Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
9. led 2011

@luthien.k moc diky za upresneni!nase pediatricka totiz rika, ze klidne od toho pul roku, ale zname zas jeji rika, ze kdyz otec ditete je alergik, tak hormadu potravin muze davat az od roka, mezi nima i jogurt...

@andelka no ale zas pritup nasich maminek jsme taky prezily 😀

@chaarleene abra tu driv psala, ze ji se libi davat nejdriv jen okousavat a zuzlat kurku chleba a pak teprve zaradit do jidla.bet psala, ze zacla davat kase..ja osobne planuju zacit pred rokem a libi se mi ty kurky...ale zatim jsem jen teoretik, holky ti reknou urcite vic 🙂

ja bych k lepku mela jeste dotaz, jaky lepkovy kase davate?

chaarleene
9. led 2011

@butt díky... akorát že ona už je zubatá, takže by to nebylo moc žmoulání, už by to asi ukusovala...

luthien.k
9. led 2011

@andelka, zkoušet dávat pít určitě, ono je to dobré zkoušet hned od prvních příkrmů (vodu), ony toho moc sice nevypijou, ale jde o to, aby si na to zvyknuly a naučily se to. Já byla v tomhle flink 😅 a pak jsmě měli trochu problém, protože pít nechtěl, zlepšilo se to až v posledních měsících

@chaarleene, lepek už ano, nejlépe začít tím, co je nejméně agresivní (oves například) a v malých dávkách, třeba do obvyklé dávky jídla jednu lžičku a zvyšovat postupně. Snad to takhle potvrdí i @abra 🙂 Jinak jogurt je možné smíchat třeba s přesnídávkou, aby chutnal, když chcete dávat 🙂

luthien.k
9. led 2011

@butt, já dávám z lepkových kaší špaldovou, oves nás proháněl...

jasekd
9. led 2011

@butt Nas nema zadny predpoklad k alergii a do jogurtu se mi moc nechtelo, davam cca od 9. mesice a jen obcas. Vcera se mi brutalne poblil po nem, az se dusil a krecovite to davil. Pridala jsem mu do toho boruvky, tak bud nejaka slupka ho natahla nebo mu proste nesedl, nevim. Bez boruvek jen cistej snedl celkem statecne. Tak snad jen ta slupka, ale byl to mazec.
Lepek jsem zacla davat tu kasi Babylove, jak jste psaly, ze je tam ten uhlicitan, on je i v Hami a jinak nevim, ale neni jen v Babylove, jo a zkusila jsem kousicky rohliku nedavno, a jak to zuzlal, nalepil si to na patro a udelal tam takovou hroudu, kterou jsem vyhrabavala lzickou skoro z krku, takze ty taky ne. Zkusim tu kurku chleba. A obcas ma bezvajecne testoviny cca od 7,5 mesice. S lepkem jsme zacli asi na 7 mesicich.
Draslik, co ja vim, je v bananech, pomerancich, teda asi vubec v citrusech, obilovinach, lusteninach...

andelka
9. led 2011

@luthien.k tak já začnu - až najdu kouzelný hrníček co dostal na vánoce a někam jsem ho založila 😅

@chaarleene já plánuju lepek od příštího týdne, sem tam, 1-2x za týden, postupně přidávat, ať si pomalu zvyká. Asi dám zprvu kůrku chleba na žmoulání a rozvařím trochu ovesných vloček do ovocného pyré, nebo přidám trochu kuskusu do masozeleniny.

jasekd
9. led 2011

Jak ucite piti a z jakeho hrnecku? My mame takovej ten se dvema usima a pitkem, co netece, a malej to pitko odmita vzit do pusy 😅 Usi ano, ale pitko ne. Jinak strka do pusy vsechno, akorat to, co do pusy patri (tenhle hrnek, kousatko), tak to ne. Nebo ucite z obyc. hrnku, ze jim ho drzite?

andelka
9. led 2011

@jasekd já mám training od Mam, s měkkým pítkem, tak jsem zvědavá co tomu řekne. Drží se mu to dobře, ale netuším jestli pochopí jak se z toho pije. 😅 asi je potřeba tomu dát čas a zkoušet. Třeba i jiný druh pítka, což?

jasekd
9. led 2011

@andelka Ja mam Babylove. Za usi drzi dobre, zkouma jak tam caka ta voda, moc se mu to libi, ale pit ne. A zkouset jinej, no uz tenhle byl z levnejsich a stal mam pocit ke 100 Kc a koupit dalsi treba za 150 a zas naprd, se mi nechce, mit doma dalsi kramy, malej byt... Snad to neni takovej problem, zatim, ne? On si to do te pusy ani nenecha dat, jinak si tam rve i flasku od piva, cokoli...

erinka83
9. led 2011

@jasekd já jsem vyzkoušela asi 4 hrnky, teď jsme zakotvily u Babylove s brčkem 🙂 jinak zvládne pít i z obyč hrnku, ale často se pocmrndá, ne-li přímo poleje 😒
Prosím tě, já ze začátku ty kaše kupovala a žádný uhličitany jsem tam neměla? Jo, ale ty máš možná mléčný, že? Já kupovala bezmléčný....

jasekd
9. led 2011

@erinka83 Mame Babylove bio mlecna krupicna s banany, meli jsme Hami na dobrou noc, nejaka prichut, mlecna, a v obou to bylo, a pak jsem koukla jeste na neco v krame, ale uz nevim znacku, ze by Sunar? Fakt nevim, jenom ze ta Babylove skutecne nebyla jedina ( v tom seznamu, co sem nekdo daval, byla jen ona). A ty kase nedavas nebo si je sama varis? Ja ji nedavam denne, obcas misto ovoce, aby nebyl zakyselenej. Dneska jsem mu do toho dala banan, ale moc nejedl. K obedu mel ty jahly se zeleninou a moc mu taky nesmakovaly. A odpoledni jogurt zase zvracel, ale uz tak ve standartnim mnozstvi... Skonci ten GER nekdy? 😠

erinka83
9. led 2011

@jasekd já jsem začala domácí kaše vařit kolem 9. měsíce, nějak mi ty instant věci nejsou sympatický 😒 a já to přece taky nejím 😅 Vařím nejčastěji z rýžových, ovesných vloček a polentu, do toho čerstvé ovoce, asi do toho roka 100% ovocné přesnídávky (Hami a spol nekupuju, modifikovaný škroby a spol 😝)
Já myslím, že to je asi tím UM v té kaši, ne? V bezmléčných to není... Já asi od roka dávám kaše už jen na snídani, večeře se snažíme mít stejné, takže někdy pečivo, jindy třeba polévka nebo nějaké "rizoto". Sladké málokdy....

erinka83
10. led 2011

čtu teď "Vaše dítě ve věku od 1 do 3 let" od Anne Bacus, sem tam dobrá myšlenka, ale to jídlo 😅
Cituju ze strany 26: "Při přípravě mazaného chleba dejte průchod své fantazii a použijte například med, marmeládu, tavený sýr, nugetu, paštiku apod." 😅 🙄 no al eknížka je z roku 1993, tak co bych asi chtěl, že 😀

petuli80
10. led 2011

@butt, @abra, mně je termín taky jedno, dokud neporodím, mám čas 😉 😉 @abra, stěhování nezávidím, ale bydlení v domečku... 😵 😵 Naplánujem na léto nějakou garden party, nebo tak, ne? 😉

Přidávám se k milovníkům chalvy, ale radši si ji moc nekupuju, neboť když je doma a vím o ní, tak moc dlouho nevydrží 😀

@butt, draslík je podle chytré knížky (v hlavě toho moc neudržím 🙄 ) taky v avokádu, melase, pivovarských kvasnicích, hnědé rýži, datlích, mořských řasách, fících, ořeších a rozinkách.

@abra, to je super, že ječmen takhle funguje! Já na něj opětovně najíždím teprve pár dní, přívaly energie se zatím nedostavily (ovlivňuje mě i tohle počasí), ale v prvním trimestru mi upravil chutě, přestala jsem snít o steacích apod. 😀

Mám dotaz - kupovaly jste beránčí kožešinu? Pokud ano, jakou/kde?

juju
10. led 2011

petuli ja som vsade citala ze kozusina je dobra pe deticky, ze sa na tom fajne spinka a ze to ma aj nejake energeticke pozitivne vplyvy; mne raz maly zaspal na gauci, kde bola kozusina a chrapkal tam poriadne sladko a dlho 😉

luthien.k
10. led 2011

@petuli80, s kožešinkou pozor u dětí, kdy je atopický ekzém v rodině, lanolín, který obsahuje, hodně atopickým dětem vadí, nesnesou tudíž ani vlňáčky při látkování apod....

petuli80
10. led 2011

@luthien.k Ty jo, to se nám snad vyhne - zrovna atopák nikdo nemá. A vlňáčky mamka napletla, to by mě fest zamrzelo... Dík za info, kdyby náhodou něco, aspoň mě to napadne.

@juju, takže doporučuješ, jo? 🙂

luthien.k
10. led 2011

@petuli80, taky myslím, že to bude OK, já jsem už těma alergiema trochu postižená, tak mi to odpusťte 😀

chaarleene
10. led 2011

holky, měla bych na vás ještě dotaz - malá má na předloktích takovou jakoby krupičku - celkem hrubou, ale ne hustou, je to cítit jen hmatem, není to nijak červené ani suché ani jí to nesvědí... myslíte, že to může mít souvislost s tím, že se teď začala plazit a pořád se jí ta předloktí třou o rukávy a o zem, nebo to bude nějaká alergie? má to pořád stejné, nijak se to nemění už tak minimálně 10-14 dní - všimla jsem si toho náhodou při koupání - a časově by to tomu plazení odpovídalo 😕

erinka83
10. led 2011

Holky, to mi přišlo mailem, myslíte, že je to pravda?

Kvůli ochraně svého zdraví dávejte pozor při nákupu výrobků odkud pochází! Konzumujte raději místní produkty, jsou jistější!

První tři čísla čárového kódu jsou kódem země, odkud produkt pochází.

Například:

Všechny čárové kódy začínající 690, 691, 692 až 695 patří Číně.

Kód 471 označuje produkt vyrobený na Taiwanu.

Být informovaní je naše právo!

Tabulka dalších čárových kódů:

00—13 USA a Kanada
30—37 Francie
40—44 Německo
49 ~ Japonsko
50 ~ Velká Británie
57 ~ Dánsko
64 ~ Finsko
76 ~ Švýcarsko a Lichtenštejnsko
628 ~ Saudská Arábie
629 ~ Spojené Arabské Emiráty
740—45 Střední Amerika
480—89 Filipíny

Informujme se navzájem!!!
859 – je náš český

chaarleene
10. led 2011

@erinka83 jo, první 3 čísla jsou opravdu kód země 😉 kdysi jsem věděla, i co znamenají ta další čísla, ale už si to nepamatuju 😀 leda bych šla pohledat do svých starých přednášek 😀

erinka83
10. led 2011

no tak jsem se mrkla na čočku, na obalu je napsaný, že pochází z Kanady, ale balená byla asi tady, tak kód je 859, takže moc směrodatný to není bych řekla 😒 Takže když něco vyprodukujou v číně, ale zabalí tu, taky tam bude 859, co?

luthien.k
10. led 2011

@chaarleene, myslím, že to na ručičkách bude mechanického rázu, jak píšeš - čím to mažete?

chaarleene
10. led 2011

@erinka83 no, ono stačí udělat cokoli a hned tam můžeš napsat, že to bylo vyrobeno tady... už jsem si vzpomněla - první čísla jsou čísla země, pak je číslo firmy a pak je číslo výrobku a na konci je nějaké kontrolní číslo a když ta čísla všechna posčítáš, tak to má být něčím dělitelné, ale to už si fakt nevzpomenu čím 😀

ve škole nám dávali i ten příklad, že v Číně např. ušijou trička, zabalí je a pošlou do Polska, tam se dají ještě do jednoho obalu (taky z Číny) a už se na ně dá napsat "vyrobeno v EU" 😅 nevím, jestli to tak ještě pořád funguje, ale asi jo 😒

chaarleene
10. led 2011

@luthien.k nemažu to ničím, protože to není ani suché ani nic... jen dávám do vody na koupání trochu oleje od Alverde, ale to dávám už od narození a nikdy na to žádnou reakci neměla...
na tvářích má občas taky krupičku, ale to je z počasí - nejdřív jsem ji mazala alverdím krémem, po tom se na tvářích osypala (což jsem tehdy ale mylně přisoudila červené řepě 😅), teď jsem konečně koupila jiný krém (hipp) a už je to lepší 🙂

petuli80
11. led 2011

Holky, z čeho se skládala vaše strava při kojení, hned v začátcích? Jsem z toho teď trochu poplašená, je spousta nedoporučené zeleniny, alergeny - mléko a sója, žádné citrusové a exotické plody (ne že bych si na tom ujížděla, ale mám dojem, že se nabídka celkově fakt dost úží 😅 ). Najdu to někde na kojeni.net nebo tak?

Jestli neznáte, doporučuju časopis Děti a my http://www.portal.cz/casopisy/dm/default.htm. Včera ho zběžně prolistoval m. a sám uznal, že je tam spousta zajímavých článků, téměř žádná inzerce a z mýho pohledu podporuje "alternativní" přístupy, je to fajn čtení.

aemmi
11. led 2011

ahoj holky, včera jsem zkoušela tohle a ačkoliv mám jinak nejím, chutnalo mi to 😉
http://www.varimezdrave.cz/makove-mleko

jasekd
11. led 2011

@erinka83 Ja koukala na nasi cocku cervenou bio z Alberta, kod 859, zeme puvodu Turecko. Ale ja na kody nekoukam, spis hledam a kdyz je napsano "vyrobeno v Ceske republice", tak to musi byt opravdu odsud? Je mi jasny, ze rejze se tu asi nepestuje, tudiz to tu jen balej, ale co treba jogurt? Jenze ten se vyrabi z mlika a to muze bejt dovezeny odjinud a jogurt vyrobenej az tady, co? Vcera bylo ve zpravach v souvislosti s diox. aferou v Nem., ze v EU neni povinost udavat na obal zemi puvodu nebo vyroby?! To fakt nechapu.
@petuli80 Ono taky zalezi, jak na tom budes s casem, mne dite nechtelo jist, odsavala jsem , dokrmovala, doted ma GER, takze furt se choval vzprimene, aby furt nezvracel, cas na sebe jsem nemela vubec a podle toho to vypadalo 😅 Moje strava: nejcasteji den stare rohliky s maslem (pravym, ne margarinem), nejaka kvalitni sunka, ze zeleniny ani nevim, mozna okurka, nejaky salat... Jogurty, k snidani mlecna ryze, kdyz uz jsem varila, tak treba kure pecene na vode (delam vzdycky), testoviny, rejze s necim. Musli, jabka. Polivky, hlavne vyvary. Doporucuju navarit si do mrazaku, mne nikdo nepomahal, vsichni pracujou, tak aspon obcas jsem se najedla, i kdyz byl problem si to i ohrat nekdy. I ty vyvary jsem zamrazila, fakt se to hodi. Ted to udelam zrovna tak. Pila jsem litry kojiciho caje, Moje vyhoda byla, ze Martinek celkem na potraviny mnou snedene nereagoval, krome kvasku (ja jsem fakt nevedela, jak se vari kyselo, a tchyni to nedoslo a dala mi to 😀 ), chudinka mimanek proplakal noc 😖 Jo a vajicka natvrdo mu vadily. Takze pak uz jsem vynechavala jen klasiku jako lusteniny, cerstvej chleba, citrusy, jahody. Mliko jsem pila, ale min nez jinak, spis zakysane veci. On na brisko netrpel, spis nas trapil ten GER a on z toho obcas plakal, ono to ty deti drazdi. Ale vic to trapilo me 😉

andelka
11. led 2011

@petuli80 tak já jsem jedla ráno den starý rohlík s jogurtem, smetanovým. Na oběd většinou polívka, vývar se zeleninou (no, spíš jen mrkví 😅 ) a nějakou zavářkou - bramborem, nudlema, vločkama, kuskusem.. Na druhé hodně maso, s rýží, bramborem, omáčky, nebo sladké jsem si dělala, žemlovku, nudle s tvarohem..na večeři chleba se šunkou, sýrem, cottage, ze zeleniny jen rajčata, ledový salát...papriky, okurky, ředkvičky mu nedělaly dobře. Z ovoce vlastně jen jabka, později už jsem zkoušela jahody, meruňky, broskve, když v létě byly čerstvé a malý v poho. S banánem musíme dodnes opatrně. Po asi 5 měsících už jsem zkoušela všechno a bylo to dobrý, i brokolicová polívka, pár květáků, čerstvé pečivo... Jen fazole a čočku jsem dodnes neměla. Hrachovku už jo, o vánocích.
Pila jsem Caro, Meltu, kojící čaje a vodu a ředěné džusy.

luthien.k
11. led 2011

@petuli80, v žádným případě nejsou nutný žádný drastický omezení, jako že mlíko ne a tak, to jen kdyby se objevily potíže (kolika, ekzém, změny ve stoličce miminka), jinak se má jíst vše, ale s mírou, samozřejmě vše zdravé 🙂 I luštěniny se dají vařit, bez pokličky, s kmínem a fenyklem, pak téměr nenadýmaí 😉 Třeba u dětí s dispozicí k alergiím se doporučuje z toho mléčného dát si dvakrát, třikrát týdně jogurt nebo tvrdý sýr, víc mléčného nic, ale ne že vůbec nic. Ale to je u dětí s dispozicí a to vy nemáte, ne?