Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luvie
20. lis 2010

@juju maso jsem dávala v podstatě hned od začátku, asi týden po půlročních narozeninách. Dávám skoro každý den, ale malý kousek, koupím více, nakrajím do mražáku a pak jen přihodím do páry k zelenině. Dávám kuřecí, krůtí, rybu, játra (občas), hovězí (taky občas). Když maso nemám, nedám, když malá nechce, nejí.
žloutek začal trochu později, asi od 7. m. dávala jsem málo často ,protože malá po něm asi blinkala, teprve teď naposled si ho vzala a jedla s vekou chutí.
Všeobecně, jestli kojíš, nemusíš toho mnoho řešit, dávej to co jíš ty (zdravé), v mlíčku budeš mít min. první rok vše důležité obsaženo. Dávej pestrou stravu. 😀 (dobrá rada nad zlato, že...)

@anysek85 taky jím zdravě, asi méně zdravě než ty. Vitamíny jsem v těhotenství brala jen asi jeden za měsíc (takže vlastně nic, že) a mám úplně zdravou holčičku. V létě jsem se dokonce živila skoro výhradně melounem a nic nám nechybělo... takže dělej jak cítíš, jiná doktorka by ti možná řekla něco jiného... vitamíny a dobrá strava bude mnohem důležitější až budeš kojit, dle mého názoru. užij si těhotenství 🙂

herminka
20. lis 2010

@anysek85 Nebrala jsem nic (krom kyseliny listové, tu považuji už jaksi za samozřejmost v začátcích těhotenství). Na začátku mého těhotenství bylo léto, takže sezona různorodé zeleniny a ovoce, zvládala jsem jíst vše a nezvracela jsem, tak jsem neviděla důvod. Doktor mi nic nenutil. Teď už nic nasazovat nechci, jen občas si dám rybí olej.
Pokud chceš, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, nějaké vitamíny si kup a ber je občas - třeba 2x týdně. Holky tady jako kvalitní doporučovaly Prenatal od Solgaru (snad se nepletu): http://www.001shop.cz/Prenatal

erinka83
20. lis 2010

@anysek85 na to má taky každej jinej názor 🙂 Já bych projistotu brala aspoň tu listovku!

erinka83
20. lis 2010

@herminka Dík za odkaz, asi si to koupím, kojení mě dost vycucává, tak snad to zabere, zvlášť když už teď je to se zeleninou bledé 😒

kaja73
20. lis 2010

@anysek85 Prečo tie vit.tak striktne odmietaš? Ved ubližit ti určite neubližia. Myslim si ,že hlavne kyselinu listovu, by si nemala podceniit a tiež omega 3 nenasytene kyseliny.Teraz neviem,či EPA alebo DHA jedno z toho je velmi potrebne pre rozvoj nervoveho systemu a mozgu babatka.Ostatne si myslim ,že asi maš zastupene dostatočne v tak pestrej strave.Možno aj to čo som napisala,ale ja by som sa pri tychto 2 latkach aj tak ešte poistila.

anysek85
20. lis 2010

@kaja73 Mně právě Dr. řekla, že listovka spíše pomáhá otěhotnět, ale jestli už těhotná jsem, tak to nemá žádný význam...tak jsem z toho zmatená.

Miminu samozřejmě nijak ublížit nechci, ale četla jsem i o možných rizicích přemíry vitamínů, z nichž některé mohou plod poškodit a jiné zase až naopak způsobit avitaminózy, atd.

Nejsem lékař, ale o tlaku farmaceuticých koncernů si iluze nedělám, takže jsem v tomto ohledu nedůvěřivá... 😕

Jinak děkuji za názory a reakce. Jsem už v desátém týdnu a doposavad jsem nic nebrala (těhotenství jsme odhalili teprve nedávno 😅), takže tak. Mám z toho trochu strach - i proto, že už jsme relativně daleko a nevím jestli už není pozdě. Asi se ale spolehnu na intuici a to, že se cítím dobře, koupím jedno balení nějakých vitamínů a jednou do týdne si zobnu...

kaja73
20. lis 2010

@anysek85 Listovka služi na prevenciu razštepov,ma vyznam ako pred otehotnenim , tak aj prvy trimester.No odporuča sa aj neskor.

anysek85
20. lis 2010

@kaja73 Díky, v tom případě si listovku hned v pondělí koupím. Uškodit snad nemůže, když je dávkovaná správně...

erinka83
20. lis 2010

@luvie ty moc opatrná na to jídlo nejsi, co? To nemyslím nijak zle 😉 Mě ani nenapadlo do roka dát játra nebo rybu...ty játra teda zatím vůbec nemám v plánu....

Jo a to maso je prý lepší nedávat každý den, prý je to těžký na trávení, tak ať si trakt odpočine 🙂 Já se to snažím dodržovat, většinou má maso obden nebo i později....

butt
20. lis 2010

@anysek85 me nutil vitaminy gyndar i nefrolog, ja jim to odkyvala, neco si koupila a dojedla to jedno baleni (90tablet) teprve nedavno 😀 ja mela krom uz zminovanyho strach jeste o jod, pze rybam moc nedam...a taky jsem doplnovala zelezo a horcik, protoze jsem jich mam nedostatek (to ale neni tvoje situace 🙂 ) ale ty multivitaminy jsou odle me nesmysl...

to maso by me taky dost zajimalo...luthien mi zas rikala, ze je lepsi davat kazdej den uplne pidi porcicky, nez zatezovat pak treba obden porcema vetsima...no ja nevim, vidim to tak obden pidi porcicky 😀 vzdyt i pro dospelho to je tezko stravitelny, co pak chudak takovy maly prte...ale zas bych nerada neco zanedbala, jestli kvuli tommu, co to maso obsahuje, je fakt nutny ho davat tolik...

betelgeuzz
20. lis 2010

@juju nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale myslím, že josefka dokonce radila, nedávat maso do roka, pokud se kojí. Ale ty už myslím, nekojíš, že? Takže těžko říct, jak v tvém případě.

@erinka83 nevím, jestli ses někdy dívala na stránky annag (laktační poradkyně), ale ta ty játra taky doporučuje hned s ostatním masem. Docela mě to překvapilo. Ale zatím jsem je nedala. Dneska měla Ali pangase.

erinka83
20. lis 2010

@betelgeuzz jo, na annag stránkách jsem byla, ale na tohle jsem nenarazila... zajímavý....

@butt no já to tak asi praktikuju, obden pidiporce 😀

butt
20. lis 2010

@erinka83 😀 😀

@betelgeuzz ja mam taky zafixovany, ze kdyz se koji, tak se slozeni prikrmu v podstate nemusi do toho roka resit...a ted je mala na UM a ja jsem naprosto nevzdelana co a jak s prikrmama 😀 😀 😀

a s tema jatrama to je mazec 😕

betelgeuzz
20. lis 2010

@butt proč mazec?

butt
20. lis 2010

@betelgeuzz ani ve snu by me to nenapadlo, ze to deti do roka muzou jist a ze naopak to nekdo doporucuje 🙂

luvie
20. lis 2010

@erinka83 a osttaní:
ryba se nedává kvůli kostím, především. Dávám většinou sladkovodní, protože my je taky jíme a malé chutná moooc. A játra nečistoty jen přepírají, neuchovávají, jak se mnoho lidí domnívá. doporučují se kvůli železu, ale spousta železa je taky třeba v čočce a tmavě zelené zelenině. s jídlem opatrná jsem, malé nedávám ani dětské piškoty, je tam cukr, u spousty věcí si dělám názor sama, protože každý radí něco jiného. Kačce dávám vždy k jídlu co nejpestřejší výběr a ona si dává co uzná za vhodné, játra třeba ani moc nechce... navíc ona toho většinou nesní mnoho, teď má zas období, kdy se víc kojí, takže jsem ráda že prospívá ze zdravých věcí 🙂

butt
20. lis 2010

@luvie ja měla za to, že ryby se mají dávat později, kvůli riziku alergie..to jsem zas úplně mimo? 😅 s těma játrama to je fakt zajímavý, jsem ráda, že jsem poučena 🙂 (te´d mě napadlo, že z mé reakce to možná vypadalo, že to je totální blbost je dávat, ale fakt bylo to myšleno jako upřímný údiv..no mám očividně hodně mezer 😀 )

petuli80
20. lis 2010

Holky, moc nestíhám, ale dala jsem dohromady konečnou verzi toho semináře s p. Markem, o kterým jsem se tu zmiňovala. Bude se konat v Brně 12.12., kdo by měl zájem, pošlete mi do ip mailovou adresu, přepošlu Vám leták 🙂

Hlavní body:
- Setkání s autorem knihy Nová doba porodní, p. Vlastimilem Markem
- Současný přístup českých žen k těhotenství a porodu. Jde to i jinak?
- Jaká je informovanost rodičů s postupy při lékařsky vedeném porodu?
- Jaký může být vliv lékařských zásahů a rutinních postupů na psychiku rozeného dítěte?
- Možnosti spolupráce s vlastní porodní asistentkou, svobodná volba místa porodu, poloh, pomoci otce a porodní asistentky rodící ženě.
- Diskuze s p. Markem a por. asistentkou z Mamicentra, prostor pro otázky.

luvie
20. lis 2010

@butt alergie je hlavně u mořských, ale jeslti jste oba rodiče alergici, pak svému dítěti nedávej nic, protože dle souhrnu různých studií a doporučení jsem zjistila, že moje dítě by mohlo jíst jen vařenou mrkev a rýžový vývar, jinak u všeho hrozí nějaká alergie... 😀 my jsme oba alergici, každý na něco jiného, malé dávám nové věci postupně, pořád ji kojím (což je taky důležité, nepsala jsi, že už dáváš UM?), zatím nic výraznějšího nebylo, i když alergie můžou přijít i později. Každopádně mám pocit, že se to někdy až moc přehání... např naprosto sterilní prostředí pro malé děti? no to já jsem hned po porodu nezvládala a ani teď ne, malá měla asi dvakrát za celou dobu lehkou rýmu a jinak je zdravá...

Podle mě je důležité hlavně se řídit zdravým rozumem, ne cizími radami, takže pokud máš pocit, že játra dávat nechceš, nedávej je.

butt
20. lis 2010

@luvie pozor prý i na tu mrkev může být alergie 😀 😀 alergička jsem jenom já. ale mám jinak podobný dojmy jako ty, že by malá musela být hlady 😀 😀 já jsem si z toho udělala hlavně závěr, že bych ju měla víc pozorovat a dělat větší pauzy mezi zaváděním nových potravin...bohužel ja saša už jen na UM... a neboj, cizíma radama se neřídím bezmyšlenkovitě 😀 jen člověk potřebuje informace z různých stran, aby si mohl udělat svůj závěr... a tak jsem ráda, že se mi tu dostavájí 😉

@petuli80 super, že se ti to povedlo zorganizovat 😉

kaja73
20. lis 2010

@luvie Moj ma alergiu na mrkvu 😀

luvie
20. lis 2010

@butt
@kaja73 tak to je prča s tou mrkví 😀 já té naší holce asi nasuším ještě rychle nějaké sedmikrásky - ty má ráda a snad tam alergie nehrozí 😀 (dělám si legraci...)

@butt nevím, jak to všechno funguje u nekojených dětí, ale delšími pauzami a pozorováním určitě nic nezkazíš. ať si dobře přebereš a vybereš všechny informace 😀

blovitc120
20. lis 2010

Super debata 😀. Moja dcera sa odjakziva ide zadrhnut za tuniakom a to ja ryby neznasam, len vo vode ich mam rada, preto mi robi problem jej to dat, napina ma na zvracanie. Rovnako by to bolo aj s pecenou (jatrami), v zivote som to nejedla, lebo rovnako ma z tej vone napina a ani to jest nebudem, tak som zvedava, kedy si to mlada vypyta. Odkedy ju MM nakrmil salamou, jedla by len tu, keby som jej davala.

Mimochodom k tej mrkve, veru bezpecna nie je, moja sestra ma na nu alergiu a uplne z nej spuchne, rovnako zo zeleru, papriky a takmer zo vsetkeho ovocia. Takze jedina moznost je pomalicky skusat, moze sa to hocikedy prejavit u hocijakej potraviny.

abra
autor
21. lis 2010

K tem vitaminum, kys. listova je dulezita hrozne moc pro vyvoj nervove soustavy, mozku a celkove pro prevenci vrozenych vad, je dulezita po dobu celyho tehotenstvi (i kdyz je fakt, ze v zacatcich je dulezitost nejvyssi). EPA i DHA jsou hooooodne moc dulezity kyseliny, jsou z rady n3 nenasycenych mastnych kyselin (omega 3) a opet dulezity pro vyvoj nervove soustavy, mozku, ale treba i zraku. Me vzhledem k tomu, ze malokdo muze rict, ze ji opravdu vyvazene prijde vhodny zaradit vitaminy v tehotenstvi a kdyz jde o vitaminy prospesny decku, tak bych byla pro n3skupinu a listovku (dobre to ma reseny femibion) a pokud jde o matku, ktera je vegetarianka nebo ji malo zivocisnych bilkovin, pak bych byla pro solgar prenatal, pokud o matku ktera ji prumerne zivocisnych bilkovin, byla bych pro jinej doplnek. Ja treba femibon nemuzu (strasne me po nem bolli zaludek, coz me fakt hodne mrzi), takze mam listovku, horcik kvuli svalovym krecim a lnenej olej kazdej den lzici (n3).
Je fakt, ze driv "se prece nic nedavalo a taky zijem" ale driv se taky pouzivalo ddt a taky zijem zejo.... 😒

butt
21. lis 2010

@petuli80 pochopila jsem to dobre, ze tam muzu i s deckem?a myslis, ze by tam byl prostor probrat muj porod? 😀 me totiz dost vrta hlavou, co vsechno bylo spatne, ze jsem nakonec musela skoncit na cisari...abych byla poucena pro priste 🙂 (ale momentalne jsem vefazi, ze priste si prisoustim jen planovanyho cisare, jak ten porod byl pro me hroznej... 😅 )

@luvie taky jsem dost nevzdelana, co se tyce prikrmu u deti na UM ☹ a jsem si jista, ze i kdyz se budu snazit sebevic, tak spoustu chyb nasekam 😀 snad mi to mala odpusti 😀

@abra ahojky!zapomnela jsem ti pogratulovat k NT!tak gratuluju a at cely tehu probiha takhle v pohode 😉 a rada bych zopakovala ten obed spolecnej 😉 kdy ti skonci frmol ve skole? 🙂

blovitc120
21. lis 2010

@betelgeuzz ak veríš aj trochu iným, ako lekárskym prístupom, tak tie dávky nie sú veľké. podľa niektorých dr. žena v tehotenstve potrebuje 9 g denne... odporúčam prečítať knihu http://badatel.sk/documents/Vitamin_C-liecba.pdf na trochu iný pohľad na C, rovnako mám rada aj celú jeho stránku

petuli80
21. lis 2010

@butt Ano, předpokládám, že tam bude víc lidí s dětmi, tak jsem tomu chtěla přizpůsobit i místo. A vzhledem k tomu, že tam kromě p. Marka bude i pa, tak myslím, že by to šlo probrat, to bude spíš její parketa. Bylo by to poučný i pro ostatní, já budu určitě ráda za konkrétní zkušenosti 🙂 Jinak těmito věcmi se zase zabývá P. Steinerová, příští víkend dokonce dělá seminář, který je primárně zaměřen na vlastní porodní trauma, nebo jen chuť "přepsat" svůj vlastní porodní příběh (steinerovapt.sweb.cz).

abra
autor
21. lis 2010

@butt dikec 😉 no kdybych tedko udelala zkousky v sobotu, tak by skoncil i frmol, ale uprimne o tom pochybuju, na obed muzem zajit, jsem pro 😉 co tedko v pa? kdyztak se ozvi do ip 😉

butt
21. lis 2010

@petuli80 diky!ja zatim teda nevim, jesti budu moct...tak uvidim 🙂

@abra jsem rada, zes me vzala na milost a obed si se mnou chces zopakovat 😀 a zkousky urcite zmaknes 😉

juju
22. lis 2010

no kyselina listova je dolezita ale inymi vitaminami by som sa urcite netrapila, najma ak zena vyvyzene je. a Pecen ú jatra by som rozhodne nedavala!!! ved predsa pecen filtruje a zachytavaju sa tam vsetky toxiny. 😅

butt, no ja som tiez mala mis mas zo zavadzania prikmov, ale clovek ked vela cita a so svojim presvecdcenim urcite prides na to ako na to, no a zalezi to aj od malej ako sa chyti 😀 moj je strasny papkac ale nechuti mu zemiak a ani jablko, z coho som uplne nestastna 😠 maso by som tiez nedavala kazdy den a asi zacnem az okolo 8 mesiaca, dufam, ze to nie je skoro inak ja na rybach nevidim nic zle, ved predsa dospelym radia skor ryby ako maso 😨