Těhotenství, studium, zaměstnání. Valí se to na mě

jana.1
29. pro 2006

Chodím do práce v Praze, pokud mě neodveze partner autem, trvá mi cesta přesně hodinu - 4 přestupy, narvané metro, autobus a tramvaj, vydýchaný vzduch, připláclá na dveřích nebo v lepším případě visící na tyči se tam nakonec dobelhám. Do práce jsem chodila dříve velmi ráda, dělala jsem dobrovolně přesčasy, dost jsem s tím, co dělám, pohla. Panuje tady ale jakási firemní nekultura - mírně řečeno, takže to po třech letech dospělo tak daleko, že jsem alergická a naštvaná hned jak ráno vstanu. Dělám teď už normálně 8 hodin denně, každý den do půl páté, takže se domů dostanu v půl šesté. Co se týče pohybu, žádný nemám, protože furt sedím. Občas se přemístím a sedím v jiné části Prahy na nějaké schůzce.
Pak také dělám o víkendech dálkově VŠ stylem, že jezdím přes 100 km do Hradce Králové (teď už snad protáhli dálnici, uvidím, jaká bude, ještě jsem po ní nejela). Nemám žádná zkoušková období v lednu – jak to tak bývá, zkoušky mám průběžně. Např. v listopadu jsem měla 3, teď v lednu budu mít 2. Skripta dostanu až na přednášce. Přednášky jsou také průběžně, takže se stává, že je přednáška a za tři týdny zkouška okolo které jsou ale naplánované mezitím další zkoušky. Naposled mě naprosto vyčerpala mikroekonomie (poslední ze série tří zkoušek) a teď mě přesně za týden čeká statistika. Ještě jsem jí ani neviděla. Na denním je to určitě pěkný záhul, ale zase jsou každý týden pravidelně přednášky a cvičení. Člověk to pak při učení nevidí poprvé a není z toho pak tak vedle.
Doktor mě celý listopad nechal doma kvůli hematomu, kdyby to neudělal, už jsem z něčeho určitě vylítla. V praxi to vypadá po celý rok většinou tak, že přijdu domů z práce a tak do jedný do rána se učím v presu. Samozřejmě to tak není každý týden. Dovolenou jsem si v podstatě vybírala pouze na učení. Takže opravdovou dovolenou jsem měla 1 den v květnu a 2 dny v červenci – to jsme jeli do Českého ráje.
Školu přerušovat tak nějak snad ani nemůžu, jednak jí chci dodělat – alespoň Bc. Jsem ve druháku a je mi 26 a hlavně ještě nejsem na řádném studiu. Obor, co dělám, je pouze denní. Dálkově jde jen to, že člověk nastoupí na placený kurz celoživotního vzdělávání a po třech semestrech může být přepsán na řádné bezplatné studium, ale musí mít průměr do dvou celých a do určitého termínu musí mít hotové všechny zkoušky. Průměr mám po těch třech semestrech skvělý, ale teď v lednu, což je ten rozhodující měsíc, mě vyrazí a celá ta snaha byla marná a peníze v luftě.
Omlouvám se za ten román, ale připadá mi, že se to na mě nějak valí a to psaní mi pomohlo.

teres
29. pro 2006

Ahojky, já mám 20 a chodím ještě do 4.ročníku střední školy. Přestupovala jsem tak proto. Za týden mám mít mimi a škola jde tak nějak bokem. I když mám individuální plán a chodím na zkoušky, na učení mít moc času nebudu. Už tak mám uplně jiný myšlenky než na školu, takže vůbec nevím jestli to dodělám. Chtěla bych, ale mimi je přece jenom teď nejdůležitější. Mám dobrou tchýni i mamku, ale jsou mladé a chodí do práce, ze které nemůžou odejít, takže je to všechno na mě. Pomůžou mi, to jo, ale jinak celý dny budu muset sama. Říkám si, že to s tou školou nějak dopadne, ale fakt nevím. No, uvidíme, třeba bude mimísek hodný a já budu mít spousty času na školu 😉 Já to zvládnu 🙂
Pa

lamia
29. pro 2006

Jani, Teres - taky mám v poslední době pocit,že nějak těhu dohromady se školou nezvládám,chodit na stáže a přednášky ještě v celku jo, ale učit se u toho na zkoušky mě totálně ničí a přitom už mi do konce školy tolik nechybí,ale asi toho už moc před porodem nezvládnu, tak taky jako vy doufám,že to půjde i s mimískem, to učení...pořád nad skriptama chrním,to co bych normálně šprtala hodinu mi zabere dva dny, na nic se nesoustředím a hlavně, jakmile se trochu dostanu do stresu,tak mi začne tvrdnou bříško a po zk na začátku prosince se mi zkrátilo hrdlo,tak to nechci moc pokoušet...no ještě mám teď rozšprtáno na jednu státnici a pak už to asi zabalím a do porodu jen prolenoším...teda pokud se teď vůbec dostanu k tomu,že na tu státnici půjdu 😝

teres
29. pro 2006

Zbytečně se Lamio určitě nestresuj!! Jestli se ti po zk zkrátilo hrdlo tak to fakt nepřeháněj a pěkně odpočívej, to je teď pro vás dva nejdůležitější 🙂 Držím pěsti!!Pa 😉

lamia
29. pro 2006

Teres - díky, jen mě ještě pořád drží ta lákavá představa,že pokud bych ještě tohle a tohle zmákla,tak o to víc klidu a času pak na mimi budu mít,no, prostě uvidím,jak to půjde...taky držím palce,ať v pohodě s miminkem dostuduješ!

lamia
29. pro 2006

Jo a když vidím Tvůj týden těhu,tak teď bych měla hlavně držet palečky na pohodový porod,viď? Tak držím! 🙂

jana.1
autor
29. pro 2006

Holky, oběma vám gratuluji. Za chvíli už přiletí čáp. 🙂 😉

lamia
29. pro 2006

Jani - díky, ale u nás to bude vrána nebo čápice 😀 😎

jana.1
autor
29. pro 2006

Na školu nemám vůbec nervy, minule jsem otevřela skripta a hned potom jsem s nima praštila o zem. Prý si to mám užívat a chodit na procházky.. 😕 😀
Kdybych alespoň nechodila do tý práce... 🙄 😒 to by bylo jiný kafčo. 😅 🙂

jana.1
autor
29. pro 2006

Tak v tom případě tedy vrána nebo čápice. 🙂 🙂 🙂 Takže gratuluji k holčičce.

lamia
29. pro 2006

Jani - díky, dneska nám to na UZ znovu potvrdili,že nic během posledních dvou měsíců nepřirostlo 😀 😀 Mě chození do školy každý den aspoň pomohlo v tom,že jsem měla docela dost pohybu a byla mezi lidma,ale jinak vesměs po příchodu domů sebou praštím do postele a usnu jak lední medvěd a nenaučím se nic...takže dost chápu,že to máš podobně,ale třeba to teď v tom druhém trimestru budeš mít lepší,to mě přeci jen snad ta únava trochu opustila a aspoň drobet mi šlo i šprtání,ale co začala zima,tak už jsem zas jak spací panenka 😀

vlastule
29. pro 2006

Ahoj holky, koníka už navštěji delší dobu a sleduji, co se tu píše ... Teď se teprve k vám přidávám. Chtěla jsem také založit diskusi "těhotenství a dálkové studium" a teď koukám, že už tu o tom píšete. Já patřím teprve mezi snažilky, ale také pracuji a dálkově studuji VŠ 1. rokem a mám z toho trochu obavy, zda budu mimi a školu dohromady zvládat (otázka je, kdy mimi přijde?). Vám těhulkám držím pěstičky, ať to zvládáte a doufám, že brzy budu mezi Váma. 😵 😵

jana.1
autor
29. pro 2006

Já bych se taky furt válela, pak bych k sobě přisunula skripta a nevnímala bych, co čtu a pak bych usnula - jako včera u filmu A co Bob. Jenže si připadám spíš jako ten psychiatr.
Nechci chodit do práce, nechci se učit, chci mít chvíli klid a ležet, jíst, chodit na procházky, něco dělat - to jo, ale hlavně nic nemuset, zejm. nemuset makat na cizím... 😀
Třeba to v druhém trimestru bude lepší, ale jak tak koukám, tak v třetím zase ne 😀 Pokusím se mít všechny zkoušky za sebou v nejbližších nabídnutých termínech, abych měla před prázdninama klid co nejdřív, pokud ovšem nebudu vyražena.

lamia
29. pro 2006

Jani - to bude v poho, budoucí matku přeci nevyrazej 😀 teda pokud nebudeš jako já, mě ještě před dvěma týdny říkala jedna známá,že si myslela,že jsem jen trochu přibrala,ale vůbec jí nenapadlo,že jsem těhotná 😀 😀

jana.1
autor
29. pro 2006

Vlastule, miminko ti moooc přeju. Co se týká práce a školy, já jsem pracovala a pracovala a ty konce.. nikam to nevedlo. Naučila jsem se nepracovat. Když hoří, tak to zvládnout musím - naštěstí nejhorší to bylo v létě, kdy nebyla škola. Od té doby, co jsem začla chodit do školy, jsem práci nejen nechtěla dávat tolik, ale ani jsem nemohla. Nemůžu ten čas rozdělit tak nějak spravedlivě. Přednost dostala jednoznačně škola a o kolik dostala přednost škola, o tolik se zmenšil můj zájem o práci. Ale při představě, že se domů přiharaším v půl šestý a otevřu skripta se začínám vytáčet. Říkám si, že mám přece miminko, že se na to můžu vykašlat.
Vždyť já měla poslední zkoušku někdy 9. prosince. 16. byla přednáška, pak byly Vánoce a teď zas Silvestr, ale to se musím učit a do toho psát nějaký projekt na zápočet.
Ale zase na druhou stranu mi chybí jen 😀 😖 2 zkoušky, takže většinu mám za sebou a zvládla jsem to. To jo. Spíš mi vadí, že to vůbec musím zvládat.

jana.1
autor
29. pro 2006

Lamia - to teď opravdu nemůžou, pokud se ale nevyrazím sama. Cha! 🙂 😀 Nebo chvíli počkám a pak zase pěkně půjdu na neschopenku. Uvidím, třeba to půjde.

jana.1
autor
29. pro 2006

Lamia, krom toho - oni už to vědí. Musela jsem s kůží na trh. Oni si to totiž stejně mysleli. Já byla na neschopence jednou asi dva dny. A teď 5 týdnů a navíc tam viděli razítko z gyndy. Prokoukli mě hned po Vánocích..., když jsem se musela nechat uschopnit - ostatní totiž taky potřebovali dovču... A to já zas chápu. 😀

jana.1
autor
29. pro 2006

Dnes jedu 100 km za rodiči, aby nám (mně a partnerovi - chodíme do školy spolu, práci máme každý ale svou vlastní 😀 ) tatínek pomohl s tím projektem.

lamia
29. pro 2006

tak to je výhoda/nevýhoda nás jen studujících,já to nemusela nikomu hlásit,ale zas jak píšu,fakt dlouho to nebylo vůbec poznat, takže jsem nemohla čekat ani žádné úlevy 😀

jana.1
autor
29. pro 2006

Lamia, JEN studujících .. 🙂 😀
Ale doufám, že když už to teď vidět je, tak ti všichni pořádně ulevujou. 😎

lamia
29. pro 2006

No, teď už zas jen musím dochodit jednu čtrnáctidenní stáž,tak uvidím,jak budou ulevovat 😀, ale doteď nic,fňuk 😀 😎 Na poslední zk jsem byla v cca 27.týdnu, to ještě nic moc na mě poznat nebylo... 😀 Závidím,že už máš jen 2 zkoušky,mě už toho tolik taky nechybí,ale většina jsou státnice o cca 200-250 otázkách na jednu, tak je to docela záhul a nějak se mi to moc zatím nedaří,se na ně připravit..

adusum
29. pro 2006

Ahojda. dovolte mi, abych se i já podělila se svými zkušenostmi se studiem, těhu a prací...
Vdávala jsem se celkem brzy ( v necelých 20) - nemuseli jsme 🙂 .V témže roce jsem pracovala a současně začala studovat dálkově VŠ( 280km 🙄 ).V letním semestru I.ročníku jsem otěhotněla. Jezdila jsem, dokud to šlo.Studium jsem nejprve nepřerušovala, ale tím, jak jsem nejezdila pravidelně, se mi některé zkoušky nakupily a přerušení bylo jediné východisko.Po roce, po znovuzařazení do studia, jsem pokračovala. Synovi nebyly ještě 3 roky a já (nejen z finančních důvodů) nastoupila zpět do zaměstnání. Byly to asi nejkrušnější roky - studium, práce, dítě, domácnost...ale vybrala jsem si to,musela jsem zatnout zuby...Pomáhali všichni z rodiny, hlavně s hlídáním syna. S tím ostatním jsem se musela pochopitelně poprat většinou sama.Takže se občas nakupila hromada nevyžehleného prádla, doma nebylo super vycíděno,atd.Ani jsem nedoufala, že to nakonec zvládnu...z původních 5 let studia bylo nakonec 6! Ale dneska už jenom vzpomínám.S manželem jsme si po slavnostním ukončení mého studia řekli, že bychom mohli synovi pořídit sourozence.Doufám, že si toho druhého kulíška vychutnám víc 😉 .Držím vám všem palce!Držte se!!!

draga
29. pro 2006

jani jestli ti můžu poradit tak zůstaň v těhu doma a zkus se zaměřit na školu...já jsem do práce dojížděla 30min tramvají a to už pro mě byl nápor na nervy pořád jsem si říkala budu statečná vydržím to ale čím víc byla zima a po ránu tma tím jsem byla otrávenější...na jedné kontorle jsem to už nevydržela a řekla jsem to doktorovi napsal mi neschopenku mám neomezené vycházky a je to pohoda...hrozně moc mi to pomohlo sice nejsem matka údernice ale aspoň mám trochu čas se na mimi připravit...ale možná že tě ta únava přejde ono ten 13tt +- je docela takový nápor tak uvidíš...

bambulka36
29. pro 2006

Ahojky holky, vím úplně, jak se cítíte. Já to taky nějak přestávám zvládat. Chodím do práce a do toho studuju 3. rokem VŠ v Pardubicích. Jsem teď strašně unavená a vůbec nemám chuť chodit do práce, natož se doma učit. Tenhle rok bych měla končit, takže bych měla začít pracovat na bakalářské práci, ale nějak mi to vůbec nejde, jediné, co mám, je osnova. Dál jsem se nedostala. Navíc ještě mám pár přivýdělků jako účetní, takže teď fakt nevím, kam dřív a nejradši bych se na to všechno vykašlala a celé dny jen spala 🙂 Ale co, musíme to zvládnout, ne? 😉

jana.1
autor
29. pro 2006

No, jsme na tom všechny dost podobně. Dálkový studium je hrozný a denní taky, protože tam zas toho většinou chtějí víc nebo to nějak ztěžujou. Z mého pohledu můžu zvládnout 2 věci, ale víc ne. Třeba práci a školu nebo školu a těhotenství, příp. školu a dítě. K nám chodí holky, co jsou na mateřský a všichni okolo si říkají, že sice toho mají hodně, ale do jisté míry si mohou zorganizovat čas lépe, než kdyby chodily do práce, kam se z různých důvodů moc netěší. Já nevím, nemám zkušenosti.

Adusum: nechápu, zvládlas to... Jseš dobrá.

Draga, díky... 🙂 také netoužím po tom být nejsilnější, nejlepší, nezničitelná atd. atd., když mě k tomu něco nebude nutit. Šlo by sice říct, že ženy v různých koutech světa se tímhle vůbec nezabývají. Dělají na poli, porodí ve křoví a za chvíli dělají zase. Ale já takovou dobrou kondičku nemám ani vzdáleně. Mohla bys mi prosím napsat, co všechno jsi tomu doktorovi řekla nebo musela říct, aby na to slyšel a tu neschopenku ti dal.

Takhle to vážně dělat nemůžu a nechci. Příští sobotu mám zkoušku ze statistiky, ještě jsem to neviděla a jeden příklad se prý počítá 4 hodiny bez kalkulačky nebo 15 minut s kalkulačkou, pokud ovšem člověk ví, jak na to. A to já rozhodně nevím. Takže na to mám volno do pondělka, to ještě mezitím musím kouknout na ten projekt, který se má ušít na fondy EU 😕 kvůli dalšímu předmětu, pak už chodím do práce a pak už je sobota. To když to pak nestíhám, tak jsem poslední den vzhůru třeba do 4 do rána. Slyšela jsem od pár lidí, co dělají školu dálkově, že měli skripta od začátku roku a po 2 nebo 3 týdnech přednášky ze všech předmětů najednou a procházeli během semestru postupně jednotlivé kapitoly. My máme přednášku vždy z jednoho předmětu, první někdy během října a poslední letos v prosinci, ale minulý rok jsme poslední přednášku měli někdy na konci ledna nebo snad až v únoru. Do té doby nevidíme skripta a o tom předmětu nevíme vůbec nic. Je to dost přiblblé.
Vůbec mi nejde o známku. Já to prostě do konce ledna musím mít hotové na první pokus, na nějaké opravky není čas. Jinak dostanu osvědčení o absolvování kurzu a můžu jít do háje.
Je mi takhle: 😠 😀 ☹ 😕 😖 😔

jana.1
autor
29. pro 2006

bambulka36, jo jo jo, přesně tak 😀 😀 😀
Já si zas mám zatím jen vymyslet nějaké téma na bakalářku a to už mi bohatě stačí. Vůbec se mi nad tím přemýšlet nechce. Spíš budu přemýšlet nad tím, kdo by mi mohl nějakou půjčit, abych si jí mohla přetvořit. Ale i nad tímhle budu přemýšlet jen možná.

jana.1
autor
29. pro 2006

Lamia, upřesnění: z práce mě vyrazit nemůžou, to se vyrazím dřív nebo pozdějc sama, ale ze školy mě vyrazej raz dva. Neznáme se tam pořádně ani navzájem a učitelé už nás neznaj vůbec. Vyrazej mě úplně v klidu, všechny do toho řádnýho stejně vzít nemůžou. Mám body/nemám body a šmitec. Leda že by byly nějaký finty.

lamia
30. pro 2006

Jana - uvidíš, že to nějak dopadne, prostě MUSÍ 🙂 Já už se teda konce školy nemůžu dočkat, u nás je navíc ta nevýhoda,že když Tě po 6 letech studia vyhodí, tak nemáš ani Bc titul, prostě nic a můžeš se jít tak maximálně oběsit,ale na vyhození rozhodně nejsem, jen se teď fakt dost blbě něco dělá...soustředění a paměť jsou nějak totálně v tahu a do toho příprava věcí pro mimi a ten zimní spánek,co mě přepadl 😀

adusum
30. pro 2006

Jana.1 : Díky... 😉

Holky, já když vás čtu, tak mi je špatně od žaludku - normálně se mi vrací ty pocity, když jsem musela jet "TAM". Výuku jsme měli téměř každou sobotu, jenže já bydlela 280 km daleko a na devátou v sobotu bych se tam nedostala. Jezdila jsem už v pátek odpoleden, dorazila na koleje tak na 20.hodinu a byla třeba sama na pokoji..No, děs.A druhý den ráno přednášky, od 9 do 14- 18 hod.Občas pauza na kafčo(a cígo...).A už to do nás valili...Nastudujte si to a to, literaturu máte v sylabu (většinou se těžko sháněla, tehdy a tehdy odevzáte seminárku, když bude OK, tak se můžete přihlásit na ZK...Fuj!!! Nechápu, jak jsem to mohla vydržet 6 let! ☹

Ale vy to taky zvládnete!!Držím palce! Prožívám to s váma - vím, o čem mluvíte...

lamia
30. pro 2006

Adusum - tak já mám klasické prezenční studium,celých 6 let máme školu fakt každý den, no jak ve školce, stáže (v nižších ročnících cvíka) povinné, většina přednášek taky....a od 4 ročníku do 6 už nejsou zkoušky ve zkouškovém,ale po ukončeném bloku stáží - tzv. blokový systém aneb nejlepší způsob,jak rychle a kvalitně zešílet 😠...v 6.ročníku zas bloky stáží po několika týdnech,kde musíš mít na zápočet 100% účast a splněnou praktickou zk...takže když mi nebylo teď občas moc dobře,nebo jsem byla nachlazená a nechtěla jsem to v těhu přecházet, tak jsem si pak musela stáže nahrazovat...fakt žrádlo...ale dost stěžování, musíme to zvládnout, jsme přeci šikovné ženské!!! 😎

groowy
2. led 2007

jéé, holky, to mě těší, že nejsem sama. Já taky pracuju, dálkově studuje a vlastně bych nejradši jen spala. Jsem v posledním ročníku, na bakalářce jsem ještě nezačla dělat (a to ji mám do dubna odevzdat) a představa státnic mě fakt děsí. Rodit mám v červenci a státnice v květnu a v červnu. To už asi budu mít jiný starosti, než se šprtat. No a teď mám zkouškový a je mi z toho docela zle, v tmhle semestru máme 8 zkoušek 😝 😠 . No snad to nějak zvládnem 😉