Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
17. dub 2013

@madlisek nevidím jediný důvod, proč by je nemohla a už klidně i dřív, samozřejmě raději po menších dávkách a správně vařené (bez poklice, s řasou a třeba saturejkou...). Co na to @josefka?

kessinka
17. dub 2013

@madlisek Tiež nevidím dôvod prečo nedávať, najskôr vyskúšaj trošku, a ak bude všetko v poriadku tak podľa mňa už kľudne môžeš dať 🙂
Ja som pozerala svoje zápisky, a Maťkovi som zaviedla červenú šošovicu v 9. mesiacoch, a potom v priebehu 11. mesiaca cícer, mungo a hnedú šošovicu a koncom 12.mesiaca aj fazuľu (fazuľovú polievku) 🙂
Mladý je po mne, mäso moc nemusí, zato strukoviny miluje 🙂

madlisek
17. dub 2013

@luthien.k @kessinka Děkuju! Původně jsem chtěla dělat toto za bezdětna mé oblíbené jídlo: http://recipes.sparkpeople.com/recipe-detail.as... Ale raději tedy nejdřív zkusím hrst do polévky a uvidím, co ona na to 🙂

abecedka
4. čer 2013

holky nové plenky az super cenu a výrobené v Hrádku nad Nisou a snad i ekologické
http://m.mall.cz/listy/magics

misana
17. zář 2013

@cecil mohla by jsi poradit,jak dávkovat homeopatika Hepar sulfur 15ch 3letému dítěti? Má váček u zubu,tak bych to chtěla zkusit.Už jednou nám to pomohlo u syna,ale nepamatuju si to dávkování. Díky moc

misana
17. zář 2013

Nebo poradí mi někdo jiný?

sarkar
2. říj 2013

Dobré ráno, maminky, už jsem mezi vás dlouho nevlezla, ale teď mám dotaz - kolik z vás dává nebo dávalo med miminku mladšímu než 1 rok? Jakkoliv, na dudlík nebo třeba do čaje...Já si myslím, že příroda nám dává to nejlepší a moje Radunka už med ochutnala (teď jí je 7,5měs), bez reakce, ale jakmile se o tom zmíním tady na MK tak oheň na střeše. Samozřejmě vím o tom, že by med mohl být alergenní, ale...dneska si myslím, že může být alergenní i MM a taky myslím, že se dnes za 1. vše strašně hrotí a za 2. se víc dá na chemii než na přírodu. Říkám si, že radši dám malé párkrát do měsíce trošinku medu do jídla než jí pak cpát různými sirupy na nachlazení apod.
Prosím, neodpovídejte vy, které med nedáváte, ráda bych znala důvody těch, které ho dávají. A neptám se ani na názory na med na dudlíku.

luthien.k
2. říj 2013

@sarkar myslím, že z původní sestavy z biodítěte asi nikdo nedávala, nevzpomínám si. Hlavně kvůli možnosti kojeneckého botulismu a kvůli tomu, že med je poměrně intenzivně sladká potravina, na které není radno kojence zvykat...

butt
3. říj 2013
luthien.k
3. říj 2013

@butt no vidíš, to si už nepamatuju...

andelka
3. říj 2013

Můj se po medu osype kole pusy. Nedávám ani jednomu. Ale třeba v perníčkách mu nevadí.

jasekd
3. říj 2013

@sarkar nedavala jsem kvuli zubum (jsem zubar), kvuli tomu, ze je hodne sladkej, kvuli alergii (z hlediska toho, co dneska vim, bych se tohoto uz tak nebala), a nedavam ho stale, byt mame od tchanu dobry domaci, navic lesni 😵 protoze decka ho nechteji. Dam ho akorat do caje, kdyz jsou nemocny, a stejne tomu moc nedaj.

sarkar
3. říj 2013

@jasekd ta alergie mě zajímá...co jsi věděla předtím a co víš dnes? A z hlediska kazivosti zubů je med horší než cukr? Nebo třeba ovocný šťávy? Já abych pravdu řekla myslím, že ani když člověk nejí med a cukr vůbec tak to přece neznamená, že má zdravý zuby, nebo jo? Jasně, ve velký míře i med spíš "škodí" - třeba těm zubům nebo tím, že si dítko navykne na sladkou chuť, ale když se používá třeba k vykompenzování hodně kyselého ovoce nebo na mírné dochucení čaje, tak bych neřekla, že to bude až taková tragédie, nebo ne?

jasekd
3. říj 2013

@sarkar na alergie odbornik nejsem, na to jsou tu jine, ale obecne se ted hodne uvolnilo to, kdy se poprvy zkousi lepek, vejce atd. Tohle jsem myslela. Kdyz byl kluk maly, tak se lepek jeste dost odsouval, i vejce atd, kdyz byla miminko holka, najednou uz to bylo trochu jinak, a to jsou o rok! Takze stejne volne bych pristoupila i k tomu medu, kdyz v rodine nemame alergie, ani jeden nejsme alergici a decka reagovaly na nove potraviny dobre.
Ad zuby:
Ciste zuby = zdrave zuby. Kde neni plak, neni kaz.
Zubni kaz je zpusoben nekolika faktory: plak = bakterie, cukry, metabolizovane na kyseliny, a treti faktor je cas, jeli dost casu na to, aby bakterie mohly pusobit, kaz vznikne. Velmi laicky bakterie zerou cukr, metabolizuji ho na kyseliny, a ty, pokud maji dost casu, naleptavaji zuby a delaji cesticku bakteriim skrz sklovinu (neziva tvrda tkan) k dentinu, coz je hmota ziva, organicka a jak je infikovana, rychle se kazi.
Nikdo necistime dokonale, kor u deti, ktere se tomu brani. Proto je potreba omezit nejen plak, ale i prijem cukru a ten casovy faktor.
Nejvetsi zlo jsou potraviny z jednoduchych cukru ulpivajici na zubech, dale sladko kysele veci, cokoli na noc... Dudlik namoceny v medu uz snad dneska nikdo se zdravym rozumem nepouziva 😅 Cokoli na noc krome vody.
Ja se v omezenem mnozstvi sladkemu u deti nebranim. Ale ja si je taky, co se zubu tyka, dobre ohlidam 🙂
Co je taky dulezite a colip vysvetli holky z tehle diskuse, cukr je spatny pro streva a celkovou imunitu decka, takze to neni jen o jeho lokalnim vlivu. Ale kdyby mi deti med jedly, tak jim ho na chleba klidne obcas maznu 😉

sarkar
3. říj 2013

@jasekd no co se týče těch alergií, tak já nejsem zastánce toho med odsouvat. Hlavně se tedy odvolávám na minulé generace - třeba zmiňovaný dudlík v medu. S tím tedy nesouhlasím, nicméně tenkrát to byla běžná praxe a v životě jsem neslyšela o nikom z té generace, kdo má alergii na med. Jasně, určitě tam riziko je, ale je i riziko, že na mě spadne letadlo :-P
To o tom cukru a jeho vlivu na střeva apod. vím, ale na druhou stranu i cukr potřebujeme. Kdybysme to braly do důsledku, tak bysme nesměli jíst skoro nic, protože lidský organismus není stavěný na vařenou stravu a ani ta syrová dnes už není, co bývala.
A děkuju za to vysvětlení k zubům, já už teda základ mám od sestřenice, dělá sestru u zubařky, ale takhle napsané mi to docvaklo líp 🙂

josefka
3. říj 2013

@sarkar ja se do 1 roku medu bala kvuli botulismu a nedam ani u druheho. Prijde mi zbytecny, jedine ho dam nekdy do dezertu misto cukru. Do caje bych ho nedavala vubec. Na medu je blby to, ze obsahuje hodne fruktozy a ta je horsi nez sacharoza kvuli diabetu.

sarkar
4. říj 2013

@josefka no řešit diabetes u mimina to je už trochu extrém ne?? 😲

josefka
4. říj 2013

@sarkar no pockej, co vlastne chces slyset? Ze dat med diteti do 1 roku je v poradku? Neni! a to z nekolika duvodu. 1. male deti nepotrebuji zadne pridatne cukry, med ani jina sladidla (a ani starsi deti nepotrebuji jist pravidelne med ci jine). Krom toho, ze je zvykas na sladkou chut, tak jim zvysujes riziko cukrovky, obezity a zkazenych zubu v pozdejsim veku. Mimochodem, resit cukrovku typu II u deti az takovy extrem bohuzel neni. Tahle cukrovka prestava byt u deti vzacna a fruktoza to riziko proste zvysuje vic. 2. dat diteti med do 1 roku je tak trochu hazard s jeho zdravim z hlediska botulismu. Zvlast u tmavych lesnich medu to neni az tak vzacna bakterie a deti se s ni neumi vyporadat, hlavne do 6 mesicu.
Takze ackoliv ma med urcite pozitivni vlastnosti, ja osobne bych ho pravidelne diteti (a ani sobe) nedavala. Howgh.
😉

sarkar
4. říj 2013

@josefka nejvíc by mě zajímalo odkud čerpáte informace o těch alergiích. Protože všechno, co jsem o tom našla, je buď jedna bába povídala (mimibazar, Maminka apod)., takže člověk opravdu nemůže vedět, kde je to pravda a v tom druhém případě, když už najdu něco odbornějšího, tak tam ani nenapíšou, kolik dětí tou danou alergií trpí nebo jaké je statistické riziko určité alergie/nemoci. Protože pokud je riziko u botulismu třeba 1:1000000, tak to si myslím je hodně chabý důvod, proč se medu striktně vyhýbat. Samozřejmě pokud se mu rodiče vyhýbají z jiných důvodů, než je botulismus, tak to už je zase o něčem jiném. A další věc jsou různé studie, protože podle té nejnovější, se med opravdu v raném věku zavádět má, právě jako prevence. Takže co si z toho vzít? Já osobně si z toho beru to, že věřit nějakým studiím, ve kterých jeden rok píšou ať jíme margaríny a ne máslo a za rok je to opačně, je blbost a že je lepší řídit se tím, čím se řídili naši předci a tady si jsem na 100% jistá, že ti žádný botulismus neřešili 🙂
S tou cukrovkou to sice pravda je, jenže to už bysme teď musely řešit prevenci rakoviny prsu, prostaty, infarktu, zeleného zákalu a všech dalších nemocí a držet ta děcka jak skleníkové kytky. Samozřejmě chceme jim dát zdravý start do života, ale zase to nemůžeme přehánět. A já osobně si opravdu myslím, že trocha medu preventivně v jídle je lepší než pak léčit různá nachlazení a chřipky různými sirupy a jinou chemií. A přírodní sirupy co vím taky většinou nějakou formu cukru obsahují...

Ještě bych chtěla upřesnit, že uznávám, že pokud má předpoklad pro alergie nebo má třeba atopický exém nebo jinou vadu, tak se i jeho strava musí upravit, o tom žádná. Já mluvím spíš o zdravých dětech bez předpokladů pro alergie a taky se bavím o medu jako potravině, kterou se jednou za čas dochutí jídlo nebo jiná potravina, rozhodně nepovažuju za nutné cpát ho dětem i do dětských pyré. Ale to už jsem jednou psala...

josefka
4. říj 2013

@sarkar no jasne. Ja ho dceri zacala davat po roce prilezitostne ... Do cibule pri kasli prip do nejakeho dezertu. S tim co pises souhlasim, jen mi proste prijde zbytecny, davat ho do roka. Ihledne te alergie, co odbornik, to nazor. Ted se rika, zavadet vsechno kolem 6. mesice, driv se rikali az po roce. Ja bych to tak nehrotila. Zdrava streva = zadna potravinova alergie. Takze bych se snazila o vyvazenou stravu, ktera prilis nezatezuje streva a imunitu a jestli das med z hlediska alergie do 7 mesicu nebo po roce, nehraje podle me roli. Ja svy dceri taky dala zrovna ten med az po roce a alergii nema.

Co se tyce te prevence nemoci, tak to je muj zivotni postoj, predchazet nemocem zdravym zivotnim stylem ... Takze u me to tak je. Ja radeji pockam s medem nez pak litovat. Tady na to maji pekne porekadlo: rather slowly then sorry 😉. Jinak med preventivne te pred chripkou moc neochrani, ma spis ucinek az prave pri te chripce.

luthien.k
4. říj 2013

@sarkar že není tělo stavěné na vařenou stravu, s tím by asi dost lidí nesouhlasilo, třeba takoví makrobiotici 😉 😀 Opět je to jen jeden z názorů na výživu, člověk a jeho organismus prochází vývojem - i když v pravěku nejedl vařenou stravu, tak postupně ano a tělo se takovým změnám zřejmě přizpůsobuje, když tu jsme a žijeme 😉

S medem to vidím tak, že med není v léčbě či prevenci respiračních onemocnění takový zázrak, aby stálo za to ho dávat dítku mladšímu jednoho roku, kvůli jeho dalším negativům. Lepší prevencí je podle mých zkušeností vyvážená strava, ve které nechybí zejména vit. C, vit. D, omega 3 nenasycené kyseliny, v případě potíží nějaký přírodní imunostimulant bez vedlejších efektů, které má med - například takový prášek z hlívy...

Jinak nejde vůbec o to držet děti jako skleníkové kytky, ale pokud o nějakém riziku vím a můžu ho ovlivnit, nebudu přece dítě tomu riziku zbytečně vystavovat 😕

josefka
4. říj 2013

@sarkar presne to jsem jsem prisla napsat, jak pise @luthien.k. Zvaz si riziko, pokud das diteti do 1 roku 2-3lz medu, abys predesla pripadnemu velmi nizkemu riziku alergie, tak z mu samozrejme nevyvolas cukrovku ani zkazeny zuby, ale muzes mit tu smulu, ze v nem zrovna budou nejake bakterie a tve dite ti nadozivoti ochrne. Pokud pockas, zrejme zjistis, ze alergii stejne nema a navic se vyhnes tomu riziku ochrnuti (byt treba malemu).

sarkar
4. říj 2013

@luthien.k co tedy doporučuješ jako prevenci chřipek apod. u 7m dítka? Ten prášek z hlívy?
Jinak jste mi to s @josefka moc hezky vysvětlily, asi jsem vám předtím moc nerozuměla 🙂 Děkuju 🙂

luthien.k
4. říj 2013

@sarkar 7 m bych hlívu nedávala. Záleží na tom, jestli je kojené nebo ne...?

josefka
4. říj 2013

@sarkar ja jsem davala kojene dceri vit D a olej z trescich jater. Po roce jsem pri nachlazeni davala echinaceu a rakytnik pro vit C

luthien.k
4. říj 2013

@sarkar ještě doplním josefku, že je třeba právě udržovat ta střeva, které dnešní strava, léky (i ty skryté v potravinách - atb...) atd. dost oslabuje, takže jsem ještě pro podávání probiotik - při kojení hlavně matce, ale můžou brát oba. Střevní slizniční imunita je důležitou součástí té imunity celkové.
Hlívu při kojení můžeš brát Ty, ale musí se pravidelně, dlouhodobě. Nejlépe čistý prášek z hlívy (například Terezia company, má dobré výrobky, když se vysypou z té kapsle, tak je to 100% příroda 🙂)

josefka
4. říj 2013

@luthien.k jo ty jsem taky davala, zapomela jsem 😅

luthien.k
4. říj 2013

@josefka my jsme dohromady prostě team 😉 😀

sarkar
5. říj 2013

@josefka @luthien.k Holky díky. Vit. D bere ve formě Vigantolu, jestli jsem to s něčím nepopletla. A rakytník se dává jak? Kupují se nějaké kapky nebo něco?
Malá je od tohoto týdne na UM (už ale dávám jen 2x denně, jinak už má příkrmy), posledních 5,5 měsíce jsem odstříkávala a teď už jsem to "vzdala" 🙂

sarkar
8. říj 2013

@josefka @luthien.k Omlouvám se, že zas otravuju, ale sháním info k tomu oleji z tresčích jater...dá se dávat i 8m miminku? A jaký doporučujete?
Manžel zrovna dokoukal dokument o společnosti Monsanto, říkali tam něco o střevní mikroflóře, tak jsem si na vás hned vzpomněla, musím se taky začít zajímat o to, jestli jíme zdravě i my dva, nejen malá.