Tipy a triky na skvrny od ovoce a zeleniny

danae
20. srp 2007

Hlavně od mrkve mi ty skvrny přijdou nejhorší, ale jsou i jiné nevypratelné.

Některé kousky mám už ozkoušené, že je můžu vyprat v SAVO Perex, ale co s ne tak stálobarevnýma věcma? Vanish někdy skvěle zabere, někdy vůbec ne... Jak to děláte vy?

MOC DĚKUJU! 🙂

kristi
20. srp 2007

danae, ja si koupila zlucovy mydlo, tim to docela jde,ale musis to proste preprat hnedka. A dost jsem eliminovala mrkev a kdyz uz ji basti, tak byva v necem,co klidne muze zaspinit a nebo mam bryndaky z Ikei 5ks/79 kc,takze klidne vyhodim a prikoupim...

0401
20. srp 2007

Vanish, skvrn a špíny se zbavíš 😀
Doma jsem dávala starší oblečení a když se nám stal průšvih venku nebo malá vyblinkala mrkvičku až byla ve svátečním 😒 , za sucha jsem skvrny polila Vanishem a nechala to tak klidně pár hodin, pak vyprala v Arielu a pokud to nebylo pryč po prvním, tak po dalším praní už jo. Jen borůvky jsem teda nedostala dolů nijak 😕

danae
autor
20. srp 2007

Moc díky za rady! Zkusím to žlučový mýdlo. Teď si vzpomínám, že Solvína mi u rodičů jednou moc pěkně zabrala.

Taky jsem si všimla, že Ariel dobře pere. Koupila jsem dcerce nějaký ten prášek pro miminka (Lovela se myslím jmenuje) a jen nevypere vůbec nic. :(

yanikovamamina
22. srp 2007

K tomu prasku pre miminka mozes pridat nejaku sol alebo tak. Ja to tak robim, nechcela som agresivne pracie prasky, tak kupujem dve rozne proti skrvnam, spolu fungu^ju dobre a este pred pranim trocha prostriedkom na umyvanie riadu priamo na skvrny, len tak bez drhnutia, ktory tiez nie je velmi agresivny. Potom sup do pracky. Nevyjde to na prvy raz? Potom skusim nechat namocene tak pol dna v tom vsetkom zase a operiem este raz s dalsou davkou. Iba velmi velmi vynimocne mi zostavaju skvrny.
KOmplikovane??? co by clovek neurobil pre drobca.

lilly
23. srp 2007

super na skvrny je taky prasok, ktory dostat v DM drogeriach, je v takom kybliku, podobnom ako Vanish, ale je to znacka Denk mit, stojji asi 99 Sk. Znecistene pradlo sa namoci do vody s tymto praskom na par hodin a potom sa to vyperie a skvrny su prec. Mne tak pustilo skrvny od jablkovej stavy aj od kavy. 🙂

anamor
28. srp 2007

tiez mam dobru skusenost s tym praskom v zelenom kybliku /v predajni je to vedla vanishu/ - vysli mi cernice, rajcina, visne, kecup...

bzunda
28. srp 2007

tak já jsem si pořídila Kronstar sprej před praním, nastříká se na flek, nechá chvilku působit a pak šup do pračky.Mám ho zatím krátce, ale skvrny zatím odstranil všechny. Mojí kamarádce kadeřnice udělala flek na sukni barvou na vlasy, vypadalo to hrozivě, ale tímhle to dostala úplně pryč 😉

hermina
28. srp 2007

Ahoj,
už jsem psala do diskuze o hemoglobinu, jak odstranit skvrny od Aktiferrinu (kapky se železem), ale sem se to hodí víc, tak to zopakuji.
Na skvrnu stačí nakapat citronovou šťávu (já mám vyzkoušenou tu chemickou v lahvičce), nechat chvíli působit a přeprat v ruce. A je to.

kangaroo
28. srp 2007

mastné škvrny sa dajú odstrániť jarom 😉

schimi
29. srp 2007

Holky, docela dobrý je i tekutý Bonux..Ale je pravda, že na všechno taky nezabere..A počkejte, až vám dětičky přijdou se zadkem od trávy a tričkem od třešní 😀 , to je potom věc..Trávu odstraníte Vanischem, ale třešně ne..To zase Bonux 😀 ..

macanet
29. srp 2007

Zeptejte se v dogerii na žlučové mýdlou, pouští teda skoro všechno, je to klasické mýdlo a pere se všechno v ruce, pustila i skvrna od oleje 😉 Pokud vystříkne olej hned zaperte Jarem na nádobí 😉

0401
1. lis 2007

pomóóóc ☹ jde něčím odstranit rez z textilu? ☹

schnek
1. lis 2007

0401, já koupila jmenuje se to Ďáblík na skvrny nebo tak nějak a dělá se lahvička, která je určená přímo na rez

monkula
1. lis 2007

Mne sa na pokakané vecičky osvedčilo Lanza mydlo a vďaka za tip na Denk mit...
Rozmýšľala som nad ním a teraz viem, že je fajn a nemáte niektorá skúsenosť so suchými čističmi na koberec? Také, čo sa nasypú a potom povysávajú...

jiskra
1. lis 2007

takovou zkušenost nemám,ale na úplně obyc.koberce tzv.zátěžáky světlé barvy,používám trochu červeného domestosu,ale opatrně! Chce to vyzkoušet na kousíčku,taky to dobře dezinfikuje.Vyčistím tím klidně celý koberec,ale strašně to smrdí,takže větrat!!

monkula
1. lis 2007

jiskra vďaka, no práve, ja mám svetlý koberec a lezúce dítě, vieš si predstaviť, ako vyzerá, po celodennom lození 😅 😅
A rozrobíš to vo vode?

dominica
1. pro 2007

Čaute baby, ja používam tiež žlčové mydlo, ale švagriná mi dala total obliaty rolák od kakaa už opraný a vysušený v sušičke, ale vyzeral, ako keby nebol ani praný a keďže žlčové už nepomohlo, tak pomohlo toto:
2PL/polievkové lyžice/ prachu na pranie - ja dávam Ariel alebo Persil
3PL octu
1 liter teplej vody

Neverila som, že to zíde, ale nezostalo tam absolútne nič, tak preto píšem, možno to niekomu pomôže, namočila som to na noc a ráno nič 🙂

Normálne som z toho ešte teraz vybúraná 😕

roasha
1. pro 2007

dominika,ak si pouzila konkret.ariel,je to jeden z najsilnejsich praskov,preto ten super vysledok. 🙂 ocot sa pouziva ako"ustalovac",ten so skvrnami vela nespravi,nabuduce radsej studenu vodu. 😉

maca793
1. pro 2007

ahojte neviete mi poradiť, čo na škvrny od vodoviek? nejak sa perfektne zažrali do mmikiny 😀
skúšala som všeličo, ale stále tam sú. prosím o radu. díky

dominica
1. pro 2007

No toto všetko viem, ale tento recept som našla v jednej knihe s ďalšími receptíkmi na škvrny a výborne to dokopy zaberá.
A v samotnom prášku a v práčke sa to nevypralo..., takže preto táto kombinácia a asi na nej niečo bude keď to zaberá... 😉

roasha
1. pro 2007

maca,skus tiez ariel,staci to supnut do vandlika s vodou,a nechaj to par hodin postat. 😉 ariel je silnejsi ako persil.

dominica
1. pro 2007

Maca skús toto, mne to už vypralo všelijaké škvrny a hlavne, je to recept na "staré škvrny" - tak to bolo písané v knihe z ktorej to je.

Za vyskúšanie nič nedáš a určite tým nič nepokazíš a určite nie ani tou teplou vodou!

roasha
1. pro 2007

dominika,ja som chemik 🙂 a preto tvrdim ze ariel je "najagresivnejsi"z praskov,a mam ho najradsej. 🙂

maca793
1. pro 2007

dominica
treba to najprv namočiť a potom oprať? ale stačí len namočiť.
skúsim, aj keď neverím, že by to pustilo. tie škvrny sú fest zapustené.

dominica
1. pro 2007

roasha,
ja viem, že Ariel je super, ale myslela som, že dokopy to asi nejaký význam má 😀 a ak nie, tak potom neviem, možno by to fakt išlo aj bez toho octu 🙂, ale tak som to neskúšala a švagrinej to neišlo vyprať, tak som skúsila toto.
Ja som do tohoto totiž namáčala zažltnuté a fľakové veci, ktoré sme zdedili pre malého a teraz sú jak nové, takže mi to pomohlo 😉 a myslela som, že by to mohlo pomôcť aj niekomu inému.

dominica
1. pro 2007

maca,
ja som si to zarobila, veci na noc namočila a potom dala ešte oprať do práčky, lebo sa mi to nechcelo ručne plákať. Je to dosť od toho prachu, ale ten rolák pre švagrininho malého som už nedávala prať, lebo som nemala bledé, tak nech si ho už vypere ona, ale večer som to namočila s fľakmi a ráno som čumela jak puk a hľadala ich. Síce trošku zostali, ale voľným okom ich nevidieť, treba ich poriadne hľadať.

Daj potom vedieť, či to pomohlo, budem veľmi zvedáva.

roasha
1. pro 2007

dominica,prach je ok,ocot-ustalovac farieb,tepla voda-nedoporucuje sa,moze skor fixovat skvrny.

ina.b
15. čer 2008

Ahojte. Našla jsem užitečnou stránku na internetu, kde se radí čím vyčistit jakou skvrnu:
http://www.darius.cz/receptar/index_skvrny.html
Akorát jsem tam nenašla, čím vyčistit lino znečištěné od gumových kol kočárku 😕 Nemáte, prosím, někdo nějakou radu? Děkuji

lenerka
15. čer 2008

tak ségra mi doporučila z DM drogerie
vodu ve spreji OXY MAGIC od.DR:Beckmanna stojí to do 100kč a fakt to funguje
když se malá ušpini hned jí převlíknu dám na to ten sprej nechám působit pak vyperu v prášku Ariel sensitiv a prádlo je čisté
vaniš se mi neošvědčil
savo nepoužívám mi smrdí

taky mám lino a používám na to jedině Real

skuli
16. čer 2008

Na všechny skvrny používám sprey od Amwey .Stačí postříkat a hodit do pračky.Pustí všechno.http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=13736...