Tradiční a netradiční/exotická jména, jaký máte názor?

rencik_a
30. čer 2014

Ahojte, tak ma napadlo, aké ste dali mená svojim deťom? Alebo aké mená sa vám páčia? A aký máte názor na netradičné či až exotické mená? Ja ich úplne nezavrhujem, nevadí mi, keď meno nie je v kalendári, pokiaľ je k mání 😉 Ja ešte vlastné nemám, ale ako každá nad tým premýšľam 🙂 Z dievčenských sa mi veľmi páči Olívia, čo by bolo pre mňa aj priateľa aj symbolické, keďže jej meno je v slovenskom kalendári v deň nášho výročia... Ďalšie dievčenské, čo sa mi páčia, sú Melánia, Hana (alebo Hannah), Šárka, Natália, Tamara a netradičné Summer, ale neohŕňam nos ani nad Jankou, Renee či Henrietou...
No a pri chlapčenských menách sa držím trocha viac pri zemi, ale páčia sa mi mená Filip, Oliver, Tobias, ale nie je mi protivné ani Teo 🙂
A určite by som nechcela, aby sa moje deti volali po rodičoch... Ja mám meno po mame (Renáta) a sú s tým len problémy, či už pri pošte, úradných spisoch a iné (alebo ja aj mama sme si robili naraz řidičák - s tým bol opäť problém)

anetka1701
30. čer 2014

Máme Šárku a Marinu :o) Obě v kalendáři, obě krásné... Ale vypotit ta jména bylo horší jak porodit :oD :oD

faminka
30. čer 2014

My budeme mit Justýnu, jmeno je v kalendari, ale neni az tak typicky... aspon nam to tak dava vetsina lidi najevo 😀

vanule
30. čer 2014

My máme Natálii, což se mi zdá jako "normální" jméno. Pak mám neteře, jedna je Viktorie a druhá Isabela - jména jsou sice v kalendáři (jen je IZabela) ale do té doby (a vlastně ani teď) jsem je nikde v okolí blízkém či vzdáleném neslyšela, ve školce i škole jsou jediné...

karolinafm
30. čer 2014

My budeme mít Agátu, chtěla jsem Bibianu a teď lituju, že jsem si za tím víc nestála 😒 ale mám aspoň jasno pro dalšího potomka, pokud to bude zase hočička 🙂 Jinak jsem chtěla jméno české, ale ne tradiční a to si myslím Agáta splňuje, líbí se mi i že je to "tvrdé" jméno 🙂

barus.8
30. čer 2014

Tak já jsem chtěla vždycky české jméno. Máme Františka, holka měla být Bohunka nebo Ludmila. Teď u druhého ještě nevím, kluk by se mi líbil Antonín a pro holku nevím, ale bude nějaká česká klasika 🙂
Nezavrhuju témeř žádné jméno, ale nemám moc pochopení pro cizí jména s jinou výslovností a jinak psaná. Taky pro jména dávaná podle filmových nebo seriálových postav, např. Denis, Esmeralda, .......

vendulka
30. čer 2014

... mně se moc líbilo jméno Natálie,ale je jich tak moc, že jsem to chtěla trochu odlišit, tak jsem zvolila francouzkou Nathalii a druhá holčička je klasická česká Tereza 🙂 (i když mě trošku mrzí, že jsem si neprosadila Sarah )

punky
30. čer 2014

my mame doma chlapecka stepanka 🙂 ted nas ceka IVF s PGD a uz take premyslime nad jmeny holcicka bude amalka nebo rozarka a klucika nevime ja mam tri jmena jonas,jachym,krystof ale priteli se moc nelibi takze to jeste moc neresime 😉

lusyy
30. čer 2014

My mame Juditu,netradicni ale v kalendari je 🙂

jaja01k
30. čer 2014

My jsme vybírali podle kalendáře. Chtěli jsme jméno, které má stejný tvar v češtině a slovenštině, žádné exotické, ale zase aby se stejně nejmenovalo deset dalších dětí v okolí. Po dlouhém vybírání vyhrál Roman. Myslela jsem si, že je to docela obyčejné jméno, ale většinou se na mě lidi dívali dost divně, když jsem řekla, jak se malý bude jmenovat. No fakt nikdo mi ten výběr nepochválil, ale mně to bylo jedno 🙂 Pro holčičku jsme měli vybrané jméno Anna, ale jelikož jsme si byli docela jisti, že to bude kluk, moc jsme holčičí jméno neřešili, spíš jen abychom něco vyplnili do formuláře 🙂
Jinak se mi líbí třeba Tomáš, Václav, Daniel, z holčičích Pavlína, Radka, Daniela.

vanule
30. čer 2014

@punky všechny klučičí jména byly i mými favority...tak držím palce, aby druhé miminko brzo přišlo (i my čekáme na KET)

gepe
30. čer 2014

@faminka u nas byli prekvapeni vloni ohl. Justynky 🙂 zvykli si rychle a jsou nadseni 🙂 jen uz zacina byt taky "modernejsi".
Klucici jmeno psat nebudu, je stary, v kalendari, avsak jeste jsem se nesetkala s nikym kdo by se tak jmenoval ci dite 😀

punky
30. čer 2014

@vanule dekuju ceka nas to na bud v srpnu nebo zari tak doufam ze se nam zadari hned na poprve a vam peju taky stesticko 😉

karolinafm
30. čer 2014

@gepe tak a teď jsem strašně zvědavá 😀 jaké je to klučičí jméno?

lusyy
30. čer 2014

@gepe me to taky zajima 🙂

gepe
30. čer 2014

@karolinafm 😀 kdyz se zadari kluk, dozvite se 🙂 vybral ho bez rozmysleni i kalendare stejne jako Justynu manzel 😵 jen.. ze zacatku ho okoli rozdychavalo, uz si vsak taky zvykli 😅 ja ani nevim kdy ma Justyna svatek 😀 a ani u kluciciho nemam tuseni 🙂 jen ze v kalendari jsou vime od dedecku a babicek 😅
@lussy

denyzuza06
30. čer 2014

@rencik_a my máme Denisku a Zuzanku, Deniska není sice české ale je taková neexotická🙂 normální......teď čekáme třetí dítko a pro holčičku jméno Terezka a pro chlapečka zatím vede Ondřej po tatínkovi, sice nemám ráda jména po rodičích ale tohle se nám prostě líbí,jiná co se nám líbí se líbí vždy bud jen jednomu a nebo ho už nosí blízkej příbuznej....exotická jména se mi nelíbí a mám pocit, že potom stahují zbytečnou pozornost na dítě v kolektivu a to to nemusí vždycky dobře nést

zamilovanadonej
30. čer 2014

@denyzuza06 Já bych řekla že to není pravda- dětem jméno nepřijde zvláštní, když se s ním setkají odjakživa- myšleno v kolektivu ve školce. My měli ve škole Nelu, a nikdy jsem si neuvědomovala že je to neobvyklé jméno (začátek 90tých let), a přitom i dnes někomu zvláštní přijde. syn má ve třídě Huberta, a taky to ty děti neřeší, prostě jméno. Tohle řeší max. v pubertě, ale spíš jen dospělí. 😉

denyzuza06
30. čer 2014

@zamilovanadonej na Nele a Hubertovi nevidim nic exotickeho, ale kdyz se dítě jmenuje třeba Angelina, Esmeralda nebo Yasmina.. to mi přijde zbytečné při tolika krásných českých jménech a pak v dětském kolektivu taková Esmeralda vypadá dost komicky a děti si toho všímají také

zamilovanadonej
30. čer 2014

@denyzuza06 No nevím... 😀 Děti jsou dost tolerantní, pokud neslyší něco od dospělých- většinou doma. A Esmeralda už v kurzu určitě není 😀

denyzuza06
30. čer 2014

@zamilovanadonej byla když jsem rodila první dcerku a bylo jich hodně, takže ted slečny chodí do třetí čtvrté třídy, řekla bych že ted si to teprve "užijí". Upřímně když mi dcerka tvrdila že se její kamarádka ve školce jmenuje Angelinka myslela jsem si že ma bujnou fantazii, protože zrovna koukala doma na Angelinu balerinu 😀 .....

zamilovanadonej
30. čer 2014

@denyzuza06 No jo no...manžel je Egon, a zhruba tak 50% lidí pochopí, že je to opravdu křestní jméno, a ne přezdívka nebo příjmení.... 😲 😀

denyzuza06
30. čer 2014

@zamilovanadonej Egon mi taky hrozné nepříjde a rozhodně bych to považovala za jméno🙂 vlastně je to jméno docela hezké 🙂 😀

curdibilka
30. čer 2014

My jsme čekali překvapení a měli jsme vybrána Kryštof, což chtěl hlavně manžel, já doufala v holčičku a pak Viktorii - po dlouhém zvažování a dohadování, holčičích jmen je hrozně moooooc. 🙂 U Kryštofa se mi moc nelíbí zdrobněliny. Líbí se mi spíše méně dávaná jména než pořád dokola Natálie, Adéla, Nela, Martin, Jakub, Dominik apod. Ne že by mi vyloženě vadila, ale pracuju v MŠ a tam mám pocit, že snad ani jiná jména nejsou... :( Pro holčičku se mi líbí ještě Valerie a Stella a u kluka je to horší...líbí se mi Samuel, Theodor, Sebastien... Hlavně, ať to jméno pasuje k příjmení, pak už je to na každém, co se komu líbí. 🙂 Z těch nejméně tradičních, které jsem měla čest poznat byl pro mě Velen, Timon, Ines, Chloe...

curdibilka
30. čer 2014

@zamilovanadonej Když jsem chodila na ZŠ, tak vedle ve třídě byl taky Egon a jeho taťka byl taky Egon. 🙂

madulinka
30. čer 2014

Tak my máme Marii. Pamatuju si, jak jsem si jako dítě říkala, jak někdo může dítěti ublížit a dát mu takové jméno. Kluci na ni volali Madlo, Madlo, umyvadlo... Potom jsem nepochopila, jak někdo může dát Adéla. S věkem se mý názory měnily... Líbila se mi Laura, Adriana, postupem času jsem byla stoprocentně rozhodnutá pro Adélku, ale to se zase nelíbilo manželovi, i když před vypsáním papírů v porodnici mi řekl, ať si tam Adélku klidně napíšu.. Oba jsme se nezávisle na sobě shodli na Marii. Každé jiné jméno by musel být kompromis alespoň u jednoho. Příbuzným jsme nic neřekli, protože jsme tušili, že budou mít předsudky..pak, když je malé dítko, tak nic neřeknou.. Když jsme šli na zápis do školky, Marie byla široko daleko jediné holčičí jméno. K našemu českého příjmení se mi právě nelíbí exotiky jako Elizabet (vzdálená sestřenice), nepřišla jsem na chuť jménům Patricie, Victorie, Vanessa - ale určitě pro mě záleží na příjmení..

bonavoxa
30. čer 2014

Naše malá má vcelku tradiční jméno, ale třeba na SVK v okolí je to samá Mercedes, Angelika, Kiara, Noemi, Myrjam, Salome, Terezie.
Známí Mají Andělu a Agátu
U klučičích třeba Kristián, Jákob, Eliáš, Nathanael, Maximilián, Teodor,...

rencik_a
autor
30. čer 2014

@zamilovanadonej V jednom slovenskom seriáli je tiež Egon a najskôr som si tiež myslela, že to je asi len nejaká prezývka, až teraz od teba som zistila, že to je naozaj meno 😀
@curdibilka Valéria je tiež krásne meno... Teda, moc sa mi nepáčilo, ale potom som videla v autobuse dievča s náhrdelníkom s týmto menom a zrazu sa mi začalo veľmi páčiť 🙂
Ja som sa s netradičnými menami veľmi nestretávala, ale kedysi v škole som mala v triede černocha... Každý by podľa jeho výzoru usúdil, že bude mať nejaké exotické meno, ale mal typicky slovenské - Matej Cibulka, čo bolo na jeho pôvod veľmi netradičné 😀

curdibilka
30. čer 2014

@rencik_a No ono se to i docela liší i tím, kde lidi žijí. Když jsem pracovala v Ostravě, tak tam těch netradičních nebo modernějších jmen bylo fakt hodně, vzpomínám na Ines, Vanessy, Lilly, a Liliany, Sebastien, Tobias, Jonáš...atp., kdežto teď dělám na vesnici a tady je to opravdu pořád dokola, hlavně u holek - Natálie a Adéla a ještě jsem opomněla Elišku, máme na školce 50 dětí a z toho budeme mít od září 5 Elišek - 4 budu mít ve třídě já, upřímně nerozumím, co na tom jméně lidi vidí. :-/ U kluků tady zase vede Dominik, máme 4 na školce... Já ujíždím na jménech pro holky, které končí na -ie, právě ta Viktorie, Valerie, Anastázie, Julie... nevím, čím to je, ale líbí se mi tato jména. 🙂

scheetje
30. čer 2014

@rencik_a Ahoj, tak my chtěli dát taky Olívii, ale den před porodem jsme si to rozmysleli. Moje mamka měla delší dobu hloupé řeči, že jí ve škole budou říkat "Olino". Tak jsme vyměkli a dali druhé jméno na seznamu a máme Rozálii. Už si nedovedu představit, že by měla jiné jméno, Rozárka na ni krásně sedí 🙂 Kluka jsem chtěla odjakživa taky Olivera. Moje sestra má Justýnu a Elvíru. Nikdy bych nedala Natálii, Nicolku, Veroniku, Matyáše, Tadeáše, s těmi se teď roztrhl pytel. A nejvíc osob znám se jménem Jana, zřejmě po tátovi Janovi 🙂 Osobně jsem vybírala jména s četností pod 300 v ČR, ať jich není ve třídě 10, jako jednou bude Nicolek, Natálek, Veronik... 🙂

denisska
30. čer 2014

😉, mi se teda netradiční jmena
Líbí ale mzdu sedet k příjmení;)
Libi Se mi Zara, Mia, Natali, Alma, Kira,Lea, Aria...;)