1. zář 2010

@rampepurda11 prave sa rozhodujeme s manzelom. Naposledy nam v centre povedali ze aby sme sa posnazili do konca roka ale ak chceme mozeme uz aj skor poziadat o IUI je to na nas ako sa rozhodneme. Tak ja vam neviem. Neviem co tu som citala ze niektore t opodnikli uz nielkolko krat a nic...viem ze podla toho sa nemozem orientovat kazdy sme predsa iny... na jednej strane si vravim ono to musi do tych vianoc prist boli by sme samozrejme najradsej keby uplne prirodzene no na druhej strane sme asi uz nedockavi a od IUI asi ocakavame ze by to mohlo pomoct. Tak sme si povedali, ze skusime zavoalt nech vieme co to vsetko obnasa a kolko sa na to caka a podla toho sa rozhodneme.

yasminne
1. zář 2010

@rampepurda11 a ty mas co nove uz dlho sme ta tu nevideli 😉

rampepurda11
autor
1. zář 2010

@yasminne: U me ohledne mimca nic noveho... Ale az udelam posledni dulezitou zkousku tohodle rocniku (za 14 dní), objednavam nas do CAR a ceka nas urcite IVF-ISCI, jinak bohuzel sanci nemame. Tak doufam, ze treba na Vanoce se dockame dvou carek🙂
Kdybychom nemeli tak spatny spermiogram, taky bychom nejdriv zkusili IUI. Pokud vy ho mate dobry, muze to vyjit. A neni to ani takovy zasah do organismu a do penezenky 😉

popellka
2. zář 2010

Ahoj holky,

tak jelikož je září, přidávám se k vám ☹

shania31
2. zář 2010

Ahojte,
taktiez sa pridavam k Vam, uz je to vyse roka a stale nic ☹

pici
2. zář 2010

a to preco mi zmazali prispevok? ze toto nie je forum pre firmy???? no len kukam... ale vsak neva

my budeme skusat do konca roka prirodzene, potom ideme do centra.. tak sme sa dohodli aj s dokym, aj ked pravda je ze vela sa ukaze po laparke, ci vobec ma zmysel skusat normalne...

popellka a shania, vitajte... dlho sa nezdrzte....

napisete nieco viac o vas? kolko skusate, co ste absolvovali atd? nech sa co to o vas dozvieme :D

popellka
2. zář 2010

@pici - díky za přivítání

no tak se snažíme rok a já mám za sebou hormonální profil a potom taky Clostibelgyt s Duphastonem a prostě nic 😠 taky už jsem pila kontryhel, maliník, brala vitamín E, listovku, .....

pici
2. zář 2010

a od dokyho mas nejake odporucanie? alebo mate konkretnu pricinu preco sa nedari? co manzel?

shania31
2. zář 2010

@pici
dakujem za privitanie

my sa snazime uz tak rok aj 2 mesiace, absolvovala som folikulometrie, hormonalne testy...., manzel spermiogram
pricina- neznama, preco sa nedari......gynekolog nevie, v com je problem....mozno aj vek to trosku komplikuje a psychika, ze furt len na to myslim atd - neviem fakt
dokonca ja som z tych "stastnejsich" co citim, kedy mam ovulaciu 😒

pici
2. zář 2010

@shania31

a mas za sebou nejake vysetrenia?priechodnost vajecnikov, laparoskopia?

shania31
2. zář 2010

@pici
laparoskopia nie....gynekolog sa tvari, ze vajecniky su ok....nic mi take nespominal.....tebe take robili? sam gynekolog ti to navrhol? ja uz pochybujem aj o mojom gynekologovi- ale v BA najst normalneho gynekologa je normalne problem 😖

pici
2. zář 2010

nemoze vediet ci su vajecniky prechodne pokial nespravi hsg cize rengen malej panvy.... ano robil mi to.. a po roku snazenia ma poslal na vsetky mozne vysetrenia, medziinym aj na laparku

pici
2. zář 2010

vajecniky ok mozu byt. ale vajickovody mozu byt upchate, mozes mat zrasty kadeco co brani otehotneniu. cudujem sa ze ta na laparku neposlal... ten moj nevahal ani minutu a o tyzden som mala termin do nemocnice... kam chodis do ba ?

jurajka
9. zář 2010

Ahoj dievčence!
Čo máte nové? Ja zase nič ☹ Možno nabudúce...

andiri
20. zář 2010

Ahoj holky, můžu mezi vás? Snažíme se už skoro 4 roky, ale teprve teď jsem svého chlapa donutila jít na spermio. Říkal, že jestli se nezadaří do konce roku, tak v lednu nafasuje zkumavku a jde na to 🙂

pici
20. zář 2010

@jurajka
ja som po dovolenke a cakam na termin do nemocnice... vidim to na november... a potom sa uvidi co dalej

pici
20. zář 2010

@andiri

ahoj vitaj medzi nami... boze ty muzi su strasne jesitny... ved co je na tom... mne hned hovoril doky, ze manzel na spermiogram, aby sa vylucila chyba na jeho strane a hladalo sa dalej...