Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

jasekd
3. led 2011

@aemmi Ja nemam spec. skejtovy lyze, mam kombiky , celkem praskacky, Madshus Valtour, a jak to frci. Klasiku jsem jezdila driv, ale jak jsem se naucila bruslit, tak uz se mi do stopy nechce. Ona ta klasika je tezsi na techniku, presnost, musi se mazat 😝 Na skejt jen parafinujes a ja ani to ne, jsem lina a mam tak rychly lyze, ze to ani nepotrebuju. Boty mam taky takovy univerzalni Alpiny, trochu vyssi a zpevnenej kotnik, ale da se i klasika, nema to ten pevnej skelet jako skejtova bota. Ted jsem treba jela klasiku, protoze me z brusleni boli bricho. Ted je tu idealni snih, maznes modrej, nic moc neresis a krasne to jede i stoupa, idealni podminky 🙂

aemmi
3. led 2011

@jasekd je fakt, že ta příprava předtím je vopruz, já teda nejsem kdovíjakej borec, takže to až tak neřeším 😅 ale lyže parafínoval dycky táta všem, když jsme jezdili spolu, tak i mazal, tak jsem měla servis, což už ted bohužel nemám 😀 aspoň jsem mu tedy zcizila nějaký vosky, jsem koukala, že je to pěkně drahý 😕

anysek85
3. led 2011

@abra Jo, bohužel jo 😔. Mám originál Siggovku za litr a je vyrobena v Číně...

jasekd
3. led 2011

@aemmi Prave ze my co nejsme takovy borci, musime mit namazano dobre, aby to vyvazilo nedostatky v technice. Ja mazat neumim, davam modrej, kdyz je teplejc, fialovej, kdyz humus nad nulou, tak cervenej a kdyz je zima na zelenej, tak nejezdim 😀 Doma mam koupenej jen modrej a fialovej, fakt to neni levny. Ale ono to vydrzi, kdyz jsme jeste jezdili s nasima, byly ty vosky strasne stary a fungovaly celkem dobre.

chaarleene
3. led 2011

holky, kolik myslíte, že by mělo 9měsíční dítě za den vypít? má 9 kilo...
na kojeni.net píšou, že 200 až 300 ml, ale malá mi vypije tak cca 100 za den (pije čistou vodu) 😒 ale zase tam mají v takovém tom rozpisu příkrmů v tomhle věku napsané kojení 3x denně a to teda kojím o dost víc - tak 5x přes den a minimálně 3x v noci...

a ještě jsem se chtěla zeptat na sebe - poslední dobou mám fakt problém dostat do sebe ovoce a zeleninu - zaprvé teď v zimě to není nic moc, zadruhé na to ani není chuť... v létě bych se pořád cpala saláty, ale teď mě ani vůbec nenapadne si ho udělat 😒 mohly byste mi doporučit nějaké vitamíny nebo něco?

k tomu kojení - taky jsem chtěla plně kojit trochu déle než 6 měsíců (ne teda do roka, ale tak do těch 7 měsíců jsem chtěla), ale po půl roce už na malé bylo vidět, že jí to nestačí, takže jsem začala přikrmovat... jedla sice málo (a ještě pořád jí málo), ale je mnohem spokojenější 🙂

erinka83
3. led 2011

@herminka
@betelgeuzz Alverde nedoporučuju, u nás to samé co u @chaarleene měla červené tváře, takové jakoby vysušené, nejdřív jsme myslela, že je to třeba alergie na něco, ale neměla zrovna nic nového, pak mě napadl ten krém, nelíbila s emi ta konzistence, taková hodně olejová... Koupila jsme opět osvědčený Hipp a aasi za týden OK a od té doby nic a to už byly i velký mrazy... Ještě máme zimní Babylove, ale zapadl za komodu a nejsme schopní ho vytáhnout 😀 Měla ho jen párkrát než začla zima, takže nemůžu posoudit...

abra
autor
3. led 2011

@anysek85 tyjo, tak to by me teda dozralo, to snad neni mozny s tou cinou 😒 😒 😒

erinka83
3. led 2011

@chaarleene Baru do teď vypije tak kolem 200-250ml denně 😖 Ale např. s kakáním problém nemá, tak doufám, že OK, kojím 3x denně...

jasekd
3. led 2011

@chaarleene My mame zhruba stejne stary a tezky deti. Kdyz do nej dostanu 150 ml caje za den, tleskame. A dari se to jen diky tomu, ze to do nej hazim lzickou mezi lzickama jidla, nechce pit nic, dokonce ani slazeny. Spis bych rekla, ze jsme na 100 ml. Rano ma v UM cca 210 ml vody, pak ma obed, svacinu, navecir opet UM a vecer zase UM, takze vetsinou tech 630 ml vody z UM (prave proto, ze nechce pit, tak jeste moc nenahrazuju to odpoledni UM. Obcas ma jogurt a caj misto toho). Vyjimecne se vzbudi v noci a dostane ridsi UM asi ze 100 ml vody. Taky pridavam trochu vic vody i do jidla. Nekojim vubec a malej ma tu nemoc. ledvinu a antibiotika 😝 Tohle je maximum, co dokazeme, jinak se brani, vyzvraci to, protoze napolyka i vzduch (ma jeste k tomu ten GER). Vy, kdyz jeste mate kojeni, jste podle me v pohode 🙂

abra
autor
3. led 2011

me dr furt rika, ze mala by mela pit vic, nevim, jaka je norma, ale vypije 250ml -350ml za den + 100-200 v noci, vic do ni nedostanu ani kdybych se na hlavu postavila, uz tohle povazuju za mega uspech

chaarleene
3. led 2011

díky za příspěvky 🙂 čůrá docela dost, kadí 1-2x denně v pohodě...

aemmi
3. led 2011

jo, holky, sehnala jsem v Tescu bio špagety 1kg/24kč mají to v akci 😉

betelgeuzz
3. led 2011

@erinka83 takže babylove čeká na stěhování, jo? 😀

Ono se to řekne, kolik má dítě vypít, ale jak to udělat, že? Taky bych se řídila tím, jak dítě kaká a jestli není moc žlutá moč, teda to se dá zjistit, jen když chodí na nočník. Mně se Ali nějak rozpila, teď dá tak 500 - 600 ml, ale já zase nekojím.

erinka83
3. led 2011

@betelgeuzz jojo 😀 No já jí zkoušela sladit medem, ale max. 1 lžičku na 200ml, víc se mi šprajcovalo 😅 A nevypila toho víc...

erinka83
3. led 2011

tak jsme dneska koupila Echinaceu v tabletách, o nevhodnost v těhu tam není nic, tak jsem zvědavá...

abra
autor
3. led 2011

@erinka83 uka jaky mas ty tablety?

abra
autor
3. led 2011
baterka
3. led 2011

@abra jasně, nejsem vegan 😉 , ale vegetarián a teď jsem dost falešnej, páč jsem už trošku začla sladkovodní české rybky a taky jím mamavit, všechny testy v těhu byly naprosto ukázkový, nemusela jsem brát nic navíc, jako třeba jas.

@andelka koukám, že máme prcky stejně starý 😉 no já právě nevím, názory na to kdy začít s příkrmy se dost liší, a kojení.net je dobré na techniky kojení, ale ne na příkrmy, tedy podle mě, ona ta Jiřka jede přesně podle konzervativního postupu, který má např. i náš pediatr a s tím já nějak vnitřně nesouhlasím, prostě mi to přijde děsně brzy, když se to dítě vysloveně na jídlo nesápe a v klidu kojím, abych úderem 6. měsíce začla zeleninou, o masu nemluvě 😵 No a takl asi budu dál kojit a uvidím, přibírá ukázkově (má 8,5 kg), ale vím, že jen váha není jediný ukazatel správné výživy....
@jasekd právě že má známá pediatrička mě v tom hodně podporuje, nemám se prý nechat zblbnout (dámy odpustí) pediatry, kteří jsou naočkovaní a zaplacení lobby všech těch firem ala nutrilon, hami a hipp a tak, ale zas nechci jen kojit nějak extrémně dlouho, ale do roka mi to tedy nepřijde dlouho. No uvidíme...
Fakt tu není někdo, kdo jen kojí i po 6. m?
Moc všem děkuji za názor!!!

andelka
3. led 2011

@baterka no jo, to máme 🙂 Dany z mlíčka taky přibíral pěkně, v půlroce měl 8kg, teď nevím. On se nesápal jen po jídle, ale po všem, takže to bych jako ukazatel nebrala. U nás to spíš začalo proto, že přes den chtěl kojit co 1,5 - 2h, v noci se často budil, tak jsem si řekla, že za 5 dní má 6 měsíců, tak že už pomalu zkusím. Od té doby máme zavedený režim, který vyhovuje, jí v pravidelných intervalech, po svačině nepotřebuje kojit, takže se od něj můžu hnout na dýl jak 30 minut...baští všechno, takže pro mě je přikrmování pozitivní změna. kojím tak 5x za den a 2-3x v noci. Jinak se mi nezdá, že by Jiřka jela podle konzervativních názorů, naopak jsem četla, že když bude existovat podložené doporučení nové, tak ona ty tabulky a rady upraví, takže podle mě konzervativní není, to zavádění příkrmů mi tam přišlo nejsrozumitenější a takové akorátní (nic příliš brzy ani pozdě). Ale jasně 100% není nic, já se tím taky jen insipruju a nedělám všechno jako většina, spíš takovou zlatou střední cestu, i co se týče lepku, mlíka...

jasekd
3. led 2011

@baterka Tak si nech pres ni udelat ten krevnak, at jsi klidnejsi 😉

anysek85
3. led 2011

@baterka Neuraž se, ale dle mého názoru tedy sem tam sladkovodní rybka k pokrytí potřeb dítěte rozhodně nedostačuje... Můžu se zeptat, co tě k nedokrmování vede? Mám jednu kolegyni, která kojila výhradně do osmi měsíců a ta narovinu přiznávala, že se jí nechce se s těmi dokrmy patlat a nechce se jí dávat prachy za skleničky (tak trochu sociálka - dělala u nás na firmě uklízečku). Čili, zajímá mě, jaký argument máš PRO to nedokrmování a co tě k tomu vede...

Děkuji za odpověď 🙂.

jasekd
3. led 2011

@baterka Nemas nejakej odkaz na nejaky stranky toho Forta, jak napsal tu kniyku o vyzive a kojeni, ze bych na to mrkla, cim argumentuje 😉

abra
autor
3. led 2011

@baterka ja tim nemyslela, ze ses vegan, ale spis to, ze v obd kojeni je zvysena potreba techto veci a kdyz pises, ze skoro nejis maso, tak by me prave zajimalo, jak to mas poreseny, jako vazne uprimne by me to zajimalo, pac jsem zatim jeste nevidela cloveka, kterej by jedl omezene maso a mel tyhle veci dobre poreseny, taxe necham prijemne prekvapit 😉 Obzvlast pokud plne kojis takovy uz vetsi dite, tak ta spotreba bilkovin, n3,n6 a B12 musi byt desive vysoka a ten prijem hodne velkej, aby decko i ty jste meli vsechno. Ja se k tomu, jestli je to oka bez prikrmu nebo ne vyjadrovat nebudu, myslim, ze muj nazor je tady vic nez znamej 😀 😀 😀

anysek85
3. led 2011

@baterka Teď koukám, že ta moje otázka směřovaná na Tebe možná vyzněla docela blbě. Prosím neber si to osobně a ten příklad s pracovnicí na naší fíře už si vůbec nespojuj - chtěla jsem jen říct, že u matek, které myslí v první řadě na dítě, jsem toto nezaznamenala a nenapadá mě žádný logický argument, proč výhradně kojit dítě starší než sedm, osm měsíců... zajímal by mě tvůj motiv - jako proč to děláš? Nebo v čem to tvému dítěti prospívá? To je vše 🙂.

Jak píše Abra a ostatní - také podle mě není šance pokrýt potřeby tak velkého dítěte jen z mateřského mléka a zvlášť pokud nejíš kvalitní maso 😅 😔

erinka83
3. led 2011

@abra no není to ale úplně jednoznačný 😒 mám tohle: http://www.docsimon.cz/zbozi/medpharma-echinace...

jo a ještě jsme si koupila B komplex od Zentivy, teda doma jsem to proštudovala a pěknej koktejl nebezpečných barviv ☹ Tak nevím... Ach jo... Nevíte o nějakým přírodnějším béčku? Očařka mi to doporučila na ty zrna...

baterka
3. led 2011

@jasekd máš pravdu, jen mám praktika (homeopata... 😅 ) v Praze, tak až pojedu za našima, dík 😉 !

@andelka ale jo, to Ti samozřejmně přeju, že synek baští a Ty nemusíš tak často kojit, to já kojím tak po 3 hodinách přes den a tak dvakrát v noci, takže ani nemám pocit, že je to často. No uvidíme, jak to půjde dál, dík

@anysek85 v pořádku, to je každého věc, až porodíš, taky třeba zjistíš, že některé věci budeš dělat jako ostatní a některé Ti budou připadat mimo 😉 . U mě to má jeden hlavní důvod - prevence alergií a exému. Zkus mrknout do knížky pana Fořta (Aby dětem chutnalo), mají ji docela v knihovnách, je to kompletně zpracovaná publikace o zavádění příkrmů a jídelníčku dětí až do mladšího školního věku a mě jen utvrdila v názoru, že nechci, aby Marek jedl něco jiného dřív, než je to třeba, že mlíčko ode mě mu plně stačí (ještě si teda potvrdím ty krevní testy, ale myslím, že je to ok, když v těhu to bylo)

@abra mě Tvůj názor známý není, ale asi nemáš chuť mi ho plně popsat, zatím jsem jen pochopila, že si myslíš, že nemám pořešený přísun těch prvků a vitamínů, co jsi popsala. Jsem ale přesvědčená, že jako letitý vegetarián (nejedla jsem maso 10 let, teď to ruším těma rybama 😉 ) a protože jsem na svůj jídelníček dost přísná, tak jsem si dost naučila hlídat, co jíst a jak, jsem si jistá, že mnohem lépe než 99% masožroutů. Takže: používám a jím jen potraviny, které jsou vypěstované u nás a jsou sezónní, nejlépe bio, co jde, pěstujeme, peču nám chleba, bratranec má kozí farmu, takže odtud mám svůj přísun bílkovin (kozí syrovátka, mléko, sýry, jogurty), denně jím menší misku našich ořechů ze zahrádky (mix slunečnice, vlašáků a lískáčů), piju cca 4-5 l vody (máme studnu), v létě jím dost salátů, v zimě zelenina není (tedy, v supermarketu ano, ale vozí se sem z druhého konce světa a dovážená zelenina a ovoce jsou pro mě nemyslitelné plýtvání fosilními palivy) tak baštím kysané zelí a jinou zeleninu (tj. pickless?) a taky v zimě sním každý den tak kilo našich jablíček. Nejím nic smaženého, tučného, jen občas, a to tu veřejně přiznávám, hřeším čokoládou, ujíždím na 70% Lindce 😎 .

baterka
3. led 2011

@jasekd Fořtovy webovky nemůžu najít (asi neexistují), jen sou všude odkazy na tu jeho knihu, tak si jí zkus půjčit v knihovně, já se k ní poprvé dostala taky tak 😉 . V něčem je trochu extrémista, ale to já jsem taky, takže si dost rozumíme, jen on o tom neví 😎 😀

jasekd
3. led 2011

@baterka Presne to kamoska rikala, ze je to extremista. Tu jeho knihu dostala, ale ona bydli daleko, nemuzu si pujcit. A on je se svym nazorem osamoceny nebo je takovych vic? Vsimla jsem si, ze jsi zalozila diskusi, tak treba se ti nekdo ozve. Ta cokoska se ti docela prodrazi 😀 To ja sezeru kazdou, teda krome te extra kakao, nemusim bilou a nejvetsi humus jsou ty sojove nahrazky 😝

baterka
3. led 2011

ještě doplňuji, že v některých zemích (např. v Nizozemí) se doporučuje výlučně kojit do 8 měsíců, jinde do 10 (teď nemůžu najít kde) a u nás do 6, myslím, že to dokazuje, že je to jen číslo a stejně záleží na individuálním nastavení matky a dítěte. No a ještě jsem se koukala na web laktační ligy a ta potvrzuje v několika článcích moji praxi, ale samozřejmně je to každého věc

andelka
3. led 2011

WHO doporučuje kojit výlučně do 6m a s příkrmy do 2 let aspoň. Já bych to chtěla doržet tak z půlky, do 6m jsme kojila, ale do 2let mi to přijde hodně, brala bych tak do roka +-, ale samozřejmě záleží na prckovi a tak celkově, některé děti se odstaví samy, já vůbec zastánce dlouhodobého kojení nejsem, tak uvidím jak to bude.