Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

josefka
11. říj 2013

@demo dekuju moc, zni to zajimave a leco jsem zatracene dlouho nemela ... Dik za tip 🙂

luthien.k
11. říj 2013

Ty jo, lečo, to je jediné jídlo, které můj m. opravdu nepozře 😀 Taky bych si klidně dala... 🙂

jasekd
11. říj 2013

@luthien.k tak jedna z mala veci, ve ktery se s Petrem shodnem, leco bych mu nevarila 😀 Jidla hruzy meho detstvi: houskovy knedlik, kaustove karbanatky, leco + "rizoto" ze skolni jidelny 😝

demo
11. říj 2013

no v detstve som leco tiez nenavidela. teraz ho mam velmi rada. z dobrych letnych vonavych rajcin a paprik, zahustene spaldovou krupicou a zltkami z domacich vajicok. a s udenym tofu 🙂.

sarkar
11. říj 2013

@josefka tak jsem se dnes ptala v lékárně a jediný, co jsem dostala, byl Epavit (prý olej obohacený o omega3 + vit. A a D). Lékárnice říkala, že můžu přidat trochu do jídla, jednou za čas. Tak myslíš, že to bude ok?
Sobě a manželovi jsem koupila probiotika a chystám se udělat zásoby kefíru a zkusit tu kvašenou zeleninu. Meltu doma máme a chutná nám, tak se jí klidně budeme nalejvat 3x denně. Akorát s cukrem a mlíkem je to asi trochu kontraproduktivní co? 😀

luthien.k
11. říj 2013

@sarkar s meltou bych se neprolévala, ono pražené obiloviny (melta není jen čekanka) obsahují dost akrylamidu, který je podezřelý z karcinogenních účinků a pít ji s mlékem a cukrem - to je opravdu lepší ji nepít 😉 😀
Epavit já osobně bych nekoupila, je tam řepkový olej, dost bych se divila, kdyby nebyl rafinovaný a o obohacení beta-karotenem bych určitě nestála. Dávala jsem odka na www.mega-zdravi.cz, to je olej, o kterém jsem celkem bohatě diskutovala s jeho prodejci (což jsou výživoví poradci) a který je podle všeho opravdu kvalitní...

josefka
11. říj 2013

@sarkar tak jsem si tu meltu spletla. Dik @luthien.k. Tady neni, tak jsem se nemohla kouknout. Epavit bych nekupovala a koukam, ze Katka ti uz dala odkaz na dobry rybi olej

sarkar
12. říj 2013

@luthien.k @josefka no já jsem se na ten olej ptala, ale vůbec ho v lékárnách nemají a to mě odrazuje, navíc když nemají tu registraci pro děti mladší 3 let...Ten Epavit lékárnice říkala, že občas maminy kupují. A navíc kupovat něco, co se musí skladovat v chladu, přes net, se mi moc nechce 😒
A proč vadí, že je ten olej rafinovaný a obohacený o beta-karoten? Ten je přece taky potřebný ne?

demo
12. říj 2013

@sarkar rafinovany a obohateny o beta-karoten moze byt rakovinotvorny. uz synteticky beta karoten je velmi nebezpecny.

sarkar
12. říj 2013

@demo no jo, ale rafinované jsou i klasické oleje na smažení ne? A jak jinak dostat vit.A do 8m dítěte?
Já teda asi chápu, kam všechny míříte, ale já asi zatím nejsem ochotná vyházet všechny potraviny z linky a vykoupit zdravou výživu (navíc ani tam nemají jen zdravé věci), tak myslím, že když si osmažím řízek na obyč. oleji a pak si naleju dvě lžíce rybího rafinovanýho, tak je to stejně jedno...
Popravdě začínám z toho jídla být dost vyděšená.

demo
12. říj 2013

@sarkar chapem ta. ja som sa vcera vecer venovala rybim olejom a vysledok je, ze nekupim ziadny 🙂. Dobry je ten fermentovany ale je zaroven drahy. Kaslem na to. Synteticky beta-karoten je jednoznacne blbost. http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
8.mesacnemu dietatu das prirodzeny betakaroten predsa velmi jednoducho. Denne trocha mrkvy (rozmixovat do obeda, s jablkom ako svacinku a pod.), dalej marhhule, hokaido a uvidis ako ti krasne zoranzovie od jeho nadbytku 🙂. Netreba nakupovat v zdravej vyzive ci bio obchodoch. Ale napr. ja doma iny ako panensky olivovy a kokosovy olej ani nepouzivam. S tym olivovym varim uplne vsetko a je to ok.
A ked uz raz za rok smazim snicle (rizky), tak radsej na poriadnej bravcovej masti -hned to lepsie chuti.

sarkar
12. říj 2013

@demo no jo, jenže v mrkvi a zelenině zase můžou být dusičnany :-P Mrkev, dýni apod. dávám, máme velkou zahradu kde máme skoro vše. S tím jídlem je to jako na kolotoči, snad neexistuje nic, co by bylo 100% zdravé...
A je fakt, že mě lahev obyč. oleje stačí na dost dlouho, používám hlavně olivový (snad kvalitní 🙂) anebo i máslo. A hlavně moc nesmažím 😀

kaja73
12. říj 2013

@sarkar ja objednavam tento norsky olej z terscej pecene http://www.rybi-tuk.sk/Rybi_tuk/rybi_tuk -mame doma citronovu prichut,ale aj ten bez chuti je sa da jest upne v pohode.

demo
12. říj 2013

@sarkar no tak ale ked mate velku zahradu, tak to potom nie je dovod na paniku. Mas velku cast vasho jedalnicka pod kontrolou. To je super.

demo
12. říj 2013

@sarkar v ovoci a zelenine su dusicnany a pod. ale jest musime. vo vzduchu je smog, radioaktivny prach a pod. ale dychat musime. vyzivove doplnky, ktore su skodlive ale kupovat nemusime. tohoto sa drzim ja. v ramci psychohygieny je dobre uvedomit si, ze su veci,ktore ovplyvnime a veci ktore neovplyvnime.

luthien.k
12. říj 2013

@sarkar naprosto souhlasím s @demo. Rafinovaný olej považuju za hodně škodlivou potravinu, jednu z nejhorších, na smažení (jednou za uherský rok) používám sádlo, které je velmi tepelně stabilní. Na rychlé restování olivový olej (z olivového klubu nebo koupený v zahraničí, kde se olivy pěstují - když tam je cesta - naposledy přivezl m. asi 10 lt z Itálie od malého výrobce z místního trhu - my máme velkou spotřebu 🙂) Na palačinky máslo ghí nebo kokosák, případně taky trošku sádla.

Já to beru tak, že když vím o nějakém riziku, tak se mu zbytečně nevystavuju, viz třeba ten Epavit. To už opravdu raději nedávat nic a pro zdroj omega 3 čerstvě namletá lněná semínka (která jsou všude dostupná a levná a po smíchání s vodou vznikne taková pasta, kterou můžou i malí prckové). Domácí zahrada je skvělá, to máš hned o jednu velkou starost míň 😉

josefka
12. říj 2013

@sarkar holky ti uz odpovedely. Rafinovane oleje jsou silne karcinogenni, doma je uz radu let nepouzivame. Musis si to rozhodnout sama. Je to jak s autem, pokud mas benzinak a budes do nej lit naftu, znicis hi. Pokud budes do sveho tela rvat veci, ktere jsou umele, karcinogenni atd., tak se to take jednoho dne muze projevit. Jasne, zaruku nemas v nicem, ale muzes se snazit rizika omezit .... A nebo take ne a pak "dej se vule Bozi". Muzes byt jedna z tech stastnych, ze budes zit do 100 let bez nemoci a nebo take muzes skoncit s hromadou leku ve 40 ....
Ja udelala presne to, co pises. Vyhazela jsem veskere nezdrave jidlo, kosmetiku a cistici prostredky ... Moje rozhodnuti bylo, ze to co cpeme do svych tel a na sva tela a co dychame, je nejdulezitejsi. Ostatni se prizpusobi tomu.

sarkar
12. říj 2013

@luthien.k počkej, lněné semínko můžou děti? Mám ho doma, jedla jsem ho v těhotenství, s jogurtem je výborný. Ale říkala jsem si, že je to brzo pro 8m mimino. Přijde mi, že v dnešní době kojenci nesmí skoro nic 😀
A jak nahradit olej třeba při smažení vdolků nebo koblih? To je spíš pro zajímavost, já dělám vdolky tak 3x ročně a koblihy vůbec.

@demo Já dusičnany vůbec neřešila, resp. dusičnany v mojí zelenině. Něco jsem si o tom načetla a manžel dělá s postřiky apod., takže tomu rozumí a umí to udělat tak, aby to bylo vše v "pořádku". Nicméně stejně je to jen relativní pořádek, kdyby přišel nějaký odborník, tak mi stejně asi prokáže, že ta moje zelenina tak úplně v pořádku není. Ale pořád lepší jak zelenina a ovoce z dovozu, co nikdy neviděla sluníčko a sklízí se ještě nezralá.
A jinak s vámi taky souhlasím, je mi jasný, že nějaký škodliviny stejně sníst musím, ona se ta chemie do těla dostává i jinak, vzduchem, vodou (třeba v bazénech a koupalištích), kosmetikou...

luthien.k
12. říj 2013

@sarkar samozřejmě nemůže celý semínka, ale když z toho uděláš konzistenci pasty, může dostat, nebo čerstvý lněný olej, ale ten sehnat, to je problém...
No a jak myslíš, že dřív smažili koblihy? Jedině na sádle 😉

sarkar
12. říj 2013

@luthien.k já jsem si je vždycky mlela v mlýnku, tenkrát jsem slyšela, že to pak pomáhá při porodu, ale to právě musí být namletý nebo dobře rozkousaný. Já jsem spíš myslela kvůli alergickým reakcím apod. Tak já to hnedle vyzkouším, ať nemá pořád ten jogurt samotnej.
No jo, to je fakt s tím sádlem 🙂 Já sádlo používám jen když dělám pečený vepřový a čočku nakyselo, tak na něm dělám cibulku. A to je fakt zdravější než smažený na oleji? I když ono smažený všeobecně asi nestojí za moc co 😀

luthien.k
12. říj 2013

@sarkar no to si piš, že je to zdravější, živočišné tuky jsou zbytečně démonizovány a přitom rafinované oleje představují daleko větší riziko. Samozřejmě bych jídlo smažené na sádle nenazývala "zdravým" 😀, ale rozhodně zdravějším, než na rafinovaném tuku 😉
Co se týče alerg. reakcí, tak od půl roku je možno opatrně zkoušet v podstatě vše (v rámci zdravé stravy, samozřejmě), včetně ořechů (v podobné formě, jako ty semínka), ryb (tam ale jen pokud možno ty malé mořské, kvůli kontaminaci těžkými kovy a toxiny, která je vzhledem ke znečištění moří bohužel už docela významná), celého vejce atd.

sarkar
13. říj 2013

@luthien.k @josefka @demo Holky a co vy a maso? Dneska jsem viděla nějakej dokument a ne, že se chci stát 100% vegetariánem, ale asi maso z větší části vyřadím ze svého jídelníčku, pokud nepůjde o maso z bio chovů nebo od známých. Tak se chci zeptat, co o mase soudíte vy, jestli je pro lidi opravdu nezbytné apod.

demo
13. říj 2013

@sarkar Davam za pravdu vegerarianom a rovnako suhlasim s masozravcami. Sedim na dvoch stolickach. Z hladiska zdravia je urcite zle jest kupovane masove vyrobky. Ked aj odignorujeme zdravotne hladisko, tak zivit sa priemyselne vyrobenymi pastekami, salamami,sunkami a pod. je vylozena urazka gurmanstva. Potom su tu eticke dovody - zivocisna vyroba mi velmi pripomina koncentracne tabory. Stredna cesta je, jest maso obcas a vyberat si jeho zdroje. Domace a bio. A verit, ze tie zvierata aspon videli slnko. Sama som bola 11 rokov vegetarianka, z etickych dovodov.

sarkar
13. říj 2013

@demo No já tedy taky uvažuji o tom, že přestanu jíst to maso "z koncentráku"...máme možnost odebírat kuřata z bio chovu, manželovi šéfové nám dávají králičí, kousek odsud se chovají ryby...ještě sehnat dodavatele hovězího a vepřového a bude to. Jen by mě zajímalo - co za lidem prospěšné látky obsahuje maso a jak je lze nahradit?

luthien.k
13. říj 2013

@sarkar tak třeba @josefka je vegetariánka 🙂 Maso podle mého názoru nutné pro výživu člověka není, ale taky není třeba se ho zcela vzdávat za předpokladu, že se jí "kvalitní" maso, tj. ne to z "koncentráku" a ne ve formě uzenin (leda doma dělaných bez dusitanů atd.). Takže opět souhlasím s @demo 😀 No a co obsahuje - to je otázka pro vzdělanější @josefka, ale důležitý je obsah vit. B12 (ale ten umí vyrábět i naše přátelské bakterie ve střevech, když jsou v pořádku a obsahuje ho například i ona výborná a zdravá kvašená zelenina), obsahuje dobře vstřebatelné hem - železo (nejlepší zdroj jsou bio játra hovězího nebo skotu) a pak samozřejmě obligátní bílkoviny (kompletní sada aminokyselin, pokud vím) a ani živočišný tuk není nezdravý v rozumném množství, výborný je také kolagen - z masa, kostí a kloubů jsou výborné dlouho vařené vývary, plné minerálů, želatiny a tuku, což je všechno super pro zdravou střevní stěnu 🙂

demo
13. říj 2013

@sarkar inak toto vobec neviem posudit, ci je v mase nieco,bez coho sa neda zit a tak. Su narody, ktore maso historicky nejedia a narody, ktore zase nejedia zeleninu. Co je dobre pre nas tu v strednej Europe je asi tazke jednoznacne povedat. Vsadila by som na zdravy rozum a take to otrepane uslovie "vsetko s mierou". Mam pocit, ze to najhorsie, s cim sa potykame a co naozaj ohrozuje nase zdravie je stres. Cize nie to, co jeme (okrem tych priemyselne spracovanych potravin), ale ako a kde zijeme, nase emocie a ustavicne tuzby. Tu uz @luthien.k som nou suhlasit nebude 🙂.

luthien.k
13. říj 2013

@demo jj, o stresu jsme už debatovaly 😀

sarkar
13. říj 2013

@demo já teda myslím, že stres má taky velký vliv na náš zdrav. stav, ale spíš je to souhrn více okolností - stres, nevhodný živ. styl (vysedávání u tv a pc apod.; třeba dneska bylo úplně nádherně venku a během 2hod. procházky jsem potkala jen pár lidiček, by mě zajímalo, co dělal ten zbytek...), lenost a pohodlnost lidí a pak právě to jídlo. Ale to už odbočujeme.

@luthien.k Ještě by mě zajímal tvůj názor na syrovátku, víš o ní něco zajímavého?

luthien.k
13. říj 2013

@sarkar my jsme s demo diskutovaly kdysi o stresu (pokud se nepletu) v tom smyslu, že podle mého názoru lidé prožívali stres vždy - dřív jim polovina dětí umírala, trpěli nemocemi, které my dneska už neznáme, nebyli si nikdy jistí, jestli se uživí, jestli se dost urodí atd... Prostě pořád nějaké obavy v podstatě o holý život - to my dneska nemáme ani zdaleka...

Syrovátka - má hodně laktózy (neupravená syrovátka), já pro její konzumaci nejsem, stejně jako nejsem pro konzumaci pasterovaného nebio mléka - laktóza je jedním ze zdrojů živin pro tu nesprávnou střevní flóru. Takže doporučuju konzumovat co nejméně mléčných produktů, které neprošly fermentací a nebo obráceně - doporučuju jíst jen ty zakysané (jogurt, kefír, kysaná smetana) a nebo jinak fermentované (zejména zrající tvrdé sýry), ostatní jen střídmě.

demo
14. říj 2013

@luthien.k verim tomu, ze umrtnost deti bola v historii vyssia. Ale stres z toho rodicia v 18. stor. mali mensi, ako dnesny zadlzeny clovek, ktoremu sa pokazi pracka a musi si na splatky kupit novu.