Sousedi jsou hluční, domluva nepomáhá. Mimi nemůže spát

berynka
6. led 2008

Ahojky,
chci si trochu postěžovat a zajímají mne i vaše zkušenosti... prostě máme dost hlučné sousedy ☹ . Bydlíme v bytě v paneláku a je mi jasné, že určité zvuky jsou s tím prostě spojené, je to i v té písničce 🙂 .
Ale od té doby co máme mrňouse, tak mne to fakt štve. Jiné sousedy než ty nad náma neslyšíme. Celé měsíce jsme museli poslouchat, jak rekonstruují svůj byt. Když už vyměnili okna, podlahy i jádro, tak jsem si myslela, že bude konec, ale stejně tam každý den něco tlučou. Nejdřív jsem si myslela, že dělají řízky... ale denně 😕 ? Zajímavé je, že i když tam mají všechno nové, tak jim tam stále něco skřípe nebo vrže.
Taky jsem zjistila, že mít plovoucí podlahu v paneláku je fakt očistec. Mám přesně přehled, kde zrovna sousedka pobíhá v pantoflích a když jim něco upadne na zem, tak máme pocit, že nám na hlavu padá strop. 😠
Asi nejhorší je, že pravidelně mívají ve večerních hodinách ještě hlučnější návštěvy než jsou oni. Takže my se snažíme malou uspat dřív, než to začne. Když usíná nebo spí zlehka, tak jí ty hlasy probouzí a pláče ☹ .
Manžel jim šel samozřejmě domluvit. Byli velice milí a ochotně vše odkývali, ale to bylo vše. Nezměnilo se vůbec nic!!!

andrealiskova
13. zář 2009

No teda, fakt Vám holky přeju pevné nervy a doufám, že se to nějak vyřeší, popř. zmírní. Já když si vzpomenu na dobu před 4-mi lety, tak je to hrůza děs.
To jsme totiž bydleli všichni pod jednou střechou- máma s tátou, brácha s manželkou a dítětem, druhej brácha s manželkou a dítětem, ségra se čtyřma dětma a manželem a já se dvěma dětma+ další dvě na cestě+ manžel, no bylo nás tam až moc. Každý jsme tam měli vlastní "Bytečky" skládající se z mini obýváčku a pokojů+soc. zázemí a společný velký obývák a kuchyň a vchod.
A každý o kadm věděl až příliš. Nebylo to nic příjemného.

filipal
19. říj 2009

nasla som tuto temu uz trochu neskoro, u vas, co ste nam to tu pisali, sa uz mozno situacia zlepsila,
no neda mi, aby som neprispela aj ja. 😉
my sme tiez byvali v panelaku a susedia boli kadejaki. vselico sme si uzili.
preto, ked nam otec kupil pozemok kusok od mesta, potesili sme sa.
byt sme predali a postavili si domcek v povodnej zastavbe dedinky, hned pri meste.
tesili sme sa, ze budeme mat klud a sukromie, zijeme dost pokojne a uzavreto.
ratali sme s nejakymi kohutmi, psami, pilenim dreva a pod. - zvuky ktore sa daju v dedine cakat.
no na jar, ked sme zacali davat zahradku do poriadku sa ozvala od susedov uplna diskoteka.
maju v zahrade maly domcek, s vezou a obrovskymi bednami a hulaka im to cele dni.
na nase prosby, aby to stisili, nereaguju.
je to hroza, tie bubny doslova drasaju nervy. okrem toho svoje deti v zivote neupozornili, strielaju nam do okien,
kopu do plota a vrieskaju do 22 hodiny.
takze, ani prestahovanie na vidiek nemusi problemy so susedmi vyriesit! 😢 😢

alca39
13. črc 2016

ahoj.tak taky asi bydlím s váma....sousedi nad námi maj dceru takový 22ti letý tele které se nechalo zbouchnout a tatínek s maminkou ji koupili v tom samým baráku byt a místo aby byla s přítelem a děcko s tatou tak ona chce bydlet s maminkou a tatínkem.zustala sama v bytě druhem patře a za matkou jezdí do sedmýho patra nonstop..takže byt má na hovčo....neustálý dusot co od nich jde si asdi dokážete představit ale oni ho ani neupozorní že nemá lítat naopak ho k tomu nabádají jezdí na odrážedle z místnosti do mistnosti..pořád dokola každej den už v 7 ráno....mám po operaci štítné žlázy a tak se mi bohužel v těle dějí věcí a nervy v kýblu jsem z toho na prášky cpu se neurolem..paráda..dneska jsem tam vlítla už o pul8 ráno...rodiče ji odjeli na dovolenou a ona místo toho aby byla zalezlá v tom druhým patře tak jezdí do sedmýho a dělá tam randál...klukovi jsou dva roky,když byl malinkej třískali ty jeho malý ručky s chrastitkama pořád dokoloa a dokols do plovoučky,manžel mi říká nesmíš to tak vnímat on povyroste a bude klid a do prčic je to ještě horší.nemužu se na nic doma soustředit pořád ten dusot a jekot hruza,,,řekla jsem ji že když jsou rodicě na dovolené tak bych očekávala toleranci a klid a ona na to budou jěště týden se tady mužu na ten týden klido pído nastěhovat,,,vyjela jsem na ni už sprostě protože se to už nedalo,třískám každý den do topení pod náma malé děclko které ani neslyším tak je mi líto i druhých ale co mám dělat za kým jít na koho se mám obrátit...sotva mě změřej hladinu zvuku v bytě se mi vysmějí tam byl takový klid,že chodí po patách a vím o každem kroku,soused neskutečně hučí ani nemluví normálně jsem si už trochu zvykla ale tohle mě zabije.co mám dělat???dělám 12ti hodinové směny,nikoho v domě neruším ale ted asi ano tím boucháním na topení ale já ji střískám a bude 😠 😠 😠 😠

mira3
1. lis 2017

@mikca
Tak zvané plovoucí podlahy (nesprávný výraz používaný prodejci) nemají v paneláku co dělat. Je to jenom nášlapná vrstva plovoucí podlahy, maximálně položení nášlapné vrstvy plovoucím způsobem, což je podstatně horší než celoplošné přilepení. Je to sice nejlevnější krytina na trhu, ale pokud se dodrží legislativa, tak zjistíte, že je nejdražší, jelikož se pod ní musí postavit plovoucí podlahy (najdete na internetu pod názvem těžká nebo lehká plovoucí podlaha), což je minimálně 1.500 Kč + lamino za metr a zvýšení podlahy o 10 cm což v paneláku přináší velké problémy např. se dveřmi. To samé platí přibližně i pro dlažbu. Kročejová neprůzvučnost ( zákon 268/2009 Sb. odkazující na normu ČSN 73 0532, která je závazná) je v paneláku zajištěna měkkou podlahovou krytinou to znamená PVC lino a koberce. Změna měkké podlahové krytiny za tvrdou (dřevo nebo ještě 5x tvrdší lamino) přináší velké náklady na odhlučnění. Proto se legislativa nedodržuje a ti o patro níž to budou muset vydržet. Pokud si na práci najmete Pata a Mata nebo hodinového manžela, který má inzerát na sloupu a nemá o legislativě (kročejová neprůzvučnost) ani ponětí, nebo ji nedodrží kvůli značnému snížení ceny, tak to dopadne jak píšete. Od majitelů podlahy je to jen naprosté pohrdání sousedskými vztahy - chtějí být In, ale nemají na to finance, tak to vyřeší na úkor sousedů. Jelikož podlaha/strop jsou společné části domu, platí, že nemohou být poškozeny nebo změněny, což v tomto případě nastalo - byly změněny společné části domu (odstraněním měkkých podlah) a tím došlo k podstatnému nárustu kročejového hluku. Dopouštějí se hned porušení několika §. Hluk je velmi škodlivý pro zdraví (i když si člověk myslí, že si zvykl) a způsobuje neustálý stres, který zdraví značně poškozuje a tím zkracuje život. Na to myslí hned několik zákonů. Byt je v kategorii tzv. chráněných místností, na které se vztahují podstatně přísnější předpisy než např. pro technické místnosti nebo sklepy. Např. stavební zákon 268/2009 Sb. § 10 písm. i, § 14 odst. 1 a 3 (normové hodnoty jsou uvedeny v ČSN 73 0532, § 20, odst. 2, § 21. Občanský zákoníku č. 89/2012 Sb. § 1160, § 1012, § 1013. Pokud se jedná o byt v OV , tak zákon o vlastnictví bytů 72/1994 Sb. (starý zákon nebo výše uvedený O.Z.) § 2 písm g, § 9a odst. 3, § 13 odst. 2 a 3, § 14, a také Listina základních práv a svobod, článek 11 a 12. Nenechte se zmást zákonem 217/2016 Sb. - "hluk související s činnostmi spojenými s běžným užíváním bytu". Zde došlo k porušení společné části domu a tím ke zvýšení hluku. Pokud by kročejová neprůzvučnost byla v normě, běžné užívání bytu by nezpůsobovalo takto závažný problém. Paragrafů na ochranu před hlukem je hodně, ale úřady Vám nepomohou, jelikož nehledají jak vám v rámci legislativy pomoci, ale zásadně hledají důvody proč vám pomoc nemohou (je lepší sedět v kanceláři a brouzdat na internetu, než vyrazit do terénu). Hygiena má právo vstupovat do bytů, aby zjistila zdroj hluku, ale vám v žádosti o pomoc zašle zamítací dopis s krásným logem "Staráme se s Vámi o Vaše zdraví", stavební úřad, ačkoliv má velké kompetence Vám pomoci, dané zákonem 183/2006 Sb. § 129 , § 137, pak zvláště § 172, § 173, Přes toto všechno Vás stavební úřad pošle někam s tvrzením, že na rekonstrukci podlah nemusí být ani ohlášení stavební úpravy, a tím pádem se tím zabývat nebude i když byla porušena legislativa, která je závazná. Kročejová neprůzvučnost se měří, ale je potřeba zpřístupnit byt s laminem na což má stavební úřad kompetence. Na rekonstrukci elektriky, plynu, vody ap. také nemusí být ani ohlašovací povinnost, tak si dovedete představit jak to v praxi vypadá - no jako s lamino podlahami. Legálně zbývá už jen žaloba u soudu např. sousedská žaloba, ale i jiné, kde můžete žádat odstranění vady, ale i odškodnění za újmu na zdraví. Jelikož soudy se v Č.R. vlečou roky a výsledek je nejistý (soudní znalci jsou úplatní, soudci pošlou za namalování tykadel politikovy na plakátu takového zločince za mříže), tak tato cesta také není schůdná. Pak zbývá jen starý divoký zákon zub za zub, oko za oko. Tak bohužel vypadá vymáhání práva v Č.R.