Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
20. srp 2010

Ahoj holky, teda vy jste toho naplkaly 😀 My máme doma taťku s angínou, takže se starám o dvě děti 😀 a nestíhám, navíc začala houbová sezóna, takže jsme s prckem každou chvíli v lese... 🙂 Jen ta záda, au au, přece jen už má malej 14 měsíců a docela se pronese 😅

Byl tu na mě dotaz s mražením brambor a tak jsem googlila a fakt se všude nedoporučuje brambory mrazit (@jasekd). Vysvětlení někde bylo, že mění konzistenci a chuť, jinde žádné nebylo. Třeba na stránkých www.maminkam.cz, v sekci výživa dítěte, jsou i recepty na příkrmy (dobré pro inspiraci) a u každého receptu s bramborou je napsáno, že nelze mrazit... Třeba to vysvětlí @josefka 😉

@juju, proč nechce manžel slyšet o odsávání??? My tedy odsávali, je ale potřeba předtím aspoň pět, deset minut stříknout nějaký ten sprejík (my máme z mořské vody), aby se to hezky uvolnilo, jinak to nemá smysl, sice se něco odsaje, ale spousta tam zůstane.

luthien.k
20. srp 2010

@teriskaa, moc dobrá rýže je jasmínová nebo basmati, nakupuju ve zdravé výživě. Na očko jako abra, borovou vodu nebo Opthalmoseptonex, když se to fakt rozjelo. Takže tak nic přírodního 😅

luthien.k
20. srp 2010

Taky jste tu psaly o akci na Bráně na IB SIO, že? U nás šli tygle pleny hned dál, neudržely nikdy pořádný čůrání a míchaný vejce protekly vždycky - vy jste s nima spokojené? 😕

luthien.k
20. srp 2010

@butt, zkusila jsi na to špatný zažívání probiotika? Mám dobré reference na Probiosan. Ta se určitě při kojení můžou.

teriskaa
20. srp 2010

jééé holky,děkuju moc za rady 🙂
achjo..to očko mě fakt trápí..chvilku už to vypadá líp a pak zase nic...

josefka
20. srp 2010

ja nevim jak je to s tema bramborama - typla bych si, ze je to kvuli skrobu, ze se zmeni struktura a protoze je pak rozmrazena brambora sladci, tak bych si typla, ze se zvysi glykemicky index. Zeptam se zitra jedne kamaradky, ta by to mohla vedet.

butt
21. srp 2010

@luthien.k jj, dobrala jsem jedny, kt jsem tu mela z tehotenstvi a ted jsem si objednala dalsi, znacku na doporuceni kamzyka 🙂 kazdopadne diky za tip, pisu si 🙂

josefka
21. srp 2010

tak jsem se ptala na ty brambory - nikdo moc nevedel, proc by se nemely zamrazovat, shodly jsme se na tom, ze s emeni slozeni skrobu a ze jsou pry pak osklivy na chut, ze jsou rozblemcany. Jedine kamaradka rikala, ze zamrazuje bramborove polivky .... to nemusi byt spatny, protoze ta brambora je sladsi.

jasekd
21. srp 2010

Holky, vsem dik za ty brambory... Ja si treba klidne zamrazila bramboracku a nepozorovala zadnou zmenu chuti. Malej mi taky tu smesku mrkev brambor z mrazaku ji. No kdyby to mela byt jen zmena chuti, tak muzu mrazit vesele, snad to nejak neskodi...

josefka
21. srp 2010

@jasekd, urcite to neskodi

jasekd
21. srp 2010

@josefka tak to je OK, dik....

luthien.k
21. srp 2010

@butt, ten Probiosan je taky od kam.zyk, já ho brala, když jsem kojila a malý měl ekzém 🙂 Ale určitě je jich dobrých víc, schválně, co Ti poradila teď?

luthien.k
21. srp 2010

Tak brambory jsme vyřešily - komu to nevadí, nechť mrazí 😀

jasekd
21. srp 2010

@luthien.k 😀 😀 😀

butt
21. srp 2010

@luthien.k radila mi Infants Dophilus 🙂

luthien.k
21. srp 2010

Ještě jsem přemýšlela o tom, že @juju naočkovali tu hexu, i když byl Emilek nemocný - to považuju za velkou nezodpovědnost od toho pediatra 😖 a já bych od něj teda utíkala pryč . Očkování samo o sobě je zátěž pro imunitu a když je navíc imunita oslabená, tak to může (ale samozřejmě nemusí) mít další nepříjemné následky. Holky tomu se fakt braňte! Tvrdošíjné očkování přesně podle očkovacího kalendáře hlava nehlava je fakt na houby, když pediatr přehlíží problémy dítěte. Nevím, jestli znáte příběh miliharmi tady z MK - její holčička po takovém nešťastném očkování, které příšlo v nevhodnou dobu, zemřela 😔 😔 😔 Takže na to fakt velký pozor, hlavně u živých vakcín, jako je MMR v patnácti měsících. Já ho očkovat nenechám vůbec nebo možná po třech letech. Další holčina tady, erikasadek, měla do té doby zdravého kluka a teď má klučinu s výraznými autistickými rysy. To samé jiné kamarádky známá. Navíc holčička mojí nejlepší kamarádky dostala sedm hodin po první hexe záchvat podobný epileptickému, od té doby se jí záchvaty opakují a zatím si ani po dvou letech nejsou jisti diagnózou. Někdy je očkování fakt na h...o a chce to hodně přemýšlet...

luthien.k
21. srp 2010

@butt, píšu si 🙂

butt
21. srp 2010

@luthien.k 😉 a to s tim ockovanim je fakt mazec...cetla jsem si ted pribeh te miliharmi.. 😢

betelgeuzz
21. srp 2010

@luthien.k já znám Milin příběh z jiného serveru ☹ Luth, jenom řekneš, že to nechceš? Co myslíš, že na to řekne tvůj pediatr? TeĎ už naštěstí nemůžou rodiče pokutovat za odmítnutí. Vím, že to někteří řeší jednotlivýma vakcínama.

luthien.k
21. srp 2010

@butt, já jen na miliharmi myslím a je mi do breku a to už je to docela dlouho, co jsem si ten příběh četla 😔

Já nejsem proti očkování obecně, nedat dítěti třeba tetanus bych si fakt netroufla, ale prostě pokud vám na to mysl ještě nepřišlo (jako mně, když mi dítě odnesli v porodnici na očkování TBC a já to pomalu ani nevěděla 😖 ), berete to jako samozřejmost a necháváte to zcela na vůli lékaře, tak je asi fakt lepší nad tím i sami popřemýšlet a zjistit si informace, například čím je daná vakcína kontraindikována. Například ta moje nej kámoška až mnohem později zjistila, že černý kašel (součást hexy) je kontraindikován, jestliže je zatížení epilepsií v rodině. Její partner epilepsii do puberty měl, později projevy vymizely, ale měl ji... Kdyby to věděla, nejspíš by očkovat nenechala. Jenže pozdě bycha honiti...

luthien.k
21. srp 2010

@betelgeuzz, já mám rozumnou doktorku, už jsme domluvené, že odložíme MMR do jeho dvou let a pak se uvidí. Budu chtít další odklad. Čtvrtou hexu jsme taky odložili, zatím do Vánoc. Asi není dobré přijít a říct - nechci očkovat - ale zavést o tom dialog, ať doktor ví, že o tom přemýšlím a něco o tom taky vím a chtít odklad. Například MMR je kontraindikována při alergii na vejce. To taky kolikrát doktor neřekne a atopiků, co jim vadí vejce, je hafo. Kdo je věřící, tomu by asi i vadilo, že při její výrobě se používá biologický materiál z uměle potracených dětí atd. Vždy se dá najít cestička...

ninouche
21. srp 2010

holky omlouvám se, že vám "lezu" do diskuse, ale posledních pár příspěvků mě zaujalo, protože jsme zrovna dnes s manželem mluvili o tom, kde si zjistit co nejvíc důvěryhodných informací o očkování. Zatím o tom teda nevím nic moc. Rozhodně nejsem žádný fanatický odmítač očkování jako takového, ale zase jsem přesvědčená, že to může napáchat hodně zlého... Navíc i moje homeopatka se staví hodně proti očkování miminek, zvl. živýma vakcínama.
Teď teda nejaktuálnější pro nás bude očkování na TBC - která se očkuje prý už v porodnici 4. den, ale v Podolí nám řekli, že prý (?) se můžeme rozhodnout, jestli nechat naočkovat hned ten 4. den, nebo pak v roce. Dětská MUDr., které jsem se na to ptala, mi to ale vyvracela, tvrdila, že si vybrat nemůžeme, že jediný odklad je do 6 týdnů a to se dělá, jen pokud je k tomu důvod (poporodní komplikace, nedonošenci atd.). Nevíte prosím, jak to je?? Očkovat TBC ve 4 dnech mi přijde šílené, chtěla bych to odložit, kdyby to šlo...

betelgeuzz
21. srp 2010

@ninouche neomlouvej se, tohle je otevřená diskuze 🙂 Podle vyhlášky se děti očkují mezi 4. dnem a 6. týdnem, není tam nějaká vyjímka pro nedonošence apod. Je tvým právem očkování v porodnici odmítnout. Já to udělala, trošku jsem je v porodnici zaskočila, protože už přišli na pokoj s injekcí a v propouštěcí zprávě škrtali "kalmetizována". 😀 Pak už záleží asi hodně na porodnici, případně na kalmetizační stanici. Mně v porodnici řekli, že zde v kraji se kalmetizuje pouze u nich a do těch 6 týdnů mám přijít, jinak to hlásí na sociálku a já neměla sílu v šestinedělí to nějak více řešit, takže na konci šestinedělí jsem tam jela na očkování. I když to proběhlo dobře, trochu lituji, že jsem se víc nebránila. Ale vzhledem k tomu, že se mluví o úplném očkování proti TBC, tak dost možná už budou lékaři přístupnější. Zkus si přečíst tady ten článek, případně na téhle stránce pohledat další, ať máš nějaké argumenty http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

juju
22. srp 2010

butt, to som rada, u nas to nahodenie bol zazracny prelom ked si Emilko zacal sam chytat bradavku a teraz ho len prilozim k prsniku a uz si sam najde bradavku a mlaska len to tak tecie 😀

Emilko je uz fajn, som strasna truba ze som ho nechala zaockovat nachladnuteho, nabuduce pojdem az o 3 mesiace, nie o mesiac a pol ako som sa dohodla s lekarkou a musi byt 100% zdravy. on je pozadu s ockovanim na tunajsie pomery, tu je prve ockovanie v 8 t a my sme boli v 13 t, ale asi to este natiahnem. Len ked ja sa bojim ze manzel donesie domov nejaku pliagu a Emil to chyti. M. zacal pracovat na ER v "socialnej" stvrti; vcera tam mal pacienktu s pasomnicou 😝 bleee; Inak Emil sa zacina dost menit; uz nie je vacsinou umrnkany, sem tam aj sam zaspi a strasne sa od vcera rozgagotal, je rozkosny - chcem sa opytat na radu; maly strasne rad sedi a je velmi mocny, sam sa posadi ked ho potiahnem a ked mi lezi v lone tak sa stale chce posadit. Myslite ze ked ma tolko sily sediet, tak ho mozem nechat podopreteho mnou sediet, alebo je predsa na to este malicky (3m a 1t)?

luthien.k
23. srp 2010

@juju, je dobře, že je Emilek v pohodě 🙂 A trouba nejsi Ty, ale doktorka 😖

U nás se očkuje hexa až ve třech měsících!!! Takže klíd 🙂 Ale to, že manžel pracuje, jak pracuje, je asi riziko, to bych určitě očkovat nechala, jen prostě s rozmyslem.

S tím sezením - názor v ČR je ten, že děti se nesmí přitahovat do sedu za ruce, že to dělá pediatr při kontrolách je něco jiného, to zkouší motorický vývoj, ale u nás se to nedoporučuje. Ale vím, že v UK to například jako problém nevidí. My jsme malého nikdy neposazovali, neobkládali polštářema, nic takového, na klíně jsem ho vždy měla jen v klubíčku, tj. s kulatýma zádíčkama a s nožičkama mírně nadzvednutýma (moje ruce pod kolínkama). Sedět začal až co se posadil sám poté, co nejdřív lezl po čtyřech.
Ale jak říkám, v jiných zemích jsou jiné názory, tady v ČR jsou hodně konzervativní a já myslím, že tím se nic nemůže zkazit, když se nic neuspěchá. Tady se razí, že na každý pohyb a polohu si dítě má přijít samo, přirozeným vývojem, bez pomáhání, jen třeba s vhodnou motivací. Něco jiného je to samozřejmě u dětí, které mají nějaký problém a se kterýma se třeba musí cvičit.

luthien.k
23. srp 2010

@ninouche, tak vidím podle termínu, že už asi miminko budeš mít 🙂 Ono nejdůležitější je si vybrat opravdu dobrého pediatra, se kterým lze diskutovat a domlouvat se na kompromisech, který považuje rodiče za partnera a zajímají ho jeho názory a obavy. Takových je, podle mě, bohužel poskrovnu. Pak určitě i lze udělat to, že se třeba nechá nejprve zaočkovat hexa a pak až TBC, protože hexa často očkování TBC aktivuje. Někde jsem tu na MK četla, že se tak mamina s pediatrem domluvila a nebyl to problém. Ale prostě záleží na doktorovi. Já si až zpětně uvědomuju, jak to bylo důležíté rozhodnutí, výbět pediatra a jsem moc ráda, že jsem narazila na opravdu dobrého.

butt
23. srp 2010

no dobrej pediatr je fakt zaklad, matka i kdyz se snazi sebevic, tak tezko muze vedet o ockovani a jeho rizicich vse.. tak doufam, ze se ta nase mudra ukaze jako dobra 🙂

@ninouche jak rika luthien, mozna uz jdu s krizkem po funuse, ale chtela jsem te povzbudit, ze ted jsou v prodnicich na odmitani uz zvykly, mam dojem. jedna hoclina v porodnici, kde jsem rodila, ockovani odmitla a doktorka ji vylozene rekla, ze se ji nedivi a ze v pohode 🙂

ninouche
23. srp 2010

@luthien.k , @butt Holky díky za odpovědi. No zatím bohužel pořád ještě čekáme, až se mimču bude chtít mezi nás 🙂 S tím pediatrem je to určitě pravda, blbý je, že člověk prostě těžko předem pozná, jakej ten doktor je... pokud nemá doporučení... tak já jen doufám, že s tou naší bude řeč. Na druhou stranu má psanou krom pediatrie taky homeopatii, tak jsem si říkala, že to by měla být přístupná alternativám - snad.

ninouche
23. srp 2010

@betelgeuzz a tobě díky za ten článek, před nějakou dobou jsem něco podobnýho četla... Já doufám, že když nám přímo PA v Podolí řekla, že se můžeme rozhodnout, zda nechat nebo nenechat očkovat 4. den, tak ta by snad měla nejlíp vědět, jak to tam chodí. Takže možná má doktorka jenom nepřesný informace.

luthien.k
23. srp 2010

Zkus si najít reference třeba na www.znamylekar.cz 😉