Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

aemmi
5. bře 2011

Jo dneska zrovna v magazínu tuším, že se to jmenuje Prizma na čt24 řešili alergii na vejce. Prý v austrálii dělali nějaký výzkum, podle kterého by se měly právě vejce zavádět co nejdřív, po 4. měsíci života 😕 prý že se zjistilo, že pozdní zavedení potencionálního alergenu na rozjetí alergie vůbec nemá vliv, obdobně snad s lepkem, nedokážu to teda přesně vysvětlit, sledovala jsem jedním okem, ale podle tý vědkyně co tam mluvila, z toho bude nejnovější trend ve výživě 😅 no, moc tomu nevěřím, ale je to stejně zajímavý, kdyby všechno mělo zase být úplně jinak. Jo a normálně tam nějaká maminka dávala miminu syrový vejce 😨

aemmi
5. bře 2011

@estrellita No, řeknu Ti, že mně ani sezení vepředu nepomáhalo 😒 ale zase jízda po dálnici je v pohodě, opravdu mi vadily jen častý zatáčky.

estrellita
5. bře 2011

@aemmi syrovy vejce? to bych do pusy nedala ani sobe, natoz miminku 😕
ja nejsem ani zvykla v zadu sedet, prijde mi to divny, ze manzel bude ve predu sam. Zatim vetsinou jezdim v aute s prckem sama, tak je to takovy nezvyk pak sedet v zadu 🙂 no tak snad ten kinedril pomuze 🙂

aemmi
5. bře 2011

@estrellita Jo, syrový 😅 já taky koukala... a přesně, sama bych to nepozřela, ani prst si neoblíznu, když třeba rzbíjím vejce a teď tohle 😅

erinka83
5. bře 2011

Holky, nemáte tip na něco proti nevolnosti v autě pro prcka? Na netu je těch homeopatik dost a nevím, co vybrat, budu muset do lékárny...

juju
5. bře 2011

no niekedy je tazke bojovat s babickami - najma ked vam ho babysittuju a o tyzden z nich vyklzne, ze mu skusili dat to a to... 😠

ja som tu teda asi najliberalnejsia co sa tyka stravovania, ale marcipanovu tortu by som tiez radikalne zatrhla...my chceme s M. upiect nieco z horkej cokolady, pripadne nieco jablkove. ak mate nejake "zdrave recepty" sem s nimi 😉 (bez cukru, ak sa to vobec da 😅 ) ono 1-rocne dieta sa urcite nenapcha tortou tak ako dospelak, takze za 3 lyzicky niecoho mlsneho podla mna neuskodi

btw s tymi rozlicnymi trendami...nuz...iny kraj, iny mrav...tu tiez je zavadzanie jedal trochu odlisne ako v CZ/SK...a kedze maly je pol na pol tak si vyberam co mi vyhovuje, ale este ze nema alergie 🙂 ale surove vajce by som mu nedala, ved z toho moze byt salmonela!!!

dnes mal 40C horucku, asi mu idu ocne zubky...mate nejaky tip? dala som mu paracetamol a M. ho ovlazoval vo vlaznej vode a urobila som mu chladne prostredie, kedze nie je prechladnuty a celkom to zabralo, uvidime co bude v noci 😔

luthien.k
6. bře 2011

@aemmi, tenhle trend, co píšeš, není neznámý ani u nás, jen ještě není zapracovaný do těch příruček pro první příkrmy, kterýma se obvykle maminky řídí (na kojeni.net, na maminkam.cz apod.) Je to pár měsíců, co jsem se o nich dozvěděla já od Věry, která tohle samozřejmě sleduje (a konzultuje se špičkou české alergologie) a je to skutečně tak - přesně tohle začíná i ona doporučovat maminkám, a to i atopických dětí. Nicméně to samozřejmě neznamená to, že od uk. 4. měsíce začnu každý den vařit dítěti krupičnou kaši do mlíka, ale jde o to, že alergen podávaný v malých množstvích při téměř výlučném kojení je z hlediska tvorby tolerance na ten alergen výhodnější, než pozdní podávání (po roce a déle), což právě potvrzují ty studie. Už jsme si o tom psaly v IP i třeba s @butt, jejíž alergoložka taky sleduje trendy a má stejný názor 🙂

Takže pár lžiček třeba špaldové mouky do kaše párkrát týdně nebo malé množství vajíčka do příkrmu či půl jogurtu dvakrát týdně... Ale to odahaduji, jak by to asi mělo být, zatím nevím o tom, že by to někdo rozpracoval nějak víc podbrobně. Věra se o tom zmiňuje v článku o zavádění příkrmů, kde nicméně vyjmenovává i potraviny, u kterých platí i nadále, že minimálně do roka jsou velmi nevhodné: jiné než zakysané mléčné výrobky, jsou uzeniny, tučné maso, oříšky, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.

aemmi
6. bře 2011

@luthien.k Díky za uvedení na správnou míru, ano já jsem o tom taky slyšela, už dřív...ale tahle reportáž byla zase tak nějak radikální, hned na začátku maminka, která krmí to batole syrovým vejcem, že mě to trochu vyvedlo z míry 😉

aemmi
6. bře 2011

No a k těm marcipánovým dortům...jak je myslím v Mamince ta foto rubrika, jak děti slaví narozeniny, tak skoro na všech foto jsou děti s marcipánovým dortem, jsem právě taky přemýšlela, jestli jim to pak dají ochutnat 😅

estrellita
6. bře 2011

Ach jo, Maty ma stake vyrazku na tele ☹ v utery jsme byli na ockovani hexou, ve stredu se zacal trochu drbat na hrudniku a ve ct mel vyrazku - male cervene tecky na brise i hrudniku. V pa jsme sli k dr, a ta se me ptala, jestli jsem nezmenili praci prasek, jestli nedostal nejaky prikrm, stavu, caj atd. no nic z toho nedostal ani jsem nezmenila. jen jsem h v ut po ockovani namazala Excipial U i po tele, ale kdyz mel seboreu, tak jsem ho tim mazala taky po celem tele a zadnou reakci nemel. Tak rekla at ho omyvam repikem, coz delam, ale efekt nulovy 😔 a jinak ho uz mesic mazu makovym olejem, ale taky zadnou reakci pred tim nemel.
@luthien.k nevis, co by to mohlo byt?suchou pokozku nema, jsou to fakt miniaturni tecky ruzne rozesete. az se probudi, muzu zkusit vyfotit.

estrellita
6. bře 2011

@aemmi ja jsem se presne nad tim pozastavovala 😅 a vim, ze moje tchyne by byla schopna to do ditka narvat. stacilo kdyz asi pred 2 mesicema jedla zmrzklinu, naklonila se nad spicho maleho a rekla "taky by sis dal, vid? ale neboj, za chvili uz budes moct" tak jsem rekla, ze to urcite ne a ona mu rekla "chudacku, ty mas tak prisnou mamu 😝 😝 😝

aemmi
6. bře 2011

@estrellita Tak to u nás to bude přesně totéž, když vidím čím se krmí m. neteře a všem to přijde jako úplně normální 😒 někdy se fakt nestačím divit a to nejsem z žádný ortodoxní rodiny, která by dbala na zdravou výživu...

estrellita
6. bře 2011

@aemmi tak tchyne je takova hodne masova, nevari nic jineho, zeleninova jidla neumi, a divim se, ze muj m si zada strasne casto zeleninova jidla, maso varim tak 3 x za tyden max. a taky mi hodne vadi, ze tchan pije jen colu, kouri jako komin a po kazdem jidle se cpou vsichni sladkym. A to nejsou zadni tlustosi, sportuji atd, ale ten styl jidla mi neni sympaticky a M nastesti tohle taky nedela, ale jak budu malemu vysvetlovat, ze colu pit nebude, ze jo 😅

aemmi
6. bře 2011

@estrellita no jo, tak aspon, že Tvůj manžel chápe, že tohle není OK a že nepřebral jejich zvyky 😉

andelka
6. bře 2011

@aemmi já myslím že se s těmi dorty jen fotí, ne? Že jim dají zkusit maximálně ten piškot, možná trošku krému - pokud je to domácí... Holky myslím jak měly jeden rok, tak kousek dortu zkusily, nebyl ořechový kvůli tomu a krém s pudinku, másla... Jinka u nás to taky občas tak vyznívá, jakože mu nic nedpřeju, ale moje mamka dá na mně, že je to moje věc a holky do toho roka taky byly držené zkrátka - zeleninka, domácí maso, lepek se tehdy dával až od roka. Zato po 2 roce už snědly na co přišly, včetně nanuku 3x denně, křupek, chipsů, kofoly... a dneska mají bodovou dietu - zbodnou na co přijdou. 😅
@estrellita nemůže to být z toho očkování? Že se to nějak pokombinovalo? Když jindy to bylo OK?

estrellita
6. bře 2011

@aemmi jj, nastesti neprebral a naopak se stravuje a chce stravovat zdrave 🙂 i kdyz teda obcas taky ujedeme (na dalnici McDonald jednou za par mesicu atd., vyjimecne sunka od kosti ale obecne jime zdrave 🙂

estrellita
6. bře 2011

@andelka no ja jsem si myslela, ze je to z ockovani, nasla jsem tohle - http://www.mamaaja.cz/Activeweb/Poradne/Otazka/...
ale dr rikala, ze spis ne, tak nevim no. ma to od stredy a neprijde mi, ze by se to nejak zlepsovalo ☹

aemmi
6. bře 2011

@andelka No, jestli se s těmi dorty jen fotí, tak to potom jo, jasně, ždibec ochutnat asi nevadí, zase nic se nemá moc hrotit 😉 ostatně každej snad nakládá s dítětem podle svého nejlepšího svědomí a vědomí, je to na každým, jak k stravě svých dětí přistupuje. No, ty vaše holky koukám jedí jak naše neteře a moje sestřenice a bratranec. Já jsem jen valila oči jak blázen, když jsem koukala, co 3 letá holčička do sebe natlaří během hodiny a půl 😨 dva rohlíky, lízátko, tatranka, opět lízátko a zase nějaká tyčinka...a to u toho byla její maminka...a další zase dostávala kinder čokoládu a nebyl jí ještě ani rok...a to byla nedonošená 😅

andelka
6. bře 2011

@aemmi jasně, však my taky budeme mít pro Danečka dort na focení a pak se sní a on dostane maximálně svátečnější sváču 😅 jo jo, teď už je jim 5, tak jí fakt všechno, no ale zase třeba když tam jsme, tak jsem ještě nezažila, že by si normálně sedly na židličky ke stolu a snědly polívku a druhé - většinou jen ponimrají v talíři maminky, případně je s talířem musí honit, nebo jí z jednoho...a to chodí do školky, kde podle mně musí jíst stejně jako ostatní děti. To nechápu proč to tak švagrová dělá. Minule dostaly asi půl hodiny před obědem čokoládu, tak pak samozřejmě nad obědem ohrnuly nos. A odpoledne se mohly utlouct po sladkém a chipsech, že. Tak nevim jaké budou mít návyky do budoucna.
@estrellita a teplotu měl/má? je fakt, že kdyby to byla pátá nemoc, tak už by to odeznělo. Je to zvláštní teda. 😕

estrellita
6. bře 2011

@andelka no teplotu prave nemel ☹ zas nejaka zahada, to me neba 😀 ale zitar ho vezmu na kozni 😝 ale nechce se mi s nim moc nikam cestovatkdyz budeme odjizdet

andelka
6. bře 2011

@estrellita to chápu. Jsem zvědavá co na kožním na to řeknou.

betelgeuzz
6. bře 2011

@andelka tomu nevěřím, že se s tím jenom fotí. Vím, co u nás v termínové diskuzi, klidně tím děti krmily. Ale některé jim už před rokem začaly dávat párky a byly spokojené, jak jim chutná 😒

Taky držím malou zkrátka a poslouchám od mamky : Chudinko, maminka ti ani nedá. Ale řídím se jedním hezkým heslem: Proč dávat dítěti horší variantu, když je spokojené s lepší? Takže proč krmit dítě sladkými piškoty, když mu zatím chutnají křupky. Proč mu nabízet hranolky, když mu chutnají vařené brambory, nebo kaše. Jako chápu, že až začne chodit do školky a bude v kontaktu s dalšími dětmi, že uvidí i další sladkosti a třeba ty hranolky a bude je chtít, ale dokud to můžu ovlivnit, tak to prostě nabízet nebudu.

A to taky občas čtu, jak si matky stěžují, že jim dítě nejí a pak zjistíš, že je mezi jídly cpou sladkostma, chipsama apod. Pak mají jíst normální jídlo. ☹

A s tím lepkem, vejci apod. se mě nelíbí, jak se jde z extrému do extrému. Dřív se lepek dávala až po roce, samozřejmě na to taky byly studie a dnes ho zase doporučují od 4 měsíců. Já začala s lepkem kolem 8. - 9. měsíce, dokud jsem kojila, myslím, že to byl zlatý střed a budu to tak dělat i u druhého. Kdoví, s jakou studií zase vylezou za 2 roky.

estrellita
6. bře 2011

@andelka to ja taky, doufam, ze se strefi a nejak nam pomuze 😅 nereda bych, aby se mi pak na dovce drbal a drbal ☹ i kdyz ted uz ho to asi moc nesvedi, od rana se nepodrbal, nebo aspon ne tak, abych si toho hned vsimla.

betelgeuzz
6. bře 2011

@estrellita no co jsem v poslední době četla zkušenosti z kožního, tak jsem docela skeptická. Doporučí kortikoidy a řeknou, že s nějakou alergickou reakcí na jídlo to určitě souvislost nemá 😠

andelka
6. bře 2011

@estrellita no mně na kožním taky prd pomohli, ale třeba budete mít štětí a pomůžou napoprvé a nafurt.

@betelgeuzz to je dobré heslo 🙂 Já se taky řídím takovou tou zlatou střední - ani moc brzo, ani pozdě, tak akorát, jak to cítím.

estrellita
6. bře 2011

@betelgeuzz to ja prave taky, ale nevim, jak jinak, protze rapik nepomaha a nevim, zda ma cenu, abych experimentovala sama 🙂 a hlavne on zadny prikrm nedostal, takze s jidlem to souvislost mit nebude.

chaarleene
6. bře 2011

naše malá má pořád hrozně suché tváře, tak jsem zkoušela to různě mazat - dr. mi dala sudocrem (teda ona mi ho dala na ručičku, ale pak se jí totéž udělalo na tváři, tak jsem to tím zkoušela) a nic, pak jsem zkoušela vrchlabskou mast, bepanthen, krémy od alverde (po obou se osypala) - no a mamka jí to včera natřela nějaký dětským krémem z billy, kterým si běžně maže ruce, a večer to měla hned lepší... jenže když jsem si přečetla tu sbírku parabenů, kterými ten krém oplývá, tak jsem usoudila, že budu hledat dál a že ji tím mazat nebudu 😠

juju
6. bře 2011

baby kozni lekari su podla mna jedini zbytocni lekari, ktori nikdy nic nevyriesia; ja som bola par krat u kozneho a len vyhodene peniaze... takze zbytocne... oni maju 2 diagnozy: ekzem alebo plesnove/kvasinkove ochorenie 😀

so zavadzanim jedla je naozaj naj sa riadit podla toho ako to matka vyciti, co je pre dieta dobre a najma co si vyzaduje a potrebuje ono same... neexistuje jeden jedalnicek ktory sa hodi pre vsetkych, aj nam nieco vyhovuje, nieco nie a babatka su tiez osobnosti 🙂 pamatam si, ze tu v diskusii bola mamicka ktora iba kojila a malemu bolo 7, ci 8 mesiacov - preco nie? ja som zase zacala s prikrmami od ukonceneho 5 mesiaca, lebo som videla ze maly je neustale hladny a mliecko nestaci; mne tabulky a stalemeniace sa odporucania idu dost na nervy 😅

mate niekto skusenosti s ajurvedskou medicinou a stravovanim?

lendaw
6. bře 2011

Zdravím vespolek 🙂 Už delší dobu vaší sympatickou diskuzi čtu a ráda bych se zeptala, jestli se k vám můžu přidat.

@estrellita Nemohl se malý třeba jen zapotit? Nebo by to ještě mohla být reakce na něco co ty jsi snědla (pokud kojíš). Ale já bych se spíš přikláněla k reakci na hexavakcínu, i když Dr. tvrdí, že to tak není. Zkusila bych Holtovu mast. Řapík je dle mne naprd.

estrellita
6. bře 2011

tak dam na vas a ke kozari nejdu, protoze mam k nim stejny postoj jako vy a to se pak asi neco hodne spatne leci 😀

@lendaw dekuju Holtovu mast neznam, tak jsem zagooglila a zkusim ji, koupim ji dneska v lekarne 🙂 Ja to taky spojuju s hexou (a to mame rozdelenou hexu a prevenar, protoze jsem odmitla spolecne ockovani) a zatim teda nemel zadnou teplotu, jen byl vzdy protivnejsi, ale tohle mi prijde, ze jak to na to navazuje, tak to s tim bude mit neco spoelcneho.

a ja myslim, ze se muzes pridat 🙂 i kdyz ja jsem se pridala pred nedavnem a taky jsem uz hodne dlouho holky cetla 🙂