Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

juju
5. lis 2010

blovitc120, stale som uvazovala po porode, ci ho nemoze boliet hlavicka, predsa ked ho vytahovali tak silno, ze mal z toho na hlave modrinu vo velkosti jarmulky, ktora sa mu dlho liecila... ☹ tiez mu robili testy ale dopadlo to ok a kazdeho lekara som sa pytala, ci z toho nemozu byt nasledky a vsetci, ze dostal 2!!! injekcie proti bolesti a ze je to ok!!! 🙄 a moja maminka dookola a nonstop hudie, ze podla nej ho boli hlavicka, preto je taky nervozny a umrnkany; je pravda, ze ma obrovske spankove problemy a pokial je nieco nove alebo ho silno zabavame a asi na bolest zabudne tak je ok, ako nahle sa nudi alebo ho uz omrzela zabava, alebo je sam, zacne mrnkavo plakat - mne z toho stahuje srdce a silno sa rozbusi a mam z toho stres ☹ snazim sa upokojovat, ale ked ho pocujem, tak sa neda ostat pokojna 😖 no a ked som bola za tou maserkou (moj manzel ju nazval mala vestica 😀 😀 ) tak som chcela aby aj jeho trosku pomasirovala (ona sa orientuje na alternativne masaze, teda take speci ako s tibetskymi vibracnymi miskami a tak) a ako nahle sa ho dotkla hlavicky zacal straaaasne plakat a ostal nepokojny, zobrala som si ho ku sebe a snazila utisit a ona sa pokusila ho opat masirovat a opakovalo sa to; rovno sa ma opytala na porod a ked som jej ho opisala, tak mi povedala, ze podla nej ma porodnu traumu z toho ako sa narodil a ako ho to bolelo a poradila mi osteopata; nastastie bol tam aj manzel a prehovorila ho aby sme to skusili, takze v decembri tam ideme, potom poreferujem; inak k osteopatovi som chcela ist uz skor (poradila mi to moja laktacna poradkyna) ale manzel bol proti, tu v BE sa stal pripad ze osteopat usmrtil babatko a manzel to samozrejme zovseobecnil, ze vsetci su zli; ale mame dohodu, ze budeme tam vsetci 3 a manzel bude odborne dozerat - je lekar; no a ja musim nastupit do prace vo februari, inak ostanem bez prace a tu sa cudzincom velmi tazko hlada praca a navyse mame hypoteku na dom - ach tie peniaze... ale blovitc dikes za prispevok, sa mi potvrzduje moja teoria

blovitc120
5. lis 2010

@juju bodaj by neplakali kvoli hlavicke, ked ich za tu krehku hlavinu vytiahli von... jedneho prisali a vytiahli a druhu zobrali do skripca a vytiahli... To je sila, ze ta malo ukludnit, ze dostal injekcie proti bolesti. My sme tiez vsetci boli presvedceni, ze ju boli hlavicka, este sa jej aj roztahovala a skracovala. Od narodenia je strasne citliva na hlavicku, najprv 6 tyzdnov musela mat tenku ciapocku 24 hod. denne, vtedy bola kludnejsia, bez nej strasne plakala. Ale az doteraz ked spinka, vzdy si ju celu oblozi hrackami, zabori do makkeho (spava na perine, urobi si z nej taku makku kopku) ako keby si makku prilbu vytvorila a az tak zaspi, alebo sa stale nou dotyka makkych veci. Ju kvoli tomu placu a hlavke oficialne neurologicka zakazala ockovat hexou do 10 mesiacov (ja som to este natiahla do 16 m. a po reakcii na prvu sme skoncili), zivu MMR vakcinu do 2 rokov, ale tu jej nedam vobec. Uvedomujem si, ze oproti inym detom ma dodnes neurologicke problemy, je ina, myslim, ze ma emocie uplne rozhadzane este teraz. Dufam, ze sa jej neprejavia nejake nasledky okrem tej extremnej citlivosti, je velmi bystra, pamata si vsetko, motoriku ma v poriadku, ale stale nerozprava vo vetach, resp. rozprava strasne vela ale po cinsky.
Som zvedava na vase skusenosti s osteopatom, drzim palce a mohla by si sa prosim opytat, ci sa to oplati aj pri starsich detoch -2 r., ze by sme to este skusili.

butt
5. lis 2010

@juju jo ja jsem to nasla na googlu, ale zmatlo me, ze to je na zaludek, tak jsem se chtela ujistit, ze to fakt ono 😀 dekuji! jenze mometalne se mi mala k prsu uz vubec neprisaje 😢 jeste vcera z nej pila, i kdyz se zacla po chvili vztekat...a dnes uz vubec ani tuk.a to jsem ji do te pusy odstrikavala, aby vedela, ze se to ji 😀 ale ani si toho nevsimla 😢 takze nevim, jestli v takovej okamzik zvysovat vorbu mlika... ☹

blovitc120
5. lis 2010

@butt moja dcéra takéto scény na prse robila 6 týždňov a potom to prestalo, zrovna asi v takom veku, ako je tvoja dcéra teraz. U nás to nemalo súvis s fľašou, proste sa rozhodla, že prso nechce. Mala som pekné nervy, celé dni vrešťala a ešte aj sa odmietla prisávať. Ale prešlo to. Zrovna kamarátka má teraz tak starú dcéru a robí jej to isté. Takže fľašou to byť nemusí (ale môže).

butt
5. lis 2010

@blovitc120 to je zajimavy 🙂 ty deti jsou potvory 😀 kdyby mi pribirala, tak asi bojuju, prso ji nutim atd. jenze ja si strasne vycitam, ze jsem ju trapila hlady a nemam na to ty nervy ji to prso nutit, kdyz vidim, ze ma hlad, ale z nej se nenaji ☹

juju
5. lis 2010

butt, urob tak ako citis, ked myslis, ze UM je pre vas riesenie a prso trapenie, tak sa netrap; ja si pamatam, ze ja som mala tie iste pocity, ze s prsom ho trapim, a nechela som ho nechat hladovat lenze on mi na zaciatku odmietal aj flasku, takze som musela bojovat aj aj; ale naozaj skus napisat annag a popis jej celu situaciu podrobne a poradi,mne pomohla velmi 😉

blovitc, pozerala som si webstranku ostopata ku ktoremu ideme a tam mal rozne kategorie pacientov, napr placuce babatka, deti, dospelych, tak asi to bude vhodne pre vsetkych; ale opytam sa ho, ked tam pojdeme, ale to bude az v decembri, lebo sme na SK

juju
5. lis 2010

blovitc, torchu som patrala na nete o osteopatii; nasla som 1stranovu diskusiu a tam si to baby velmi pochvaluju https://www.modrykonik.sk/forum/tema/osteopat-v...

a v teme narocne babatka, to tiez vacsina bab dava do suvisu s porodom a tiez niektore zmienuju osteopata,ale diskusia je dlha a nemam cas na citanie; a tu je este odkaz na clanok o osteopatii http://www.medasol.sk/osteopatia.pdf

inak niekedy si zelam aby som mala cisarsky, kedze tam dietatko tak netrpi ☹ urcite ku osteopatovi pojdeme a potom tu popisem podrobne ako to dopadlo

blovitc120
5. lis 2010

Juju vdaka sa linky. Ten na MK mi uz kedysi niekto posielal, len ked som to riesila, nevedelo sa o ziadnom na Slovensku. Sekcia je podla mna OK len vtedy, ked sa robi, ked uz zacnu kontrakcie a babo je pripravene ist von. Ak sa robi planovane len tak, ze urcia termin, pride mi to este nasilnejsie vytrhnutie dietata von ako za hlavicku. Mne osobne sekciu urobit ani nemohli ani neplanovali, pretoze dieta bolo dorotovane, vstupene v porodnych cestach v idealnej polohe, porod postupoval rychlo, tlacila som 2,5 hod. po prichode do porodnice. Akurat, ze som ju nevladala vytlacit, vzdy sa vratila naspat, von-dnu-von-dnu, bolo by mi treba este tak 5 minut resp. 3 tlacenia, co nebolo mozne, kedze stracala ozvy. Neviem, ci by v mojom stave bolo vobec mozne tu sekciu urobit, ked tu hlavu mala uz napoly von, to sa asi ani neda, nie? Dodnes si myslim, ze tie klieste boli najschodnejsie riesenie, skoda. Neviem si predstavit, co ine by mi mohli s nou urobit.

juju
5. lis 2010

no u nas to bolo podobne, ze sa zasekol a nie a nie von ale lekar zvazoval aj sekciu, kedze ho tahali pumpou a ani tak sa im velmi nedaril vytiahnut ☹ az na posledny pokus sa podarilo, takze ani si radsej nechem predstavit ako silno ho museli tahat 😢 takze asi ta sekcia sa da robit aj tak - baby inak sorry ze tu s blovitc vedieme monolog o placucich babatkach, ale ked to mate doma, tak pochopite...

blovitc120
5. lis 2010

juju, u nas by sa sekcia nestihla, von bola kliestami za 30 sekund... mne to prislo tiez ako mensie riziko ako cakat min. 5 minut na sekciu
no veru, keby tu bol chat, tak to preberieme cez chat, tiez sa ospravedlnujem za OT.

butt
5. lis 2010

@juju diky, ze mas pro me pochopeni 🙂 a annag napisu 🙂

to je zajimavy s tema vasema porodama, ja si to rada prectu 🙂 mam kamaradku, kt ma taky chlapecka, co sel klestema a taky hoooooodne place....

betelgeuzz
5. lis 2010

@blovitc120 @juju můžu vědět, v jaké poloze jste rodily?

juju
5. lis 2010

@betelgeuzz v porodnom kresle, v takom laho-sede

@butt ja som prezivala to iste, lebo jedno obdobie Emilko trosku chudol!!! a vtedy nechcel papat nic a viem, ze som sa trapila a bolo mi jedno, co, len nech papa ale jemu to nechutenstvo papat sposobil sirup na reflux

inak s tymi placucimi babatkami, som sa pytala uz viacerych a fakt je to asi sposobene tazkymi porodmi 😒

blovitc120
5. lis 2010

@betelgeuzz rovnako ako juju som rodila, kreslo a pololah-polosed, co som sa dost cudovala, lebo vacsinou sa rodi dohora.

Inak k tomu priberaniu deti, moja dcera tiez priberala inak nez tabulkovo, ale dr. to neriesila. Je pravda, ze nechudla, to len raz ked uz bola vacsia, nechcela nic jest asi mesiac a schudla. Priberala pomalicky, 5 kg mala asi ako stvormesacna, uz si to presne nepamatam. Ale na to, ze bola hlados, mala riadny reflux a ja strasne malo mlieka, to bolo relativne OK. Moja mama hovori, ze som mala asi nejake tucne mlieko, ako nahradu, ze ho bolo malo. Neviem, ci je to mozne? Vsak ani riedke mlieko neexistuje.

butt
7. lis 2010

@juju s tema detma se clovek natrapi, co? ☹

@blovitc120 mala taky porad nema 5 kilo...tak doufam, ze na vazeni za tyden uz mit bude 🙂 a teda nevim tucny nebo ridky mliko podle me neni 😕

jinak annag jsem psala, moc hezky mi odpovedela..proste u nas bylo vsechno spatne od uplnyho zacatku...a kdyz bych ted jeste stala o moc o to kojeni jeste rozjet, tak bych s nejistym vysledkem mohla zkusit dokrmovat suplementorem, ale hlavne male opravit techniku sani...ale na to asi nemam nervy, takze to vzdavam..ukamenujte me 😀

blovitc120
7. lis 2010

Butt, nikto ta kamenovat nebude, neboj 😀. Vsak si len vymiename skusenosti a je kazdeho osobna vec, co robi, nikto ho nema pravo sudit alebo podobne, lebo v tej situacii nie je. Keby moja dcera nepriberala alebo chudla, tiez by som to isto riesila. Ona isla hore pomalicky, ale isla, tak som sa trapila s kojenim. Navyse som nechodila do skoly (myslim, ze ty chodis?), tak som nemusela riesit mlieko cez vikendy.
Riedke mlieko nie je, to isto. Ale rovnako si myslim, ze ani huste, tak doteraz nechapem, z coho ta moja dcera priberala, lebo podla mna nikdy viac ako 60-90 ml nevypila, ale najcastejsie asi tych 60-70 ml (dost casto som ju totiz vazila)

butt
7. lis 2010

@blovitc120 ja bych se ani ukamenovat nenechala 😀 jen jsem tim chtela dat najevo, ze moc dobre vim, ze idealni situace by vypadala jinak 🙂 ja jsem to prave taky neresila do te doby, dokud pribirala...a jj do skoly chodim, ale jsem na dennim studiju, takze neresim mliko pres vikend, ale pres tyden 😀 musim rict, ze to si ted taky trosku vycitam, ze kdybych nechodila do skoly, tak se muzu na vse vyprdnout a jeste se s kojenim potrapit a neresit nic jinyho... no uz vam tu fnukat nebudu 🙂
tak to pila fakt malicko, tak to muselo byt mlicko kouzelny, kdyz ne tucny 😀

blovitc120
7. lis 2010

jj, asi kúzelné 😀. naozaj tomu dodnes nerozumiem

tak to si teda dobrá, že si na dennom a vydržala si toľko. asi máš aj dobručké dieťa, ja by som prvý ROK nemohla chodiť ani na 2 hodiny denne preč 😉. školu si isto nevyčítaj. to najlepšie si maličkej už dala, v začiatkoch 🙂. vždy lepšie kojiť 4 mesiace ako vôbec. niekedy nejde bohužiaľ ani tie 4 mesiace ☹. mne keď moja mama rozprávala, ako vtedy odhovárali od kojenia, ona aj mala mlieko a povedali jej, že snáď nebude otrokom v noci a na noc mi dávala Sunar, hoci prsia plné. do Sunaru jej dr. odporučila dať naberačku navyše (!), aby bol sýtejší a od 2 mesiacov na noc riedku krupicu do mlieka zamiešať, nech spím ako dudok ☹. o pomarančovej, jablkovej, mrkvovej a inej šťave od 4 mesiacov ani nehovorím... a že mám od detstva atopák (hoci sa prejavil následne po prvom očkovaní, čo som zistila z karty a od mamy, tak dôvod môže byť všetko dokopy)

juju
7. lis 2010

butt, to najlepsie si malej dala, takze sa s tym netrap; pri druhych bejby si dame lepsi pozor 😉 a budeme ich kojit do dvoch rokov a uvidis, ze prvoredeni budu zdravsi 😀

blovitc, to bolo normalka v tej dobe, mne tiez maminka hovori, aby som dala malemu kasicku na noc aby lepsie spal 😀 a to ze mi obhryza usi s cajikmi a stavami to uz ani nehovorim 😒 ozaj od kedy sa malickym moze davat cajik a aky je najlepsi?

baby mne maly tiez papal len max 5 minut na prsu a nema este ani pol roka a ma vyse 8 kg!!! ja som sa vzdy smiala ze mam turbo mlieko 😎 ono asi funguje zvlastna suhra medzi matkou a dietatkom

andelka
7. lis 2010

@blovitc120 já mám napsané v deníčku, že jsem šťávičky dostávala od 6 týdne 😅 ekzém mám samozřejmě taky.

@juju to ti závidím. Já dodnes kojím minimálně půl hodiny, asi ta souhra u nás nějak nefunguje či co 😅 Už odmalinka jsem musela kojit často, protože on vytáhl na jeden zátah max. 100ml a to jen výjimečně, většinou do 60ml. Teď nevím, nemám doma váhu, vážila jsem jen pár dní, když měl měsíc.

butt
7. lis 2010

diky hoky z ato, ze mi to nevycitate 🙂
stejne to je mazec, my se tady trapime s kojenim a driv se delaly takovy silenosti 😀 taky me mamka obcas temahle historkama bavi, ale nastetsi chape, ze dnes se to uz praktikuje jinak 🙂

betelgeuzz
7. lis 2010

Mamka taky vykládala, že jim doktor řekl,aby dávali ségře sunar s dvojnásobnou dávkou, protože ona nebyla baculatý miminko a to se mu nelíbilo. Ta pak dostala strašný průjem, že skončila v nemocnici 😲

@juju já vůbec čaj nedávám. Ali je spokojená s vodou, tak nevidím důvod jí vařit čaj. Pokud by jsi chtěla dělat čaj, tak asi od toho půl roku, kdy se dávají příkrmy.

andelka
8. lis 2010

Já též čaj nedávám, on stejně flašku nechce. Po příkrmu dokojuju. Tipuju, že až to bude třeba, přejde rovnou na kouzelný hrneček. Pro jistotu čaj koupený mám, dětský bylinkový. Kdyžtak ho vypiju já, že 😅

blovitc120
8. lis 2010

ja som čaj dlhú dobu nedávala, tiež som po príkrmoch nakojila. neskôr od asi 8-9 m. (začínalo leto) dcéra pila najmä vodu. dodnes je voda hlavný nápoj, ale pije aj ovocné šťavy riedené a čaj. ale moje dieťa je už veľké oproti vašim 😉

abra
autor
8. lis 2010

caute holky jdu vas v rychlosti pozdravit, vuuuubec nestiham, zaverecnou praci me dneska schvalili, tak se tedko musim naucit na pisemny a ustni, ufuf, a jupii, uz mam 2 klienty na plan ve fronte a 3 na vazeni a konzultaci 🙂

luthien.k
8. lis 2010

Holky, čaje, hlavně bylinkové, jsou v podstatě "drogy" aneb každá bylinka má nějaký účinek na organismus, zvlášť na tak citlivý, jako je ten dětský, já čaj začala dávat pomalinku až teď, a to šípkový (ředěný/oslazený jablečným moštem) a nebo rooibos (také ředěný). Jinak vodu mi nikdy nechtěl, takže jsem od začátku dávala hoodně ředěné ovocné šťávy (zezačátku ty dětské od Hippu, jablečno-hroznová je dobrá i pro potenciální alergiky). To má aspoň nějaké vitamíny a tak, na dětském čaji nic moc pozitivního nevidím. Nejlepší je voda, ale ne každé dítě je ji ochotno přijmout (nebo nemá maminka dostatečnou trpělivost 😅 , my máme problém s pitím dlouhodobě, pije málo a vodu by mi nepil vůbec, tak to nehrotím).

blovitc120
8. lis 2010

Presne ako u luthien, čaj používame šípkový (zo sušených šípok), rooibos a medovku nasušenú babičkou, ale v takej koncentrácii, že na liter vody len pár lístkov, takže je to vlastne hrozne riedky výluh, takmer voda. Moja dcéra našťastie vodu má rada, ale musí byť teplá 😀. Vlastne všetko musí byť teplé, studené nezje ani nevypije nič. Tak jej ju prihrievam. Myslíte si, že strava matky počas tehotenstva môže nejako ovplyvniť chute dieťaťa?

butt
8. lis 2010

@abra same krasne zpravy 🙂 chtela jsem se zeptat, ta kase, o kt, jsi mluvila, to je tahle? http://www.bio-info.cz/modules/bio-produkt/prod...

juju
9. lis 2010

butt, ty uz chces davat malej kasicku? inak moj maly je strasny papkac, zje 200 ml zeleninky a keby som mu navarila viacej tak asi este pokracuje, je to normalne v 5.mesiacoch? a za tymmu za hódku musim este davat UM. no ja uvazujem nad nejakou tekutinou mu davat okrem UM lebo ako papa zeleninu tak ma tvrdu stolicu. ozaj ked davam ovocie musi sa uvarit, vsak? aj banany?

butt
9. lis 2010

@juju neeeeeee nechci 🙂 jen jsem rada na vse pripravena predem 😀 tak jsem si chtela v tech kasich udelat jasno 🙂 ovoce ze zacatku tepelne upravovat, i banany - jsou pak lip stravitelny (podle josefky a te ja verim vsechno 😀 )