Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

petuli80
12. led 2011

@luthien.k Byly to krevní testy na alergologii/imunologii.

Dočítám postupně, reaguju taky postupně 🙂

petuli80
12. led 2011

@juju Napsalas to tak nějak hezky celý 🙂 To je dobrej nápad, počkat, jestli nebude reakce na vlňáčky. Trochu sama sobě připomínám butt, protože chci mít předem co nejlepší výbavu a kožešinka v ní neměla chybět, ale je pravda, že spousta věcí počká a bude to i rozumnější.

Je mi to líto s těmi jesličkami, ale když není jiná cesta, ale víš, že děláš maximum pro to, aby byl malej šťastnej a spokojenej. Třeba se to časem podaří nějakým způsobem upravit, abyste spolu trávili víc času.

petuli80
12. led 2011

@olina.s Dík za tip, ale rybí polívku, pokud se mi drasticky nezmění chuť, bych asi nedala. No, kvůli rozkojení možná jo, fakt jako poslední možnost 😀
Snad to půjde, a @juju předem díky za nabídku triku, kdyby něco, tak se ohlásím 🙂

A všem díky za odpovědi na otázku stravy!!!

juju
13. led 2011

baby mate nejaka tip na AIO uni velkost pre 8 mesacne babo? uvazujem ze mu ich znova skusim davat apson cez vikend ked budem doma

kaja73
13. led 2011

@juju ja mam bum genius all in one.Tie sa mi pozdavaju,som s nimi spokojna.Vyplniš si ich ako velmi chceš a v podstate aj s čim chceš.Ja som dokupila plus vyplne priamo do tychto plienok,ale občas vložim aj klasicku bavlnenu plienku.

juju
13. led 2011

no ja by som chcela nieco jednoduche, aby som ich presvedcila v jaslickach aby mu ich davali, aby to zvladol aj manzel a dalsie kriterium je aby boli dobre save, vypchavat ich nechcem lebo ako som spominala, maly ma velmi dlhy trup a mam problem ho napchat uz aj do obyc pam´persky a zapnut mu bodik ci pyzamko

erinka83
13. led 2011

@juju já jsem spokojená s kapsovkama Bum Genius http://www.branakdetem.cz/bum-genius-kapsovka-o...

alpiinka
13. led 2011

tak to sa tesim, ze je spokojnost s Bum Genius, na tie sa chystam 🙂

kaja73
13. led 2011

@juju bum genius sa davaju ako pampersky,je to uplna pohoda.Maju svoju vypln,ktoru možes vyberat,nie je tam napevno.To si len doma pripraviš a v jasličkach daju ako pampersku,Su aj dobre save,ked vložiš jednu velku a jedu malu plienku-to je orginal k nim,tak su fakt v pohode.A tiež je dieta v suchu,pretože maju dry vrstvu.

kaja73
13. led 2011

@juju este snad,že akakolvek latkovka je o niečo mohutnejšia ako jednorazovky.Ja to riešim s o čislo vačšimi body.

andelka
13. led 2011

@juju já mám taky Bum genius kapsovky nejoblíbenější, teď máme ještě nově kapsovku Tots Bots a taky super. Dovnitř dáš buď originál vnitřek nebo co chceš (u nás je ultravýdržka vložená vícevrstvá na kluka), po použití přepereš v ruce vršek a druhý den to můžeš zas použít - aspoň já to tak dělám. Plínky peru 2x týdně, tak kdybych měla vyloženě AIO, tak bych jich musela mít hodně. A je fakt, že někdy nějaké body nezapnu, tak na to mám extendor. O číslo větší body může být, ale pak bývá někdy problém že výstřih je moc velký.

alpiinka
13. led 2011

viete mi poradit, kolko by som si ich mala kupit na vyskusanie, trebars na 2-3 dni? a ked sa nam bude darit, tak kolko ich bude treba na bezne pouzivanie, aspon priblizne...tie, co pouzivate bum genius, je potreba dokupit este aj nejake ine, alebo si vystacim s BG??? moc vdaka...ja som najskor latkovanie vzdala dopredu, ale potom som sa uplnou nahodou dostala k tym bum genius a hovorim si, ze mozno by to stalo za vyskusanie 🙂

andelka
14. led 2011

@alpiinka myslíš kolik čeho konkrétně? BG jsou naše oblíbené, ale mám i jiné, mám ráda pestrost a možnost výběru podle aktuální potřeby. Takže používám různé druhy plínek, protože každá má své výhody a je fajn to kombinovat. Teď máme tak 5-6 plín na den (na noc máme papírovky), peru 2x týdně, tak den zabere schnutí (bambusky i dýl, taky záleží na počasí jak to schne, případně jak doma topíte), v létě byly čtvercovky za 2h suché venku 🙂 Takže já potřebuju odhadem 24 plenek (3dny plenkování +1den schnutí). Když byl menší a byla vaječina, tak byla spotřeba větší, kolem 8 plín a když byl úplné mimi (to jsem ještě nelátkovala), tak i 10 - 15 plín za 24h.

juju
14. led 2011

dik za tip ale tych bum gnius som nasla niekolko...

andelka
14. led 2011

@juju jo? Já znám jen tyhle (akorát nevim jestli nemám starší verzi, nicméně velký rozdíl v tom nebude, vypadají stejně)
http://www.branakdetem.cz/bum-genius-kapsovka-o...
a tady na synkovi

juju
14. led 2011

uz som si objednala 9 rozlicnych, najma ale co ste radili. uvidim ako to teraz zvladnem, dufam, ze nevudem opat rozpredavat 😀

alpiinka
14. led 2011

@andelka dakujem, teraz mam aspon predstavu, kolko toho budem potrebovat...no najskor vyskusam len so zopar plienkami, aby som nedopadla ako juju...a nemusela predavat...tuna nejaka pestrost nehrozi v latkovani, nasla som len asi dva druhy a to som sa potesila, ze sa tu da dostat bum genius (ked som niekde spomenula, ze chcem vyskusat latkove plienky, tak na mna pozerali ako na blazna)...este mam vyhliadnute jedny, co chcem, aby mi mamina doniesla zo slovenska...tieto: http://www.klingacik.sk/detail/779/tots-bots-ea...

erinka83
14. led 2011

@alpiinka teda dost drsná cena 😕

andelka
14. led 2011

@alpiinka
@erinka83 drsná, u nás stojí 516 Kč- to je jaksi nad můj strop 😅

olina.s
14. led 2011

Ahoj holky, kdy jste začaly zavádět lepek do stravy? Naše dr. říkala, že je trend s tím neotálet, že klidně po měsíci příkrmů můžu, dnes mi paní ve zdravé výživě řekla, že by do roka nedávala 😕

luthien.k
14. led 2011

@olina.s, u kojeného dítěte nealergika (ani potenciálního) klidně jak říkala doktorka, je to podle nejnovějších trendů, ale hodně opatně, nejdřív ovesný lepek, pak třeba pšenici špaldu a vždy tak po lžíci do jedné porce... Jinak bych taky počkala později, po 10. měsíci.

andelka
14. led 2011

@olina.s já jsem začala po 8 měsíci, tento týden. V pondělí měl kůrku od chleba na žužlání a dneska ovesné vločky v ovocném pyré, asi 3 kávové lžičky kaše, co se z toho udělala. Zkouším to po trochách a pomalu.Mělo by se začít dokud je dítě ještě kojené, tak jsem s tím nechtěla zas otálet moc, tak zlatou střední jsem se dala.

alpiinka
14. led 2011

@erinka83
@andelka no ja som bola z tej ceny tiez v soku, skusala hladat, ci nie su lacnejsie v irsku (ale tu vobec nie su), vo francuzsku, ze by svokrovci doniesli, ale bohuzial cena taka ista...preto by som ani viacej neobjednavala ☹ celkovo som bola prekvapena, ze co taka plienka stoji 😕 nielen tato

chaarleene
15. led 2011

@olina.s já jsem na radu zdejšího osazenstva začala předevčírem, do jáhlové kaše jsem jí přidala lžičku ovesných vloček... včera teda totéž, ale vzhledem k tomu, že včera tu kaši nejedla, tak to nepočítám 😀 reakce veškerá žádná 🙂

andelka
15. led 2011

U nás taky v pohodě, noční buzení co 2h tomu nepřikládám, to dělal i dřív, prostě někdy blbě spí, hlavně když teď rostou zoubky.
Ale zajímalo by mě - kdyby mu nesedělo mléko, poznalo by se to jak? Když už týden dávám jogurt a myslím že je to dobrý, jako jak by to vypadalo, kdyby měl problém? A kdyby měl problém s lepkem, co by to dělalo? Jako na co se zaměřit jestli je jinak?

olina.s
15. led 2011

@chaarleene , @luthien.k díky 🙂 za radu. U malé jsme začali normálně - měla teda atop. ekzém, ale bývalá dr. mi k tomu jen řekla, že děti ho mívají a to bylo vše 😠 , tak jsem hledala sama. Vyžádala jsem si i testy, ale ty zase nechala udělat jen na BKM 😠 ale metodou vynechaných a zpět zařazených potravin se nám lepek nepotvrdil....

@andelka malá měla atop. ekzém, děti můžou mít i průjmy, hlen ve stolici, @luthien.k ti určitě řekne líp a víc

Současná Dr. mi potvrdila, že za spuštění atop. může i očko, což by u nás odpovídalo časově na 1. hexu ☹ , takže ono to s těmi alergiemi je asi složitější a nejen o jídle.

luthien.k
15. led 2011

@olina.s, to máš pravdu, na rozvoj atopie má vliv víc věcí (coby spouštěč), jinak příznaky reakce na jídlo jsi popsala myslím dostatečně, to jsou ty nejběžnější, výjimečně se může rozvinout i anafylaktický šok (otoky, problémy s krevním oběhem až ohrožení na životě - u atopiků je zavádění nových věcí vžy potřeba s nějvětší opatrností) a také chronické dýchací potíže (dušnost)... To si bohužel často rodiče ani lékař s možnou alergií nespojí a tak je dítě často nemocné...
Do tří let je ale strava zásadní, co se atopických projevů týče, dá se s ní hodně změnit.

olina.s
15. led 2011

@luthien.k mohla bych tě poprosit o bližší vysvětlení poslední věty příspěvku?

Holky, jen by mě zajímalo, když děláte prckům nějaké jídlo a zbyde vám, uchovávte ho? Už několikrát jsem z různých zdrojů slyšela, že by se zelenina měla spotřebovat do 3h od uvaření. Já teda malému zatím vždy uvařila příkrm čerstvý a ani se mi nechce nic uchovávat, ale do budpucna, až bude venku hezky, bude víc chodit, budeme víc venku,.....nebude tolik času vařit. Jedna paní z té zmiňované zdravé výživy u nás mi radila dát do takového jídla z předchozího dne trochu čaje bancha, hojicha - kukicha je spíš pro dospělé a tím, že jsou zásadité, jídlo vyrovnají.

luthien.k
15. led 2011

@olinas.s, tím myslím to, že 90% atopických projevů dětí je na základě alergenů ve stravě, a to buď kojící matky nebo pak v příkrmech. Zbytek zbývá na kontaktní alergie (kosmetika, prací prášky, umělá vlákna, lanolín ve vlně atd.), výjimečně i alergeny ze vzduchu (hlavně plísně a roztoči) mají vliv na atopický ekzém. Taky samozřejmě nemoci, zuby, léky, očkování atd., ale to bývá jen krátkodobé, než tyhle věci přejdou, zato s tou stravou se to táhne dlouho. Ono se často stává, že se ekzém rozjede třeba po tom očkování, nastartujou se ty "nevhodné procesy v imunitě dítěte" a ono začne reagovat na potraviny, na které nereagovalo. Takže i když první impuls (kromě genetické dispozice, která hraje významnou roli - 60% pravděpodobnost atopika, je-li matka, 80% jsou-li oba rodiče) bylo očkování, přejde to do potravinové alergie a proto se úpravou stravy toho dá zase celkem slušně zbavit. Jinak tyhle vlivy potraviny vyhasínají obvykle do tří, resp. pěti let (někdy nevyhasnou, ale je to v menšině) a nastupují jiné vlivy - hlavně hormony (puberta hlavně), pak stres apod.

Jinak já jídlo uchovávám - šoupnu ho klidně ještě trochu teplé do lednice a nechávám do druhého dne. Načatou přesnídávku, kterou máme tu 250g do kaše na třikrát, i do dne třetího.