Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

andelka
8. bře 2011

@petuli80 taky blahopřeju k holčičce, je překrásná 😵 a vybrali jste moc pěkné jméno 🙂 doufám, že potíže s bradavkama budou brzo pryč 🙂

petuli80
8. bře 2011

Díky @andelka 🙂

Dneska nás navštívila pediatrička, doporučila mi mazat malou olejíčkem i dvakrát denně - hodně se loupe - fakt mám? Myslela jsem, že to první oloupání se zvládne samo. Koupali jsme zatím jen jednou (resp. ještě hned v porodnici, takže za týden 2 x).
Další dotaz, když je Am. vzhůru, tak nechce ležet (zatím ani v hacce), mívám ji u sebe a dneska jsme prubly šátek - s velkým úspěchem 😵 Chrněla v něm před příchodem doktorky a potom se okamžitě uklidnila, když jsem ji po prohlídce znovu oblékla a hned usnula. Ale začaly mě bolet záda, tak nevím, jak dlouho během dne ji budu moct mít na sobě. Proto uvažuju o lehátku, co myslíte? O vibračním, pohupování a pohyb jí dělají dobře (špatně odříhává).

abra
autor
8. bře 2011

@luthien.k Dneska u alergo dr opet potvrzenej atopak, chjo, pry to vazne vypada na soubeh lakt. int. a alerg. na bkm, takze total bezmlecna dieta, bezsojova, reisdrink, brokoli, kvetak, kapusta doporucena taky, stejne jak jsme to probiraly spolu, plus jeste vapnikovej sirup jako suplement. No aspon vim, s cim bojuju, chjo ale je me male teda lito, ma tam seznam diagnoz dost dlouhej na svuj vek ☹ Hele, setkala ses nekdy s diagnozou snizena hladina C4 sl. komplementu?
@butt ja rajcata davala od 7-8m, tepelne upraveny, fik je ma desne rada, a syrovy jsem ji dala kolem roku, ale jenom kousek, stejne jako ostatni syrove zeleniny a ovoce

juju
8. bře 2011

@abra to mi je luto ☹
@petuli80 tak satkovat; nas tiez nechcel lezat a stale len plakal, v satke bol spokojny - dovod - kyselina ktora ho trapila a samoska ked lezal, tak to mal horsie, kedze sa mu jedlo a kyselina vracala spat do hrdla. Oni babatka nie su hlupe, vyzaduju to, co im dobre robi. Satka aj pre mna bola velka zataz na chrbat 😒

ked treba premastit pokozku, tak preco nie, ja som tiez prve dni mazala, lebo mal supinky, ale potom mu to preslo a teraz nemazem - ale na vlhku pokozku, alebo este lepsie pridaj olej do kupela 😉

luthien.k
8. bře 2011

@butt, v podstatě je možné ty věci zkoušet, ale jen po troškách, jak jsem psala 🙂

@abra, jste jedni z mála, komu se takový souběh podařil. S tou diagnózou jsem se bohužel (nebo naštěstí) nesetkala, kam.zyk jistě ano, ale nemá teď vůbec čas ☹ Je ale moc dobře, že se to takto vyjasnilo, BKM pohlídáš, laktózu taky, vápník máš celkem pořešenej, tak bude líp!!!! Šance na vymizení ABKM tu je a s int. laktózy se taky dá žít, většina lidí s touhle diagnózou snesou nějaké množství, takže do budoucna ta dieta nemusí být zdaleka tak přísná, jako teď. Co ty odběry, dělala vám?

@petuli80, další nošeneček 🙂 S vibračním lehátkem ale zkušenost nemám... Jinak jak píše @juju, když už olej (jakože já nejsem zastáncem...), tak aby se na kůži navázal, tak buď do koupání nebo na mokrou kůži.

estrellita
8. bře 2011

@jasekd africka domorodka, to je presny 😀

@petuli80 gratuluju, mala je krasna 🙂 at se vam dari. z cisare si nic nedelej, hlavni je, ze jste obe zdrave. Ja jsem si ten porod po prenaseni hodne uzila, akutni cisar se nestihl, protoze maly se dostal do porodnich cest a chteli ho brat klestema, coz jsem nastesti stihla rychleji s velkym nastrihem. no a vse se zahojilo 😉 chce to jen cas a telo (a teda bradavky) se daji do kupy 🙂

estrellita
8. bře 2011

@petuli80 co se tyce lehatka, tak novorozenci a deti do te doby, nez sedi, tak by nemeli byt v lehatkach, ktere nejdou do uplneho lehu (kdyz ma dite uz treba 4-5 mesicu, muzes ho trosku zvednout). ale takova ty lehatka-specialne od FP, kde je dite temer v polosedu, tak pro ne nejsou dobra. Na odrihnuti asi ano (to pry poslouzi i na chvili autosedacka). A nesla by trochu hacka vyvisit? jako ze nejak rispendlit tu cast za hlavou, aby byla v mirnem sklonu? ale jestli nechce byt tam, nebude ani v lehatku, a chce byt u tebe 🙂

estrellita
8. bře 2011

@abra to je mi lito ☹ a co k tomu vsemu jeste chudak ma? ja myslela, ze "jen" alergii na BKM a ted ctu, ze i int. laktozy. to je snad vse 😔

andelka
8. bře 2011

@petuli80 my jsme lehátko měli, nešlo do úplného lehu, bylo trochu zvýšené. Ale Dany tam byl tak od 3 do 8 měsíců, dřív ne. Mívali jsme ho v kuchyni na stole, aby se tam dalo s ním něco udělat. Měl tam hrazdičku, tak si hrál, koukal na mě, dobrý. Dnesak stejně slouží židlička. Ale taky ji ještě nemá vyloženě na sezení, protože sám si ještě nesedne.

alpiinka
8. bře 2011

@petuli80 ja som chodila na fyzio do nemocnice a raz tam doslo aj na tieto vibracne lehatka a fyzioterapeutka nam to velmi silno neodporucala, povedala, ze to je jedna z najhorsich veci pre deti (aj ked veeeelmi popularna a oblubena), ze ked este pred par rokmi mali asi 5 deti do roka s problemami, tak teraz v ich nemocnici je to okolo 1000! ako prve z toho vinia tieto vibracne lehatka a taktiez pouzivanie autosedacky na dlhe ucely...tam by malo byt dieta max. 1 hodinu a nie pouzivat to na prechadzky alebo ist na pol dna do shopping centra...tot nazor z irska...

estrellita
8. bře 2011

@alpiinka manzel je fyzioterapeut a ma ten samy nazor 😉

betelgeuzz
8. bře 2011

@petuli80 to musíš zvážit sama, jestli budeš mazat, nebo ne. Hlavně my tvoji malou nevidíme, že? Ale za sebe bych řekla, že doporučení pediatra musí být vždy 100% správné. Prostě je zvykem děti mazat a nikdo neřeší, jestli je to vůbec potřeba. Kamarádka se mě ptala, čím malou mažu, a když jsem řekla, že ničím, byla hrozně překvapená. Mažou přece všichni, že?

erinka83
8. bře 2011

@betelgeuzz ses upsala v tom "že doporučení pediatra musí být vždy 100% správné" nebo mi to aspoň divně zní 🙂

@petuli80 Malá se taky dost loupala, ale moc jsem nemazala, zmizlo to pak samo, mazala jsem zas až měla ekzém po očkování 🙄 a od té doby zas nemažem...

betelgeuzz
8. bře 2011

@erinka83 nojo, mělo tam být nemusí být 🙂

abra
autor
9. bře 2011

@luthien.k jj, ta alergie snad zmizi, a int. bohuzel ne zejo, ten enzym se tezko z nicho nic zacne tvorit, ale ja s tim taky normalne ziju a zadny omezeni vlastne ani nepocituju (pokud nepocitam to, ze jednou za rok me chytne chut na mliko, tak vypiju pul litru a pak sedim na wecku a nadavam jaka sem blbka 😀 ). To neva s tou diagnozou, jenom me to zajimalo, v pohode.
Odbery nedelala, koukla na malou a rekla, ze je to vic nez jasny, ze je to alergie, ze odbery (tak jaks psala) sou orientacni, ptala sem se jakto, a neni to v presnosti pristroju ale v metodice neboco, pac m. zjistil, ze ty pristroje sou mega presny. Rikala, ze resit budeme spis odbery na ty otoky (ma takovy zvlastni alergicky reakce obcas, prej je to nebezpecny) a to chce resit az rok po naberu tech prvnich, takze ten podzim/zima.
Kazodpadne dekuju moc za rady, snad uz ted bude vsecko oka, a uz se nic novyho nenajde 🙂

@petuli80 ja lehatko na malou mela, mela jsem ho v pozici sikmyho lehu (kvuli refluxu), byla v nem spokojena, stejne tak sem mela vypodlozenou postylku, nevidela sem v tom rozdil. Viku jsem mazala, pac se zacala loupat tak, ze mela i cerveny ranky a to teda me neprislo ok, takze sem se pak zas bila do hlavy, ze sem ji nemazala driv 😅 Davala sem na nu kokosak a v pohode.

abra
autor
9. bře 2011

jo a to nase vybracni nebylo

andelka
9. bře 2011

Holky, mám dotaz - odkdy se můžou dítěti dávat do jídla bylinky? Třeba kopr, libeček, bazalka, tymián, majoránka...dívala sjem se na výživy Babydream, jsou fajn, bio, ale plno těchto bylin v nich. Tak jsem je zatím nekupovala, že se poptám 🙂

petuli80
9. bře 2011

Díky za vyjádření! Bet, právě proto, že si myslím, že doktor nemá patent na každičkou otázku týkající se každého dítěte, jsem utíkala konzultovat za vámi 😉 Včera jsme koupali, tak jsem ji namazala a uvidíme, jestli se to zlepší. Zatím se jen normálně loupe, i když solidně, i na chodidlech, na bříšku, všude, ale zároveň je vidět, že to ustupuje - tam, kde se sloupla, se znovu neloupe.

A s tím zažíváním, já právě mám podezření na nějakou tu vracející se kyselinu, poněvadž když si neodříhne (a méně často, i když si odříhne), se po nějaké době ve spánku začne kroutit a je vidět, že se jí to vrací, ale polyká to, tak ji hned beru, někdy si říhne tehdy, a někdy opět ne. Na každý spánek (spí tak po různu, jenom ne v postýlce) jí vymýšlím vypodložení, aby nespala na rovným, protože to je fakt základ neúspěchu.

No a jinak mě prosím uklidněte, téměř večer co večer mívá vzteklý amok, když ji nechci po několikáté v krátké době kojit, jelikož si ublinkává. V suchu je, v teple taky, ale dokud ji znovu nezačnu kojit, tak dokáže hodinu řvát a fialovět. Zase, podle doktorky je to dlouhá doba na kojení a nemám jí to dovolit, ale já si myslím, že prostě večer potřebuje víckrát třeba po 15 minutách, aby byla v pohodě. Je to hrozný, nemám žádný zkušenosti a mám nutkavej pocit, že když ji něco trápí, tak bych měla vědět, jak jí pomoct. Ale automaticky to nepřišlo, tak to hádám bude časem a zkušenostmi, až je sesbírám...?

Abro, to mě teda mrzí, že malá takhle pochytala tolik alergií a intolerancí. A je super, že se v tom vyznáš a dokážeš rychle reagovat, takhle jí pomáháš jak to jde 😉

@butt, ráda tvou nabídku k procházkám využiju, jakmile budem v šátku sehraný a navyknem chodit ven, tak se určitě domluvíme - i na ten společnej obídek (to bychom mohly možná už teď začít, ať se nevidíme všechny tři až v létě 😉 ).

@juju, taky moc díky za všechna vyjádření, mám pocit, že naši prcci si budou trochu podobní 🙂

abra
autor
9. bře 2011

@petuli80 vecerni (nebo ranni) kojeni prakticky nonstop je u hodne decek normalni 😉 jestli ublinkava, tak doporucuju matraci v postylce fakt hodne vypodlozit a nikdy nenechavat na rovnym, vika delala ctvrtmetrovy gejziry i v sikme poloze ☹

juju
9. bře 2011

@petuli80 podla mna kojenie na poziadanie je lepsie ako zaviest nejaky rezim - ved priznajme si kto z nas ma rezim, pokial nemusi? jeme kedy nam chuti, spime kedy chceme... ja som antizxastanca rezimu 😉 no a stym placom, nam trvalo 7 mesiacov, kym nam doslo, prec place - ufff... ono len skusenosti a skusenosti... pokial ide o kyselinu tak sa mas na co tesit. ono ziaden nutriton a ani nic podobne nepomaha, len caste a po malo kojenie, NE-leziaca poloha a my sme boli nuteni sem-tam dat aj Gaviscon sirup, ked uz bolo velmi zle a z toho sa potom ukludnil

@andelka ja davam bylinky od cca 8 mesiacov asi vsetky, podla toho co varima co sa hodi (vcera mal lososa s koprom; predvcerom baklazan s tymianom; dnes avokado s petrzlenovou vnatkou a ryzu vzdy varim s majorankou... a sem tam mu tam dam aj trosku mletej rasci - kmin); inak moj uz mal aj sampinon; tu je naozaj trend okrem mliecnych vyrobkou, udenin, morskych plodov, orieskov a cokolady davat vsetko cca od 9 mesiaca, ale samoska cerstve, ziadne konzervy a bez soli a korenia

luthien.k
9. bře 2011

@abra, jojo, je to o metodě, ne přesnosti, někdy prostě tam ty protilátky nezjistí i kdyby se rozkrájeli a dítě vesele reaguje a vše nasvědčuje tomu, že protilátky proti BKM tam jsou... Zvlášť u vás bych to tipovala na klasickou alergickou reakci přes IgE protilátky (tj. "atopická" reakce), vzhledem k její rychlosti a intenzitě. Ale holt naše tělo není stroj, aby v něm bylo vše vždy přesně změřitelné 🙂
Co se týče těch otoků - to musíš být bohužel mega opatrná se zaváděním nových věcí, protože otoky zavánějí anafylaxí 😒

luthien.k
9. bře 2011

@petuli80, je fajn, že tu máš tolik mamin malých dětiček s refluxem a dostaneš tak fundované rady, jak na to blindění jít 🙂 My naštěstí ten problém neměli (a snad ani s druhým mít nebudeme).

Jinak já už se spíš valím než chodím 😀

andelka
9. bře 2011

@juju dík, tak tam kde je toho méně bych cvičně zkusila koupit 🙂

jasekd
9. bře 2011

@petuli80 Lehatko jsme meli, ale ze zacatku to neslo, prece jen je tam malinko zmackly brisko a to hned blinkal do dali(taky mame reflux, a to hned dvakrat, GER a vesikoureteralni), zato ted se moc hodi, malej jeste nesedi a ja ho v tom krmim, prijde mi to lepsi nez autosedacka, tam je moc zmacklej. Takze u nas se nakonec vypaltilo, mame obyc., zadne vibrace. Postylku jsme meli na 3 knizkach zvedlou, dlouho spal na boku. To kojeni taky zalezi, zda mas dost mlika, ja mela malo, takze caste kojeni by bylo z duvodu hladu. Takze OK, dala jsem, kdykoli si rekl, ale on moc zravej nebyl. Ale jestli mas mlika hodne, muze si tim jen chladit zahu a pak se ji to o to vic vraci a vic blije, takze bych zkusila prevazit, i kdyz je to dneska "nemoderni" a rika se, ze mas davat kdykoli si rekne, a pokud mela dost, tak spis zkusit satkovat, chovat atd. S Nutritonem zkusenost nemam, protoze jsem mela malo mlika, takze doslo na Nutrilon AR a trochu lepsi to s nim bylo, ale zadnej zazrak. Nutriton taky muze zpusobit zacpu. Kojit pokud mozno ve zvysene poloze. Taky nevim, zda ti hazi vylozene savle a jak pribejva. Nam nepribejval skoro nic, tak jsem se snazila, aby blinkal o nejmin, pokud by pribejval hezky, tak bych zkusila to krkani na tygrika, ono je to dost ucinne, ale taky dost vyhodi 😝 No a nebo jak to delas, polozit a zase zvednout. Kamoska s nim jako povalela do stran, aby se bublinka uvolnila, coz ovsem reflux. dite zase bude blejt, je to tezky a vubec ti to nezavidim, doufam, ze se tomu tentokrat vyhnem, i kdyz zlaty reflux, koliky jsou horsi a ty Martin nemel. Ja bych se hodne ridila tim, jak ti pribira. Mne pokud bude pribejvat, tak ty blinkance moc resit nebudu, a pokud to bude zase obloukem, tak si dojdem na gastro, aby se vyloucila pylorostenoza, Martin to mel na hrane, ale rustem se srovnal.
@abra Vam drzim palce, at je co nejlip. Moc jsem tu vasi diskusi s Luth.nesledovala, prece jen tyhle problemy nemame, ale hlavne aby se zjistilo, co dela ty otoky, aby tam opravdu nebyl sklon k anafylaxi po necem 😖 Drz se. Doufam, ze asopn tehot. je OK?
@luthien.k Ja chodim jak kachna, ospala jsem jak medved, pripadam si jak slon a chytam tulenni nemoc 😀 To je ZOO...

abra
autor
9. bře 2011

@luthien.k jj, to me rikala prave taky, dala me nejaky cipky a ze kdyz by otikala, tak cipek a volat sanitu, ja takhle mela jeden rychlej vybeh k dr, pac mala otekla jak blazen (nastesti jsem mela dr v dome a zrovna ordinovala), od ty doby se docela bojim, pac sama jsem mela takovy reakcei na vosu, ze si kdyztak jsem si musela pichat tu autoinjekci, takze vim, jak je to nebezpecny 😒 😒 I kdyz me ta vosa trapila kolik let a pak najednou nic a z krve taky nic, zvlastni...

@andelka ja davala docela brzo, kolem 7m, pac mala nejedla, takze sem ji davala skoro vsecky zeleny bylinky a trosku prisolovala ☹

@jasekd tehotenstvi je ted celkem dobry, az na bolesti vseho, unavu a spol je to dobry, jsem doma, spital zatim nehrozi, tak doufam, ze uz to bude vsecko dobry. U nas byl reflux silenej, ty tycky byly normalne na metry 😒 mela to spojeny s kolikama a jeste s kvasinama ve strevech (pravdepodobne) a podobny problemy tak to byl mazec. Za co sem byla desne rada byl dudel, pac jak dudlala, tak si polykala a nepalila ju tolik zaha, jak byla bez dudlu taxem slysela , jak se ji to vraci ☹ ufuf, doufam, ze ta druha bude bezproblemovy mimco

abra
autor
9. bře 2011

@jasekd
@luthien.k
damy, ja jsem se vcera pasovala na loď, pripadne vzducholoď a to jsem teprv ve 29tt, mazec 😒

juju
9. bře 2011

@andelka ty mu davas uz pripravene, nevaris mu sama doma? keby si mu prpravila cerstve, vedela by si si mnozstvo a aj kombinaciu sama odsledovat, je to podla mna lepsie.

a chcela som sa opytat - to Vase detuchy este same nesedia a neposadia sa (jasekd tiez spominala)? 😕

andelka
9. bře 2011

@juju já to kombinuju, něco vařím a něco ze skleničky. Ale právě hlídám složení. A tolik bylinek jsem jinde než u Babydream neviděla, tak jsem se musela zeptat či je to OK. Teď už vařím víc než dřív, i když bio se toho zas tolik sehnat nedá a teď v zimě celkově některá zelenina, tak proto dávám i skleničky. 😉 Doma mám čerstvou jen bazalku, kopr v mražáku, jiné bylinky jen sušené, ale to by se asi taky dalo. Mně zatím nenapadlo je někam přidávat.
ne, Dany sám nesedí a neposadí se. Ještě neleze tak nemá z čeho by se správně posadil. Umí se jen přitáhnout do sedu, když leží opřený o prsa. Takže při jídle sedí s oporou v židličce, ale je taky nakloněná, není to na rovný sed.

luthien.k
9. bře 2011

@abra, že ty děti zdědí po rodičích zdědí vždy to nejlepší, co???? 😅 Důležité je být připraven, určitě bych Ti vřele doporučovala pořídit si tu knížku od Fuchse - Alergie číhá v jídle a pití - tam jsou krásně vysvětlený všechny souvislosti, je to o všech možných alergenech a jejich možné zkřížené reakci s jinými, takže kdyby se u vás postupem času něco dalšího objevovalo (což bych Ti samozřejmě nepřála!!!), tak z toho budeš vědět, na co si ještě dávat pozor atd. I řešení těch anafylaktických stavů tam je...

@abra, @jasekd, u druhých dětí holt je to břicho prý vždy větší, já mám teda aspoň ten subjektivní pocit, ale je to asi tím, že se člověk celkově víc fyzicky namáhá s prvním prckem a tak mu to břicho víc vadí, než když si chodil sednout do kanclu nebo byl dokonce doma na rizikovce (nebo v nemocnici)... Co já bych dala za to si pár dní v klidu poležet 😀 Já se normálně těším už i do té porodnice, že pokud bude prcek spát jako Tobík, když se narodil, že si tam hezky odpočinu 😀

jasekd
9. bře 2011

@abra Martin ma nastesti jen ten reflux, koliky nemel. A dudlik nam taky pomahal, i ted, kdyz vidim, ze ho to nejak prudi, natahuje apod, mu ho dam a dobry. Tak snad to tehotenstvi v pohode dotahnes do konce 🙂
@juju Pamatujes si dobre, Martinek nesedi, neleze, jen plazi a houpe se na 4, dneska uz posunul nozicky, ale ne rucicky, tak spadl na pusu a rozbrecel se.
@luthien.k Ja skoro do porodu stala u kresla, pacienti chytali amok, ze odejdu a chodili i ty lajdaci po x letech, takze ja v praci padala na hubu. Ale chybi mi pak ty vecery s nohama nahore a spanek o vikendu, to jo... V porodnici jsem se nevyspala vubec, tak snad to ted bude lepsi, ale to nebyla chyba Martinka, ten spal kvuli zloutence az moc, ale moje nervy, ten adrenalin a tak 😀