Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

betelgeuzz
12. srp 2010

@chaarleene třeba kamarádka to dělá tak, že si každou zeleninu samostatně uvaří, pomačká a zamrazí v kostkách na led a pak vyklepne do sáčku. V poledne si vyndá potřebný počet kostek. Já osobně bych si to zase nakrájela a zamrazila syrový, jsem zvyklá obden uvařit.

abra
autor
12. srp 2010

bet, s tema kostkama ledu je to bezva, tak mrazim mrkvovou stavu 🙂

chaarleene
12. srp 2010

@betelgeuzz díky za tip 🙂

butt
12. srp 2010

taky jsem si rikala, ze bych asi mela myslet dopredu a neco ted zamrazit...
a jak tu byl zminenej napad se zmareznim na kostky jako led...kamaradka mi radila, ze i MM muzu zamrazit v saccich na led..me to nejdriv prislo jako dobrej napad, ale pak jsem zacla premyslet, jestli kdyz se tak malym miminum vsechno vyvaruje, aby bylo v podstate sterilni, jestli nevadi jim pak dat mliko, kt bylo zmrazeny jen tak v nesterilnim sacku..ale nevim, mozna jsme jen paranoidni 😕 co myslite?

petuli80
12. srp 2010

Ahojte! Přesouvám se, ještě než dočtu všechno 🙂 Spoustu z vás znám z bms a jsem mírně řečeno přešťastná, že se můžu aktivně zapojit i tady 😉 Zpočátku tedy hlavně dotazy 😀
Ještě jednou gratuluju všem maminkám, které "znám", juju, butt, chaar, abře samozřejmě 😉 a hermince, s jejímž prckem bude možná ten můj slavit téměř současně narozeniny 🙂

butt
12. srp 2010

@betelgeuzz taky jsem jezdivala na tabory s takovym batohem, ale to jsem byla mlada a zvykla 😀 😀 ne mas pravdu, asi to tak nerealny neni a jak dite roste postupne, tak si clovek asi zvykne...

@luthien.k no ja tajne doufam, ze manzel zmeni nazor a satek vezme na milost 😀 jak rikas, clovek by byl dost omezenej, kdyby mohl jen tam, kam se da s kocarem...

@abra aha 🙂 tak to my zatim zustaneme u toho sabu..a ted uz konecne koupime i ty kapky probioticky...kazdopadne veduv patrnosti, ze ty sji byla spokojena s tema od swissu 🙂 ono asi taky kazdymu diteti vyhivuje neco jinyho...a jeste jsem se tec htela zeptat, mam dojem, ze tys tu kdysi resila, ze kdyz prevarujes flasky a dudliky, ze ti voda na tom zanechava povlak..a mam dojem, ze jsi tu zminovala i nejak reseni, ale to si uz nepamatuju 😀 on ten povlak ais neni zavadnej, ale me se nelibi 😅

butt
12. srp 2010

@petuli80 dekuji a taky moooooc gratuluju k tehotenstvi!a preji, at je u vas vsechno v poradku a prcek pekne roste 😉

betelgeuzz
12. srp 2010

S Herminčiným prckem 😲 Já si teďka všimla, že tam má 14. týden. Tak moc gratuluji.

@petuli80 Tobě taky gratulace, vítej tady.

A jdu s dalším dotazem. Je maltodextrin špatný, nebo dobrý? V tescu je te´d akce na různý příkrmy atd., tak jsem se dívala na složení těch ,které nepoužíváme, že bych něco vyzkoušela a našla jsem v něčem maltodextrin. Už ani nevím v čem 😖 Vrbová ho v knížce nemá a na netu píšou, že je to složený cukr. Ale udivilo mě, kolik různých výživ obsahuje cukr a různý uhličitany.

herminka
12. srp 2010

@butt To absolutně netuším. Ale byla bych spíš paranoidní k materiálu těch sáčků - aby se z nich do mléka neuvolnilo něco, co nemá. Mladá a zvyklá 😀 Jojo, taky tak nějak. Proti povlaku asi kyselina citronová.

@petuli80 Zdravím Tě i tu a ještě jednou gratuluji. Podle fotky Tě vůbec nepoznávám 🙂 Zatím jsem si nastavila termín, který mám podle posledního UZ, takže jsem Tě jakoby předběhla.

herminka
12. srp 2010

@betelgeuzz Děkuji. Nevšimla sis nijak opožděně, nastavila jsem si to teprve předevčírem 🙂 Zkus se na ten maltodextrin zeptat Josefky, před chvílí byla na trochu jiném stylu, nevím, jestli se staví i sem. Imho je to nějaký škrob.

butt
12. srp 2010

@herminka i ja se pridavama a gratuluji!! a jsem ráda, že minimálně nejsem paranoidní sama 😅 ještě uvidím, co so myslí ostatní...ta kys. citronova me taky napadla, ale mam za to, ze abra s tim delala nejaky pokusy 😀 , tak jsem zvedava na zkusenosti... 🙂

betelgeuzz
12. srp 2010

@butt já bych taky kostky na led nepoužívala. Ani nechápu smysl, proč z toho mít malé kostky, toho mlíka je potřeba dost. To radši použít skleničky od výživ, sklo vyvaříš a v tom zamrazíš.

aemmi
12. srp 2010

jéé, gratuluju hermince🙂 jinak zdravím po delší době, po svatbě a svatební cestě, už jsem konečně mladá paní 😀

butt
12. srp 2010

@betelgeuzz ona mi ty sacky poradila pote, co jsem resila, ze mozna toho mlika moc neodstrikam, ze mi muze trva dlouho, nez odstrikam nejaky rozumny mnozstvi a nemuzu to dlouho sbirat a mit v lednicce, ze...a mrazit par mililitru v cele sklince je naprd..taky jsem se koukala, ze co mame sklinky od vyziv, tak jsou od lepidla, tak nevim, jestli se mi to povede dat dolu..a vyvarovat to s lepidlem asi neni ideal..tak asi koupim ty kelimky od aventu a bude klid..

butt
12. srp 2010

@aemmi gratuluju 😀 uzdravili jste se nakonec na svatbu?

aemmi
12. srp 2010

butt, já jo, ale ženich dobíral antibiotika ještě na svatební cestě ☹ je fakt, že na svatbu je vysadil asi tři dny, aby se moh trochu napít, ale ještě ve čtvrtek před svatbou ho bolelo v krku a ležel mi doma jak zmlácenej 😠 ale nakonec se zmátořil 🙂

erinka83
12. srp 2010

@marthuska Nevím, na co reaguješ, já se myslím na nic takového neptala? 😅

erinka83
12. srp 2010

@herminka @petuli80 Jééé, holky, velká gratulace!!!! 😵 😵 😵 Tak ať prcci pěkně rostou a vše je OK!! 🙂

betelgeuzz
12. srp 2010

@butt mám pocit, že jsem někde četla, že se dá zamrazit jen trocha MM a pak tam přilít další vrstvu. Myslím, že to bylo na kojeni.net, ale moc jsem to nestudovala, já tolik mlíka nemám. Kelímky avent budou taky dobrý a existují i nějaké speciální sáčky.

abra
autor
13. srp 2010

@butt do vody ve ktere vyvarujes pridas trosku kyseliny citronove a mas po problemu 😉 Hele, na to mliko existujou sacky na mliko, prodavaj je v tescu, vsechny ktery znam je pouzivaj 😉
Jinak o skladovani nam na kurzu rikali, ze v lednici 12h, v mrazaku 2 mesice, a prilivat vzdycky jen po dobu tech 12h co je to v lednici.

Peti, ahoj 😉

s tema prikrmama, je to slozeni na pytel, vetsina je prislazovana, az uz hroznovou nebo jablecnou stavou nebo primo cukrem 😖 ja kupujuju zatim jenom ty od alnatury, a k tomu varim (jenze mala je uz vybirava a moje konzistence jidel ju nejak neuspokojuje 😀 )

luthien.k
13. srp 2010

Čau holky, tak já jsem doma a čekám dnes příjezd mých chlapů 😵
Koukám, že přibyly další "biomaminky", tak jen houšť 😀 Všechny zdravím, i když nejsem z bms 😉
@butt, mně se podaří lepidlo ze skleniček dostat tak, že je nechám třeba přes noc máčet ve vodě. Pak to jde skoro samo a nakonec je proženu myčkou, na mlíčko bych je samozřejmě ještě i vyvařila. Já přece jen věřím víc sklu než pytlíku 😅, ale asi to taky nebude nic tak hrozného.
Co se domácí výroby výživ týče, tak jsme taky dělali, ale do mrazáku (zkusili jsme i zavařovat, ale do mrazáku je to lepší, neztratí se tím tolik těch cenných látek zavařováním). Dělali jsme to onehdá s mm celé odpoledne a nacpali celý šuplík v mrazáku různými osvědčenými kombinacemi (co se smí mrazit, že jo, takže žádné brambory třebas) a postupně to vytahuju a míchám třebas i s čerstvým, jak mě napadne... Poslední dobou musím ale míchat hlavně s kupovanými (Babylove, Hipp), protože milostivý pán mi kolikrát moje jídlo jíst nechce, ale po skleničkách by se utloukl 😝
Maltodextrin je nějaký polysacharid, vyrábí se ze škrobu. Takže jakože sladidlo...
@erinka83, neřešily jsme tu mazání na zadeček někdy ze začátku diskuze? Možná ta marthuska reagovala na to, aniž by dočetla diskuzi... 😕 😅 🙂

erinka83
13. srp 2010

Luth, jo jo, to jsem řešila, máš pravdu, ale někdy v lednu myslím 😀 Po prvním očkování, nakonec to nebyla opruzenina, ale exém 😝

@luthien.k No a do toho mražáku jsi to nejdřív povařila a rozmačkala, jo? Já teďka právě řeším, za týdem jedem na dovču a moc se mi enchce skleničky kupovat, že bych to právě zavařila.. už jsem to dělala tak, že jsem hotové horké jídlo nalila do horké skleničky, zavřela a otočila a skladovala pak v lednici, jenže třeba ze 6 skleniček mi luplo víčko jen u 4 😒 Teď jsem někde vyčetla, že se to nemusí zavařit, ale třeba jen na chvíli do parního hrce, zkusila jsem tak jednu skleničku a supr, víčko drželo, tak to zkusím tak....

betelgeuzz
13. srp 2010

@butt Tak jsem to schválně našla na kojeni.net

Dotaz: A můžu k tomu mléku v mrazáku přilévat další? Když třeba odstříkám jeden den 60 ml a dám do mrazáku, tak můžu další den přidat dalších 60 ml do téže nádobky, nebo se to nesmí?

rada: Liao, ano, je možné přidávat čerstvě odstříkané MM k tomu už zamraženému. Toho zamraženého ale musí být více než toho nového, aby nedošlo k rozmražení toho zmrzlého. Někdy se může právě toto stát a pak mléko po rozmražení může zapáchat - to bys poznala.

dotaz: Jiřinko, prosím, ještě jeden dotaz. Píšeš, že můžu přidávat nově odsáté mléko k tomu zamraženému, pokud ho není víc než zamraženého, aby se nerozehřívalo. A když bych to nové nejdřív pár hodin ochladila v ledničce a pak teprve přidala k zamraženému, tak ho víc být může? A je to vůbec spárvný postup?

odpověď: Liao, můžeš to mlíčko zchladit, než ho naleješ k tomu už zmraženému, ale stejně by ho mělo být méně, než toho zmrzlého. Také můžeš během dne odstříkávat, ukládat v ledničce a na konci dne to všechno slít do jedné skleničky a zamrazit.

betelgeuzz
13. srp 2010

@abra a tady něco k tomu skladování

MM se může v lednici opravdu skladovat 24 h, ale v mrazáku až 3 měsíce (samozřejmě při teplotě -18°C a nižší). Před zamražením je potřeba MM nejdříve zchladit v lednici. A postup rozmražování je samozřejmě opačný - pomalu rozmražovat - nejdříve lednice, poté pokojová teplota a nakonec ohřát ve vodní lázni. Případně rozmrazit pod tekoucí studenou vodou. Hlavně nepoužívat mikrovlnku, která ničí spoustu vitamínů v MM!

petuli80
13. srp 2010

Já se tak těším, až do toho víc vpluju, to asi znáte 😵 Prozatím jsem aspoň nakoupila 10tery body vel. 56 (doufám, že mi neřeknete, že je to moc nebo tak něco 😀 ) z biobavlny, krásně nerůžových a nemodrých; čepičku z merina, 3 malý bryndáčky a 3 bambusový plenky. A ještě se přiznám, že jsem v noci nemohla usnout, jelikož jsem si představovala, jaký to asi s mimčem bude a vůbec 😀
Abro, byla bys mi někdy nápomocná při výběru plenkové výbavičky a počtu čeho kolik? Vůbec nemám představu. Podle čeho jste se vlastně řídily při shánění výbavy pro první miminko? Mám pocit, že jsou toho mraky, ani ne tak druhů oblečení, jako jednotlivostí (druhů plen, ubrousků, technických pomůcek a tak dále).

butt
13. srp 2010

@aemmi tak to dobre dopadlo 🙂

@betelgeuzz diky moc, ze sis dala tu praci a nasla to 🙂 ja taky nemam moc mlika, ale budu od male chodit, tak musim udelat aspon po troskach zasoby...

@abra dekuji 🙂 o tech sacci z tasca jsme uz slysela..ony totiz treba od medely jsou nechutne drahy...

@luthien.k taky dekuji, zkusim 🙂 prave taky moc k tem sackum, kt jeste nejsou primo na mliko, nemam duveru...

@petuli80 moc dobre si na tyhle pocity pamatuju 😀 ale neboj, to zmaknes 😉 ja mela vyhodu, ze jsem hodne veci podedila, takze ted mame obleceni spis nadbytek, takze kolik nejmensi mnozstvi oblecku je potreba netusim...

betelgeuzz
13. srp 2010

@butt není zač. já si pamatovala, že to tam někde bylo, tak jsem to měla hned.

@petuli80 už jsi začala s nákupem výbavičky 🙂 To máš dobrý, jestli ti může osobně poradit Abra, máš zkušenou látkařku 🙂 Když jsem si vybírala látkovou výbavu já, tak jsem pročítala diskuzi látkové pleny https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-..., pak tuhle kde jsou napsané výbavičky, kdo co kupuje a ostatní mu to okomentují https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... , pak mám na úvod ráda tuhle stránku http://www.latkovepleny.info/, ale je spousta dalších.

luvie
13. srp 2010

Ahoj holky, občas sem nakouknu a pročítám zajímavosti, dnes jsem přišla s dotazem... Nevíte, čím by se dal vyčistit nos? Zatím nám stačily takové ty šušlíky, jako se dělají už v porodnici, ale mám pocit, že teď ho má pořád nějaký plný, až někde vzadu... Kapky do nosu, které obsahují kdeco, nechci, a o odsávačce jsem taky neuvažovala.
Díky za rady.

butt
13. srp 2010

@luvie ahoj, shodou okolnosti jsem se zrovna dneska o tohle tema zajimala, pze mala ma od vcera trochu sopel...docetla jsem se, ze mechanicky nos cistit (napr tema suslikama 🙂 ) neni moc dobre, protoze tim se drazdi sliznice a ta pak vytvari z toho podrazdeni dalsi hlen..to stejny pry dela odsavacka, kt by se tedy mela pouzivat, jen kdyz je nos opravdu hodne plny..a ze vseho nejlepsi ma byt jen tu sliznici zvlhcovat, tim se podpori jeji prirozena fuknce se hlenu zbavovat..takze ja jsem dnes koupila morskou vodu sterimar baby prave na to zvhlcovani...no ale u me to je zatim spis teorie, nepotvrzena praxi, ostatni ti treba poradi lip 🙂

herminka
13. srp 2010

@luvie Praktické zkušenosti ještě nemám, ale slyšela jsem o nosních olejích (http://www.dolekarny.cz/p62-eone-nosni-olej-10-ml/ nebo třeba http://www.imandragora.cz/nosni-olej/ - ovšem nevím, do jakého věku jsou použitelné) nebo se používá mořská voda či vincentka ve spreji.