Spolehlivé rodinné auto. Co by ste poradili?

jana.1
23. bře 2008

Ahoj, zakládám téma z trochu jiného soudku..

Potřebujeme větší auto.. říkali jsme si kombíka, větší typy aut už jsou těžší, tak aby to zas moc nežralo... Z toho důvodu chceme i auto v nižší střední třídě.. nesháníme koráb silnic.. Přemýšleli jsme nad japonskými značkami a pak ještě nad Fordem Focusem v benzínu. Obecně bychom asi raději benzínový motor.. Japonci jsou mrňavý a divný, takže většina značek nenabízí kombi v nižší střední třídě.. (pouze Toyota a nově Kia Ceed, ale my chcem ojetinu a dřív kombíka nedělali a navíc s tím není moc zkušeností..). Ale pokud jsou dobré zkušenosti s jinými značkami, tak sem s nimi 😉

Prosím o vaše názory, zkušenosti, kritiku, chválu... nějaká doporučení nebo naopak varování..

Máme Nissana Almeru 1.4, benzín, r.v. 1996. Na auto jsme četli skvělé recence a po 4leté zkušenosti ho také chválíme a to velmi! Kupovali jsme ojeté, už měl 120 000 nalítáno. Ujeli jsme dalších asi 120 000 a auto nemělo dosud poruchu. Měnily se destičky, olej apod. Denně desítky kilometrů po Praze v kolonách, každý víkend 100 km k našim, 100 km zpátky.. to samé na víkendy do školy.. + dovolené. Věčně jsme nestíhali, takže jízda brzda - plyn. Předjíždění, rychlá jízda na dálnicích.. Nešetřili jsme ho.. Máme s tímto autem opravdu bohaté zkušenosti. Jenže je to 3dvéřák a ač má uvnitř hodně prostoru pro cestující i vzadu, kufr nestačí.. Vejde se nám tam jen podvozek, obložíme ho taškama, ale je to fest. Zatím máme jen jedno dítě. Zkrátka potřebujeme větší auto.

Prolítla jsem stránky MK a šla i přes vyhledávání, nic jsem nenašla.. jen něco o tom, jak bezpečně koupit auto v bazaru..

Samozřejmě projíždíme recenze po celém netu, ale je to bída.. Většina z nich je psána po ujetí 2000 km 😕 😒 Máme doma i několik tlustých speciálů o ojetinách, ale potřebovali bychom aktuálnější vydání. A jsme buď prošvihli nebo ještě nevyšlo.. 😖

Není to zrovna levná záležitost, takže budu ráda za každý názor.

dai
1. bře 2011

no, cakame druhe dieta teraz andrejo - a malinka ma len 3 roky - takze budem mat 2 velke autosedacky dost dlho... a teda planujem aj tretie dieta 😉
no, nas problem je skor ze moji rodicia nemaju vodicak, detto manzelovi sa uz moc na Ba necitia ked su u nas - momentalne sme sa este vosli do jedneho auta, ked sme sa niekde presuvali, ale s 2-mi autosedackami to uz mozne nebude ( 4-och dospelych a 2 autosedacky do akehokolvek velkeho 5-miestneho auta zial nevpracem 😉 ) - a to by som okrem tejto skupinky chcela dostat do toho auta aj kocik - to uz fakt neviem ci nesnivam ☹

dadis
1. bře 2011

@dai teraz svagrina kupila pegueot 5008, vyzera celkom kompaktne, je 5 miestny (plnohodnotne 3miesta v 2.rade) +2 miesta za priplatok

dai
1. bře 2011

dadis,
myslim ze toto auto mi muz spominal, ze sa mu celkom pozdava - este som ho nepozerala... no, zacinam sa v tom celkom fajne stracat ☹

dadis
1. bře 2011

@dai a viem ze aj Volkswagen Touran je 5 miestne + posledne 2 miesta za priplatok...toto zvazujeme my, pretoze muz by nezniesol francuzske auto, ale zda sa mi opticky trosku vacsie nez ten Pegueot, ale to moze byt aj opticky klam, treba si pozriet rozmery..

dai
1. bře 2011

dadis,
no ja tiez moc peguety nemusim - na druhej strane teraz to auto pozeram a vybava dost zodpoveda mojim predstavam - az nato ze mam pocit ze toto je presne ten 30cm rozdiel od zadnych sedadiel k zadnym dveram priklad, co som spominala...
andrejo, nepoznas toto auto? co si o nom myslis? ( myslim ten peguet 5008 )

dai
1. bře 2011

tak som si to nakonfigurovala podla mojich predstav a vyslo mi to na 35K euro...je to ok cena za pegeut?

danulik
1. bře 2011

nie ze by som mala potrebu sa vyjadrit ku kazdemu autu 😀 , ale peugeot (resp. fr. auta) fakt nie 😝
@dai - moje audi ma 177 tisic km (uz planujem vymenit za nove 🙂 ) a este na nom nebolo nic pokazene.. mamin peugeot (407) ma necelych 70 tisic a kazdu chvilu na nom musi nieco menit, uz sa ho chce radsej zbavit..
ten 7 - miestny voyager mal zase otec a bol strasne stastny, ked ho predal.. viac bol v servise ako na ceste.. nakoniec sa vratil k overenej znacke 😉
mozno mali len nestastie na tieto dva kusy, ale ja by som proste chrysler a peugeot nekupovala..
a co sa tyka 7 - miestnych, tak naozaj neviem co by som si ja kupila.. ja mam rada mensie auta, takze na van by ma nik nenahovoril a tie ostatne su riesene 1.) na ukor miesta v kufri a 2.) asi aj na ukor bezpecnosti..
zatial mame len 1 dieta, tak to neriesime..
a inak som na teba myslela, ked sme boli teraz v BA na Q7, ze neviem ci by som s nim tam chcela kazdy den parkovat 😅 drzim palce pri vybere, potom daj vediet, co ste nakoniec vybrali 😉

danulik
1. bře 2011

@andrejo - a MB B sa nerobi 7-miestne? to ma zadny nahon, ci byva aj 4x4?

lenocka23
1. bře 2011

@danulik MB B sa robi len 5 miestne a vdaka bohu ma predny nahon ako jeden z mala MB. nema to 4x4 ale pri prednom mi to ani nechyba. 7 miestne je len R trieda zadny nahon aj 4x4. Nam ale B trieda vyhovuje je to o par cm dlhsie ako Golf ale kufor to ma ako kombi 545l. Sedi sa vyssie a zevraj ma velmi dobry automat.

lenocka23
1. bře 2011

(Pise andrejo) @dai peugeot 5008 je mensie auto .. vzadu to ma take ako nudzove sedadla. Ked 7 miestne tak Peugeot 807. Tie mensie moc neodporucam. Kufor pri 7 miestnom 5008 je kufor tak na 2,3 igelitky. Cenovy rozdiel je minimalny ale velkost a variabilita je neporovnatelna. Touran a 5008 je je asi jedna kategoria. Zadne sedadla su velmi na zadnom okne.
Ja jednoznacne ak 7 miestne auto tak zvolim take co ma plnohodnotne sedadla. Sharan teraz ma tiez uz v podlahe 3ti rad. Mne najviac sedi take auto kde vzadu viem vsetkych 5 sedadiel vybrat a kombinovat.
Ale ak by som vyberal tak asi nasledovny kandidati: Sharan/Alhambra, Galaxy, Grand Voyager, Peugeot 807, Citroen C8.
To vseko su ale vany teda MPV ktore sa ti nepacili. Ty si chcela SUV.

dai
1. bře 2011

dakujem moc andrejo, no nepotesil ste mne ☹ aj mne prisiel ten kufor pri 7-miestnej verzii strasne malinky ☹ ( aj pri tej 5 nic moc...)
danulik, no ved prave - my byvame v byte a mame garazove statie nie garaz, takze musim pozerat aj na velkost auta ( teda hlavne sirku ) aby sme sa bezproblemov zmestili 2 vacsie auta - plus to parkovanie v centre ☹ ale tak na ten peugeot som naprogramovala v tom ich konfiguratory asi vsetky parkovacie featers ktore sa dali 😎
takze hladam dalej 🙄

miika
1. bře 2011

Ahojte,
my uz mame 3 deti a cakame ako na spasenie na objednany Sharan so 7 miestami. Teraz mam kombik Hondu Accord a tam sa veru 3 autosedacky dozadu nezmestia, tak kombinujeme ako sa da... Babatko mame vo vajicku na prednom sedadle, vzadu mame dve sedacky vedla seba a je tam este jedno miesto pre dospeleho na kraji. Takze sa zmestime len dovtedy kym budeme mat najmladsieho vo vajicku, potom by sme to uz fakt nemali ako riesit.

Sharan je vacsi ako Touran, ale nie o moc. Vela miesta tam veru za tretou radou nezostava. My tiez potrebujeme to 7-ne auto kvoli mojej mamine, ktora casto s nami a detmi chodi, plus mame auto, ktore nema vzadu 3 plnohodnotne sedacky, kam sa zmestia 3 detske autosedacky.

Co sa pytal Andrejo a jeho otazky na vybavu - tentoraz sme objednali auto uz s automatom - DSG od VW je predsalen ina kava ako automaty francuzov ci japoncov, kamaratka ma DSG v Passate a nevie si predstavit ako mohla doteraz zit bez automatu... samozrejme o manuale uz nechce ani pocut.

Kvoli detom sme objednali kozeny interier, je lahsie udrzovatelny - aj v predoslych autach som mala kozu a staci na ten humus, co deti vyrobia - vlhka handricka 😉

Stresne okno sme neobjednali, aj tak by sme ho mali stale zakryte kvoli slnku a prehrievaniu interieru... radsej sme objednali horne skrinky na strope kam dorobime stropny televizor pre deti. Co ma fascinuje - ze VW vobec nema v takomto rodinnom aute predpripravu na instalaciu stropneho televizoru, ziadne kable, ziadna moznost priobjednat televizor, proste nic take ako ma Grand Voyager.

A dozadu sme objednali elektricky ovladane posuvne dvere. Samozrejme elektricky ovladane okna tiez a kedze sa s manzelom dost striedame za volantom, objednali sme si paket, v ktorom bolo sedadlo vodica s pamatou nastavenia sedadla. Teraz v Honde to mam a je to uzasna vec. Taktiez elektricky ovladane otvaranie a zatvaranie kufru sme objednali, tiez to mame na Honde a tiez je to super funkcia.

andrejo
2. bře 2011

@miika mudro vybrane doplnky. Zdalo sa mi ze RNS510 radio je vratane DVD a neviem ci nema aj vzadu jeden displej. No na druhej strane mozno to ma VW k dispozicii univerzalne. Aj MB take nieco ma univerzal a potom aj pre niektore modely ako integrovane priamo z vyroby. Vzhladom na to ze ja moc VW group nemusim tak vnimaj moje pozitivne vyjadrenia k niektorym prvkom vyraznejsie ako od VW nadsencov. DSG je dobra prevodovka len sa nespolahnite na celozivotnu napln. Je to bloud od VW a po 200tisic km by vam mohla zavat blbnut. Preto idealne vymienat olej a filter pri cca 80-100tisic km aj v prevodovke a to auto vam v pohode najazdi aj pol miliona km. Samozrejme ak u 2,0TDI odstranili uz tie chyby co mal ten motor na zaciatku (ale vyzera ze hej).

@dai no je mi luto ze som ta nepotesil ale zial 5008, Touran a podobne auta su tak trosku nasilu 7 miestne. Su to fajn auta v 5 miestnom prevedeni ale 7 miest je velmi vtesnanych. Neviem ake auto ma tvoj manzel ale mozno by ste mohli riesit pre teba nieco mensie 5 miestne a pre neho 7 miestne. Ak by si teda dokazala s 5 miestnym fungovat. Napriklad ked som pozrel P807 tak vyjde lacnejsie ako 5008 a je podstatne vacsi. Moze byt az 8 miestny (vzadu 2 lavice a 3 miesta). Ak mam ale uprimne povedat tak Peugeotu by som sa moc nedrzal. Skor by som sa naozaj pozrel na tie tebou oblubene SUV a pozrel to co ma pre teba vyhovujuci odstup od 3.radu po naraznik. Kandidati su podla mna: Audi Q7, BMW X5, Dodge Journey, Jeep Commander (ak este je v predaji), Land Rover Discovery 4, Mercedes M, Mercedes GL, Mercedes R, Volvo XC90.

dai
2. bře 2011

dakujem moc za rady andrejo - o niektorych z tych tebou vymenovanych aut uvazujeme... No my ideme teraz obaja menit - ako som pisala, ja mam hondu a muz A6 audi... on teraz pozeral to take chrobakoidne - X6 BMW ? myslim - mne sa to moc nepaci, ale je to na nom... On prave potrebuje limuzinu - teda chceme jedno take reprezentativne auto a potom jedno akoze rodinne... Ja mam garazove statie aj vo firme , takze aj s velkym autom by nebol problem - akurat doma to musime pomerat ( alebo prikupit este jedno parkovacie miesto - vedla nas je momentalne v takom 3-boxe jedno volne, da sa pouzivat, ale nie je hold nase, tak by som ho nerada nejak moc zaparkovala...) Bojim sa len toho parkovania pri skolke, lebo tam je problem aj s malym autom, kedze cele centrum je teraz zabite tymi znackami pre obyvatelov stareho mesta 😠
milka sharan neponukali s tymi zabudovanymi prehravacmi v opierke hlav? pri peogeute som to videla...( ja to chcem tiez urcite, lebo cesty s nasou malou zacinaju byt malym hororom ☹ )

miika
2. bře 2011

@andrejo objednali sme RCD510, cize bez navigacie - len kvoli tomu aby sme mali 6-menic na CD, pretoze mat radio s jednym slotom na CD je dost blbost, navigaciu mame v mobile, tie v autach dost skoro zastaravaju, su zle lokalizovane, chyba im podrobna mapa vychodnej europy a ine neduhy. A sice to ma farebny displej, ale myslim ze filmy sa na tom pozerat nedaju, kedze to nema DVD prehravac... a zadny displej to nema uz vobec.

My tiez ohladne televizora rozmyslame nad tymi odnimatelnymi prehravacmi, ktore si clovek zoberie z auta aj trebars do hotela a tak, ale ak by sa to dalo zabudovat a skryt v strope, bolo by to super. Ved ked ideme na dovolenku, dolezite je zabavit deti pocas cesty, na mieste uz pozerat telku na prenosnom DVD nemusia, na to sme tam nesli...

inak - objednali sme si aj Park Assist na zaparkovanie auta priecne aj pozdlzne - verziu bez zadnej kamery, len so senzormi - to som fakt zvedava ako to bude fungovat, mne by aj stacili senzory, ale ten park assist bol za priplatok 162 Eur, co mi prislo pri cene auta uz smiesna suma...

auto nam pride na letnych gumach, a pride asi v polovici az koniec marca, ma zmysel tuto zimu objednavat este zimne pneu a prezuvat auto este u predajcu na zimne gumy?

miika
2. bře 2011

@dai ked sme uz pri tom parkovani v centre - vcera som isla na poradnu s babatkom na polikliniku na Mytnej. Chcela som zaparkovat, ale vsade boli na zemi X-ka a ze sa da parkovat len s platnou parkovacou kartou Stare mesto. Co to znamena a kde sa da ta karta kupit? myslela som ze pouzijem parkovaciu kartu co mam v aute, ale nebolo tam uvedene ze sa tyka len Stareho mesta a este k tomu bola z roku 2010. A kedze mi na Mytnej uz pred 3 tyzdnami pri predoslej poradni odtiahli auto, nechcela som to znova riskovat.

Ked sa pytas na tie DVD v Sharane a opierkach - bohuzial nic take v ponuke nemaju, tiez som bola v soku - ved to je vyslovene rodinne auto a ani tuk vzadu pre deti. Myslim, ze by sa mali ist pozriet do najnovsej verzie Grand Voyager, kde som bola interierom uplne uchvatena, aj druha aj tretia rada maju v strope svoj vlastny televizor a moznost sledovat uplne ine filmy s tym, ze si napichnu pri sedadle sluchadla - proste uplne ako v lietadle do ameriky to tam vyzeralo.

Grand Voyager tu bol uz spominany pre svoju poruchovost. Ja som si ho bola pozriet a zrusila som jeho kupu z jednoducheho dovodu. Vpredu dve sedadla, ale aj v druhej rade 2 sedadla a vzadu tretia suvisla lavica, ktora sa este v dokumentacii uvadza ako 3-miestna, co je blbost, viac ako dvaja si tam nesadnu. Plus, nemozes mat len jedno sedadlo v tretej rade, ale len celu lavicu naraz. Cize ked mas 3 deti a z toho potrebujes este pouzivat kocik, tak neviem ci za tretiu radu ten kocik das a defacto musis to auto pouzivat vzdy s 3 radami sedadiel.
Pri Sharane sa sice deti viac tlacia v druhej rade, ale mas vsetky tri naraz a za nimi velky kufor. A ked treba prilozit babku, vyklopis jedno zo zadnych sedadiel a vedla neho mas este miesto pre kocik, kedze kufor za tretou radou nie je nic moc.

My urcite planujeme kvoli dovolenkam prikupit aj stresny nosic - tzv. truhlu, blbe je ze sa nam auto s truhlou nezmesti do garaze na vysku, ale kedze to budeme pouzivat len pocas dovoleniek, je mi to fuk.

sirinka
2. bře 2011

ahojte...ja mam touran 5 miestny a tak je to super auticko...ale ako 7 miestny uz skutocne neostane ziaden kufor...
a kedze do buducna planujeme tiez 7 miestne auto, tak sme rozmyslali aj nad multivanom ci sharanom....

petal
2. bře 2011

baby a ma niekto z vas novy Fod galaxy? Teda nejdeme kupovat nove auto, az ked sa mozno niekedy v buducnosti postasti tretie dieta, ale mne sa strasne paci.

juliap
2. bře 2011

@petal my eraz zvazujeme 7 miestne auta a vo vybere mame aj ford galaxy, sice starsie, cca 5 rocne, ale odporucali nam ho a aj ten sharan ... tak uvidime, vyuzivali by sme 5-6 miest, takze aj miesto na batozinu by ostalo, ked pojdeme na dovolenku ...

andrejo
3. bře 2011

@juliap ak zvazujete Galaxy/Sharan tak odporucam Galaxy z roku 2005/6. Technika je ta ista ako v Sharane ale Galaxy je menej v ociach zlodejov. Okrem toho si myslim ze ma sympatickejsi interier. Trojicu tymto dvom modelom tvori Seat Alhamabra. Ked budete vyberat tak TDI motory su vsetko VW. Jedina vyhoda je ze Sharan byva aj 4x4 aj ked len pri presmyku nie premanentny pohon. Drzim palce pri vybere!

andrejo
3. bře 2011

@petal odporucam pozriet si test na sme. Galaxy je velmi fajn auto u mna ma jedinu nevyhodu (nema posuvne dvere). http://auto.sme.sk/c/5727337/testujeme-galaxy-a...

andrejo
3. bře 2011

@miika mozete este upravit garaz 🙂 .. my sa chvalabohu vojdeme aj s truhlou do garaze dokonca aj otvorit ju mozem, ale to uz relativne tesno. Truhla je super vec ja teraz hladam siroku a tak vysoku aby som do nej zmestil zlozeny kocik.
akoze aj dovolenku zvladame v kufri nasho auta s kocikom ale predsalen pomoze. Nam sa ale osvedcilo ze je jedno aky velky kufor a kolko miesta v aute, vzdy ho nabalime do plna.

juliap
3. bře 2011

@andrejo tak trafene presne nase 3 co mame vo vybere galaxy, scharan a alhambra ... mne je tiez ten ford sympaticky, dokonca teraz u nas maju v jednom bazariku 2 take celkom schopne, len mm nema cas so mnou skocit omrknut, tak sa chystam s kamoskou tam ist a potom s nasim mechanikom, nech poriadne pokuka ... bojim sa hlavne, aby to nebolo auto niekde zo zaplavenej oblasti a poskodenie sa moze objavit aj po pol roku a potom co uz ...

andrejo
3. bře 2011

@juliap no pripadne mi napis IP ze kam idete pozerat. Napisem ti tam pripadne kde sa da relativne jednoducho zistit ci mohlo byt zaplavene. To si take veci ktore mozes uhrat ze chces vidiet vnutri ake ma potahy a kufor a tak.

miika
3. bře 2011

@andrejo potom daj vediet aku truhlu si kupil, pretoze ja vobec neviem na co mam pozerat...co je dolezite mat - clovek az pri pouzivani nejakej veci zisti co je podstatne a co nie...

andrejo
4. bře 2011

@miika no my mom. mame truhlu. Podla mna je len par veci ktore mozes sledovat a podla ktorych rozhodovat.
- povolena max. rychlost (kvoli aerodynamike u niektorych modelov obmedzene)
- velkost (rozmery vonku aj vnutri)
- zariadenie vnutri (upinacie pasy, adaptery na lyze a podobne sa dokupuje ale nie ku vsetkym take nieco existuje)
- otvaranie (obojstranne, pripadne len na strane spolujazdca a somzrejme kolkobodovy je zamok a podobne)
- uchytenie truhly (do drazok priecnikov alebo na stare hranate priecniky)
- a najdolezitejsia vec, dizajn cize farba a vzhlad truhly 🙂

miika
4. bře 2011

@andrejo su nejake pravidla, ako by mala byt velka truhla v porovnani so sirkou a dlzkou strechy? aj kvoli aerodynamike? niekde som citala ze by truhla nemala vycuhovat nad hranu celneho skla, ale mnohe auta s takou truhlou vidim jazdit. Vsade vidim auta s truhlami Thule, aj v obchodoch su len tieto, asi je to dobra znacka, nemam preco hladat inu?

andrejo
4. bře 2011

@miika Thule je jeden z tych lepsich vyrobcov aj ked aj oni mali niektore vyrobky co sa stiahli z predaja. No dlzka truhly by nemala za idealnych okolnosti presahovat zaciatok celneho skla (dole pri kapote). Inak nejake speci obmedzenie nieje. Je este na zvazenie fakt ze niektore auta maju vyssiu nosnost strechy (napr. 75/100kg oproti standard 50kg) preto sa oplati mozno pozerat pri takom aute aj na vyssiu nosnost boxu/truhly. Napriklad ja mam nosnost 75kg a ked pripocitam nosice + box tak mam este moznost nalozit do boxu cca 50kg (jeho max nosnost). Su ale aj boxy co maju vacsiu nosnost ako 50kg.
No a co sa vyrobcov tyka tak je ich viac na vyber, ja napisem len par z ktorych by som ja vyberal: Atera (vyraba boxy a nosice pre Mercedes), Thule, Neumann, Kamei, Mont Blanc, Jetbag a Hakr. Hakr je ceska firma a Jetbag je cenovo tiez nizsie ako Thule. Takze treba zvazit a napriklad aj podla toho co hladas, Pre nas Thule spravnu velkost boxu nema takze budem hladat u inych znaciek. Momentalne mame Hakr zdedeny po rodicoch a sluzi v pohode na dovolenky aj v lete aj v zime no komfort ovladania nieje na takej urovni ako Thule ale aj Jetbag a podobne.

petal
4. bře 2011

andrejo, dik pozriem ten test, manzelovi sa tiez na sharanovi pacia tie posuvne dvere.

andrejo
7. bře 2011

@petal inak bez nejakej prehnanej propagacie ale posuvne dvere ma teraz vo Forde tusim novy C-Max a Grand C-Max. Tie su ale velkostne na urovni Scenica takze o trosku mensie ako Sharan a Galaxy. Inak Ak sa manzelovi paci Sharan tak mu ukaz Seat Alhambru ta vyjde o nieco lacnejsie a mozno bude stacit. Ak chcete lepsiu vybavu tak potom asi skor Sharan.