Starostlivosť o miminka u iných kultúr

aniska
21. lis 2007

Jee, tak ma napadlo, co tak stwaraju so svojimi miminkami Eskymacky, Africanky, Indky... Ako sa hrajus detickami ako im spievaju. Hlavne v prvych troch mesiacoch. A hlavne teda este tradicne, kym k nim neprisiel McDonald🙂) Kto pozna nejake fakty, odkazy, piste🙂)

lottie
21. lis 2007

já můžu akorát říct, že v těch necivilizovaných kulturách nebývá otec u porodu, takže to není návrat k tradicím, jak by si někdo mohl myslet, ale naopak, civilizační výmysl 🙂 ukážou mu mimi až když je na světě, rodí se s bábou, mámou, případně další zkušenou eskymačkou😀
a řekla bych taky, že eskymačky, afričanky a indky spí s dětma v jedné posteli a nosí je všude s sebou. Ale jistá jsem si tím jenom u Afričanek, od Egypta po JAR, u Eskymáků jsem ještě nebyla 😉

r123
21. lis 2007

lotie teda já si ani nedoážu představit jak ty chuděry eskymačky rodí v těch kožešinách zabalený.to jim pak musí trvat docela dlouho než vůbec to mrně v té chuchly najdou!!! 😀 jo jo afričanky atd...nosí svoje děti pořád na břiše nebo na zádech proto se říká že když nějaká maminka pořád tahá svoje dítě nebo ho nosí v tom šátku tak je jak indiánská babička!a žádný porodnice doktoři,epidurály či něco podobnýho normálka doma v chýši s porodní bábou a hotovo!!vůbec jim to nezávidím!!! 😒 zlatý vymoženosti moderní doby!

kili
21. lis 2007

v iglu je docela teplo, môžu v ňom byť aj nahatý

chechta
22. lis 2007

ahojte děvčátka,
tak nedávno jsem v časopise Florence četla o různých zvyklostech v různých zemích o porodu. Bylo to dost zajímavý - když to najdu tak sem něco hodím. V nějaké kultůře )to se mi moc líbilo) se první měsíc po porodu o vše stará otec a matka musí odpočívat s miminkem a hlavně se nesmí dotknout studené vody 😀 😀 😀 No zkusím se po tom časopise podívat doufám, že už jsem ho nevyhodila 🙂

aniska
autor
22. lis 2007

r123- po mojom porode v nemocnic s nastrihom az po stehno im zavidim prave to "doma v chysi"
lottie- to znelo akoékeby si v Afr bola🙂) inak ja sm tez nemala najmensiu chut mat muza pri porode

chechta
22. lis 2007

aniska - vím, že to sem nepatří, ale i v ČR můžeš rodit doma 😉 a já osobně bych bez chlapa byla úplně vyřízená

lotti tak to sem asi afričanka a nebo indka - páč prcek s náma spí taky v posteli a jak ho někam položím tak hned řve 😀 😀 😀 takže ho taky furt vláčím v náručí 😅

aniska
autor
22. lis 2007

chechta, myslim, ze to co spominas o starostlivosti, ze stara chlap o domacnost v prvych 3 meisacoch a zena len o miminko je v Tibete. To mame aj my doma- tibetsku domacnost🙂)

aniska
autor
22. lis 2007

ako to maju eskymacky poriesene s plienkami ked je tam zima a nemaju pampers? no, ale ak je v iglu fakt teplucko ze by mohli byt nahati tak nic, ale ked by nie, tak to by ma zaujimalo.. Lamem si s tym hlavu ale neviem to poriasit.. Nemaju tam ani moc rias zeby z toho nejaku provizornu plienku vyrobili

januskaababoo
23. lis 2007

Beru jako vymozenosti moderni doby, ale navrat k prirode, je navrat k prirode...me se lepe rodilo s moji mamou...partner tam byl taky, v prvni fazi (prvnich 8.hodin, pak mi tam usnul), maminka ho vystridala a byla tam dalsich 9.hodin, a byl to opravdu rozdil...nemusela jsem ji rikat co potrebuju, ona to dleala sama od sebe, mohla jsem se na ni spolehnout jako na zenu, pro chlapa je to vsechno nove...ale nic proti porodum s chlapama.

aniska, taky by me to zajimalo, ale nejak to resit musi...

chechta...stejna situace i u nas, ale uz neresim...a uzivam si to!

johanda
23. lis 2007

aniska, eskymáci praktikují bezplenkovou metodu. Miminko nosí v kožešinovém vaku nahaté a když potřebuje, dají ho vyčůrat - tak jsem to aspoň viděla v jednom innuity natočeném filmu. Matky tam s kojenci asi moc netrajdají a v iglů je fakt teplo.

aniska
autor
23. lis 2007

johanda, ja sm sa tez pokusila o bkm, ale davala sm Matysa cikat dost casto teda, aj 2x za hodinu, a kludne aj castejsie. Nviem ci som si to len namyslala alebo mu to ozaj zachladzovalo i ked sme tam mval 20-24 stupnov), tze to byv iglu museli mat teplejsie ako u nas🙂)

markeeta
24. lis 2007

Ziju hodne na severu, lidi si mysli, ze mezi eskymakama, ale to neni pravda.
O eskymacich vim to, ze kdyz se mimi narodi, tak ho nechaji nahateho venku a kdyz prezije den, tak je hoden byt prijat do spolecnosti. Muzu vam o tom najit vice informaci. Muj pritel byl jako fotograf v Gronsku a je velice zajimave slyset, jak tam zijou. Dneska pravy eskymaci zijou jen na severu a v poskrovnych poctech. Danove tam prinesli nasilnou civilizaci, ktera znamena jen to, ze je tam vysoka nezamestnanost, alkoholismus, incest atd.
Jeden eskymak mu povidal, ze ma 16deti s jednou zenou. On se ho pta, jak to delali se sexikem, kdyz vsichni byli v jednom iglu. On, ze proste pred detma a oni to pak delali mezi sebou. Jim to prijde uplne normalni.

Jinak ziju teda na Islandu, jsou to civilizovani lide, ale abych vam rekla zajimave odlisnosti:
- na miminko nemluvi, prislo mi to hodne divny. Nakoji, daji dudlik, odlozi a tim konci. Dite prospinka cely den v kocarku, i v zime a v desti.
- deti pojmenovavaji az pri krtu. Se mnou rodila pani, co porodila prirozene 5kg holcicku a vsichni, kdo je prisli navstivit, ji rikal obrik. Chudak dite, nevim jake dostala prave jmeno. A to s ni jeji manzel nechtel byt u porodu, cekal venku na chodbe. Ja bych se bez toho svojeho neobesla. My kdyz jsme dostali krestni list, tak se nas ani nikdo nezeptal, jake ji chceme dat krestni jmeno. Hlavne, ze dostala osobni ID cislo. Tohle mi prislo, jak nekde z koncentraku.

Slysela sem o tom, jak ve Finsku nechavaji deti vybrecet. Nikdo to nechce poslouchat, tak ho odvezou nekam kocarem daleko od obydli, tam dite rve, kdyz se nezakucka a nedejboze se stalo fakt neco spatnyho, tak casem pochopi, ze nema cenu kricet, protoze mu stejne nikdo nepomuze. Tohle se ty deti tam musi ucit hodne rychle.

To, ze se musi muz o svou zenu starat mesic po porodu me prije jako fajnovej zvyk. O me se muj pritel staral 3tydny, protoze jsem byla uplne mimo. Ja byla rada, ze malou udrzim u prsa a na odrihnuti.

haluskacz
24. lis 2007

aniska,

o tech eskymacich a bezplenkovani jsem cetla. Delaji to uplne stejne jako Africanky, Indky atd., zkratka narody tady vzpominane. Dite porad nosi a davaji ho vycurat, kdyz chce. U techhle narodu to neni zadna veda, delaji to naprosto intuitivne, dite matku nepocura (ani nepokadi). To jen my "civilizovane" uz tohle bohuzel neumime.

haluskacz
24. lis 2007

markeeto,
to je fakt sila. To by stalo za clanek, jak to dopada, kdyz se nasilne zcivilizuje narod. Hrozne by me zajimalo, jak to tam chodilo jeste pred prichodem civilizace a co se vsechno zmenilo. A hlavne, jestli se zmenil ten pristup k diteti. Nemluvit na dite a nekam ho odlozit, to mi prijde fakt divny a neprirozeny.

markeeta
26. lis 2007

haluska: kdybych vedela, kam takove veci poslat, tak to klidne napisu, akorat ja jsem tam osobne nikdy nebyla, znam to z vypraveni

ja se vam omlouvam za faktickou chybu. Puvodni eskymaci nenechavali dite nahate venku, to by neprezil nikdo, ja ani 10min . Uz od narozeni je nechavali otuzovat tak, ze je nechali nahate v iglu. MP kdyz prijel do gronska, tak to bylo v srpnu, kdy vrcholilo leto (je hrozne kratkoucke), venku 8st a decka se cachtala v oceanu mezi krama ledu. TAkze oni fakt musi byt otuzili uz od malicka.
Nikdy me nenapadlo, ze pouzivaji bezplenkovu.

Tady na Islandu jsou si pribuzni velice blizci, ale komunikace mezi nimi je celkem na bodu ledu. Ja jsem potkala tady dost maminek a fakt na ty miminka nemluveji.

kili
26. lis 2007

markeetko, to je fakt chyba, rozdiel snáď 30stupňou 😀

k tomu nehovoreniu na deti.
nedávno som videla dokument o správaní zvierat (tuším Zvieratá nám podobné na Spektrume) a bolo to venované hrám. Ten istý druh opíc, ktoré jedna skupina žila na miestach, kde neboli moc prívetivé podmienky, tak ich mláďatá sa moc nehrali. Druhá skupina žila vo veľmi priaznivých podmienkach, kde mali dostatok jedla a mláďatá boli omnoho hravejšie a robili kúsky, pri ktorých riskovali život. Vedci sa dovtedy domnievali a stále je taká teória, že hra slúži k učeniu sa zručností potrebných do života, ale tento dokument sa zameral skôr na to, že hra je podmienená tým, že ak zviera nepotrebuje vynaložiť energiu na získanie potravy, tak potrebuje v živote nejaké iné vzrušenie a tým je hra. Keď si zoberete zdomestikované zvieratá ako psi a mačky, tak tie sú hravé aj v dospelosti. Myslím, že táto nová teória má niečo do seba.
Píšem to sem preto, lebo to, že sa v niektorých oblastiach nerozpráva na deti môže byť podmienené ťažkým životom. Pre Island to už síce neplatí, ale len donedávna to tak bolo. Tak isto je to aj v Afrike, že na deti norozprávajú.

markeeta
27. lis 2007

kili: ta teorie ma neco do sebe. Rekla bych, ze tady uz se to proste prenasi z generace na generaci.
Ono kdyz si reknete, proc mluvit na mimino, stejne nam nerozumi. Jenze ono je to dulezite hlavne pro jeho socialni vyvoj a vyvoj reci.

aniska
autor
27. lis 2007

markeeta - to je bomba! 😲 😲 napis o islandskych zvyklostiach viac!!
ju a tak ma napadlo, ako su na tom s pohybovym vyvojom, ked su tie deti len ulozene v kocariku, to s nimi ani nikto nepasie konicky? a nemaju s toho otlacene chrbatiky, ked ich ani nikto nepolohuje?

chechta
27. lis 2007

mě teda příjde nepřirozený nechatz dítě někde vyřvat - to je fakt divný - chudatka dětičky 😒

haluskacz
29. lis 2007

markeeto,
a nemohla bys presvedcit svuj zdroj informaci o detailnejsi popis? Hlavne mi jde opravdu o ty zmeny zpusobnene nasilnym zcivilizovanim, nejake objektivni srovnani. Napisu do IP