Test na toxoplazmózu. Nechaly jste si ho udělat?

honzina
31. srp 2006

Ahoj snažilky.
Mám na vás dotaz: nechaly jste si udělat tento test nebo o něm uvažujete - dřív, než se vám zadaří otěhotnět?

ss0000
31. srp 2006

taky jsem jezdila 2 roky na kontrolní odběry. Pak řekli, že už je to v normě a tím pádem, že už se tím trápit nemusím...

karliii
31. srp 2006

ss0000, ale před otěhotněním si raději na odběr zajdeš, ne?

len
31. srp 2006

Karliii, ale pokud to prožije polovina populace, takhle vážné to určitě není 😉
Čímž tuhle nemoc v žádném případě nezlehčuju a kamarádky je mi moc líto ☹
Nicméně ono je opravdu tolik zákeřných nemocí, které u většiny lidí proběhnou nenápadně, ale občas na ně někdo dost doplatí. Klasická neléčená borelióza, nebo i jenom pitomá chřipka... Pokud to někoho trápí, ať na testy jde, já osobně kdybych začala myslet na všecky ty nemoci, které prodělala mé okolí, a jak by mohly plod porušit, dostávám deprese 😖 Takže holt si to asi nesmím připouštět 😉

len
31. srp 2006

Asi jsem se špatně vyjádřila - tak těžce, jako tvoje kamarádka, to určitě (naštěstí) neprožívá ta polovina populace, která se tím nakazí 😉

ss0000
31. srp 2006

jo, určitě zajdu, jestli to osud nezařídí jinak. Zatím neplánujeme, ale co kdyby se stala nějaká "nehoda" 🙂

karliii
31. srp 2006

Len, vážné je to tak, že pokud v sobě budeš mít ten bacil (vir) začátkem těhu, tak to napadne mozeček miminka a to buď zemře nebo bude hodně postižené...

A když už Ti budou brát krev, kromě toxo zkontrolují i mnoho ostatních věcí, o kterých tu píšeš, že jsou nebezpečné. Proto je dobré nechat se vyšetřit - zjistíš spoustu věcí 😉

Jo a do té "poloviny populace" jsou započítáváni i muži - u nich je to fakt jedno..

len
31. srp 2006

No ještě aby nebyli i muži, to by bylo fakt dost špatný 😀
Já to opravdu v žádném případě nezlehčuju, sama mám z hlediska otěhotnění dost blbou nemoc (s podobným účinkem na mozek dítěte)😒
Jenomže mám pocit, že když si necháš zkontrolovat toxo, zkontrolují toxo a nic jiného, oni v těch laborkách koukají jen na to, co jim tam doktor zaškrtne...
A ještě jednou říkám - pokud má někdo obavy, ať si ty testy nechá udělat 😉

nika
31. srp 2006

holky já těhu nejsem ale kamarádka toxu neměla a v těhu prvním měla nějáké divné hladiny tak nesměla s masem atd. atd. při druhém už nic, ale podle jejího gynekologa - její strejda stejně většina z nás lehkou toxo prodělala v děctví v podobě jako chřipku, tvdrila mi to. nevím zjíšťovat budu potroběni až budem snažilci.

možná by šlo propašovat test na toxo v rámci preventivní prohlídky na kterou máme každý nárok, ale jak často to už nevím, asi záleší na obvoďákovi a myslím že i správnej gynekolog to umí zařídit.

markytka_
1. zář 2006

len: máš úplnou pravdu, já jsem začátkem prázdnin chtěla po obvoďačce, aby mi udělala všechny možné testy, že chcem mít mimi a o co jsem si výslovně neřekla (jaterní, štítná žláza) tak mi neudělala a tvrdila mi, že všechny potřebné testy mi udělají na gyndě až to bude aktuální 😠 😖
na toxo jsem si tehdy bohužel nevzpomněla, takže teď už to nechám na gynekologovi...

bajinka
1. zář 2006

Ahoj holky,
kdyz vidim tema toxoplazmozu, musim se pridat. Moje sestra ji prodelala a vubec o tom nevedela a nemoc ji zanechala trvale nasledky hlavne na kloubech. Ma uplne prapodivne zkroucenou pater a nejaky rozstep obratle a hlavne ma tak hrozne problemy s kycelnimi klouby, ze ji realne hrozi endoproteza - a to je ji 18! Doktori ji rekli, ze nikdy nebude moct rodit normalni cestou, jen cisarem.. ☹( Navic mamcina kamaradka 5x potratila nez se prislo na to, ze je to kvuli toxoplazmoze.. Hruza, urcite si necham udelat test, protoze miminko si samozrejme moc prejeme.

baruna
22. zář 2006

Tak holky hlavně žádnou panika.Toxo měla většina lidí v republice a ani o tom neví. Hlavním přenašečem rozhodně není kočka. Od kočky se můžete nakazit jen jejími výkaly. A to ještě pouze v případě, že jsou tyto výkaly starší než 3 dny. Takže pokud chováte kočku doma a pravidelně jí čistíte záchod, nic mám nehrozí. A navíc ještě kočka to může přenášet pouze jednou za svůj život a ještě k tomu musí mít průjem.Větší možnost nákazy je např. při zpracování syrového masa, nedostatečné tepelné úpravě apod.
A takhle podrobné informace mám proto, že chováme doma kočky a když před 5 lety otěhotněla má kamarádka (v tu dobu u nás bydlela), tak jsem zjišťovala všechny podrobnosti. Bohužel ještě stále hodně gynekologů, věří tomu, že jediným přenašečem je právě kočka. Podle mě je to jen jedna ze zaručeně pravých babských pověr. 🙂

draga
22. zář 2006

baruna: souhlasím také mám doma kočku teď jsem v 19tt a vlastně odmalička jsem s kočkama rostla, pokud má někdo doma kočku, která běhá volně venku snad na 90% už má dávno toxo za sebou a v těle obrané látky, navíc jsem četla že kočka většinou toxo prodělá ještě když je kotě a pak už má též obranné látky, jinak pokud je kočka chovaná doma bez výběhu je to opravdu málopravděpodobné aby toxo měla a přesně jak píše baruna od kočky je možné chytit toxo jedině z výkalů starších 3 dní a mnohem horší možnost jak ji "získat" je třeba z hlíny při přesazování kytek, nebo třeba ze syrového masa 🙂) takže dost honu na kočičky. Navíc si myslím, že bysme si to neměli tolik připouštět dřív tohle nikdo nezjišťoval, ženský rodily div ne na poli a my jsme tak zhýčkané 🙂) všem budoucím maminkám držím palečky a přeji hodně zdravíčka

nemo
30. říj 2006

Ahojte holky,pokud chcete zjistit o toxoplazmóze aspoň základní info,tak můžete např. tady http://nemoci.doktorka.cz/toxoplazmoza/ nebo případně tady http://prozdravi.sattnet.cz/Toxoplazmoza/
Myslím,že je dobré vědět,o co jde 🙂

baruna
30. říj 2006

Taky jsem si říkala, že než otěhotním, tak si je nechám udělat. Ale nějak jsem to nestihla 😉 Když už jsem byla těhotná, probrala jsem to s gynekologem. Naštěstí je to rozumný chlap, všechno, co jsem ještě nevěděla mi dovysvětlit a na testy jsem nakonec nešla vůbec. Mimi je v pořádku, výsledky na vývojové vady taky.

terynka
27. dub 2007

Ahoj Baruno,konečně někdo kdo pochopil že kočka není jediným zdrojem nákazy.Mě to přijde že lidi ani pořádně neví co to toxo je.tu chytnete dřív z neumyté zeleniny nebo syrového masa,než od kočky.A dávat kvůli tomu kočku pryč je taky pěkná kravina.a navíc kdo se skočkama dostával do kontaktu i před otěhotněním tak jí už s největší pravděpodobností prodělal a tudíž má na ní protilátky.Zkuste se taky poradit u druhé strany,u veterináře.U normální rodiny kde je samozdřejmostí si mýt ruce a dodržovat hygienický náviky je to skoro vyloučený.A znovu říkám že dát kvůli tomu kočku pryč jako odpad je pěkně hnusný,navíc ten kdo to psal mám pocit že si spletl kočku z hračkou.když si pořizuju živýho tvora tak snad vím že to není na týden ale na několik let.je to zotpovědnost a kdo nezvládne tuhle péči ať si nepořizuje ani miminko.Jsem v 7měsíci a mám doma kocourka,nalezence.a nejsem jediná.To by na vesnicích nesměli mít děti vůbec.Barunko jsem ráda že jsi jedna z těch kterým to myslí a nenechají si napovídat kraviny.

terynka
27. dub 2007

Jo holky teď jsem našla zrovna odkaz na stránky kde se o tom mluví.Zkuste mrknout na www.kocky-online.cz/jportal/index.phtml v pravo na stránce je sloupek a tam najdete téma kočky,toxo a jiné.držím vám palce ať máte mimča v pořádku.

milly333
8. kvě 2007

Ahoj holky,
tak já jsem nedávno toxoplazmozu prodělala a chvíli poté jsem otěhotněla, takže jsem měla strach aby bylo vše v pořádku, protože doktoři tvrdili, že po prodělání toxy nesmím 2 roky mít mimčo a pokud ano hrozí potraty a poškození plodu, nebo se dokonce pak už ani neotěhotní...jenže naštěstí jsem asi jedna z těch šťastných (i když se pořád bojím-smát se budu až po porodu až bude vše v pořádku) jsem sice stále kontrolována na Bulovce, kde se tím přímo odborníci zabývají, ale každému bych doporučila nechat si testy na toxu udělat...a pokud už těhotné jste testy udělají na genetice a pak je ještě možnost leccos s tím dělat!

apricot
9. kvě 2007

Ahoj holky, tak se přidám, protože už nic moc nechápu. Taky jsem si nechala udělat testy na toxo, u obvoďáka bez problémů, chtěla jsem mít klid když plánujeme mimčo. Výsledek pozitivní, podle Dr. to znamená, že jsem toxo už někdy prodělala a nemůžu jí nikdy chytit. To je sice fajn, ale až budu těhotná, předpokládám že opět výsledek na protilátky bude pozitivní...takže nechápu jak kdo rozezná jestli je nemoc akutní nebo to jsou protilátky z dřívějška a co by s tím teda dělali. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Jinak kočičkám fandím, měli jsme je odjakživa, ale už vidím jak by nikdo nepochopil, až by nastal nějaký problém, že toxo s těma kočkama až tak nesouvisí. Protože bohužel tak si to většina lidí myslí. Díky

martinka24
9. kvě 2007

Ahoj apricot,jakto, že toxoplazmoza nesouvisí s kočkama?Když jsem byla v poradně, tak jsem se dozvěděla, že jedna holčina (18 let) otěhotněla, ale bohužel u ní zjistili toxoplazmozu, ktereou chytla od jejich domácích koček a chudák musí jít na potrat - protože by mimčo bylo postižené.... 🙄
Jinak na tvou otázku neznám, ale doktoři ti to řeknou až budeš těhotná a zeptáš se na to...

xsipm04
9. kvě 2007

Ahoj holky, protože se mi to zdá relevantní, překopčila jsem sem, co už jsem jednou psala do jiné diskuze. Proože máme doma čičinu a od malička jsem byla mezi kočkama, tak jsem se chtěla jen uklidnit, protože mi bylo jasný, že už jsem toxo musela prodělat dřív a vyžádala jsem si tes. Vyšel mi tak, že doktorka mě postrašila a poslala mě na Bulovku. Hned jak jsem přišla na infekční, moc příjemná paní doktorka první co mi řekla bylo hlavně se nebojte, vše je v pořádku A hned na to mi říkala, jak je to s těmi testy na toxo v těhu děs, jak jí tam chodí maminky, kterým vyjde test pozitivní (jako mě), oni je objednají samozřejmě nejdřív za týden,mamči se celou tu dobu stresují a připravují na nejhorší poučeny všemi fámami co o toxo panují a z 99% když pak příjdou k ní, tak to nic není. Krásně mi vysvětlila, že už jsem toxo měla (stejně jako velká část populace - většinou se o tom ani neví), vysvětlila mi, jak už mi vždycky bude jedna z hodnot vycházet pozitivní, druha středně pozitivní nebo pozitivní a že už se nikdy v těhotenství bát nemusím, protože toxo už nikdy nemůžu dostat. Dál mi vysvětlila, že toxo v těhu není až tak nebezpečná jak se traduje. Nejnebezpečnější je, když ji člověk dostaně někdy ze začátku prvního trimestru, pravděpodobnost, že se přenese na mimi je ale pouze 3 % !!!!, na mimi má pak ale prý vážný dopad. Když se nakazí v druhé trimestru, pravděpodobnost dopadu na dítě je vyšší cca 15-20%, ale dopady na dítě nejsou tak závažné (jen nějaké na zrak či co), no a když se nakazí ve 3 trimestru, pravděpodobnost, že to přejde na dítě je 50 %, ale dopady jsou jen lehké (mimčo už je plně vyvinuté), takže ho prý většinou postihne jen zánětem sítnice. Dál mi říkala, že v ČR kvůli toxo snad za poslední 4 roky nikdo nepotratil, že jí připadá, že stres maminek z toxo je snad horší než její skutečné následky. Takže holky, nebojte🙂 připadá mi, že pravděpodonost, že by někdo dostal toxo v prvním trimestu (když jí nedostal celý život) a že se pak ještě přenese na dítě je asi taková, jako když půjdu po chodníku a spadne mi na hlavu cihla

milly333
9. kvě 2007

Ahoj,
protože vím, že sjem toxu prodělala a chtěli jsme si pořídit miminko, tak jsem to řekla na gyndě a tam mi udělali vyšetření i tak bylo pozivtivní, ale to bude až do konce života toho se prostě člověk nezbaví, záleží na dvou typech látek které tam pozitivní jsou...buď ty akutní (že se toxa prodělává) a nebo neakutní (ty jsou během života)....pokud není akutní není co řešit, ani se nemusí na plodovou vodu....spíš se v několika málo případech stane že se třeba potratí samo, ale to je jen malá pravděpodobnost!Takže nebojte, taky jsem z kraje měla strach

apricot
10. kvě 2007

Martinka: souvisí toxo s kočkama, ale ty nejsou jediné od koho je člověk může chytit, už se to tady psalo, takže bych ty kočky tak neodsuzovala. Zase je pravda, že jim člověk nemusí zrovna sahat na zadek, ale kočka může mít leccos za drápkama a tak, toho bych se spíš bála. No veterinářka mi říkala, že kdo se fakt bojí, jak ví že jsou těhotný, kočka se dá preventivně přeléčit jako kdyby toxo měla a je to úplně pojištěný. Xsipm: díky za opakování, už jsem to od tebe četla i v té jiné diskuzi, ale stejně se to hodí 🙂 A milly: taky tak, to jsem právě pořád nevěděla, jestli jsou schopní rozlišit tu akutní a neakutní nákazu 🙂

martinka24
10. kvě 2007

Taky jsem četla, že se toxopl. může chytit ikdyž člověk sní králíka, který sežral infikovanou trávu právě od koček..Takže těhulky, králíky v těhotenství raději vynechejte...

gondola
13. kvě 2007

Baruno, děkuju za podporu koček. Holky, moc jsem se zajímala o toxo, když jsem čekala obě své děti. A to proto, že chovám kočky odjakživa. Je to tak, od koček můžete toxo dostatjen tehdy, kdyby jste pojídaly jejich exkrementy starší 3 dnů (to snad neděláme). Mnohem pravděpodobnější je, že to člověk chytne z nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Také je pravda, že většina lidí toxo za svůj život prodělá aniž by o tom věděla. Ohroženi jsou většinou staří, imunitně oslabení a těhotné. Ale testy si samozřejmě nechejte udělat, ne všichni dr. je dělají samozřejmě. Také jsem si o ně zažádala, byly mi provedeny bezplatně mým gyndr. Vše dopadlo v poho. Nedokážu posoudit zda má cenu dělat si test před otěhotněním, ale myslím si, že ne. Jsme v rizikové skupině teprve jako těhotné, a to nejvíce v prvních 3 měsících (vyhýbejte se hambáčům, tatarákům a výkalům koček...) Přeji vám všem pohodové těhotenství a krásné, zdravé děti. 😀

garbage
31. črc 2007

Jsem ráda, že jsem toto téma našla. Jsem ve 12tt a máme doma kocourka. Je to můj miláček, takže bych ho nedokázala dát pryč snad ani kvůli miminku. Je to taky takový naše dítě. Takže jsem ráda že jako nositel není kočka až zas ohrožující a že je to všechno trochu nadsazené.
Testy na toxu si radši nechám udělat, ale kamarádka mi říkala, že se platí a to 600,-. Tak nemůžete mi napsat která jste si je nechala už dělat, jestli jste platili a kolik a pokud ne tak jakou máte pojišťovnu (já mám VZP)- od toho by se to snad mělo odvíjet. 😒

arietiska
31. črc 2007

Hurá konečně to tady někdo popsal ... navíc toxoplazmózu přenáší koťata a ne dospělé kočky. Taky byste museli pozřít kočičí hovno. Největší nákaza ze špatně umyté zeleniny (hovínko zůstalo na zelenince) a špatně upraveného masa (večerní grilovačky) ...
Tak ať Vás ani nenapadne vyhazovat kočky z domu, když budete chtít otěhotnět!

Navíc pokud nejste i tak důvěřivé, můžete si svoji kočku nechat vyšetřit! Taky bych chtěla říct, že pokud proděláte toxoplazmózu většinou máte protilátky. Na gynekologii Vám testy na toxoplazmózu dělají automaticky při první vyšetření krve v těhu /tak pokud byste ji měli asi by Vás informovali/...

Tak kdy se chcete testovat předem??? To pak než otěhotníte nebudete jíst maso a zeleninu, vyhodíte kočky a žádnou až do porodu nepohladíte???

arietiska
31. črc 2007

martinka24: Pač ji to řekl nějaký pitomec, jinak si to neumím vysvětlit ... asi snědla blbě omytou zelenini (pač kočky serou na záhony) nebo snědla někde blbě upravený maso či nedodržovala základní hyg. návyky ... jelikož žila s kočma a svedli to automaticky na ně ...

xsipm04 a nejen tobě i ostatním: Díky za všechny čičiny ... blbost a nevědomost lidí mě vždy zvedá ze židle.

arietiska
31. črc 2007

Právě mě přišel podpořit náš kocour...kdyby četl co tady některé píšete tak by Vás za to určitě kousnul! 😀

misulajda
30. črc 2010

ahojky teď mě pozvali do poradny na nenatologii bojím se že malučký bude mít toxo ve 3.třímestru mi dělaly testy na ni a pak mi řekly že ji mám :( mám čekat ještě 14dní bojím se co mi řeknu nevíte jestli je to nejhorší v tomto třímestru nebo to nemá už moc velký vliv na vývoj miminka? malučký už má 4měsíce děkuji

leeena_4
4. srp 2010

ahoj holky, chtěla jsem jen tak na okraj říct, že toxoplazmoza se nevyplatí podceňovat. Můžete se tomu smát, ale můj muž se díky tomu, že měla jeho maminka toxoplazmozu v těhotenství narodil s tělesným postižením. Takže čičinky jo, ale jen ty všetřený, nebo doma chovaný (tam je riziko, že ji budou mít minimální). Jo a není to určitě jen od koťat, ale i od dospělé kočky.