Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

andelka
15. led 2011

@olina.s
@luthien.k dík, tak zatím to vypadá že s mlíkem ani lepek problém nebude 🙂
Jinak já většinou uchovávám v lednici brambory, těch uvařím na dva dny, část mu dám hned na oběd, část dám do skleničky a nechám na druhý den. Skleničky otevřené ve kterých mi zbyde spotřebovávám do 48h, jak to píšou na obale. Většinou ty jednodruhové mám nadvakrát.

olina.s
15. led 2011

@luthien.k tak to jsi popsala přesně náš případ. Krátce - mm do 6let zvracel jídlo obloukem, takže genetika, po 1.hexe se objevil ekzém a začal kolotoč zkoušení a hledání. Dieta moje i malé. V období 1. vzdoru se ekzém dost zhoršil, i když jsme nic neporušili a Dr. mi sdělila, že s ekzémem už to bude jen nahoru a dolu, že právě ta psychika hraje velkou roli a jak malá s náma vnitřně bojuje ( v tom období), tak se objevuje ekzém. "Vyčistila" se přibližně 1m před 3.narozeninami a od té doby nereaguje ani na mlíko, ani na kakao.. Uvidíme, jak to bude v pubertě a při stresech - vzpomněla jsem si na spolužačku, které naskakovaly fleky vždy ve zkouškovým.

olina.s
15. led 2011

omluva - mělo být zvracel mlíko obloukem. I když jsme měli tuhle genetickou zátěž, bývalá Dr.mi tvrdila, že testy to neprokázaly a když se malá odstavila - 13.m - že jí mám dávat umělé nebo kravské, že děti v tomto věku mléko potřebují ...no comment.

luthien.k
15. led 2011

@olina.s, testy opravdu nic prokázat nemusí a dítě jasně reaguje aneb ať žijí nonIgE alergie, jejichž mechanismus nejede přes protilátky zjistitelné z krve... Doktoři stojí někdy fakt za starou bačkoru 😖
No, jste typičtí, to teda jo 🙂 Tak hlavně to ani s tím, na co reagovala a už nereaguje, nepřehánět, říká se tak maximálně 2 - 3 x týdně něco mléčného (nejlépe jogurt nebo tvrdý sýr), vápník se dá doplňovat i jinak, třeba mořské řasy jsou na to skvělé a snese je každá polévka 🙂

olina.s
15. led 2011

@luthien.k já věděla, že ty testy to prokázat nemusí, jen jsem tenkrát nějak asi hloupě čekala, že kdyby prokázaly, začala by Dr. konečně něco řešit nebo mi aspoň poradila - naivní a hloupé...
My mléko téměř nepoužíváme, "díky" atopu jsem "našla" spoustu alternativ, takže spoustu věcí dělám z rýžového nebo ovesného mléka, řasy znám a používám 😉 a ani malé mléčné věci dávat nechci, pže jich na můj vkus mají moc ve školce.

jasekd
16. led 2011

Ja taky obed schovavam na druhy den. Ale rozdelim si to predem, do lednice davam studene a jen to, v cem nebyla lzicka od slin. Jeste se zeptam, kdo schovavate, druhy den jen ohrejete nebo nechate prejit varem? Nektere ty nazory o okamzite spotrebe mi prijdou premrstene, ale zas bych mu nerada ublizila. Ja jen ohrivam a bez problemu. Nebo navarim vic a zamrazuju po jedne porci.

chaarleene
16. led 2011

@luthien.k když nebude mít žádnou reakci na ty ovesné vločky (což zatím neměla), kdy myslíš, že bych jí třeba mohla dát do zeleniny trochu kuskusu?

luthien.k
16. led 2011

@chaarleene,zkusila bych nejdřív tu špaldu, kuskus se obvykle vyrábí z té tvrdé pšenice, která má nejagresivnější lepek a je z obilovin i nejsilnějším alergenem.

chaarleene
16. led 2011

@luthien.k díky, to jsem netušila...

holky, co byste mi doporučily za pánev? mám si koupit nějakou k narozkám, chci kvalitní, aby šla na indukci... přemýšlím o greenpan - máte někdo od nich wok?

juju
17. led 2011

baby v com periete plienky? co sa vam najlepsie osvedcilo? ja som tych par na zaciatku, co bolilen zacikane prala v jemnom ecoveri a tekutom batole. dnes mi prisli s plienkami aj orechy, su dobre aj na zakakane? pouzivate separacky?

a vy co mate vacsie deticky, okolo roka, ako ste riesili kupanie v bazenoch a plienky? pojdeme na dovcu a kupila osm mu plavacik (bodikove plavky s polystyrenom, co nadnasa) ale neviem co pod to

luthien.k
17. led 2011

@juju, peru v mýdlovém slizu, ořechy se mi na pokakané plíny neosvědčily vůbec, sliz jsem ale líná dělat, tak dneska to řeším tak, že nastrouhám cca tři lžíce mýdla přímo k prádlu, přisypu podobné množství sody na praní, přidám dvě lžíce Pueru (eko bělidlo) a je to 🙂 Pere to dobře na 60 st., já kvůli atopickým sklonům malého peru spíš na 90 st., dávám navíc máchání, do kterého přidávám dvě lžíce octa, aby se skutečně odstranilo všechno mýdlo. Spokojená jsem s tím velmi 🙂

My na plavání měli klasické jednorázové plavací plínky Huggies (spokojenost), nějak jsem pořád neměla odvahu koupit látkové plavací... 😅 Další mimi ale už bude plavat v látkovkách 🙂

luthien.k
17. led 2011

Jo a pokakané plíny vždy pečlivě opláchnu a potřu žlučovým mýdlem od Ulrichu. Skladuju takhle vlhké na sucho (ne ve vodě, což by bylo asi lepší, ale je to na mě pracné, to raději radím s ekzémy 😀), separačky nepoužívám (ty celulózové), mám pak pocit, že to ztrácí ten smysl, aby mělo dítě zadeček "v bavlnce" 🙂

blovitc120
17. led 2011

juju, ja presne ako luthien, ale žlčové mydlo mám z DM alebo Sonett 😉

betelgeuzz
17. led 2011

My jsme šly v létě párkrát na bazén a nechtělo se mi kvůli tomu kupovat plavky. A někde jsem vyčetla radu a dala jsem PULky thirsties. Ostatní lidi to stejně nepoznají, jestli to plavky jsou, nebo ne a já jsem si v té době byla jistá, že kakání poznám. Kadila jen 1x denně.

erinka83
17. led 2011

a jak je to teda s KM? Kdy bych ho malé mohla dát? Mám na mysli např. Bio Amálku, na tu do teď vzpomíná m jak byla výborná 😵 Bohužel skoro nešla ušlehat pěna na latté 😠 😒 🙂 což nechápu, když je to tak klustý mlíko 🙂

luthien.k
17. led 2011

@erinka83, zajímavé, ony se pořád dělají nějaké nové výzkumy, ale než jejich poznaty přejdou "do praxe" a ověří se to praxí, tak to je dlouhá cesta... Mimochodem, na nás tohle teda nefungovalo, Tobík dostal obyčejný Nutroš s BKM v porodnici, než se mi rozjelo mléko (bez mého vědomí 😠 ) a později ABKM stejně měl 😉 Ale víceméně se to shoduje s tím, co říká kam.zyk - že těhotné a kojící matky "rizikových" dětí by neměly preventivně držet striktní dietu, ale měly by jíst vše, ale s mírou a rozmyslem, aby ta množství alergenů, co se dostanou do MM, byla malá, ale aby tam byla 🙂 Až při potížích najet na striktní dietu...

blovitc120
17. led 2011

@erinka83 my máme v návode na kávovare vyslovene uvedené, že na cappuccino a latte treba používať nízkotučné mlieko, max. polotučné, lebo sa pena nevyšľahá. a je to naozaj tak, čím menej tuku, tým lepšia pena 🙄 . Žeby bolo tučné ťažké a preto to nešlo?

erinka83
17. led 2011

@blovitc120 jo, už kolikrát jsme si všimli, že čím obyč mlíko, tím lepší pěna 😠 škoda....

erinka83
17. led 2011

@luthien.k a kdy myslíš dát KM děcku? myslím na kojeni.net je od roka na vaření a od 18 m na jídlo? ale nejsem si jistá...

luthien.k
17. led 2011

@erinka83, v tom článku se myslí kravské mléko v upravené, kojenecké formě, podle mě... Jen blázen by dával novorozenci neupravené!

Kdy mléko přímo dítěti? Za mě nikdy, nevidím v něm žádné výhody pro dítě, je špatně stravitelné díky vysokému obsahu bílkovin (které telátka umějí zpracovat, mají na to čtyři žaludky, děti ani dospělí je nemají 😉), obsahu fosforu, který zatěžuje ledviny, možným obsahem toxinů z plesnivého krmiva atd. To první se změní tím, že se mléko upraví tím zakysáním (na jogurt) nebo při výrobě sýra, UM má upravené i ty minerály... U nás prostě kravské mléko (i to bio) s mými poznatky má uzavřenou cestu do lednice :-ú

luthien.k
17. led 2011

Ale beru, že mám v tomhle trošku extrémní názor 😉

luthien.k
17. led 2011

Jinak na vaření používám rýžové nebo ovesné, místo smetany sypu sušené obilné nápoje (Oves milk, Kukuřičný nápoj...), a to i přesto, že malej už na KM nereaguje.

blovitc120
17. led 2011

@luthien.k uff, ešte že ho používame len do kávy, ktorú si nevieme odoprieť, ale inak sa v kuchyni moc neohreje, to je pravda, ja sa teraz aj v káve snažím obmedzovať kvôli AE 😉

erinka83
17. led 2011

@luthien.k aha, tak jo 🙂 no já vím, že takhle extrémní nebudu, to nehomogenizované je prý stravitelnější...ale sama už mlíko skoro nekupuju, akorát že m si oblíbil to latté, tak prostě na víkend mlíko musí být, má to už jak rituál 😅

no nejdřív mi to přišlo, že cpou do mimin neupravené KM 😅 pak až tam psali o UM...

erinka83
17. led 2011

@luthien.k já ty sušený právě moc kupovat nechci, se mi nepáčí to složení 😒 Rýžový jsem dala malé před týdnem a má velkej úspěch 🙂

blovitc120
17. led 2011

my som myslela mňa a MM, decku kávu samozrejme nevarím 😀 a klasické KM nepije, dávam jej UM, má ho ako rituál večer, hoci vypije len 120 ml

luthien.k
17. led 2011

@erinka83, složení sušených obilních mlíček není o nic horší, než složení UM - ty éčka, to tam jsou, jsou i ve všech UM... Ale nepoužívám je taky moc často, jen tam, co jde smetana při vaření, jako třeba do svíčkový (návštěva nepoznala, že to není ze smetany 🙂)
Nehomogenizované mléko je jistě lepší, než krabicák, ale pořád je to mlíko od krávy, určené na pití pro tele, ne pro dítě nebo dospělého 😉
Už mlčím 🤐 Já zase hřeším jinak 😀

erinka83
17. led 2011

@luthien.k ale nééé, mně to neva 🙂 Já teďka zas někde četla, že tohle přirovnání s tím teletem je prý blbý... zkusím pohůedat, myslím, že to bylo zas v MF 🙂 jo, maj tam seriál o hubnutí (ne že bych to zrovna já potřbovala 😀 ), jsem myslela, že se třeba něco dozvím o potravinýách a tak, ale po té, co tam mezi svačiny zařadili taveňák, no nevím nevím 😖 to se prostě tak málo ví, že ty tavící soli jsou hnus?? 😒

luthien.k
17. led 2011

@erinka83, to se jistě ví dobře s těma tavícíma solema, ale hlavní je, kdo takový seriál o hubnutí platí 😉 Proto mě ani názor na přirovnání s teletem z téhož místa jistě nepřekvapí. Objektivně - jsme jediný živočišný druh pijící mateřské mléko v dospělosti, navíc jiného živočišného druhu 🙂
Jinak se ale tomu taveňáku docela divím, třeba na stránkách Stop obezitě, kde jsem si jeden čas hledala finty, jak shodit pár kilo, doporučují maximálně cottage nebo nízkotučný tvrdý sýr, což by se i z hlediska zdravé výživy docela dalo snést 🙂