Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

jasekd
29. bře 2011

@estrellita Ty probio kup, malej je na nich uz pul roku nonstop kvuli tem ATB a jedna delsi pauza byla hned znat. Jinak jak s tim ovocem rikaji, ze nebude chtit zeleninu, tak u nas Martin ma radsi varene masozel. obedy nez ovoce, ani kupovany presnidavky neji vylozene s chuti, u nas vede jogurt, pak obed a pak ovoce a kase je tak nastejno, nekdy v pohode sni, nekdy nechce vubec. Hlavne syrove nastrouhane ovoce byva problem, a syrovou zeleninu bleje s jistotou, zkusim udelat tvaroh a zel., takovou pomazanku, to docela zvladl, kdyz jsem jednou trosku zkousela. Zkus misto mrkve treba brambory a spenat (teda ja nevim, jak jste daleko, jestli uz jste zkouseli).
@abra Prosim te, kdyz budu zkouset tvaroh, mam s nim radsi nahradit jogurt nebo vecerni kasi? Aby tech bilkovin nemel moc, i kvuli te ledvine. Dik.

jasekd
29. bře 2011

@erinka83 Mne tu mrkev s Lucinou snedl, ale zkousela jsem jen malinko asi v 11. mesicich, protoze mi zavidel veceri, bylo to par kosticek chleba atak na lzicku te Luc. s mrkvi. A jakej tvaroh, nozko, polo nebo plnotuc. davas?

erinka83
29. bře 2011

@luthien.k Jéé, ahoooj 🙂 Ještě jednou velká gratulace!!! 😵
Tak porod jak popisuješ celkem OK, ne?? 😅 a co šití, máš něco? KDyž to potom bylo tak rychlý... Jak píše @jasekd chtěla bych taky odolat rupnutí vody, protože pak to byl masakr a podle mě i důvod toho nástřihu, šlo to moc rychle 😒
A ta kýla mě mrzí, snad bude operace v pohodě!!!
Tak ať je odchod domů bezproblémový a jste všichni pohromadě 🙂

jasekd
29. bře 2011

@erinka83 U me to slo az moc blbe a nastrih mam taky, pak si vyber 😀 Vodu necham prdnout, jen kdyz to nebude postupovat jako minule, ono i predtim to boli, ale to co je potom , je stokrat horsi 😠

erinka83
29. bře 2011

@jasekd já teda kupuju tučnej většinou, snad to není špatně 😀 a dávám třeba jen tak lžíci do té kaše....

erinka83
29. bře 2011

@jasekd já se teda ještě chystám na Epino, tak jsem zvědavá 🙂

estrellita
29. bře 2011

@jasekd maly je na probio taky v podstate od narozeni, protoze trpel na kliky, mel bio gaia, ale nezdalo se mi, ze by to nejak vyrazne pomohlo, nicmene mohlo to byt bez nich jeste horsi, ze jo. ale pak, kdyz jsme najeli na UM, ktere maji probio, tak jsem mu nic navic nedavala, protoze ta UM mu sedla a hned zacal kadit v pohode sam kazdy den a brisko ho prestalo bolet. ale rika se, ze by se k prikrmum mely probio pridat, tak snad tim nic nezkazim, kdyz bude mit dvoje - jako v UM a zvlast?

jasekd
29. bře 2011

@estrellita Podle me tim fakt nic nezkazis, my mame BioGaia, mel je jako malinkej, i kdyz klasicky koliky nastesti nikdy nemel, spis obcas boleni a zacpu, pak je nemel a pak jsem je dala s tema ATB a prave asi 3 tejdny mel pauzu, kdyz dosly, a bylo to sakra znat, ty ATB prece jen nedelaji brisku dobre, i kdyz se bere jen nizka davka. Takze nam pomohly. Ja mela to srovnani, stejna strava, stejne leky a jednou s ATB a jednou bez, kdezto u vas tezko rict, zda by to bylo jeste horsi nebo ne. Ale uskodit to nemuze, tak proc ne.
@erinka83 Epino je urcite super, ja ho nekoupila, protoze mam krecaky a hrozne to boli i bez cviceni 😅 Pak jsem si rikala, jeste ze tak, kdyz bude cisar, a vidis. Ted co beru Detralex, je to lepsi, mozna by i cvicit slo, ale uz na to kaslu, nez bych ho sehnala, tak porodim. Ale ta diskuse je velmi pozitivni, vetsina, co rodila normalne, je bez nastrihu 🙂 U prvniho jsem ho nemela.

estrellita
29. bře 2011

jinak jsem dostaval svoleni, ze sem muzu prekopirovat z jedne soukrome skupiny tento prispevek, ktery se mi zda zajimavy i pro ostatni 🙂

........... "Tak jsem zase byla na školení, opět o alergiích, tentokrát přednášela nějakí imunoložka z Motola a opět říkala to stejné, co bylo řečeno minule - používání probiotik významně snižuje riziko alergií u dětí, a to nejlépe ještě prenatálně (že ty probiotika užívá matka před porodem), u dětí s rizikem alergií podávat probiotika preventivně od 1.měsíce (snižuje se tím výskyt atopické dermatitidy i astmatu), preventivně podávat před nástupem do školky, kdy jsou pak děti odolnější vůči nachlazením, užívání probiotik u žen snížilo výskyt vaginálních infekcí až o 81% (což mi přijde jako velmi vysoké číslo). No a opět zmínila, že prevence potravinových alergií, zejména lepku, je zavádět lepek mezi 3-6 měsícem - vždy dát jen trošku a 2 dny počkat, co to s dítětem udělá. Do 3-4.měsíce je určitě doporučováno výluční kojení.
Jo a taky jako prevence alergií je větší počet sourozenců, nižší počet očkování (jakože by si ty nemoci mělo dítko prodělat samo), život na farmě (že se od útlého věku dítě setkává se zvířaty), nepřehánět hygienu (to ukazovala graf souvislosti s životní úrovní - v 50.letech, kdy měl koupelnu málokdo, prakticky nebyla senná rýma u dospělých a astma u dětí, v 70.letech, kdy koupelana byla dostupná i středním vrstvám, se výrazně zvýšil počet senných rým u dospělých a v současnosti, kdy koupelna je samozřejmost je velmi vysoký výskyt senných rým a vzrůstá i výskyt astmatu u dětí). "

estrellita
29. bře 2011

@jasekd ja jsem epino mela a rikali mi, ze kdyby nebyl potreba ten velky nastrih kvuli tomu, z echteli pouzit kleste, tak bych to taky dala, ze pry bylo citit, ze je to vsechno hezky povolene (se me ptali, jestli jsem masirovala hraz, tak jsem rekla, ze jo a dal jsem to nerozvadela, ale hraz jsem nemasirovala, protoze mi to oproti epinu prislo jako hodne prace s malym vysledkem)

erinka83
29. bře 2011

@estrellita já už se normálně těším, až začnu Epinovat 😀 😀 ale mám ještě moře času, co?

jasekd
29. bře 2011

@estrellita Me pobavila ta prevence vetsi pocet sourozencu 😀 No naslapnuto mame pekne, ale uz koncime... Na kleste je nastrih potreba, skoda, ze to tak dopadlo, jinak bys to urcite dala. Ty vyvolavany porody, kdyz telo neni pripraveny, to je blby. A tobe slably kontra, ze to neslo, nebo bylo mimino moc velky? Sestrence se tesne pred porodem uplne vytratily kontrakce, mela sice normalni porod, ale taky delsi, i kdyz zdaleka ne jako ty.

estrellita
29. bře 2011

@jasekd no oni vyvolavali 3 dny, cipek nebyl vubec pripraveny, davali mi i nejaky gel na uzrani cipku atd. ale prenasela jsem uz 10 dni (od 7. jsem byla hospitalizovana kvuli spatnym vysledkum zatezoveho testu - malemu hodne padaly srdecni ozvy pri kontrakcich), ale kontra byly, jen maly mel snuru kolem tela jako ksandy, tak nemohl sestoupit. 😔

estrellita
29. bře 2011

@erinka83 😀 😀 jj, to mas, az do 36 tt 🙂 ja jsem se taky tesila, ale pak ze by to byla zabava, to ne, jsem epinovala ob den a i tak jsem se diky renaseni dostala na 32 cm, takze si jsem jista, ze bych to dala bez nastrihu, kdyz mel maly 34 cm obvod hlavy 🙂

jasekd
29. bře 2011

@estrellita Jo, vzpominam si, psala jsi to. No stejne se to vyvolat muselo, kdyz se mu nedarilo, 10 dnu je uz dost, to bych byla nervozni. Ja rodila 40+0, Martinek se rozhodl sam, ale ja nebyla pripravena, tak ted si radsi pockam, jen kdyby se to uz chystalo a nalez se menil. Protoze moje kamoska mela 2x vyvolavacku a dobry, proste uz byla pripravena, dite sestouply, cipek taky dobrej, jen to potrebovalo popostrcit (1. dite melo 4,95 a 2. 3,80, tak uz to nechteli dale protahovat, i kdyz neprenasela).

estrellita
29. bře 2011

@jasekd jj, to me taky pobavilo a neco na tom bude, ze uz treba nestihas sledovat, co vsechno strka do pusy atd. 😀

alpiinka
29. bře 2011

@luthien.k super, ze uz to mas za sebou 😉 dufam, ze operacia dopadne dobre a uz si budes len uzivat materstvo s dvoma detickami 🙂
@jasekd tak co, na porod to nevyzera??? Martinkovi prajem krasne narodeniny 😵

ja teda robim iba masaz hradze, ale dufam, ze aj to pomoze...mne sa ten balonik akosi nezdal 😀

jasekd
29. bře 2011

@estrellita Ona je to i psychicka vyhoda, ze? Protoze ja jsem se strasne bala toho vlastniho porodu, ze to velky dite proste nedam, nevedela jsem, co me ceka atd. Nakonec preze vsechno to bylo lepsi nez ty kontra predtim, tech se bojim ted vic nez tlaceni.
A je 14 hodin, Martinek ma presne 1 rok. Tak si jdem dat na oslavu jogurt 🙂

estrellita
29. bře 2011

@jasekd ja se prave taky bala,ale znas to, vsichni dr ti tvrdi, ze ten stanoveny termin je orientacni, jenze ja jsem vedela, kdy je cca termin diky mereni BT pred otehotneni. A to jsem mela dva terminy - 5.10. dle UTZ a 12.10. dle MS - ale dle BT odpovidal termin na cca 7.10., ale jelikoz mi muj dr napsal do prukazky oba terminy a v porodnici jsem hlasila vzdy ten nizsi, tak me nastesti nechali jen do 15., a ne do 22., to uz by mohlo byt bohuzel pozde ☹ behem porodu se i zakalila plodovka a pak, kdyz prohlizeli placentu, tak rikali, ze tam uz byly infarkty, proto asi reagoval tak, jak reagoval na kontrakce ☹

jasekd
29. bře 2011

@alpiinka Zrovna jsem si rikala, kde sakra je, snad me nepredbiha??? 😀 Na porod to fakt nevyzera, nic mi neni, drepime doma, protoze se chystame odpoledne pro ty boticky atd. tak se setrim, cili vynechavam dnesni prochazku, po te je mi vzdycky hur. Az na bolavou kycel vse OK. Ja jsem ani vcera nemela na monitoru kontra, akorat v noci tu paniku, jak jsem si vzpomnela, ze pred rokem to zaclo, a bylo mi zle od zaludku. Ale za to nemuze porod, ale cela sezrana Milka u Kriminalky Andel 😀

estrellita
29. bře 2011

@jasekd jj, to urcite 🙂 ja jsem diky tomu poznala, kdy bych mela tlacit a to jsem mela epi, ale nejak se mi to zdalo podobne jako s epinem, tak jsem houkla na PA, ktera tam zatim resila, jestli uz je pripraveny sal na cisare 😅
ale i kdyz jsem s epinem nemela problem s tlacenim, se mi hezky vytlacel, tak pri porodu jsem mela, nejak mi to poradne neslo smerovat dolu a PA mi musela tlacit na bricho 😝

estrellita
29. bře 2011

@jasekd 😀

jasekd
29. bře 2011

@estrellita No fuj, to jste meli stesti. To je prave ono, na jednu stranu to vyvolavani je nekdy proti prirode, na druhou stranu znam dost lidi, co to meli za 5 min.12... Jestli planujes druhy dite, tak drzim palce, at je to priste v pohode!

alpiinka
29. bře 2011

@jasekd 😀 😀 😀 ja som sa tiez vcera obzrala sladkeho 😝 a bolo mi blbo (a taktiez som mala vcera celkom dost po prechadzke, to babo ma uz riadne tlaci dolu) ... ale tiez nic a to troska upratujem...a to som bola vcera vecer este na joge a ona, ked je tam uz niekto blizko terminu (sme tam 2), tak dava cviky na, co su dobre na posuvanie dietka viac dolu a pod...no nasemu je dobre v brusku, aj ked trenuje statocne a zacinam byt dost ubolena...

abra
autor
29. bře 2011

@jasekd tvaroh bych davala navecer nebo k snidani, a myslim, ze u tebe by bylo idealni dat polotuk plus ze zacatku pul napul s jogurtem, klido i 1/3tvaroh a 2/3 jogurt, ten tvaroh ma vazne bilkovin dost. Az budes davat jenom tvaroh bez redeni, tak nikdy ne samotnej, ale vzdycky bud s tou strouhanou zeleninou (btw moje oblibena pomazanka 😎 ) nebo s ovocem, proste "redit" tvaroh 😉
@luthien.k tyyjo, tak druhej porod uplne jinej jo? si me nepotesila, ja sem se tesila, jak si zas budu 10 hodin z porodu psat na ruznych diskuzich, hodinu a pul budu presvedcovat vsecky okolo, ze ja roooozhodne nerodim a pul hodky se budu o neco snazit 😀 😀 😀 tak to me asi sklapne 😀

luthien.k
29. bře 2011

@jasekd, tu vodu - no chtěla jsem to mít rychle za sebou, protože s Tobíkem to po vodě šlo taky do finále, ale úplně jinak, daleko méně bolestivě, já jsem s Tobíkem vlastně skoro nekřičela, ale teď se musela otřásat nemocnice 😀 Prostě to bylo pak moc rychlý a o co rychlejší, o to větší bolest. Bych si nikdy nemyslela, že něco takovýho existuje a dá se zažít... Mm z toho byl taky trochu v šoku, když to viděl... 😅
@erinka83, díky, mám pár stehů, od přirozeného natržení, nástřih být nemusel a ani hematom jako minule nemám, to jsem se nemohla hnout, teď kupodivu lepší 🙂
@estrellita, moc pěkné povídání, naprosto to odpovídá těm nejnovějším poznatkům 🙂

luthien.k
29. bře 2011

@abra, jojo, jinej, taky mě to hodně překvapilo. Tvůj popis prvního je teda dobrej 😀

jasekd
29. bře 2011

@abra Diky za rady, udelam to tak. Jinak dobrej popis porodu, takovej optimistickej 🙂
@luthien.k No tak sis zarvala, no 😀 Ja se neudrzela pri tom, kdyz mi praskala vodu, ona se tam nemohla dostat, jak byl kluk furt vysoko, tak se divila, ze to faaaakt tak boliiii? Ne, neboli, rvu jen tak pro srandu 😀 A pak mi jeste jednou rekla, ze plasim rodicky, ale po tom, co jsem slysela odvedle (kazda ma svuj sal, ale jsou mezi nima dvere), to byla cista hysterie a ja byla proti ni jak beranek. Tim ji neodsuzuju, ona mela tusim vyvolavanej a dost velky dite, jen rikam, ze jsem nebyla nejhorsi. Ted mam v planu drzet hubu a kdyz ne, at si trhnou! Jinak z tveho porodu si pro sebe beru jen to, ze druhej je rychlejsi, to, ze vic bolel, jsem jako necetla 😀 A super, ze nemas nastrih, i kdyz to slo rychle. Ten hematom jsem mela minule, hnus bolavej, ale moje chyba, musim masirovat, a nastesti nebyl infikovanej, proste jen modrina tvrda, uplny jelito. Asi mas to natrzeni mensi a ve slabsich mistech. Tohle ja necham na nich, nechci strihat, ale zas se nechci trhnout az nekam 😝 Ty mas teda v porodce notas? Manzel mi ho nabizi, tak nevim, s Martinem jsem byla rada, ze se staram o nej, i kdyz nebyl nijak urvanej, spis ja vykulena, tak ze bych si ho ted vzala?

luthien.k
29. bře 2011

@jasekd, jasně, to jsi nečetla, skoro vůbec to totiž nebolelo 😀 Ale to je fakt individuální, každá to má jinak, já to asi pos... s tou vodou, prostě nepřirozenej zásah moc brzo, no...
Jj, mám tu noťas, ale až dneska ho používám (zítra jdeme domů), hlavní motivace byla zjišťování info o té kýle no a znáte to - jak se k tomu sedne 😀

erinka83
29. bře 2011

@jasekd Jé, tak krásný první narozeninový den MArtínkovi 😵 A sestřičku teda k narozkám nedostane, jo? 😀