Sušička prádla. Co v ní nesmím sušit?

katarina82
18. čer 2008

Určitě tu téma sušička je, ale vyhledávač mi nějak nefunguje a tak projela jsem několik stran a poctivě hledala, leč nenašla, tak jsem založila novou. Vím, že na Modré střeše diskuze je, ale tam nikdo nechodí. No, takže jsem si to tu odůvodnila 😀 😝 a teď k otázce...

Holky sušičkářky, prosím HELP. Včera dorazila moje nová sušička. Vrhla jsem se na praní dcerčiných hadříků, byly to převážně starší kousky na doma, tak jsem je bez rozmyslu šoupla do sušičky. Vysušený krásně, nadýchaný... Paráda. Jenže...
Dneska jsem začala zkoumat naše oblečení a snad na 90% je značka nesušit v sušičce!!!
Dokonce i na těch miminkovských věcech, podotýkám, že obyč bavlněné tričko z Nextu bez jakékoli aplikace a je tam značka nesušit.
Všichni píšou, že suší košile. Přítel jich má fůru a když jsem je prošla, tak jen na třech z nich, je značka, že se můžou sušit, jinak na všech nesušit v sušičce.
Co s tím? Myslíte, že mám některé méně oblíbené kousky "obětovat" a zkusit je tam šoupnout? Na šetrný program s nižší teplotou?

aponchie
18. čer 2008

j amyslim,ze o susickach je neco na modre strese 🙂

len
18. čer 2008

Nesuším - jemné prádlo, jemné spodní prádlo (bavlněný kalhotky s lycrou bez problémů), pletený a háčkovaný věci, speciální sportovní oblečení (Moira a podobně), krajku, hedvábí... Slušný košile vlastní manžel dvě a nosí je tak 2x do roka, takže ty klidně suším na ramínku, obyčejný na doma klidně do sušičky nacpu. Ostatní všecko bez problémů, klidně i silonový punčochy, bavlněný všecko bez rozdílu, džíny, trika, ručníky, povlečení, ponožky... a klidně i na vyšší teplotu, schne to rychleji. Sušičku mám už šest let a za tu dobu mi nezničila jediný kousek 🙂

janculovi
18. čer 2008

katarina-sušička je moc dobrá věc,akorát musíš opravdu dávat pozor co do ní budeš dávat,spíše něž na značku na věcech se dívej jaký je to materiál,já vpráci normálně suším košile,ale třeba jen 3 max 4 a to na ůplně ten nejjěmnější program,my máme třeba speciální na košile,v návodu si přečti jáký program suší na kolik stupnů a vyber ten co má nejmín stupnů a trvá nejdýl-ten by měl být eventuelně nejšetrnější,
ůplně v pohodě suším ručníky,ponožky,obyč spodní prádlo(slipy,trencle,obyč kalhotky)-né žádné kraječky atd,suším obyčejné věci-na doma,tepláky,košile na ten nejšetrnější program,povlečení,prostěradla(užásná věc),

co v žádném případě NÉ(pokud tu věc nechceš mít o 3čísla menší)-podprsenky,košilky hendvábné-saténové,halenky,trička spotiskem,mikiny,svetry,lepší trička,šustakoviny,silonky,bundy,

s tím miminkovským oblečením-s tím nemám skušenost,ale uvidíš že po pár týdnech sama poznáš co sušit můžeš a co ne,ikdyž já už mám sušičku 2,5roku a i ted me něco překvapí,hlavně si přečti návod
hodně štěstí

aponchie-něž něco napíšeš pořádně si přečti to nadsebou

janculovi
18. čer 2008

len tak to gratuluji,já už pár věcí zničila,ale akorát se to změnšilo,takže používat se to dá

gedren
18. čer 2008

Ja to mam podobne jako len. Kdybych se mela ridit cedulkama, tak taky nesusim nic. Bavlnu tam rozhodne soupnu veskerou, no a pak proste s citem - rozhodne ne veci, ktere se uz nejak jemne musi prat (vlna, zaclony a tak..), ty nobl kosile ci halenky taky peru tak jednou do roka, takze necham normalne uschnout na raminku... Vzdycky jsem susila jen na ten drsnej program a taky mi susicka nikdy nic neznicila. Na mimino jsem susila vzdycky vsechno, protoze to je vsechno sekac a pokud se neco znici, tak se zas tak moc nestane a aspon budu vedet, na co si priste dat pozor 🙂

aponchie
18. čer 2008

janculovi jj cetla sem to ,ale co jako?vzdyt tak moc se nestalo ne? 😝

aponchie
18. čer 2008

btw zadala sem susicka na modre strese a vyjelo diskuzi hodne posledni prospevek na ni je ze dneska z 10hodiny 😉

patina
18. čer 2008

Ahoj, já mám sušičku 10 let a suším opravdu skoro všechno. Tak dle mých pokusů nepřežijí: svetry z vlny (z těch může být až oblečení na větší batole 😀 ), termověci od Moiry (značka Craft a Noridica je OK) a odnesla to jedna podprsenka (z velikosti 75C se stalo fakt 0). Jinak vše v pohodě, např. kojenecké věci jsem se rozhodla projet zkušebně všechny, protože se znám a stejně bych je bez sušení raději nepoužívala. Pánské košile jsou všechny OK, zvládl to i Boss.

katarina82
autor
18. čer 2008

Jé, holky, díky moc 😵

Takže mám sušit většinu věcí na tu vyšší teplotu, jo? Ty košile teda zkusím na ten šetrný program s nížší teplotou, zkusím tam dát dvě, nějaké starší, kdyby náhodou 😀

Len, a džíny i ty strečové? Na vyšší teplotu?

Návod jsem četla několikrát, ale tam taky je skoro u všeho ta kytička, jakože šetrně na nižší teplotu. No, budu zkoušet 😎 Stejně nic novýho nemám, tak si přinejhorším trošku obměním šatník 😀 😝

len
18. čer 2008

Jo, jsem barbar 😀

katarina82
autor
18. čer 2008

Tak já nejdřív zkusím nějaké džíny, co jsou mi větší, páč jsem teď při kojení hrozně zhubla, tak kdyby se to nepovedlo, tak ťřeba budou dobré 😀

gedren
18. čer 2008

Jo, ja tam taky susim i gumovy dziny a vsechno uplne v pohode 🙂

papaya
18. čer 2008

já tam cpu skoro všechno,mi nějaký citlivý věci nemáma. Necpu tam svetry a možná přestanu s fleesem,on pak děsně elektrizuje (stejně tak třeba deka). Morirovou mikinu už jsem tam taky dala 😅 Akorát mám podezření,že mi to minule zdrclo manžestrové kalhoty. A nebo nezdrclo a měla bych přestat mlsat 🤐

katarina82
autor
18. čer 2008

A nevíte jak moc je to sušení drahé? Leze to moc do peněz, když se suší všechno? Jen tak trošku přibližně, abych byla v obraze.
Co Len, nevíš? Ty jsi takový technický typ 🙂

papaya
18. čer 2008

Katrin záleží kolik má ta tvoje příkon,nás to odhadem stojí za 2 hodiny sušení 10 kaček. Navíc jí používáme jen když je venku hnusně nebo je obsazený sušák a nebo když jsem líná 😀

len
18. čer 2008

No, záleží, jakou máš spotřebu... My máme tu sušičku dost starou, v tý době byla nejlepší energetická třída sušiček C-D (dneska snad dělají i B, ale žere to pořád dost), takže máme spotřebu, tuším, 3,3 kWh (na vysušení 5,5 kg prádla), což je +- 10 Kč za jedno sušení... Takže zadarmo to určitě není, ale na druhou stranu pokud si mám v zimě vybrat, jestli mi bude od sušení prádla plesnivět byt, tak to zase není nic, co by nás zruinovalo 😉

katarina82
autor
18. čer 2008

no my máme taky C, myslím, že taky 3,3kWh. Ona je ta sušička odvětrávací a jinou než C jsem teda neviděla. Jen kondenzační jsem viděla myslím jednu i v A, jenže stála kolem třiceti litrů a to se mi teda nevyplatí, dát za sušičku o 20 tisíc víc a ušetřit na jednom sušení pár korun, to by se mi možná vrátilo přinejlepším za deset let 🙄 A ty odvětrávací suší prý rychleji než kondenzační, tak uvidíme 🙂

janah.
18. čer 2008

Já mám sušičku 4 roky a protože nemáme kde sušit, běží furt. Suším vše, kromě silonek a opravdu těch "super" pár věcí, co nedám ani do pračky. Podle mne to chce spíš vychytat jak moc suché to máš vyndat, aby to bylo to pravé. Ale možná, že ty nejnovější modely umí už i tohle. To moje dáma v nejlepších letech teda ne, ale už jsme se sehrály 😝

valkyrija
31. srp 2013

Tak já si teď budu pořizovat sušičku třídy A (ale i tak to žere 😉 )... ale jinak mám se sušičkou docela dost zkušeností. Je pravda že v sušičce nesuším již některé jemné prádlo, sice se mi nic nezdrclo krom jednich obyč kalhotek, ale mám tu zkušenost že se mi odbarvila v sušičce podprsenka. Některé barvy prostě procesem vysokého tepla pouští, tak že určitě nezkoušete červené prostěradlo s bílými ručníky 😉 😀 jinak pro sušičku platí cca to co pro pračku, co pereš jinak asi budeš i sušit jinak, když prádlo pereš na 60+ a přežije, 100% přežije sušičku na nejteplejší program, u prádla na 40, to chce občas zpřeházet dle citu co přežije to nejdrsnější a co vypadá že by bylo lepší sušit jiným způsobem, u prádla 30 až 0 stupnů v pračce, buď sušit na sušáku a nebo dát ten nejstudenější a jak zde píšou nejdelší, čili nejšetrnější program.

Taky nedoporučuji trička s potisky, některé přežijí ale některé se doslova odlepí rozdrobí a přilepí se ti zpět ale na jiné prádlo. Vše co má na sobě užité jakékoliv lepidlo, určitě do sušičky ne... mívám problémy s nalepenými kamínky, flitry, atp...

A spodní prádlo někdy ho suším někdy ne, záleží na tom co mi zkušenost ukázala že prošlo a naopak co neprošlo, to lepší suším v sáčku na praní. Ale 100% nedoporučuji, většinou pak i rychleji odchází (nemluvím teď o bavlně), ty umělotiny co v sobě mají to dost často blbě nesou a když už to snesou tak ne moc dlouho 😀 největší problém je asi ta silonová krajka. Nemluvě o občasných materiálech použitých, vč. barev a výplní - u toho prostě člověk nikdy neví. Pokud sušit, vysloveně doporučuji sušák.

Já spíše mám problém že když do sušičky narvu pouze prostěradla (klasická nenatahovací) tak vyndám kokon nahoře suchý a uvnitř mokrý. A to ta sušička tomu může natřásáním předcházet jak chce :D

ivca_dol
16. srp 2014

Pridavam se s doplnujicim dotazem k teto diskuzi - muzete mi prosim nekdo zkusenny rici jak je to s potisky? Manzel ma potisk naprosto na vsech trikach. Dekuji

markyf
6. led 2016

obnovuji tuhle diskuzi 🙂. Jak je to tedy s těmi potisky? Přijde mi, že skoro všechny dětská a pánská trička, co máme, mají potisky.

cottie
7. led 2016

@markyf Já suším i věci s potiskem, akorát naruby - vlastně to i peru naruby 🙂

kru_pa
7. led 2016

Já prádlo neotáčím, jak se svlíkne, tak se šoupne do pračky a jak se zašmodrchá v pračce, tak jde do sušičky. Zatím jsem s tím neměla problémy, nová trika s potiskem jsou stále s potiskem, ale u starších zděděných věcí potisk mizí (celkem rychle se odrolí). Nové věci většinou do sušičky jdou a asi i ty potisky jsou vychytanější a odolnější. @markyf

brunetka11
8. led 2016

@markyf Nová nebo drahá trička do sušičky nedávám. Vysuším je na věšáku, obzvlášť u dospělých se pak potisk láme. Ostatní obracím naruby. U dětských pyžam z Lidlu se mi párkrát stalo, že se to slepilo nebo i přilepilo k jinému. Dál už neriskuji.

meiem
10. únor 2016

Já teda suším skoro všechno, cedulky nezkoumám. Říkám si že co nepřežije sušičku, by se u nás doma stejně nenosilo, protože bych to nevyprala a nepověsila... Nesuším tam akorát drahá sportovní trika, ty z Lidlu a pod tam šoupnu uplně normálně. Suším tam i krajkové prádlo , miminkovské věci s potiskem (a ty ani neobracím rubem nahoru) a přežilo vše a bez ujmy. Sušila jsem i péřovou bundu a taky bez problémů (kvuli těm jsme si sušku koupili). Nastavení taky moc neřeším, suším vesměs na jeden program nějáké jemné prádlo či jak se jmenuje. Pouze ručníky, ložní prádlo a to peří suším na jiný program. Sušičku máme celkem novou, tak možná už jsou šetrnější.

dana3262
11. únor 2016

Susicka nejlepší!! Susim všechno krome plavek, asi bych tam nedávala gumové kalhoty proti dešti, nedávám tam ani softshell kvůli vlastnostem a nedávám tam ani merino prádlo, kterého máme hodně. A to je ms otázka: máte s tím zkušenost? Jedno tričko máme úplně rozdrbane a mám obavu, že že susicky, ale nevím..
Jinak perovky super. Susim i sousedkam 🙂 pěkně tenisaky dovnitř a jedem..

zoot
12. únor 2016

Ahoj holky, prosim vas, jak susit detske obleceni - takove to plysove chlupate. Samozrejme je na nem napsano, ze do susicky nesmi. A ja toho mam dost vypujceneho a nechci to znicit.

caboonek
12. únor 2016

@zoot davam na jemny program a v pohode

meiem
12. únor 2016

@zoot taky davam na jemno se vším ostatním dětským a přijde mi ze ty sametkove věci jsou v lepším stavu než když jsem je koupila na bazaru a ty nové vypadají porad jak nové

zoot
13. únor 2016

@caboonek
@meiem diky, holky, vcera jsem to prubla na bavlnu do skrine a v pohode 😀 Akorat je z toho teda strasna spousta vlaken na filtru, bojim se, aby ty oblecky casem uplne nevypelichaly...