Třídíte odpad?

zany
11. led 2008

Ahoj holky,

zajímal by mě váš názor na třídění odpadu a zda třídíte nebo ne? 😉
My poctivě rozdělujeme plasty, papír, sklo atd. Ale naši sousedé jsou schopni do popelnice nacpat všechno a ještě PETky nesešlápnou, takže není možné tam koncem týdne cokoliv hodit... A přitom mají ty kontejnery při cestě do města a všichni tu jezdí autem, takže není problém to odvézt, roztřídit a pokračovat dál... 😒 😒 😒

lenkalienka4
11. led 2008

Zany, keby bola ta moznost triedit, tak urcite triedim, ale u nas pred blokom niesu nato take smetne bedne, takze sa tam hadze vsetko spolu. 😖

zany
autor
11. led 2008

My bydlíme na vesnici a je to kousek od baráku, takže pokud jedeme do města, tak to šoupneme do kufru, vyhážeme a pokračujeme 🙂

lenkalienka4
11. led 2008

podla mna by v dnesnej dobe mali byt taketo bedne na triedenie odpadu všade! no ale bohužial niesu 😒

jitka711
11. led 2008

Ahoj Zany. Bydlím na vesnici, i zde máme možnost třídit odpad. plast a papír. Dostáváme na to barevné pytle a jednou za měsíc je odvezou přímo od domu. my také třídíme, jsme dva a na konci měsíce se nestačím divit, že to udělá vždy pytel. máme také sousedy, kteří netřídí a každý týden jsem zděšená, když vidím jak mají narvanou popelnici a spoustu pytlů neroztříděného odpadu kolem. nejsem žádná ekologická aktivistka, ale, když si člověk uvědomí, kolik se třeba celorepublikově vyprodukuje odpadu a hlavně jak jsou lidi líní a bezohlední vůči dalším generacím, je mi z toho smutno 😕

navi
11. led 2008

zany s tím nic nenaděláš, lidi už jsou takoví 😒
my bydlíme v paneláku a máme vedle normálního kontejneru i ty na tříděný odpad. Takže přesto, že máme malinkatou kuchyň a moc na to není místo, poctivě třídíme, dokonce i barevné a bílé sklo zvlášť 😀
Asi by mi svědomí nedovolilo to házet všechno dohromady, když už tu ty kontejnery jsou 😉

makelka
11. led 2008

AHoj 😎

Já myslím, že třídit odpad je v dnešní době už samozřejmost, protože v tom bord*lu pak přeci jen budou žít naše děti 😖 Přeci je tu nezaházíme bordelem 😠 😠 😠

U nás taky nejsou kontejnery na plast zrovna nějak blízko domu, tak že bych tam mohla jít v "papučích" 😀 ale město zavedlo svoz petek jednou měsíčně - dávají k tomu i žlutý pytle a to máte vidět v den, kdy je svoz, snad jsem ještě neviděla barák, kde by nestál minimálně jeden žlutej pytel 😀 😀 ale myslím, že se jim to vyplatí, každopádně u nás jsou i před svozem všechny kontejnery narvaný 🙂 takže to tu funguje 😉

My to děláme jak říká zany, jednou za čas narvem autko, když někam jedem a po cestě to jenom vyhodíme. Viděli jste někdy třídírny odpadu?? 😖 hnus fialovej, bych tam za trest zavřela, každýho kdo netřídí 😖 😖 😖 😖 😖

nguyen
11. led 2008

zijeme vo francuzsku a odpad triedime, kedze to robia uplne vsetci okolo, pripada mi to uplne prirodzene, neviem ci na to dokonca nie je aj zakon.
minule sme dokonca pozerali kuchyne - kuchynske linky - v obchode a pod umyvadlom bol obrovsky priestor na 4 smetne kose, takze myslim ze je to cele na dobrej ceste 😉

makelka
11. led 2008

Lidi jsou fakt divní, nedávno jsem šla vyhodit sklinky od Tobiáškových přesnídávek a jídel a otevřu kontejner na sklo a tam byly naházený starý hadry 😖 😖 😖 Já nevím, ale kdybych toho člověka chytla, že to tam háže, snad mu dám přes hubu 😠 😠

A jak říká nguyen - v dnešní době už jsou uzpůsobeny koše tak, aby byly rozděleny i na 4 díly, aby se vše dalo třídit 😉 Budem co nevidět přestavovat a tak se chystám do nové kuchyně pořídit si koše na odpad - v Ikei prodávají i plastový boxy, dokonce jsou tam na každým rohu, když chce člověk něco vyhodit 😉

Jo a ještě mám dotaz, jako plasty třídíte jen Petky a nebo i veškerý obaly a co je z plastu????

jitka711
11. led 2008

Jako plast třídíme nejen petky, ale veškerý obaly a plastový věci 😉 ještě k naší vesnici, máme tady něco kolem 100baráků, ale při svozu tříděnýho odpadu, třídí odpad asi tak 20 rodin. 😠

ene
11. led 2008

My tridime papir, plast, oboje sklo, nebezpecny odpad (baterie, usporky), tetrapacky, kovy... hrozne mi tu chybi misto na vyhazovani kompostovatelnych veci. Na druhou stranu vidim rude, kdyz vidim v kontejneru na papir nahazene rozbite hracky 😠 To se tu bohuzel stava docela casto, to pak radeji jedeme s tim bordelem k jinemu kontejneru, aby ta nase prace nevysla vnivec.

Kdysi jsem tu cetla mistni vyhlasku, ze jakozto obyvatele panelaku mame povinnost tridit alespon ten zaklad, na ktery tu mame kontejnery. U mesta se pak daji vyzadat i specialni pytle na textil, tetrapacky atd. a jako motivace tu funguje i sleva na poplatcich asi 50 Kc, kdyz domacnost tridi uplne vsechno, co jde. Na to pak chodi ale i specialni kontroly a beda, kdyz najdou neco nevytrideneho 😖 Pry je to docela sila, kdyz se prehrabuji ve vasich odpadcich 🤐 Funguje to ale hlavne v domcich, v panelaku musi byt pak specialni pytle na chodbe a je kolem toho starosti vic, nez stoji za tu slevu. Radeji tridim pro vlastni pocit.

latunka
11. led 2008

My taky třídíme a štve mě,že to nedělají všichni 😉 I když ono se není co divit - popelnice se platí paušálně (aspoň teda tady u nás) a kolik tam toho kdo narve a co už je jedno 😠 Když jsem byla dítě,tak jsme vlastně kdysi dávno začali třídit z toho důvodu,že se platilo za frekvenci vyvážení popelnic - a to při pětičlenné rodině bysme se nedoplatili,protože by to bylo třeba minimálně 1x týdně. Nechápu moc důvod proč se to tak nezavede zase, minimálně tam kde jsou kontejnery na tříděný odpad. Ale já myslim,že jsem někde četla leták firmy co ty kontejnery zajišťuje a byla tam výzva, že pokud nejsou někde v dosahu nebo nejsou vůbec,že se jim má dát vědět a oni je tam zajistí.
A do plastu třídim všechno co je plast - takže i staré igelitky, sáčky a tak, tak doufám,že nedělám něco špatně 😨 🤐

jitka711
11. led 2008

Lidi, co netřídí odpad , jsou líní jako prasata! Jsou konzumní a nezodpovědní!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠

zany
autor
11. led 2008

My dáváme zvlášť igelitky, PETky, igeliťáky, krabičky od sýrů, sklo bílé i barevné, papír... No snad všechno co jde 😉 Dřív jsme to měli nahoře v kuchyni v přepravkách, ale co prcek začal lézt, tak to muselo pryč, protože ho to děsně zajímalo 🙂 Máme to dole v chodbě a aby se to nekupilo na lince, tak s tím manža poctivě běhá dolů 🙂 🙂 🙂
Nejhorší je, když vidím lidi co hodí do popelnice (vlastně dokonce na popelnici) rozbitý kávovar!!! Asi čekají, že si ho ještě někdo vezme 🙂 Pak tu taky jsou experti, kteří vyhodí koberec a čekají, že ho popeláři odvezou 😠 😠 😠
Nebo u bráchy před barákem někdo vyhodil sedačku!!! Nechali jí tam prostě ležet a hotovo!!! 😠 😠 😠

Tady se popelnice platí taky paušálně, ale kdyby se to řídilo podle toho kdo třídí a netřídí a byli případné slevy, tak by si to lidi asi rozmysleli a třídili by víc a všechno!!!
Dokonce i tady přes dvůr máme hospodu a hospodskej plastový lahve lisuje a vozí je pryč!!! Protože kdyby je házel normálně do popelnic, tak ví, že sem za chvíli nic nedá!!! My už si museli naší popelnici zamknout, protože kvůli té bandě blbých netřídičů bysme neměli kam vyhodit odpadky a pleny!!!!! 😠 😠 😠

makelka
11. led 2008

Tak myslím, že popelnice se platí paušálně všude, to že to maj od novýho roku (2009) opět zvednout sice moc nechápu, prej to má jako donutit lidi k tomu, aby víc třídili, i když myslím, že se najdou takoví ubožáci, kteří naschvál třídit nebudou 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

S těma plastama se jenom ptám, protože je u nás kontejner, dneska jsem to schválně studovala, akde jsou napsaný pet lahve a nic víc, tak si myslím, že to lidi dost mate 😒 že jako se třídí jen pet lahve a ne třeba igelitky apod. 😉

monkula
11. led 2008

Pridávam s k triediacim maminkám, ja mám kontajnery rovno pod oknami, 😒 😒 , takže mi to nerobí problém....
A bola som prekvapená, keď po vytriedený odpadu z dvoch vriec mi zostalo za malú igelitku a aj to boli slupky zo zemiakov...
A ešte som aj prestala používať vlhčené obrúsky, keď sa Chiarka pokaká, putuje rovno pod sprchu...
Zany, to je tu normálne, že sa tu vyhadzujú koberce, minule niesol sused staré epedá 😲 😲 , ale na druhý deň prišiel bezdom a epedá si odniesol...

mkr
11. led 2008

tak my taky třídíme, ale je prava, že kdybysme netřídili tak nám vyvezení popelnice jednou za 14 dní nestačí, tohle třeba lidi z města řešit nemusí a tak nemají potřebu třídit (ne všichni)

emogeon
12. led 2008

tiez triedime ale ako pise mkr asi to je ten nas dovod,kedze smeti na beru raz za 2 tyzdne tak cestou na prechadzke pekne triedim plasty a papier 😅 ..

btw ale z toho triedenia najviac ziskava smetiarska firma ☹

ena
12. led 2008

aj my triedime: papier, sklo, PET flase ( z tych davam dole vrchnaky a tie zbierame osobitne, lebo obcas su nejake vrchnakove zbierky 🙂 ) a potom baterky do kontajnera napr. v IKEA

elitera
12. led 2008

Jé, tolik uvědomělých lidí, to mam radost 🙂
makelka, k těm plastům - třeba v Brně se dají třídit opravdu jen PETky, protože na to snad není třídící linka nebo co, každopádně mě to pěkně štve. Jogurtový (a další) kelímky jdou pak rovnou do koše :-/
ad platba za frekvenci vyvážení - u našich to taky tak chvíli platilo, ale mělo to jinej problém - lidi začali všechno pálit v kotlích. A o "výhodnosti" briket z PETek plněných pilinama si asi povídat nemusíme... 😖 Hnus!
Jinak já jsem k tomu taky vedená z domova, přesně, jak tu někdo psal. U našich se dodnes popelnice na směsnej odpad vyváží maximálně jednou za měsíc (ve vsi, kde má každej vlastní popelnici), ale klidně taky jednou za 6 týdnů...
Za pár dní se budem stěhovat a už jsem pokukovala, kde jsou tam kontejnery, zatím jsou teda asi velice dobře maskovaný. Asi začnu dělat trochu čoro na magistrátě :-P

No, a co třídíme my - žárovky, baterie, léky a podobně je samozřejmost. Dál papír, sklo, PETky, hliník. Uvažuju o pořízení kompostéru do novýho bytu, uvidíme, jak to dopadne. Jinak do novýho bytu docela určitě přijde koš na třídenej odpad pod linku (až bude nová), teď to máme roztahaný v papírových taškách 🙂

ena
12. led 2008

jej, stare lieky aj ja nosim do lekarne, raz som tam odniesla aj rozbity ortutovy teplomer a lekarnicka tak divne pozerala... neviem preco, som ho mala do kosa hodit, ci co? 🙄 ..

makelka
12. led 2008

elitera - to je právě ono, já prozatím třídím jen petky a kelímky (z plastů) a tak nějak jsem nechápala, proč je na těch kontejnerech napsáno jen Pet lahve a tím to končí, takže vlastně je to třídění tak trošku zbytečné - v tomto směru, jestliže my poctivě třídíme a oni to pak stejně vhodí na jednu hromadu - to ostatní 😖

A jak je to třeba v zahraničí?? 🙂

Holky to jsme jediný kdo třídí?? Téééééééda, ostudy, kdopak ještě poctivě třídí??

elitera
13. led 2008

makel, to je právě ono - třídit máš (pokud na to nejsou kontejnery) jen ty PETky, kelímky pak aptří do směsnýho, jinak by to dělalo bordel v recyklovaným materiálu nebo co... 🙂

lenycka
13. led 2008

My taky třídíme 😎 Ale protože prej do tříděnýho patří jen čisté plasty a papíry, tak třídíme jen petky, vymyté kelímky nebo pečlivě vymyté nádoby od prášku na praní a tak. Z papíru dáváme vše krom mastného nebo nějak extra špinavého.
Netušila jsem, že se mají vyhazovat jen petky, kdyť je přeci plast jako plast, ne? Vím, že na Tetra obaly od mléka nebo džusů jsou ve větších městech spešl kontejnery (černé s oranžovým víkem), ty u nás bohužel nejsou, tak je normálně vyhazujeme a je to škoda 😒

gedren
13. led 2008

Taky tridime, to je snad dneska samozrejmost, ne? Plast davame do plastu vsechen, uz jen proto, ze PETky vubec nemame, tak co bysme tam hazeli 🙂

Ze holky trochu pichnu do vosiho hnizda, prijde mi dost ujety ta dnesni moda tahat domu baliky petflasek, jejichz obsah je dost casto ekvivalentni vode z vodovodu. Nerikam ve vyjimecne situaci, kdyz netece voda nebo je znecistena studna nebo neco...ale dost me irituje, ze kvuli televizni masazi se to dneska povazuje za normalni. Precejenom, nez koupit petku, vypit a vyhodit do plastu, neni lepsi ji nekoupit vubec?

mikca
13. led 2008

taky třídíme..nevim teda jestli postivě..ale snažíme se..jinak já si teda radši koupim petku s vodou mě teda s kohoutku nechutná..nevím teda proč jako malá jsem pilka jen z vodovodu ☹ ..nevim asi jsem rozfrfnaná 😀

joa co mě docela drtí..už jste viděli někdy ten odpad odvážet??. u nás to hází vše do jednoho vozu 😨 ...takže občas mi uniká smysl 😠

johanda
13. led 2008

Holky, vy musítě ty plasty vymývat? To je blbost, ne? Tady se to nemusí -teda kromě těch obalů, které obsahovaly minerální oleje, nebo něco, co by mohlo kontaminovat půdu a vodu. Takže kelímky od jogurtů a flašky od mlíka a vůbec věci od jídla nevymýváme. Byla jsem v Německu, kde bylo na těch kontejnerech napsáno - vymývat netřeba - kvůli zbytečné spotřebě vody. No, závisí i na tom, jak často se ty kontejnery vyvážejí. V létě by na těch zbytcích asi dost hodovaly vosy a včely - to by mohlo leckoho odradit od třídění 😉. U nás probíhá vyvážení tak jednou za 2 dny, takže jej to O.K. Jinak papíry samozřejmě pouze čisté a suché, jeden špinavý papír znehodnotí dost jiných papírů, které se pak už nedají recyklovat.
Souhlas s Gedren - balená voda je kvalitativně stejná s tou z většiny vodovodů, pokud nějakou dobu stojí, má mikrobiologické parametry horší.

gedren
13. led 2008

Ja jsem nekde cetla, ze vymejt se ma aspon nahrubo, aby do tech kontejneru nelezly krysy, a taky pry z ohledu na pracovniky dotridovaci linky. Takze proste jednou vyplachnu a hodim do toho prislusnyho pytle, do cista to nedrhnu 🙂

sarap
13. led 2008

ahoj, já ty kelímky vymývám spíš proto, aby nám to doma nesmedělo, protože tříděný odpad vynášíme tak 1x za 14 dní. To, že by do těch kontejneru lezly krysy mě nenapadlo, ale zní to logicky.

sarap
13. led 2008

...a s tématem balená voda souhlasím. Máme dobrou vodu z vodovodu, tak používáme tu. Pochopím ještě minerálky (ty nám fakt z vodovodu netečou), ale stolní neperlivá voda?
V PETkách kupujeme pouze čerstvé mléko. o tom, že by byli speciální kontejnery pouze na PET lahve ani nevím.

olivia.a
13. led 2008

Take se hlasim k tem, kteri domu plastove lahve netahaji. Porad mne vytacely ty vsude po byte a po aute se povalujici lahve napul prazdne, clovek nikdy nevedel, kdy tu lahev vlastne otevrel... tak jsem zacala manzelovi nabizet doma udelanou rybizovou stavu, v zime varit velke konvice ovocneho caje a kdyz je porad neco na piti po ruce, tak se na vodu uplne prestal ptat a dokonce toho za den vypije mnohem vice nez drive. Usetrime spoustu penez, nemusim porad behat se smetim, jen navstevy se obcas divi, ze nemame "vodu".
Do dvou tydnu bych mela rodit a protoze jsem vcera mela silenou uklizeci naladu, tak jsem si pro jistotu chtela nachystat veci do porodnice vcetne lahve vody. Jako navrh nejakeho cile pro vecerni prochazku jsem navrhla zajit jen do samosky pro lahev vody a manzel velice prijemne prekvapil otazkou zda musim mit "originalne zabalenou vodu" nebo mi staci jakakoliv lahev do ktere vodu nalijeme. Musim se pochvalit, ze v tomhle smeru jsem ho dobre zpracovala. 🙂
Jinak s umyvanim plastu je to zbytecna prace. Zpracovatel odpadu vsechnz plastz dohromady navali na tridici linku, tam damy v rukavicich vyzobou to, co se da a neda zpracovat, roztridi podle materialu a pak se to naseka najemno a jakoby vypere. Takze holky jakekoliv myti je opravdu zbytecne.