Test na toxoplazmózu. Nechaly jste si ho udělat?

honzina
31. srp 2006

Ahoj snažilky.
Mám na vás dotaz: nechaly jste si udělat tento test nebo o něm uvažujete - dřív, než se vám zadaří otěhotnět?

karliii
31. srp 2006

Honzi, pokud máte zahradu, doma kočku - raději si ho nech udělat. Kamarádka, která toxo prodělala, si ten test bude muset před otěhotněním dělat. Je to jistota, jen Ti odeberou krev a bude jasno 😉

honzina
autor
31. srp 2006

A ty si ho necháš taky udělat?

karliii
31. srp 2006

Sice mimi ještě neplánujeme, to až za několik let, ale na 100% si ho nechám udělat. Jsem o této nemoci dokonale informována od kamarádky, takže nic nenechám náhodě.
Vždyť je možné, že jsem tu nemoc také prodělala, i když o tom nevím 😖 Prostě jistota je jistota a jeden odběr krve mě nezabije.

len
31. srp 2006

A není to tak, že když jednou toxo máte, vytvoří se vám v těle protilátky a už ji podruhé nedostanete? Jako třeba plané neštovice, spalničky...
Ale jinak taky souhlasím, že pokud je člověk nervózní, test by si měl udělat, je to jeden odběr krve 🙂 I když netušm, zdali ho hradí pojišťovna 😀

karliii
31. srp 2006

Len, tohle Ti pojišťovna proplatí 😉

V těle sice protilátky máš, ale prý se to má dělat. Toxoplasmoza z Tebe mizí několik let. Proto jsem do druhé diskuze psala, že když to dostaneš, v příštích pěti letech je mít miminko risk. Aspoň pět let to z Tebe "jde". Je to samozřejmě individuální, proto se před těhu dělají ty testy.

len
31. srp 2006

Tak to je fajn, že proplatí 🙂
Čili logicky vzato, člověk by si měl dávat pozor už pět let před otěhotněním 😒 Žádné - teď se začnem snažit, kočka jde pryč!
Jinak jsem teda taky pro testy, i když já počítám, že si je nechám dělat až při těhotenství (to se snad dělají automaticky, ne?) 🙂

honzina
autor
31. srp 2006

No, právě, že ty testy se dělají, až když jsi těhu... 😖 Proto se ptám, jestli si snažilky nechají dělat tyto testy na vlastní náklady ještě před těhu... 😉

honzina
autor
31. srp 2006

To proplácí pojišťovna? Fakt? To slyším poprvé... A kolik to vůbec stojí?

karliii
31. srp 2006

No když půjdu ke své lékařce, řeknu jí, že bychom se chtěli snažit o miminko, ale že se bojíme toxo - tak snad mi vezme krev a pošle ji na rozbor, ne?
Když mi ji bere při každé chřipce a posílá na rozbor, tak tohle je snad více důležité a potřebné...

honzina
autor
31. srp 2006

Karliii, s tím se chodí na gyndu, ne? Nebo k obvoďačce?

len
31. srp 2006

Podle mě nemá toxo s gyndou nic společného 😒
Karliii, potřebné to určitě je, nicméně já v proplácení pojišťoven nevidím logiku, zaplatí ti paralen, ale inzulín si cukrovkář musí platit sám 😖

karliii
31. srp 2006

Nene, obvoďačka Ti to udělá... Záleží, jaká asi je. U té mojí se nebojím, že by mě s tímhle odmítla. Ale člověk někdy narazí na blbce 😖

honzina
autor
31. srp 2006

No vidíte, já bych s tím asi šla na gyndu... 😅

honzina
autor
31. srp 2006

Ale teď mě napadá, že při těhu ti ty testy dělají automaticky - taky na gyndě, ne?

karliii
31. srp 2006

No jo, ale to už je trochu pozdě řešit toxo, když už jsi těhu 😒

honzina
autor
31. srp 2006

Však proto to tu řeším, ne? ...
Myslím, že test na toxo by měla Dr. udělat i na gyn, ikdyž nejsi těhu, když je dělá i při těhu. Ne?

karliii
31. srp 2006

To nevím Honzi. Já být Tebou, zavolám obvoďačce, že bys chtěla vyšetření (odběr krve), jestli jsi úplně zdravá...

lanka
31. srp 2006

Nechci do toho šťárat ale mně je dělali na gyn. když zjistili že jsem žila v domě se dvěma kočkama. A to jsme věděli že otěhotnět můžu až tak někdy za půl roku.
Navíc není to jen kočka kdo je přenositel - taky mizerně umytá zelenina a mám pocit že i málo uvařené maso. Ale to už si nejsem tak moc jistá.
Domnívám se že když na gyn. řeknete že uvažujete o těh. a máte obavu z toxo. a uvedete důvod proč - neodmítnou vám.
A pojišťovna to proplatila. Výsledky trvaly týden.

honzina
autor
31. srp 2006

Lanko, děkuji, že jsi potvrdila moji úvahu. Můžu se zeptat, kolik ten test stál? Díky!

karliii
31. srp 2006

Lanka, je to v podstatě úplně jedno, kde Ti ty testy budou dělat. Kamarádka se takhle kontroluje u obvoďačky, proto ji doporučuju. Ale nejvíc záleží, s jakým lékařem máš lepší "vztah", který bude vstřícnější. A rozhodně ten test doporučuju udělat delší dobu před tím, než se začnete snažit... Měsíc předem už nic nezachrání.

Ty přenositele jsi vystihla správně - kočka, ovoce, maso.

lanka
31. srp 2006

Já nevím - platili to zrovna - běžně se účet nedostávám za lékařské výkony. Ty jo?

macik
31. srp 2006

já jsem byla před týdnem u své lékařky a ptala jsem se jí na tento test. řekla mi, že test se dělá až po otěhotnění, že ji nezajímá stará nákaza, pouze akutní. a taky že většina doktorů už tento test nedělá, ale ona ho dělá automaticky u všech nových těhulek.......taky jsem si myslela, že je to lepší udělat už před otěhotněním, ale ujistila mě, že to není třeba....

ss0000
31. srp 2006

když jsem měla toxo, tak v nemocnici mi říkali, že je možný přenos od kočky, psa, málo tepelně upraveným masem a kontaktem se znečištěnou hlínou...

len
31. srp 2006

Což jest i blbě umyté rajče 😖

lanka
31. srp 2006

Tak to je pak asi co doktor to jinej názor. 😉

ss0000
31. srp 2006

jo, bohužel 🙂 nemůžu říct, že jsem nějaké "čuňátko" a stejně jsem se nakazila ☹ Stejně se říká, že většina lidí toxo ve svém životě prodělá. Blbé je, že to člověk na sobě nepozná. Tedy až na vyjímky - já byla v té době neskutečně unavená a měla jsem nateklé a bolestivé mízní uzliny. Musela jsem být 3 týdny v nemocnici, kde do mě cpali nějaký šílený antibiotika ☹ Ale aspoň už to mám za sebou - doufám, že je pravda, že dvakrát to člověk chytnout nemůže 😖

karliii
31. srp 2006

ss0000, už jsi "za vodou", podruhé to prodělat nemůžeš.

Já tedy nevím, co je to za názor, dělat test až po otěhotnění. Co když toxo dostanu půl roku předtím? To kvůli tomu půjdu na potrat než riskovat postižené mimčo? Kdo můžete, udělejte si test předem...

Jo a přenos od psa možný není 😉

ss0000
31. srp 2006

no tak aspoň k něčemu to bylo "dobré", že už jsem to přetrpěla. Jinak mám pocit, že doktoři sami nevědí, čím vším se člověk může nakazit, protože třeba primářka na infekčním oddělení se mě zeptala, jestli doma jíme syrové maso, když jsem to chytla 😝

len
31. srp 2006

Karliii, jak dlouho probíhá toxo? Týden nebo měsíce? Protože já měla vždycky pocit, že je to poměrně krátkodobá záležitost... A co když bude test negativní, ale já otěhotním až za půl roku? Co když to chytnu do té doby? Mám si tedy ten test dělat každý měsíc před otěhotněním? Čímž ten test nezatracuju, jenom přidávám svoje rejpavé otázky 😉
Nehledě na to, že je fůra dalších nemocí, které by nás ani nenapadly, a na miminko taky můžou mít vliv ☹ Třeba moje porucha štítné žlázy (viz jiné diskuze), ta by mohla plod hodně poškodit, přitom ji má dost lidí a ani o tom neví... A není vyléčitelná, když ji máš, těžko se jí zbavíš 😒 Tudíž bych si asi měla co měsíc dělat kompletní testy, kdykoli se chci snažit ☹

karliii
31. srp 2006

Len, popíšu Ti, jak to bylo u kamarádky.
Že dostala toxo, zjistili až po několika měsících. Byla unavená, naběhly jí bulky - což ze začátku moc neřešili. Zjistilo se to až krví. A protože toxo byla rozběhlá, hned nastoupila do nemocnice - na infekci. Tam byla tři týdny. Potom jezdila dvakrát ročně na kontrolní odběry do nemocnice - takhle tam jezdila 5 let. Ty hodnoty se jí ztrácely postupně, ale ani po 5 letech nebyly jako u zdravých lidí. Ale potom jí už nehlídali, tak nevím, jak ty hodnoty klesaly.
Každopádně jí řekli, že až bude chtít mít mimčo, ať okamžitě nakluše - aby jí zkontrolovali hodnoty.