Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

juju
30. led 2011

@jasekd no je to relativne s tymi casovymi obdobiami kedy co zavadzat; v BE dali zelenu bielku od 8 mesiacov, citrus plody a exoticke ovocie od 4 mesiacov!!! vsetko maso a ryby od 8 mesiacov! nehovorim, ze alergie treba podcenovat ale mam pocit ze teraz sa alergie velmi precenuju, lebo vsade pisu ze moze vyvolat alergie, ale ak ma mat dieta alergiu tak ju bude mat v 6 mesiacoch a aj v 1. roku, nie? ja som za skusanie, prioritne v bio kvalite aby sa nepchalo chemikaliami a uvidi sa... malemu som vpasovala do bruska kiwi - ziadna reakcia a pomohlo mu to sa poriadne vykakat 😀; vyskusala som klementinku a mal vyrazku, tak mu ju uz nedam; takisto med moze, tak do kysleho ovocia supnem trochu medu alebo javorovy sirup a aspon spapa ovocie... ja by som skor nedavala potraviny take co mozu zatazit oblicky, creva a tak - to mi pride rozumne, ale stale sa ohanat moznymi alergiami??? jedine ak je uz preukazana alergia, ci ekzem.

petuli80
30. led 2011

Trochu OT, ale mám radost 🙂 :

Mrowetz, Chrastilová, Antalová: Kniha "Bonding - porodní radost"

Bonding můžeme z angličtiny přeložit jako lepení nebo připoutání. Jedná se o proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem. Každá matka a dítě se k sobě vztahují již před porodem. Budují se mezi nimi základy emočních vazeb, základy láskyplného vztahu, který naplno exploduje v hormonálně nabité situaci při porodu.

Autorky:
Michaela Mrowetz, klinická psycholožka, psychoterapeutka a soudní znalkyně. V oblasti klinické psychologie, kromě běžné praxe v ordinaci, přednáší na téma podpory bondingu - zajištění podpory rané vazby mezi dítětem a matkou. Usiluje o přístup zdravotníků k matce a dítěti po porodu jako jedné ošetřovatelské jednotce. Publikuje v časopisech. Se dvěma syny a manželem žije v Brušperku.

Gabriela Chrastilová, fejetonistka a spisovatelka. Píše nejen fejetony o mateřství a výchově dětí, ale rovněž články s tématikou humanizace českého porodnictví. Pravidelně přispívá do časopisu o dětech a rodině “Máma a já” a je autorkou románů “Agáta a já” a “Smrtí život začíná”. Žije v Mochově, spolu s manželem a dvěma dcerami.

Ivana Antalová, vystudovala technologickou fakultu. Její životní zkušenosti ji ovšem přivedly na cestu pomoci druhým. Je hlavní koordinátorkou a zakladatelkou rodičovské organizace BabyKlokánci, o.s. ZRNKA, která podporuje předčasně narozené děti, nemocné novorozence a jejich rodiny. Její nejmladší dcera se narodila ve 24. týdnu těhotenství. S manželem, synem a dvěma dcerami žijí ve vesnici Psáry, nedaleko Prahy.

Křest knihy v Praze 18.5., Brně 19.5. a Ostravě 20.5.

@herminka ahoj 🙂 Držím nám oběma co nejvíc pěsti 😉

petuli80
30. led 2011

A ještě jeden:

Během Světového týdne respektu k porodu chtějí autorky knihy darovat vybraným porodnicím:

výtisky knihy spolu s velkými červenými ručníky na osušení a přikrytí dětí po porodu (červená barva miminkům připomíná prostředí matčiny dělohy, usnadňuje adaptaci na prostředí mimo dělohu a zvyšuje tělesnou teplotu miminka i maminky),
červené deky na přikrytí inkubátorů a židle, které poslouží rodičům, jejichž děti musí být po porodu umístěny v inkubátorech (židle jako symbol toho, že rodič je součástí péče o nemocné nebo předčasně narozené miminko a má u něho své místo).
Těmito dary chceme pomoci porodnicím, podniknout konkrétní kroky k podpoře bondingu.
Prosíme, podpořte raný kontakt mezi dítětem a matkou!!!
Přispějte na koupi červených ručníků, dek a židlí.

Pošlete jakoukoliv částku na transparentní účet o.s. ZRNKA,
378 935 4052/5500 u Raiffeisenbank
pro ručník použijte variabilní symbol 01
pro deku použijte variabilní symbol 02
pro židli použijte variabilní symbol 03
(cena jednoho ručníku či deky je cca 200 Kč, židle cca 3000 Kč)

betelgeuzz
30. led 2011

@jasekd ale já nemluvím o UZV ledvin. TEn má opodstatnění a může se zjistit vada a řešit. Ale v těhotenství stačí UZV ve 12., 20. a po 30. týdnu. Pokud se ukáže nějaký problém, udělají se samozřejmě další. Ale dělat UZV při každé prohlídce pro potěšení matky je prostě nadstandart.

betelgeuzz
30. led 2011

@petuli80 hezké. Chodím občas na fórum, kam jednu dobu chodila i M. Mrowetz. Člověk od ní načerpal zajímavé informace. Škoda, že ve většině porodnic je bonding vyjímečný ☹

jasekd
30. led 2011

@betelgeuzz Ja ale mluvim i o UZ ledvin plodu v tehotenstvi, ne po porodu v pripade, jako je nas, tam je indikace jasna. Jenze bohuzel jsem se setkala s treba s vadou prave v tehot. neodhalenou a zbytecnymi problemy potom. A psala jsem i duvody, proc to nekdo radsi dela na temer kazde kontrole (kryta zada, nejen penize), proste pohled i z druhe strany, ze strany lekare, i kdyz muj obor je jinej. Stejne tak nevim, je ten plosnej screening zbytecnost nebo neni? Proce se nekde dela, nekde nedela? Ja sama uvazuju, ze bych v poradne na nefrologii pozadala o UZ holky i v pripade, ze se nic neodhali, vada se udajne posledni dobou povazuje casto za genetickou, nikoli vyvojovou, a rada si to zaplatim, i kdyz nekde vysetrej sourozence nemocnych deti automaticky. Jinak k tem UZ v tehot. prihod jeste zjisteni tehotenstvi a mas to komplet, u fyz. prubehu skutecne staci, ale musi se udelat poradne na kvalitni masine, zadne sumitko. Protoze jinak nevim, ze se jeste dneska spletou a do porodu pohlavi nezjisti 😅 Kdyz by se mely premerit i jine, daleko mensi veci.

erinka83
30. led 2011

@jasekd a ty myslíš, že ty vady se nezjistí ve 20. týdnu na velkém UZ? Mně teda potom ve 30. týdnů už žádný spešl nedělal 😒 a můj současný doktor má šílené šumítko 😅

jasekd
30. led 2011

@erinka83 No vsechno kazdopadne ne. Nase ano, a vypadalo to banalne, pak se to kontrolovalo, premerovalo pokazdy a ke konci uz to bylo horsi, no a pak uz jsme po porodu presli do pece nefrologie. Moje Dr. ma super pristroj a dobry oko, vyslovila podezreni na vadu, ktera se pak treba v tom Hradci ani neukazala, a ze jsem byla u kapacity, malej byl asi jinak natocenej, tak jsem myslela, ze to malej nema, a co myslite pane doktore, mel ho to tam 😀 😝 Moje kamoska taky dlouho cekala "holcicku" a byl to chlapecek, ale jeji Dr. posila sve pacientky na podrobnej UZ jinam, on ma to UZ asi jen na orientacni vysetreni, nevim. Dulezity je, ze nekam posle 🙂 Nechtela jsem nikoho strasit, jen ze chapu, ze nekdo vysetruje i nad ramec, holt nekdo pro klid, nekdo pro prachy. A ze si nekdo vykazuje vykony, ktere nikdy nedelal, to je bohuzel taky pravda, krasne to zjistis, kdyz prebiras ciziho pacienta do pece a nekdy nam to pekne komplikuje zivot, kdyz pak ten vykon skutecne udelas a on je na pojistovne jakoby dvojmo 😠 Prachy utikaji vsude.

juju
30. led 2011

ono je to kontroverzna tema - UZ v tehu; mne ho robili kazdy mesiac; lekar mal obrovsky pristroj ktory si prepinal ako chcel a robilo mu to klasicke UZ, 3D, 4D a zakazdym pozeral organy a meral a skumal... ale iny hovoria ze nadmerny UZ moze skodit plodu..nuz vyberte si....vsetkym Vam drzim palce nech su mimi zdrave 😵

@petuli80 ja si neviem predstavit ze by mi maleho vzali. ked prisla po porode za mnou sestricka ze ide maleho osetrit, tak som ju poslala kade lahsie a mimi som si nechala 😀 az manzel ma presvedcil ze ho musia na 5 min vziat a osetrit ale hned mi ho dali a odvtedy uz bol len pri mne, aj ked mu brali krv, robili kontrolu - tu je to bezne a ocinko bol s nami 24hod na izbe na pristelke

luthien.k
30. led 2011

@juju, nemáš pravdu, že zkoušet něco dávat dítěti v 6m a ve 12m je to samé - není. Dítěti pomalu vyzrává imunita a je rozdíl, jak imunita vypadá v 6m a jak ve 12m, proto jsou (alespoň u nás) nastavené nějaké časové odstupy jednotlivých potravin podle jejich možnosti alergizovat aneb postupy, co kdy zhruba zkoušet zavádět, aby to bylo pokud možno optimální, i co se týče samotného trávení, nejen možnosti alergické reakce. Je ale pravda, že v ČR je vše víc "opatrné", ať už jde o to jídlo, tak třeba o motorický vývoj (nevím, jak zrovna v BE, ale třeba v UK normálně přitahují děti za ruce, pasivně je posazují atd., což se u nás nedoporučuje dělat) atd.

jasekd
31. led 2011

@juju Treba v nasi porodnici je taky to, co popisujes, normalni, od narozeni byl ode me pryc jen tech cca 10 minut prvniho osetreni. Jo a pak jednou na odber krve z paticky na metab. vady, ale kdybych chtela, muzu jit v pohode s nim, zpatky byl do 5ti minut. Ja opravdu nemam problem s tim, dat ho na par minut os. personalu, vsak mu nechteji nejak ublizit. Kdyz mas nemocne dite, musite pak vydrzet horsi vysetreni apod, nez kdyz ho na 5 min odnesou, aby ho zabalili do rucniku, a to nase nemoc neni nijak tragicka proti jinym tady na Koniku. Ale kazdej to ma jinak, jasne.
@luthien.k Ja teda souhlasim taky spis s tim opatrnym pristupem a proto se mozna i tak blbe obcas ptam treba na to avokado, nepripada mi alergen, ale holt tady nevyrostlo 😀 A nejvic opatrna budu s orechama, znam z okoli asi dva pripady, pro ktere orech = anafylakticky sok, cili smrtelne ohrozeni, nastesti to neni nikde v rodine.
Dalsi dotaz: Malej je nemocnej, vodnata ryma a z toho kasel, bez hnisani, bez teploty, poslechove zatim cistej, tudiz k Dr. jsme jeste nesli. Odsavam, strikam Sterimar, obcas Nasivin kapu, na kasel jitroc. sirup. Vzpominam si na babiccin "nechutnej" recept s cibuli, nevite, jak to bylo? Cibule na kolecka, pocukrovat, pusti stavu, a tu stavu pak davat? A je to vhodne pro 10ti mes. dite? Nevim, jestli ta cibule ze zacatku vadi jen kvuli nadymani nebo i jako alergen.

erinka83
31. led 2011

@jasekd náhodou jsme včera zahlídla to téma na Rodině: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree... ale nečetla jsme celé, tak nevím, jak je to s tou vhodnotí do roku....

jasekd
31. led 2011

@erinka83 Dekuju za odkaz, uvidime, co ostatni holky, jestli mi reknou, zda dat nebo ne 🙂

abra
autor
31. led 2011

ja bych se u cibule bala nadymani, pac mala se nadme z kde ceho a ja teda mam s nadymanim z cibule sama problemy. Ale jako ten sirup je zazrak, to je fakt, me vzdycky vyleci 🙂

juju
31. led 2011

@jasekd staci aj nakrajat cibulu a dat k postielke, ono to ma tiez efekt; s tym jedlom, ak mate doma dieta ktore fakt vymysla a nezje to co chcete vy (vsak abra?) tak skusate aj mensie zlo 😀 ale nemyslite si ze mu chudakovi davam mliecne vyrobky, alebo bravcovinu, sunku, ci solene a korenene jedla; to nie, skor experimentujem s ovocim aby som do neho dostala dake tie vitaminy

jasekd
31. led 2011

@abra No malej prave s timhle problem nema, resim zase spis tu alergii. Tak myslis, ze bych mu to dat mohla?
@juju K postylce dat muzu, to bude manzel nadsenej, spime vsichni v jedny mistnosti 😀

abra
autor
31. led 2011

@jasekd ja bych to vyzkousela, trosicku na zkousku treba tedko dopoledne a uvidis, jak bude reagovat.

@juju mala jenom krajim cibuli, tak je z toho cela mimo a zmoli si oci, je nejaka citliva, tak u postylky, to by byl jekot 😀

decka ja mam vazne nejaky precitlively dite 😕 😕 😅

abra
autor
31. led 2011

btw muj experiment s ryzovym mlikem nedopadl, dala jsem ji do flasky neochuceny svoje, a prd, plila to a zurila, kase taky nic, tak zkusim asi jeste ten ryzo-vanilko provamel do flasky, nebo je i v dm neco vanilkovyho? nevite?

blovitc120
31. led 2011

@jasekd neviem, či má Martinko problémy s nadúvaním, ale ja osobne by som to skúsila, radšej v takejto forme, ako keby sa to rozbehlo a myslím, že v liekoch je oveľa viac škodlivých látok ako v cibuli a cukre/mede. Ja osobne cibuľu nejem, neznášam ju, mám problémy nielen s nadúvaním, ale mne ju aj netrávi, cítim ju x dní po zjedení. Ale tento sirup som si urobila, dala som tam med, cibuľu a aj citrón a je to vážne zázrak, ako abra píše.

blovitc120
31. led 2011

@abra ani naša neznáša krájanú cibuľu, tiež je precitlivená na všetko. Ja osobne by som sa z nakrájanej cibuli pri posteli tiež doblila a odišli by mi aj oči zo slzenia.
Ja do našej nedostanem ani ryžové, ani ovsené ani žiadne mlieko, ochutené už vôbec, okrem UM, vypije ho 1-2x120-150 ml denne. Jogurt zje len obyčajnú kyslú bielu Activiu, už ste to tu riešili, dúfam, že ju tým neotrávim, ale osladený nezje žiadny, do Activia kelímku som jej skúsila preliať iný biely jogurt (Hollandia, Naše bio....) a nejedla to, ako keby cítila inú chuť? Activii by zjedla aj 5 denne (keby som jej dala)

jasekd
31. led 2011

Holky diky, ja to teda zkusim, nebudu mu davat celou cibuli, ale zkusim ten sirup. Nadymanim netrpi, tak to risknu, cibuli s cukrem, medu se jeste bojim, i kdyz mame teda vybornej od tchana, lesni 🙂 Citron nesmi. Ten javor. sirup z lekarny taky nechce, navic prece jen ta domaci cibule je prirodnejsi. K Dr. jdem ve stredu na 10 mes. prohlidku, tak snad to bude stacit. Teda tata je doktor pro dospely a byl u nas v patek a v nedeli mladyho poslechnout a zatim dobry, tuk tuk, i kdyz sopli cim dal vic. A taky jsme dneska bojovali s odberem moci rano a nevybojovali 😝 Proste necural a manzel uz musel do prace, v -10ti st. se mi nechtelo malyho tahat na stredisko, tak jsem myslela, ze tam skocim jen se zkumavkama a manzel pocka s nim doma. Zitra druhy pokus 😝 Horecky nema, takze nespecham a beru to jako preventivni odber jako vzdy, ale teda neco na moje nervy, jinak kolikrat cura hned po rozbaleni, ale jak ciham se sklenickou, jakoby tusil 😀
Jinak nas taky nejak prestava pit mliko, pije ho ted cim dal min, i ji, ale zatim to prisuzuju tomu nachlazeni a rostoucim zubum, i kdyz jinak nalada je dobra. A taky to, co vcera chutnalo, druhej den uplne odmita... Dneska zkusim k obedu to avokado, tak jsem zvedava.

blovitc120
31. led 2011

@jasekd ja by som citron tiez nedavala, hoci mne mala striehla, ked som davala citron do varenia/caju a jedla mi ich uz ako malicka, ked jej sli zuby. Myslim, ze s tou cibulou nebude problem hlavne z dovodu, ze davas toho len za malu lyzicku niekolkokrat denne, takze on nezje celu cibulu na posedenie, je to vlastne aj taky test znasanlivosti. Ja by som k dr. nesla, teraz je plno chripok a pokial sa to nejako nezvrati, skor ho vyliecis doma, v cakarni ti moze chytit nieco horsie. Ale on ma zase tie oblicky, tak ty sama vies. Sople musia von, preto ich je viac. Skus mu davat aj o kvapku Vigantolu navyse (ak davas Vigantol). Isto mu to neublizi, vyvijaju sa mu kosti, zuby a D podporuje imunitu. Nasa mala predpisane 3-4 kvapky denne do 18 m, lebo mala velke fontanely a ten desivy porod k tomu...

jasekd
31. led 2011

@blovitc120 My jdem na prohlidku stejne a jak pises, ty ledviny, i kdyz zatim neni duvod se znepokojovat, a mame toho tatu. Ja fonendoskop doma nemam a ani bych si uz netroufla neco diagnostikovat, na zubnim se pacienti neposlouchaji 😀 A praxi na interne a pediatrii jsem mela pred cca 7mi lety 😝 Vigantol davame, jednu kapku. Aj, nejaky komplikovany porod, ach jo. Ja teda nevim, o co u vas slo, nechodim sem az tak dlouho, ale snad jste se z toho dostali bez nasledku? My treba meli porod celkem standardni,ani lehky ani prusvih, i kdyz ke konci to bylo narychlo, ale prcek to zvladnul nad ocekavani doktoru dobre, byl naprosto v poradku 🙂

abra
autor
31. led 2011

jee, do kdy se doporucuje davat ten vit d? ja uz ho tak mesic nedavam, sakys...

betelgeuzz
31. led 2011

@abra jestli si to pamatuji dobře, tak u zimních dětí se doporučuje dávat do 2 let a u letních do roka.

erinka83
31. led 2011

@betelgeuzz a ty ještě dáváš? 😕 já už přestala dááávno, snad jsem to nepos..... 🙄

betelgeuzz
31. led 2011

@erinka83 jo, dávám. Mě se doktorka pokaždé ptá, jestli mám ještě dost a dávám.

erinka83
31. led 2011

@betelgeuzz aha, mně právě v roce říkala, ať už to jenom doberem... tak teda nevím, no 😒

abra
autor
31. led 2011

@betelgeuzz do dvou? uf, to je teda dlouho, chjo, tak teda musim premyslet, kam ji to propasuju ☹

erinka83
31. led 2011

no a já teď teda jako nevím co, dá se to dohnat nějak ze stravy??