Souvisí věk, kdy dítě začne mluvit, s IQ v budoucnu?

hroznatko
8. únor 2010

Ahoj holky. Zajímalo by mě, jestli máte někdo nějaké zkušenosti s tím, jestli to, kdy prcek začne mluvit, vypovídá něco o jeho inteligenci. Znáte ze svého okolí nějaké děti, které dlouho nemluvily a později se projevily jako mimořádně inteligentní? Nebo třeba naopak? Děkuji za názory a zkušenosti.

alcatko.j
8. únor 2010

Myslim, ze snad ne..Manzel nemluvil do 3 let a myslim, ze je inteligentni az az😅

ivika18
8. únor 2010

hroznatko, žádný příklad sice nemám, ale to jak brzo začnou mluvit souvisí s vývojem hlasivek, a to nemá s inteligencí nic společnýho. Na druhou stranu když dřív mluví, tak dřív zapojují tímto směrem mozek, tak těžko říct. A třeba znakující děcka, který sice nemluví, ale komunikují pomocí znaků, při tom zapojují stejnou část mozku co při mluvení, a to nějaký výzkumy potvrdily, že jsou na tom s inteligencí v pozdějším věku líp než neznakující.

helcenka
8. únor 2010

Já si tedy myslím, že to nesouvisí. Jako příklad můžu uvést mě a mojí sestru. Já mluvila v roce a půl v dlouhých větách a ve dvou jsem běžně skloňovala, časovala a odříkávala dlouhé básničky. Sestra začala teprve kolem druhého roku věku slovy a věty až tak ve tří. Obě máme vysokou školu, máme přibližně stejné IQ a myslím, že jsme obě inteligentní... 😉

kutcher
8. únor 2010

Kdyby to tak bylo, tak je vetsina chlapu uplne pitomejch, rika se, ze chlapecci byvaji oproti stejne starym holcickam pozadu! a u nas to tak je. podle me schopnost dobre studovat je zavisla na prvnim styku s ucivem, takze na to ma nejvetsi vliv ucitelka - ja mela strasne chytrou ucitelku a nikdy jsme jako trida nemeli problem s ucivem, jasne ze vyjimka se nasla, ale vetsinou to byli dislektici atd., kteri za to nemohli!

chiwule
9. únor 2010

kutcher 😀 jj, chlapi by byli (nebo jsou ? 😀 ) "občas" úplně pitomí 😅

meleri
9. únor 2010

tak moje tchýně začla mluvit až v pěti letech, dřív nemluvila. a má dvě vysoké školy a super práci..takže bych strach neměla!

berenika39
9. únor 2010

ne, určitě ne. na inteligenci se podílí přeci tolik faktorů, krom genetiky - toho, co nám pánbůh nadělil, i rodina, možnost vzdělání, prostředí, kde vyrůstáme, plno věcí se dá naučit, i třeba "učit se", skoro bych řekla, že se nedá ani náhodou vyspekulovat, jestli dítě bude inteligentní nebo ne. Později se to pozná, ale s prvními slůvky to nesouvisí - aspon ne zásadně.

listicka20
9. únor 2010

řekla bych, že to spíš může souviset s povahou dítěte (někdo je uzavřenější, někdo extrovert, někdo má snahu se vyjadřovat od rána do večera, někdo nemá potřebu mluvit - jako v té pohádce, kdy si o chlapečkovi mysleli, že je němý, a najednou u večeře prohlásil, ta polívka je moc slaná, a když se ho ptali, proč doteď nemluvil, tak odvětil, že až doteď bylo všechno v pořádku)
ale ne s intelektem

helcenka
9. únor 2010

Kutcher, ani s těma chlapečkama to tak být nemusí. Máme také chlapečka, jsou mu dva, mluví v souvětích, umí spoustu básniček a písniček, říká i pohádky (samozřejmě po svém, ale víceméně to důležité vypráví). V roce a půl běžně pojmenovával věci okolo sebe a říkal věty o dvou třech slovech a stejně staré kamarádky uměly jen pár slov.... Takže ne vždycky to tak je. Nebo že by výjimka potvrzovala pravidlo? 😀

aleachim
9. únor 2010

kutcher, a nemůže to být tak, že ti, co později mluví, mají vyšší inteligenci??? Já i manžel jsme prý začali mluvit poměrně pozdě a nepovažuji nás za hloupé, u manžela si dokonce dovoluji tvrdit, že je nadprůměrně inteligentní.

fram
9. únor 2010

Můj kluk začal mluvit pozdě, byla jsem z toho špatná. A je chytrej, naučil se např. sám číst ještě než šel do školy. V 5.třídě samý 1,takže blbej asi není 😀

kate77
9. únor 2010

no já mluvila v 1,5 roce,ve 3 jsem uměla číst a psát tiskacím aale v 5 letech se něco utlo,už jsem nebyla dychtivá do těch věcí a začlo mě bavit víc skákání běhání..klasické dítko a do 6 let jsem to jakoby zapoměla,což je dobře aspon jsem se v 1.třídě nenudila..Ničím nevynikám..možná mi jdou líp jazyky,a hned od 1.třídy jsem chodila na recitace,ale to asi nebude tím brzkejším mluvením..myslím,že je to dané,že jazyky joo,matika ne🙂...hm tak si mamka mylně myslela,jak jsem chytrá a běžný průměr

sisi.v
9. únor 2010

myslím si, že s inteligencí to nemá nic společného a to mluvení ani brzo ani pozdě...jako by děti, které brzo chodí měly být pohybově nadanější než ti, kteří chodí pozdě nebo naopak. to jsou čistě spekulace, na vývoji inteligence (což navíc není jen jeden pojem) se podílí moc faktorů. dítě se samozřejmě rodí s určitou genetickou výbavou, ale záleží na tom, jak ji ne/bude dále rozvíjet.