Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
11. říj 2010

@barica, to, co Ti řekla doktorka s tou vodou, je teda podle mě teda pěkná pitomost, jestli žiješ ve městě, tak voda z vodovodu je přísně kontrolovaná (a veeelmi často kvalitnější, než voda balená, která kolikrát stojí na slunci i několik dní, množí se v ní kdeco, střídání teplot při přepravě jí taky nesvědčí - my díky tomu, že vím od mm, který dělá v logistice, jak to s přepravou a skladováním vody včetně kojenecké chodí, zásadně vodu balenou nekupujeme nebo jen v nouzi, to samé s mraženými výrobky) a dusičnany jistě neobsahuje nebo v podlimitním množství. Jestli máte studnu, tak jistě máte rozbory a tam to najdeš, ty hodnoty (u nás například hluboko podlimitní).
To, aby dítě mělo z dusičnanů problémy, je možné pouze v prvních měsících života, ale kolem toho půl roku je to už díky vyzrálosti jeho trávení nemožné a je to zbytečné strašení. Navíc - převařením se obsah dusičnanů nemění!!! Mám kamarádku chemičku a mikrobioložku 😉

blovitc120
11. říj 2010

Ohľadom tej vody súhlasí s luthien. Napríklad nám v pôrodnici rovno povedali, že hoci isto budeme počuť a čítať také strašenie, že kohútková voda obsahuje dusičnany a máme používať balenú, sú to len strašenia, teda aspoň v našom meste určite, lebo vodu máme dobrú. Že je to na našom zvážení, ale sú to zbytočne vyhodené peniaze.To isté povedala aj naša dr. A ak mám pravdu povedať, ja osobne som nikdy predtým nepočula, že by mohli byť problémy z vody. To skôr by som sa obávala u detí, ktoré sú na UM, že ak dostanú od 4. mesiaca príkrm - mrkvu, tak tam budú dusičnany, však koreňová zelenina ich obsahuje dosť, nemýlim sa? Opravte ma ak áno. Skôr som počula, že presne z tohto dôvodu nie je koreňová zelenina veľmi vhodným prvým príkrmom.
Zaujímalo by ma barica, či vaša pediatrička aj svojim deťom kupovala balenú vodu (teda ak je z tých starších) 🙂. Vtedy sa veľmi nekojilo, moja mama sa síce snažila do 6 m., ale od narodenia mi na noc dávala Sunar (vraj pridala jednu naberačku prášku, aby som lepšie spala a mňa na to nahovárala tiež 😝) zarobený Nemám rada porovnávanie s minulosťou, ale pre démonizácii vodovodnej vody si to neodpustím. Samozrejme stále hovorím o vode s dobrým rozborom

betelgeuzz
11. říj 2010

@barica když dr říkala, že se to nesmí, tak co se stane, když to udělám? Příjdou na mě policajti 😀 Mně to připomnělo zkušenost jedné maminky z brněnské porodnice, kde při odchodu podepisovaly papír, že budou do roka dávat pouze kojeneckou vodu, jinak jim prý hrozí stíhání 😲 Ale už to bylo nějaký rok zpátky. Strašně se divila, že ostatní to taky nepodepisovaly.

luthien.k
11. říj 2010

@juju, Ty ses ptala na ta probiotika, viď? Já bych řekla dávat klidně pár týdnů předem, než půjde do jesliček a dávkovat podle návodu 😉 Ten rakytníkový sirup si také raději ověř přímo v lékárně, Emilek je opravdu ještě malinký, tak proto.
@blovitc120, akorát před rokem jsme byli na Slovensku na dovče a v tv jsme viděli takové pěkné šoty, které měly přesvědčit lidi, aby se nebáli normálně pít vodu z kohoutku, vysloveně marketingová kampaň pro kohoutkovou vodu a já doufám, že to tady lidem taky konečně jednou dojde, že voda z kohoutku je mnohdy kvalitnější, než voda kupovaná. Pokud máte holky pochybnosti, na obecním nebo městském úřadě vám určitě ry rozbory ukážou 😉
@betelgeuzz, to je teda síla 😖 Kolik jim tam asi "výrobci" (rozuměj stáčeči) kojenecké vody zaplatili???

Ono dřív, před revolucí, to opravdu možná mohl být problém s těmi dusičnany (hnojivo skoro zadara, pole se pod nánosy NPK atd. bělala jako když padá sníh - osobně si pamatuju) a někde v lokalitách, kde se může stát, že se do podzemní vody dostane voda z polí, to může být problém i dneska (ve studnách myslím), ale u vody z obecní nebo městské úpravny fakt ne.

erinka83
11. říj 2010

@betelgeuzz no ředila jsem jí teď několik týdnů 100% ovocné šťávy s vodou, takové ty malé skleničky Hipp, v podstatě to byla jen hrušková šťáva, ty ostatní byly už ředěné nebo blbé složení... Ředila jsme nejprve 2:1, pak 3:1, vypila mi max. 18O ml ☹ Před pár dny jsem se naštvala, že to nebudu furt kupovat, leze to do peněz, zkusila jsem ovocný čaj, tak to nechtěla skoro vůbec, vody vypila max. 100 ml, někdy i míň ☹ Kojím přes den už jen jednou, teď jsem úplně omezila i to noční, takže celkem budu kojit 3x denně, takže těch tekutin má podle mě fakt málo 😒 Něco má teda v kaších, obědy, ale stejně.... Včera jsem jí dala ˇštávu z dušených jablek, ještě jsem to naředila, tak to celkem pije...Teda víc jak čistou vodu 😝

Jinak k té vodě, nám kdysi na škole v pediatrii Dr. říkal, že převařená voda není moc vhodná, protože se tam koncetrují ty minerály, snad to říkám dobře... Ale pro klid duše jse tu kohoutkovou převařovala, ale už s tím přestávám.... Kojeneckou jsem kupovala jen párkrát a spíš na dovolenou...

butt
11. říj 2010

@rebelie ahoj 🙂 a diky 🙂 tobe drzim pesti, at se vam miminko brzo zadari!

luthien.k
11. říj 2010

@butt, chtěla jsem jen napsat, že také moc držím mamince pěsti 🙂 Trochu vím, jak Ti je, moje mamka, si prodělala dost se svými ženskými potížemi, byla na čtyřech operacích, rakovina se sice naštěstí nepotvrdila, ale byla během cca 4 let čtyřikrát pod narkózou a pořád nemohli přijít na původce jejích problémů... Takže ještě jednou: držím pěsti 🙂

barica
11. říj 2010

jé, já se s vámi o té vodě neboxuji🙂, já mám stejný názor, o balené vode si myslím své a proto ji rozhodne nekupuji, ale musím rici, ze me v ordinaci nejprve po tom, co jsem rekla, ze delam prikrmy z vody z kohoutku, temer sprdla sestricka a zacala me strasit, co se muze stat a potom se k tomu pridala i doktorka... Pry uz se to tady stalo, ale myslim si, ze slo prave o deti do pul roku, ktere jsou na umelem mleku a tudiz do sebe te vody dostanou daleko vic... Ale taky je pravda, ze u nas ve meste jsou zdroje vody dva a jeden pry zacina u zemedelskeho druzstva, takze asi tak🙂...

jasekd
11. říj 2010

Ahoj, nakoukla jsem kvuli te vode a nemate tak uplne pravdu... Voda z vodovodu je kontrolovana, ale u zdroje a ne u vas v koupelne, spatne potrubi atd to taky ovlivni. A ty limity jsou pro dospelou populaci, tzn ze ty dusicnany skutecne mohou byt vyssi. Chce to mrknout se na netu na vodovody, kanalizace a najit si tam svuj zdroj vody, ja to obcas kontroluju. Napriklad u nas byly dusicnany 2 (sorry, jednotky nevim, uz je to dyl, co jsem na to koukala), koj. voda ma limit tusim do 11, a nektery zdroj pitne vody tam mel namereno skoro 40! Bylo to tusim nekde na Morave. Takze ja kupuju kojeneckou a nekdy dam z kohoutku, stridam to. A prevaruju, chce to urcite prevarovat minimalne tu balenou, opet splnuje sice limity, meli by kontrolovat baleni a prepravu do obchodu, ale jak casto kontroluji skladovaci podminky v supermarketech? Ja si jednou koupila pro sebe k piti koj. vodu a byla normalne zelena 😝 😠 Chyba skladovani (slunce, teplo atd). Prevarovani je kvuli bakteriim, dusicnany to neznici (coz vy asi vite, ale nedavno mi jedna holka tvrdila, ze kdyz prevaruje, ze je vse OK), ono kazde ma neco.

jasekd
11. říj 2010

Tak jsem na to koukala a limit dusicnanu je 50mg/l, coz neni kojeneckej limit ani nahodou...

herminka
11. říj 2010

To je pravda, záleží na stavu vodovodního potrubí i na stavu trubek ve vašem domě. Prý obecně platí, že bakterie se množí spíš v plastových trubkách než v kovových (ale kovové jsou zase obvykle staré, s usazeninami atd., tak bych laicky řekla, že to asi vyjde nastejno). A samozřejmě taky záleží, jak dlouho voda v trubkách "leží", takže ráno nebo po delší nepřítomnosti je lepší nejdřív vodu pořádně odpustit nebo třeba spláchnout WC (pokud je to na jedné stupačce). Samozřejmě jde v tomto případě jen o mikrobiální kontaminaci a řešila bych to spíš u těch dětí, u sebe tolik ne. Převařením se odstraní jen tzv. přechodná tvrdost, chlór, CO2 a právě případné bakterie.

jasekd
11. říj 2010

@herminka U sebe urcite ne. Ona uprimne ta prevarena voda je nedobra 😝 A po zkusenosti s tou balenou kojeneckou zelenou vodou balenou vodu pro malyho vzdycky prevarim, to uz bych spis neprevarila tu kohoutkovou. Byl to strasnej hnus, napila jsem se, protoze jsem si nevsimla, ze to ma divnou barvu.

herminka
11. říj 2010

@jasekd Jojo, taky mi převařená voda moc nechutná, ta dočasná tvrdost (tuším hydrogenuhličitan vápenatý, ale i jiné ionty) dává vodě chuť. Myslela jsem to ale spíš na to odpouštění vody atd. Já zatím na převařování vody pro děti 100% názor nemám, na jeho udělání mám ještě nějakou dobu čas 🙂 Ale jsem celkem plašič, jak se znám, budu ji převařovat asi celkem dlouho 😀 Chci se pak na dusičnany poinformovat u našeho dodavatele (na jejich webu jsem to nenašla).

jasekd
11. říj 2010

@herminka Ja odtacim kvuli chuti, aby byla studena. Ja jsem z JBC a severoceske vodovody a kanalizace maj na strankach vysledky mereni, ale ne moc aktualni, ted tam je myslim naposled srpen, ale aspon neco...

luthien.k
11. říj 2010

Jaká zdravotní rizika přinášejí dusičnany? (ze stránek společnosti zabývající se úpravou pitné vody):
Zdrojem dusičnanů ve vodě je nadměrné, nebo nesprávné užívání hnojiv a úniky odpadních vod ze žump, septiků a hnojišť. Jejich zdravotní riziko spočívá v tom, že se v zažívacím traktu redukují na toxické dusitany. U malých dětí mohou způsobit tzv. methemoglobinémii, neboli modrou nemoc kojenců, kdy dusitany reagují s krevním barvivem hemoglobinem na methemoglobin, který není schopen přenášet kyslík a kojencům hrozí udušení. K onemocnění jsou náchylní kojenci do tří měsíců věku. Jejich krev obsahuje tzv. fetální hemoglobin, který snáze reaguje s dusitany. Dále dusitany v žaludku reagují se sekundárními aminy z potravy za vzniku N-nitroso sloučenin u kterých byla prokázána závislost na vzniku rakoviny jater, žaludku, tlustého střeva či močového měchýře. Limit stanovený českou legislativou, 50mg dusičnanů na litr vody, je bezpečný za předpokladu mikrobiální nezávadnosti vody, ale optimální hodnota pro kojence je pod 10mg/l. Častá námitka, obhajující přítomnost dusičnanů ve vodě, že v zelenině konzumujeme minimálně stejné množství dusičnanů není příliš oprávněná, protože v zelenině se zároveň vyskytují ochranné látky, jako vitamin C, které toxický účinek dusičnanů významně redukují. Limit pro dusitany je 0,5mg/l ale zároveň musí být splněna podmínka, že součet poměrů obsahu dusičnanů děleného 50 a dusitanů děleného 3 musí být menší nebo roven 1.

Další zajímavé informace hrající spíše ve prospěch vody z vodovodu (té kontrolované):
http://www.vodarenska.cz/lze-pitnou-vodu-dodava...

jasekd
11. říj 2010

@luthien.k No dik za odkaz, ja bych to takhle erudovane uz nevysvetlila, ale je jasne, proc se toho clovek boji...

chaarleene
11. říj 2010

hm, tak u nás v září 2010 bylo naměřeno dusičnanů 37 mg/l, takže kohoutkovou vodu zatím fakt dávat nebudu 😒

jasekd
11. říj 2010

@chaarleene To je prave ono 😖 Chce to fakt hlidat a pokud je clovek z nejake zemedelske oblasti, tak vubec. Tenkrat tyhle hodnoty byly tusim v Brne, nejsi odtamtud?

chaarleene
11. říj 2010

@jasekd ne, nejsem, jsem z Vysočiny 🙂

juju
11. říj 2010

no, pokial sa prestahujete smerom na zapad, tak urcite uprednostine balenu vodu, lebo ta z vodovodu je poriadny humus, radsej ani nechcem vediet co tam vsetko je 😖

dnes som kupila Emcovi bejby varic, ktory dusi, mixuje a pod. kedze vsade citam, ze je lepsie zparit zeleninku a rozmixovat ako uvarit, lebo vo vode ostanu vitaminy; o tyzden zaciname s prikrmami lebo v noci kojim aj 5 krat 🙄 a prestavam kojit ☹ kedze nabieham na liecbu; uz sa tesim aky bordel mi doma narobi, uz teraz statocne pluje; chcem sa ale opytat na radu; o 2 t ideme opat na SK a kedze rodicia byvaju na zapadakove, tam velmi bio zeleninu nezozeniem; chcem brat z tadeto; myslite ze taka tekvica, bataty, mrkva, pastrnak, cuketa a zemiaky vydrzia skladom mesiac?

luthien.k
12. říj 2010

Někdy si říkám, že šťastnější a díky tomu možná i zdravější ty maminy a jejich děti, které všechno tak strašně neřeší jako my 😀

@juju, vše, co píšeš, vydrží určitě měsíc při dobrém skladování (chladno, tma) 😉

erinka83
12. říj 2010

@luthien.k taky si říkám a hlavně každej mi říká, že druhý děcko už tak nebudu řešit 😒 Třeba sestřenka první dceři dávala mlíko v noci do 2,5 let a syna zkrouhla v 8 měsících 😅 v necelém roce borec zdlábl řízek a v roce a půl guláš s knedlou, to je panečku pašák 🙄

luthien.k
12. říj 2010

@erinka83, a kdoví, jestli ten druhý nebude celý život zdravější, než ten první 😀 Ne fakt sorry za ty kacířské řeči, ale jednou za čas mi to už prostě všechno přijde trochu postavené na hlavu, jak se snažíme a kdesi cosi a pak stejně nějaká nemoc přijde atd. 😒

erinka83
12. říj 2010

@luthien.k no já si to taky říkám, a proto nic nepřeháním, nemám na to čas, energii a hlavně mozkovnu všechno nastudovat důsledně a pak ještě dodržovat 😅 Takže se snažím o nějakej základ a ahlvně u malé mi ještě přijde jednoduchý ji ovlinit, tak jako nechápu, proč do ní ten cukr, rafinovaný tuky apod cpát už teď.... a jinak doufám, že pořád budem žít zdravěji než průměr a hlavně nad tím budem přemýšlet, už to je velkej krok.... 🙂

luthien.k
12. říj 2010

@erinka83, tak tak 🙂

butt
12. říj 2010

@luthien.k dekuji moc! s tvou maminkou me to mrzi ☹ doufam, ze uz je vsechno v poradku!

holky vy rozvracecky 😀

luthien.k
12. říj 2010

@butt, jj, s mamkou už je to pár let a je v pořádku, ale vím díky tomu, jaké to je se o mamku bát, tak na Tebe budu myslet 😉

butt
12. říj 2010

@luthien.k jsem rada, ze je to s mamkou dobry!! a moc diky, nechci vam tu ale nejak fnukat 😀

juju
12. říj 2010

luth, no netreba to brat extremne, ale snazit sa a robit co sa da a vyhovuje. nam nevyslo latkovanie - nezblaznim sa, ale aspon bio alternativa a podla mna to bio sa do deti premieta, aspon Emco je zdravy a mocny 😵 teda pripisujem to kojeniu a vyzive pocas tehu

juju
13. říj 2010

baby, dnes som dala Emilkovi mrkvovu kasicku, ale nedala sa mi uplne nahladko rozmixovat, mam tam dat viacej alebo menej vody? hrdinsky ju vypluval a sem tam aj natiahlo, znamena to ze mu to nechutilo, alebo konzistencia bola hruba?