Stěhování na maloměsto. Jaké jsou největší výhody/nevýhody?

hani_na
19. lis 2022

Máte za sebou někdo stěhování z velkého města na malé nebo na vesnici? Jaké jsou největší výhody/nevýhody? Pro nás je největší motiv zahrada pro děti, větší klid oproti paneláku. Jako největší nevýhodu vidím dojíždění, menší dostupnost kroužků pro děti a hypotéka, kterou teď nemáme. Pracuju a budu pracovat na remote. Auto máme jen jedno, ve městě ho nepotřebuji.

janule0123
19. lis 2022

@hani_na co znamená velké město a co malé? 🤩

janule0123
19. lis 2022

To stejné s vesnici.. je malá vesnice bez ničeho a větší vesnice co má “skoro” vše …

hani_na
autor
19. lis 2022

@janule0123 z krajského města do městečka 3,5 tis. obyvatel (10 km vzdáleného) - škola, školka, doktor, pošta, zásilkovna, menší potraviny, s výstavbou na několika místech, takže reálně přibyde asi tis. obyvatel, tak se zlepší i infrastruktura. No, asi jsem si odpověděla😁

vikinkav
19. lis 2022

Za me jednoznacne lepsi dum a zahrada nez panelak, pro deti i pro dospele, pro psychiku. Tim nechci nikomu hanobit zivot v byte, jen osobni preference ☺️ My se stehujeme taky kus od mesta do domecku, budeme dojizdet, ale to me netrapi, muzu pak vyhledove jezdit i mhd a tam si cist/poslouchat hudbu. Deti se budou za par let samostatne pohybovat kde potrebuji. Za to dojizdeni nam to stoji.

barumrallyebum
19. lis 2022

Na vesnici rozhodne nemusi byt vetsi klid. Sousedi vam sice nebudou dupat nad hlavou, ale muzou furt sekat travu, rezat drevo, mit stekajici psy, smaradlave slepice...navic v zime smrad z kominu, obzvlaste letos to bude vyzivne. je to hodne individualni. Neni vesnice jako vesnice. Ja jsem tym mesto. Prestehovala jsem se z Prahy do centra mensiho mesta a jsem max spokonena. Nejdulezitejsi je pro me velky byt, pesky se dostat do obchodu, skoly a prace, mit pobliz hlidaci babicky a to u nas ve meste mam. Zahradu mame taky, ale moc ji nevyuzivame.

barumrallyebum
19. lis 2022

A btw autobusove spojeni z vesnic do mest je u nas v regionu katastrofa. A furt sedet v aute.. :-/

dvacka20
Autor odpověď smazal
Zobraz
shirilka
19. lis 2022

@hani_na Pocházím z vesnice, žila jsem 10let v Brně a pak se na vesnici zase vrátila, je tu cca 3t obyvatel a základní vybavenost je slušná. Nelituji, že jsem ve městě nezůstala, občas mi chybí služby typu dáme jídlo nebo dovoz potravin ale jinak plusy převažují.

konidana
19. lis 2022

@hani_na jsem prazak a z prahy na male mesto jsem sla rada. Praha je moc mega. Na malém meste je vse dostupne a u nosu. Skolka, skola, zakladni obchody. Deti si vsude dojdou samy. Kino a kultura tedy moc ne, ale to mi zas tak neva. Vadil mi prechod z domku se zahradou do malého bytu v panelaku. Ale zas mame panelak hned u lesa, coz je super a tu zahradu to aspon trochu nahradi.

eviicka
19. lis 2022

Tohle má každý jinak, a každé misto je jiné. Já šla z krajského města do mini vesničky za manželem a každé má svoje vyhody i nevýhody. Umím si představit spokojený život na obou místech.

moudivlacek
19. lis 2022

za me mega minus, ktere vnimam az s ditetem, je dojizdeni, nejen prace, ale i skola, krouzky atd., pokud to prebije ten domek a zahradka, pak v pohode

janule0123
19. lis 2022

@hani_na jsem z vesnice ve které chybí snad jen supermarket😂 je tu vše včetně montessori dětské skupiny 😂dost kroužku jak pro menší tak pro větší … samozřejmě vyber zuzený… do přírody kousek… dost matek i děti v podobným věku… takže tam bych v klidku šla ikdyz bych tam neměla vazby … jinak bydlela jsem v Praze, Brně, Olomouci .., z pohledu dospělého super 🤩nakonec jsem se přestěhovala za manzelem na menší město něco k 50 tis obyvatel .. práce stále v krajském městě … první byt a pak dům… byt je super ze můžeš vyletovat, uklizeni za chvilku.. na dům už sežere dost času… takže není tolik protostoru na vymýšlení … ale pocitově ikdyz jsme třeba nemocny, nebo venku hnusně, takový lepší příjemnější ..můžeš vybehnout jen na chvilku ven … v létě trosku prudí sousedi protože jsou na minizahradce pořad a jsou takoví hiucnejsi party sousedi … ale nemenila bych za byt .. vklidku si sednu na zahrádku i s návštěvou, mužů se jít vyvetrat i “aktivne” coz me ba… nějaký to posekani trávy, pohrabani listí.. a co je proste potřeba … v zimě uděláme sněhuláka a hledime na nej z kuchyně 😂takže srovnání jedna 😎 jak to popisuješ tak tam bude zajištěno cca vše, i nějaký ty kroužky, jen vyber omezenější, dojdou si časem všude sami a nebudes otrok taxikář .. a asi bych byla i víc v klidu, než pouštět děti do “velkého městě” s mega provozem, tramvajemi,.. velký město a jeho možnosti si bude moct užit s vysokou třeba 😂na začátek krajského města to máme asi 10minut ..což někdy projezdis jen MHD po městě … takže zas žádná hruza .. ale priznavam, ze nevidím reálné ze dobehnu z krajského města z práce, vyzvednu ve skolce a pojedu tam zpět dvakrát so tydne na nějaký kroužek 😂 co me tu chybí jsou kamarádi … v rámci covidu jsem se moc neměla šanci seznámit s jinyma matkama😂😂s podobně velkyma detma.. pokud půjdete do “nové” zástavby, viděla bych jako benefit dost mladých lidi s detma

biedronka10
19. lis 2022

Co máš na mysli ten pojem klid?? Jen abys nebyla překvapená...mě to uprimne rozemsalo...klid na vesnici takový jaký si představuješ fakt nečekej, abys nebyla zklamaná....klid určují lidi a na ty nevíš nikdy na jaké narazis, co vesnice to úplně jiná komunita a jiná mentalita. Mohla bych vyprávět.....mám opravdu bohaté zkušenosti a to jak s městem, městysem, vesnici tak i osadou...

biedronka10
19. lis 2022

@barumrallyebum a nejen to. Pokud zavítas mezi zakomplexovane sousedy, co tě od začátku nevezmou mezi sebe, tak se obvykle máš na co těšit....

biciklissie
19. lis 2022

Za mě strasne záleží na tom, co v té vesnici nebo málem městě je za zázemí, občanskou vybavenost. Tedy školka, škola, pošta, lékárna, nějaké základní obchody, doktoři, atd. A aby poblíž bylo větší město. Prostě aby se ty děti nemusely nikam vozit nebo minimálně, než to zvládnou samy. Pokud ano, tak za mě super.

janule0123
19. lis 2022

@biedronka10 tak na ty sousedy můžeš mít smolika i ve městě … a větší šance ze budeš mít nějakýho tydýta na bytě za souseda když mas třeba další 4byty na patre…

berenika39
19. lis 2022

Možná to můžu porovnat - odešli jsme z centra Prahy z bytu u magistrály v úplném centru, bez šance zaparkovat u domu - xx krát stovky metrů vláčet nákupy, dnes tedy modré zony, platit, v létě všude smrad a psí dárečky, jít si zaběhat - tramvají... pokud chceš přírodu - jedeš autem někam, výhody - pro dítě možná snadná dostupnost - školy, sportu, pak třeba jídlo - všude restiky.
Odešli jsme 25 km od centra do malé středočeské vesnice. Máme tu jeden obchod - výborně zásobený, na nouzovku - super. Sousedi - možná diskutabilní - ale měli jsme kliku. Hospoda přes ulici - hodně dobrá, jídlo pecka, nechodíme často, ale hodí se. Ráno sednem do auta - jedem se synem do Prahy - práce, škola, kroužky, odpo sednem do auta a jedem domů - do absolutního klidu. Zahrada, od dubna do října jen venku - jíme, pijeme, postavili jsme bazén, můžeme tu mít psa a kočku🙂. Cesty autem využíváme se synem k dlouhosáhlým dískuzím - vůbec není od věci - máme na sebe čas, nikdo nikam neutíká, řekneme si o končícím dni, naplánujem den, to za ztrátu času nepovažuji. Máme to tak už dlouhých 11 let. Ted je syn v pubertě - logicky chce za vrstevníky - jezdí u nás PID, sedne na bus, kousek metrem a je tam, kde chce.
Určitě rozhodnutí nelituji, naopak, jediné, co by mohlo limitovat - dvě auta jsou nutnost - je to vše jednodušší.

biedronka10
19. lis 2022

@janule0123 to je samozřejmě pravda. Bohužel to nelze predikovat dopředu. No něco jo....zjistit si nenápadně už dopředu názory lidí v okolních vesnicích na danou vesnici. Ono se to nezdá ale i co vesnice to jiná mentalita.

pumpovala
Autor odpověď smazal
Zobraz
pumpovala
22. lis 2022

@hani_na Ahoj, já jsem z města a nevím jestli bych zvládla jít na vesnici. Asi záleží dojezd někam do nějakého města, protože pro mě je důležité mít po ruce obchod, služby a doktory (tím, že mám doma prcka, tak je to dost časté ), ale jako v dnešní době už jde vlastně většina věcí zařídit po telefonu nebo po internetu. Jak nákupy, tak vlastně i doktora no.. takže možná jak píšete, tak to zase až tak špatné nebude 🙂 ale pro děti bych určitě volila barák se zahradou a klid 🙂